LPG KABLO

Getz Arkadan Gelen Sesi Kesemedim Çözüm Var Mı

'Getz Forum - Club' forumunda Snrysl tarafından 9 Ekim 2021 tarihinde açılan konu

1. Snrysl

Snrysl Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Soner yeşil
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    öncelikle hayırlı günler arkadaşlar aranıza yeni katıldım 2005 1.3 benzinli getz kullanıcısıyım. Alalı 1 yıl oldu bagaj kısmından gelen sesi kesemedim önce salıncak burçları, amörtisor ve takozlar değişti ses biraz azaldı ama kesilmedi hala rahatsız edecek seviyede sonra usta helezon yaylar gitmiş dedi onlarıda değiştirdik kasislerden geçerken yoğun ses gitti ama taşlık veya bozuk yolda özellikle arkada yolcu varken çok yoğun ses var sanki arkada bi ağırlık bi kutu varda çukura girince vuruyormuş gibi. Panzotun birleştiği yerlere singerimsi yalıtım bantı çektim bagaj kilidinin geçtiği metale az miktar izole bant sardım hala aynı çare bulamadım internet te yazan hemen herşeyi yaptım olmadı bu konudan muzdarip olan başka varmı yardımlarınızı bekliyorum

2. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Aynı aracı satın aldığım senesi benzer sıkıntılar yaşamıştım. Bozuk yollardan geçerken sanki bagajda damacana su varmış gibi lokurtu sesi geliyordu. Ayrıca belli belirsiz bir zırıltı sesi de vardı. Lokurtu sesini amortisör değişikliğiyle çözdüm. Zırıltı sesi de plakalıktan geliyormuş, çift taraflı bantla yerine tam sabitleyince o ses de kesilmişti. Bunları bir kontrol edin derim. Ayrıca o sese yakın sesi birleşim yeri ayrılmış egzoz spirali de veriyor. Araç liftte iken rolantide tutup egzoz spiralini de kontrol ettirin, ayrılma varsa yerine kaynattırdığınızda o ses de kesilir.

Bunların haricinde ses konusunı fazla kafanıza takmayın derim. 17-18 yaşında araçlara biniyoruz, trim sesleri illa ki olacaktır. İzolasyon da bir yere kadar, araçlarımızdaki plastiğin, dökümün kaç yıllık yorgunluğu var.

onurforces, umutd07 ve bekobey bunu beğendi.
  3. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bu forumla tanışmama vesile olan konudur

bekobey bunu beğendi.
  4. Snrysl

Snrysl Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Soner yeşil
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Egzoz kısmına bi baktırayım trim sesi değil takıldığım daha yoğun bi ses vuruntu sesi gibi. takıldıkça daha çok artıyo sanki yardımınız için teşekkür ederim

fume bunu beğendi.
  5. baboli97

baboli97 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Cenk Güler
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhaba. Bende çukurlardan ve özellikle tümseklerden geçerken arkadan gelen tak tak diye gelen sesten şikayetçiyim. Arka amortisörleri çift olarak monroe amortisörlerle değiştirdim. Hatta üst bağlantı takozlarınıda (tek tarafta 2 parça) servisten alarak değiştirdim. En son dingil burçlarınıda değiştirdim.

Hala tak tak sesi devam edince geriye yaylar kaldı sanırım. 15 yıllık yay. Biraz araştırdım arkaya günsan marka tempra yayı taktıranlar olmuş ama yaklaşık 3.5 cm soğuk presle taktırmak gerekiyor. Çünkü orjinalden yüksek sanırım. Orjinal yay alsam yine aynı durum olur diye endişeleniyorum. Muadil olarak standart marka yay var. Bu yayı kullanan kimseyide (en azından bu forumda) görmedim.

Velhasıl kelam ya günsan marka tempra yayını soğuk presle taktıracağım. Yada standart marka yay. Fikirlere açığım.

6. Era1028

Era1028 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    standart marka ön yay aldım geçtiğimiz yaz. 3 cm presli kullanıyorum ama hiç memnun değilim . kasislerde falan aracın tamponu yere sürtüyo. sanki coil over takılmış gibi. yada alacaksanız pres yaptırmayın. belki benim sıkıntım presten kaynaklandı. Arkalarda tempra yayı var 3 cm presli onlarda sıkıntım yok , salınım ses falan yapmıyor.

baboli97 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Buna benzer bir konu ve benzer işlemler vardı, kullanıcı en son bagaj ceplerinden birisinde pense unutmuş olduğunu söylemişti, bu bahane ile arka süspansiyonda epey bir parça yenilemişti.

8. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Amortisör üzerine bir parça koymuşlardı bizim getz de...

9. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Tavandaki arka fren lambasından olabilir mi?
    Bir arkadaşın arabasındaki ses oradan geliyordu.

Bu Sayfayı Paylaş