10 Kasım LPG KABLO

Getz Ön Takımda Ses Sorunu

'Süspansiyon & Direksiyon & Mekanik Sistemler Sorun' forumunda Herbekulop tarafından 23 Ağustos 2020 tarihinde açılan konu

1. Herbekulop

Herbekulop Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Ufuk Mendeşoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Öncelikle merhabalar. Ön takım ile ilgili sıkıntılarım mevcut. Sağ amortisörüm patlamıştı ve 2 amortisör ve amortisör takozu aldım değiştirdim. Amortisörlerim maysan marka. Şuan ki sorun sol ön tekerden bozuk yolda metal sesi geliyor kaliper piminden olabilir denildi ama kesin sonuç yok. Sağ ön tekerimdede yaylanma sorunu var. Sağ teker daha sert oldu amortisör değiştirince şöyleki mesela setten geçerken solda sıkıntı yok sağ taraf küt diye vuruyor. Bozuk yoldada lapırtı yapıyor. Rot balansçıya baktırdım. Ön takımda hiçbir parçada sorun yok. Ama bana göre gerçekten sorun var. Sol yumuşak yaylanırken sağ sert yaylanıp ses yapıyor. Setten inerken sanki sağ teker boşluğa düşüyor ses yapıyor. Sorunu nasıl çözeceğim bilmiyorum. Böyle bir sıkıntı yaşayan varsa yorumlarını bekliyorum. Teşekkürler.

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Maysan çok hatalı bir seçim olmuş, Maysan amortisörleri hakkında foruma baksaydınız birçok şikayet var genelde çok ses yapar ve yaylanması kötüdür, zamanında Accent Era için fabrika çıkışı orjinal takılan amortisörlerdir bu yüzden Era nın süspansiyonu genelde kötü anılır, zaman içinde amortisör teleskopunun kilitleme yapmaması için sık sık kontrol edin kilitlerse takoz ve tekerlekleride bozar, başka bir problem yaratmaz, Getz için Güney Kore üretimi Mando yada Monroe veya hiç olmazsa KYB marka amortisör önerebilirdik,

Yan sanayi fren balatalarının birçoğu Getz lerde kaliperlere milimetrik olarak oturmuyor ebat olarak daha küçüktürler, ya servisten alınma Mobis HMC orjinal balata kullanacaksınız yada kaliper üzerinde boşluk bırakmayan orjinali ile yükseklik genişlik ve kalınlık olarak 0.1mm bile fark olmayan balata bulup kullanacaksınız, aksi taktirde Getz in balataları bozuk yolda şıngırdama yapar bu sebeple frenleme yaparken balata boşluğa yatıp tek tarafı pistondan daha çok kuvvet alarak kasma yaptığı için zamanla kaliper saplamalarını da bozabiliyor.

Maysan amortisörler kaliper şıngırtısı sesini daha belirgin hale getirmiş olabilir.

Getz park halinde dururken ön lastiklere tekme atın yada güçlü tokat vurun eğer jantın içinden çınlama sesi gelirse balata kaliper arası boşluktan ötürü olan şıngırdamadır. Yetkili servisten orjinal balata takımı alıp değiştirebilirsiniz.

Amortisörler yeni değiştirildi ise aldığınız yere garantisi olup olmadığını değiştirme hakkınız olup olmadığını sorun, eğer değiştirme kabul ederlerse sağ ön amortisörü iade edip değiştirin.

sainz bunu beğendi.
  3. Herbekulop

Herbekulop Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Ufuk Mendeşoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Yorumunuz için teşekkür ederim. Amortisör seçimi konusunda maysan , maher , bide çin malı bir amortisör vardı. Maysan pahalı diye onu aldım. Kalitelidir dedim ama sağ amortisör sıkıntılı herhalde. Çünkü küt küt vurma yapıyor. Fren balatalarınada gelince bildiğim kadarıyla mga diye bir marka aldım taktırdım. Çıngırtı sesi araba esneme yaptığında geliyor normalde ses yok inşallah düzeltebilirim.

4. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,188
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Parcayi aldiginiz yerle iscilik ayni yere aitse acaba garanti kapsaminda yenisiyle degistirirler mi?
    İlk islem icin servis fisi almismiydiniz?

5. Herbekulop

Herbekulop Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Ufuk Mendeşoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Aldığım parçalara ait k.kartı kullandım fiş mevcut. Parçayıda arkadaşımın dükkanında taktırdım. Bilmiyorum değişim olurmu detaylı baktırcam bir daha amortisörü elle salladığımda hava sesi çıkıp çok sallanma yapmıyor. Stabil gibi görünüyor. Acaba amortisör değilde z rot sıkıntısı olabilir mi çözemedim. Sette ve bozuk yolda lopurtu yapıyor. Fren yaptığımda sıkıntıda yapmıyor savurma vs. Sağlam usta bulup baktırcam yine.

6. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,188
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    İki islem ayni yerde yapilmis olsa bir sey cikma ihtimali cok daha yuksek olurdu tuketici hakki acisindan. Simdi parcaci ustaya, usta parcaciya atacak.

7. Herbekulop

Herbekulop Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Ufuk Mendeşoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Haklısınız malesef.

Bu Sayfayı Paylaş