LPG KABLO

getz lifter sorunu

'Getz Forum - Club' forumunda taneraktas tarafından 25 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. taneraktas

taneraktas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar aracı istop ettinizde lifterlerden sızıp motorun icine dökulen yağ lifter sorunu derken bunu kastetmiştim bu olay her on getzin beşinde gözukuyor nasıl farkına varırsınız arabanızı iki veya uc gun kullanmadınız calıştırdınızda motordan tıkırtı daha doğrusu ufak caplı sibob vurması duyarsanız ve iki uc dakıka ıcınde kendı kendıne ses kesılırse işte bu getzlerın kronık hastalığıdır uye arkadaşlardan hic böyle bır puroblemi olan varmı...

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hyundai motorlarının (eski Mitsubishi üretimi olan 4G'ler hariç) hiç bir kronik sorunu bulunmamaktadır.

3. taneraktas

taneraktas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    serdar bey servis bunu kabul edıyor ama böyle bir olayın varlığını

4. taneraktas

taneraktas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu olay 2005 ve 2009 arası benzinli getzlerde göruluyor

5. taneraktas

taneraktas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    eyer isterseniz bir kactane daha kronik sorun sayıyım size yoldan geldiniz arac sıcak fan devreye giriyor buraya kadar normal aracı istop ederseniz fanda kapanıyor bunun normali arac soğuduktan sonra fanın kendi kendine devreden cıkması deilmi

6. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hangi servis bu?

Aynı motor hyundai'nin bir çok aracında var, sadece getz demek yanlış.

Sıkıntı zaten burada, bu arabaları şahin'le kıyaslamayın. Bunlar elektronik araçtır. Şöyle izah edeyim;

Şahin'lerde radyatörün üzerinde bir müşür vardır, bu müşür kontaktan bağımsız rölesi olduğu için (malzemeden çalma!) radyatör soğuyana kadar kontak yapar ve fana elektrik verir. Yani arabayı çalıştırmadan radyatörün altında ateş yaksanız yine bu fan devreye girer. Buun hiç bir faydasıda yoktur, nedeni ise motor çalışmadığı sürece su devirdaimi olmamasıdır.

Hyundai motorları ise radyatör ısısını değil motor bloğu ısısını DİJİTAL SENSÖR ile ölçer ve hararet anında röle çekerek fanı çalıştırır. Kontak kapatıldığı zamanda devreden çıkar. 90 derece olan hararet 95-98 derecelere kadar çıkar ve hiç bir zararı yoktur.

Kulaktan dolma yanlış bilgilerle kronik demek yanlış.
    Düzenleyen : MSC

7. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    bende2006 admire 1.3 var aynı dediğiniz gibi 1gün yatsın sabah marsa basın şıkırtılı calısıo 20 saniye sonra sesi kesio servise sorduğumda zararı yok o anda gaz verip zorlama yağ her noktaya ulasınca sesi keser dio pek kafama takmıorum sabah ilk calıstırmalarda oluo sadece kronikmi deilmi bilemicem okadarını...

8. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bu bir sorun değil, sistemin çalışma şekli. Sübap ayarı yapabilmesi için yağın lifterlere ulaşması lazım. Bu sistem olmasaydı belirli peryodlarla sübap ayarı için bir dünya işçilik öderdik.

Mstfgngr94 bunu beğendi.
  9. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    anladım serdar abi tesekkürler bilgilerin için..

10. ReiS33

ReiS33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    oruç karaçor
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    peki aynı aracın sıfır olanlarında neden bu ses olayı yok şahsen bende aracımın sessiz çalışmasını istiyorum ve benim aracımdaki ses çok az da olsa kalıyor yani ısınınca kaybolma gibi bişey yok

11. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Zorla arabalariniza bozuk damgasi vurmayin arkadas :) adi ustunde yeni her zaman yenidir o kadarda calisma sesi dogal. ( bence) sabhlari benim aracimda sikirti yapiyor 20sn falan sonrasi tamam. Eger kronik sorun ararsaniz opelin motoruna vw in sanzumanina peugeot un on takimina vs vs vs. Sorunlara cozum aramakla marka kotulemek arasinda ince bir cizgi var.

12. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    lifter sesi bendede var aracı ilk çalıştırdığımda takır takır yapıyor bence doğal bişey pek çok hyundaı modelindede görmüşlüğüm var bu sorunu

13. ReiS33

ReiS33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    oruç karaçor
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    kötülemek niyetinde değilim kardeşm sadece herkes gibi isteklerimi söyledim ve doğal diyenlere farkı anlatmak istedim . sürüşünden falan memnunum şükür gaz pedalına dokunurken beraber atak yapıyor ama sabahları çalışma sesinden şikayetciyim

14. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Hocam aracı gece bıraktığın zaman sabaha kadar kaç saat geçiyor aradan ve o sürede sibop gibi aksamlarda aksamlarda yağ süzülüyor maraşa basıtığın anda pompa yağı çekerek yağ kanallarından geçiyor ve aksamları yağlıyor işte yağ tam süzüldüğü için o süre biraz uzuyabiliyor aynısı benim araçtada var 10 15 sn sonra kesiliyor bence bu kadar küçük problemleri kafana takmamalısınız çünki bi ustaya vs. gösterirsen parça değişimi vs. çıkarabilirler boşuna uğraşırsın bırak olduğu gibi kalsın :D

15. road26

road26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    herkez yada ?
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    bencede hyundai motorları hiç bir sorunu olmayan motorlar ,,,,bu aracı almamdada en büyük araştırma sonucudur bu,

biraz sanayi ve servisleri gezersen opel vw ford gibi araçların sorunları ve çoklugunu görebilirsin,fiat gibi bi firma da bir çok sorunun çözümsüz kaldıgını (yada geçiştirildigini)arızanın bilgisayarla araçda silindigi ama ,,araçda devam ettigini çok defa gördüm,bi çok iyi sayılan arac markasını da kronik sorunlardan bıkıp satmak zorunda kalan çok kişi tanıdım,,
    toyota honda ve hyundai en sorunsuz araçlar bana göre ,,,bu olay benim peugeot aracımdada var ve aracım daha 31.000 km de sonuçda orada bi hareket ve sürtünme var mutlaka olacak,bunu yag seçimi ve ilave bor yag katkısı gibi seçeneklerle en aza indirebilirsin,

bence çok fazla takma sorun olursa zaten zamanla büyür ,mutlaka

16. isyavuz83

isyavuz83 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    İsmail YAVUZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Eramı ilk aldiğimda bu ses benim de dikkatimi çekmişti..Şentürklere gidip durumu anlattım.Normal olduğu ve yağlanana kadar takriben 20-30 sn subapların ses yaptğını söylediler..Henüz 2000 Km deki başka bi era da da aynı sesi duyunca ikna oldum.

17. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    97 model 1.3 ls accentimde de lifter sesi vardı. bu sesin motorda bir arıza göstergesi olmadığını nasıl kanıtlarız: araç 80 bin km benzinli, 120 bin km de lpgli kullanıldı. motora hiçbir katkı maddesi eklenmedi, motorda hiçbir tamirat yapılmadı, LPG takıldıktan sonra sabahları her zaman(yaz kış) lpg ile doğrudan marşa basıldı(benzinle çalıştırılmadı). buna rağmen aracı 200 bin kmde sattığımda motoru gayet sağlıklıydı. çekişi ve devirlenmesi iyiydi. şimdi bunun bir arıza olduğu söylenebilir mi? motor 200 bin km boyunca kendisine verilen görevi yerine getirmiş, hatta benden sonraki sahibi de ne kadar kullandı kim bilir...

hyundai motorlarının çok sağlam olduğunu düşünüyorum.

MSC bunu beğendi.
  18. RoMeO1907

RoMeO1907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    30
    Ad Soyad:
    BaTuHaN UsTaGiL
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    o şıkırtı sesi hiç kesilmedi benim aracımda :D:D:D

19. o.n.t.r

o.n.t.r Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    eren kan
    Yaşadığınız Şehir:
    4-AĞRI
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    dogrudur 2006 getz de benzinlide aynı sorun kronik ses

20. cemcan

cemcan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Cem TAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    2005 getz aracımda aynı ses başladı. Bu olaylara takıntılı biriyim. O nedenle hemen ustama danıştım. Lifter yada sübap iticileri olarak da bilinen bu aksamlarda sıkıntı olduğunu söyledi. ***Yasaklı*** dan 12 tane alıp değiştirdim. Şu an ara ara yapıyor ama sürekli değil.
    Öte yandan her ne kadar şahsen tanımasam da çok büyük saygı duyduğum Serdar Bey'e katılmıyorum bu konuda. Zira bu kronik bir sorun. Yeni nsil araçlara kadar Hyundai araçları sıkıntılı bunu kabul etmek gerekiyor. Ama yine de Getz'imi seviyorum o başka :)

MSC bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş