LPG KABLO

Getz Debriyaj Alt Merkezi Arıza Şüphesi

'Getz Forum - Club' forumunda alper35 tarafından 31 Temmuz 2022 tarihinde açılan konu

1. alper35

alper35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    alper öz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    İyi forumlar.
    2008 model hyundai getz 1.5 crdi vgt start kullanıcısım.
    2 gündür yaşadığım sorunu kısaca özetlemek istiyorum; 2 gün önce 120 km'lik yola gittim, 30.km'de debriyaj pedalı dipte takılı kaldı ayağımla çekip düzelttim ve emniyet şeridinde 10 dk boyunca bekledim bu esnada debriyajı yokladığımda fren gibi sertti, ayağımla bir süre pompaladıktan sonra düzeldi ve yola devam ettim.özellikle ışıklarda dur kak yaparken 2 3 defa daha tekrarladı. baskı balata iyi durumda sayılır. debriyaj merkezinden şüphelendim.
    konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarımıza soru sormak istiyorum;
    getzlerde debriyaj alt merkezinin konumu nerdedir? ve ortalama işçilik maliyeti nedir.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, pompalayınca düzeliyorsa üst merkezdir.

alper35 bunu beğendi.
  3. alper35

alper35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    alper öz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Cevapladığınız için teşekkür ederim. bu debriyaj üst merkezi kolay sökülüp takılan bir parça mıdır? yani şanzımanı açmak gerekiyor mu bu aparatı değiştirmek için bunu merak ettim, sormamın nedeni de şanzıman açılacaksa baskı balatayı da değiştirmeyi düşünüyorum.

4. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, pedalın arka tarafında motor kısmında. 2 tane civatası var, genelde frenciler değişir. rica ederim.

alper35 bunu beğendi.
  5. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Forum kayıtlarında dursun diye not düşmek istiyorum. Kısaca debriyaj merkezlerini orijinal olarak temin edin diyeyim.

Aslında mümkünse tüm parçalar orijinal temin edilmeli ama yakın zamanda bire bir yaşadığımdan bu parçadan bahsedeyim. Arızalanan debriyaj üst merkezini baskı balata seti ile birlikte değiştirdik. Hazır şanzıman açılmışken çatal, şanzıman yağı ve keçeleri de yeniledik. Hatta aracın yaşından ötürü sonradan uğraşmayalım diye ustanın önerisiyle alt merkezi de yenileyelim dedik. Merkezleri çok aramama rağmen orijinal bulamadım, yetkili servis siparişle getirebileceğini söyledi ama aracı yatıracak durumda olmadığımdan yine ustanın önerisiyle yan sanayii parçaları aldık. Üst merkezi BGF, alt merkezi MGA alıp değişimini yaptık.

Birkaç hafta sorunsuz gittim, baskı balatasına araç alışınca merkezlerin ve pedalın ayarını yaptırdım. Ancak birkaç hafta sonra vites geçişleri "hart hurt" şeklinde sertleşmeye başladı. Bildiğiniz takır tukur ses çıkıyordu, özellikle geri vites zulüm olmuştu. Hele vitesten boşa atınca sanki zemberekten boşalır gibi kol kendini "trak" diye ortaya atmaya başladı. Gerisin geri ustaya gittim, "alt merkez arızası" dedi ve "araçtan söktüğümüz orijinal alt merkez duruyorsa getir" diye ekledi. İyi ki kenara kaldırmışım, orijinal alt merkezi takınca tüm sorun düzeldi. Yan sanayi parçayı aldığım yere fişiyle teslim ettim, üzerinden zaman geçtiğinden iade alacaklarını sanmıyorum ama "en azından üreticiye gönderin, arızayı doğrulasın" dedim.

Kullanıcılara tavsiyem, merkezlerinizin hangisi arızalıysa onu değiştirin. Benim gibi "hepsi aradan çıksın" düşüncesiyle çalışan parçayı elletmeyin, elletecekseniz de orijinalini temin edin. Sonra böyle benim gibi uğraşmanızı istemem, ki muhtemelen üst merkezin de arıza çıkarması yakındır, çıkarsa şaşırmayacağım.

Halil bunu beğendi.
  6. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    geçmiş olsun, hem bu forumda hemde kia forumda ORJINAL yada TCIC (orjinali üreten firma) harici merkez taktırmayın diye yazmıştık defalarca :)
    üzerinde MGA, VOTTO, GRAT yazan hiç bir şeyi aracınıza taktırmayın.

tekosis, umutd07, fume ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Mutlaka yazmışsınızdır, zaten sizler gibi teknik bilgi sahiplerinin yorumlarıyla bilinçleniyor ve ustaların yanına ne yaptıracağımızı bilerek gidiyoruz. Siz ve sizin gibi kıdemli üyelerin araç kültürüne katkıları paha biçilemez, bunun için minnettarım. Önceden araştırma şansım olsaydı inanın çok iyi bir araştırmacıyımdır, öğrenir giderdim. Lakin bazı arızalar hızlı çözümler istiyor ve acemi kullanıcının bu kısıtlı zamanlarda paniklemesine sebep oluyor. Tam o anda usta "debriyaj pedalına krem peynir süreceğim" dese "peki" diyoruz. :)

8. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Çok geçmiş olsun, kendi ustam kia ve hyundai araçlarıma çoğu zaman yan sanayi parçayı takmayıp orijinal eski parça daha iyidir deyip gönderdiği olmuştur. Kesinlikle orijinal olmalı. Mga renault için iyi ama bize yaramaz.

fume bunu beğendi.
  9. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Teşekkür ederim, gönül ister ki hiç emek, para ve zaman kaybı olmasın ama demek ki böyle böyle tecrübe sahibi olunuyor.

Bir de sizi yakalamışken, araçlarımız da aynı olduğundan, güzel bir polen filtresi tavsiyenizi alabilir miyim? Son kullandığım Bosch marka iyiydi ama şehrimizdeki nemden olsa gerek çabuk yıprandı.

10. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Polen filtresi olarak filtron marka kullanıyorum. Ben her iki aracımda da altı ayda bir değişim yapıyorum.

fume bunu beğendi.
  11. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Demek ki doğrusu da bu olsa gerek, yılda iki kez değiştirmek, teşekkür ederim.

umutd07 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş