10 Kasım LPG KABLO

getz e sonradan abs takılabilirmi ?

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda dved tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. dved

dved Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    merhaba arkadaşlar ben aracımı yaklaşık 7 ay önce sıfır olarak aldım ancak alırken abs li olan modeli olmadığı için mecburen normal çapraz fren sistemi ile satın aldım . ancak bu aracın frenlerine çok fazla güvendiğim söylenemez . ve abs sistem takılabilirmi diye merak içerisindeyim , abs sistemini sonradan takılabiliyormu bilen veya uygulatan var ise bilgilendirmesini rica ediyorum arkadaşlar .

2. kalyoncumotor

kalyoncumotor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    valla benim araçta abs var ama hiçbir faydasını görmedim. sert basınca ses geliyor abseden ve araba kayıyor yavaş basınca ise araç daha iyi duruyor.

3. dved

dved Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    bende ki diğer araçların hepsinde abs var ve ben çok faydasını gördüm de onun için bunada takılabilirse ve fiyatı uygun olursa taktırmak istiyorum . eğer siz memnun değilseniz sizin araçtaki absyi ben alayım benim kara düzen frenleri size vereyim https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif

4. kalyoncumotor

kalyoncumotor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    olurhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif

5. dved

dved Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1

kibarlığınız için teşekkürlerr https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif

6. DaMdaKi_KeMaNCi

DaMdaKi_KeMaNCi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Suat suna
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Ben servise sordum ve olmaz dediler. Ayrıca ESP olmayan araçlada ABS nin tek başına yeterli olmayacağını düşünenlerdenim.

7. Coşkun Özcan

Coşkun Özcan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    COŞKUN ÖZCAN
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    abs nin esp ile ne alakası var ki, esp aracın savrulmasını önleyip yolda kalmasını sağlamıyor mu https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley29.gif

birde aklıma gelmişken absli araçlara sonradan EBD takılabiliyormuş, ama maliyeti ne kadardır bilmiyorum

EBD:
    <DIV style="BORDER-BOTTOM: medium none; TEXT-ALIGN: left; BORDER-LEFT: medium none; : transparent; COLOR: #000000; OVERFLOW: ; BORDER-TOP: medium none; BORDER-RIGHT: medium none; TEXT-DECORATION: none">“Electronic Brake Force Distribution” (Elektronik Fren Kuvveti Dağıtım Sistemi) ifadesinin kısaltılmasıdır. Frenleme esnasında araç üzerinde ileri yönde bir kuvvet oluşmaktadır. Süspansiyon sistemi üzerine etki eden bu kuvvet, aracın ön kısmının yere oturmasına ve arkasının ise havaya kalkmasına neden olmakta, yani ön lastikler üzerindeki yük artarken arka lastikler üzerindeki yük azalmaktadır. Frenleme ne kadar sert olursa ön / arka tekerlekler arasındaki bu yük farkı da o nispette artacaktır. Bu da, fren basıncı her iki aksa aynı oranda dağıtıldığında- arka tekerlekler, üzerlerindeki düşük yük nedeniyle ön frenlerden daha önce kızaklayacaklar; ya da arka aks ABS donanımı daha erken devreye girecek demektir. İşte EBD sistemi fren basıncını, bu yük dengesizliğini giderecek şekilde ön ve arka akslara dağıtmaktadır. Yani sert frenleme durumunda ön aksa daha çok arka aksa daha az fren gücü yollamaktadır. Bu sayede arka tekerleklerin kızaklama ihtimali azaltılmış olmaktadır.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" />

Devamı: http://www.otomotivbilgi.com/haberdetay/699-EBD-nedir?-Elektronik-Fren-Kuvveti-Dagitim-Sistemi-nedir?.html#ixzz0lKoYiQnH
    <DIV style="BORDER-BOTTOM: medium none; TEXT-ALIGN: left; BORDER-LEFT: medium none; : transparent; COLOR: #000000; OVERFLOW: ; BORDER-TOP: medium none; BORDER-RIGHT: medium none; TEXT-DECORATION: none">

8. Levent

Levent Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    levent ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Böyle bir konu sitede mevcut.Lütfen arama yapmadan konu açmayın

9. DaMdaKi_KeMaNCi

DaMdaKi_KeMaNCi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Suat suna
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    ABS nin asıl amacı seyir halindeyken karşınıza bir cisim çıktığında aracı kızaklandırmadan ona yön vermek değilmidir. Lakin aracınızda ESP sistemi yoksa bu yün verme esnasında aracınızın hızı yüksek olduğu anlarda arka kısmını savurmasına, yoldan çıkmasına sebep oluyor. Özellike hatcback araclarda arka tarafın hafif olması, araç boylarının kısa olması virajlarda hep dezavantaj... ABS kullanılacaksa ESP ile kullanılmalı...

10. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Araca abs takılır istenirse ebs asr übr öbr ne istenirse takılır. Eger ki aracın donanım seceneklerinde abs varsa, abs olmayan modele de abs takılır. ebs de yapılır. Cokta bilgi birikimi gerektirmeyen seyler, ustalık gerektiriyor.

Ne yazııkki servislerde calısanların içinde usta sayısı yok denebilecek kadar az. Bozuk bilgisayar parcasını yenisiyle değiştirip pc i tamir eden tamirciler gibi. biz yıllar önce abs si olmayan araca abs taktırmıstık. bosch sistemidir zaten abs. Bosch yetkili servislerinde takılıp takılamayacagını sorabilirsiniz. Ama dedigim gibi donanım olarak abs varsa her turlu takarlar. Cunku teknolojik bir montajı yok. beyni, kabloları tesisatı yapılıyor. 1200-1500tl arası bir maliyeti vardır., tahminimce. Aynı sekilde ebs de elektronik bir sistem. gercek usta onuda takar. Ama servislerde ki calısanların buyuk cogunlugu aldıgı egitimde sadece parca sökmeyi ve takmayı ögrendigi için bu işleri bilmiyorlar. Servislerde adam gibi ustalarda sanayide yetişmiş adamlar.

Bizim eski bir komsu vardı, İtü makineden mezun olmus almanyada doktora yapmıs biriydi. Adam citroen de calısmıs yıllarca. sonra işten atılınca turkiyeye gelmiş. mercedes arabası vardı. adam o motoru sokakta tahtadan yaptıgı duzenle kaldırıp, parcalayıp, eski bir rolls royce motoruyla birleştirip yeniden arabaya taktı. simdi söyleyin rolls royce ile mercedes motorunu parcalayıp ortaya yeni bir canavar kaç kişi cıkartabilir?? ( adam 5-6 sene evvel pılını pırtını toplayıp milleti doğuya gitti) Simdi parca söküp takan tamircilerle dolu bir cok yer.

11. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
  12. dved

dved Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    bilgiler için teşekkür edirim arkadaşlar ancak ben daha önce bu işlemi yaptırmış olan kimse var mı onu merak ediyorum ? ve tabi fiyat nekadara mal olur ? ancak bosh a pazartesi günü ilk işim telefon açmak olacak .

13. natgho

natgho Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    Sezer Bozkır
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    10 yıl geçmiş, bu süreçte böyle bir işlem yapan/yaptıran oldu mu acaba?

14. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Sonradan ABS takmak çok pahalıya gelir. Çıkma parçalarla bile 4000 liraları bulabilir.

umutd07 ve natgho bunu beğendi.
  15. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,888
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Satıp abs li alınır dahada kolay olur...yoksa sanayide deneme yanılma ile cok zor olur

16. natgho

natgho Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    Sezer Bozkır
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Teşekkürler, ben de hayalimi tarihin tozlu raflarına kaldırdım :)

Bu Sayfayı Paylaş