LPG KABLO

Getz 1.5 Crdi 2005 Ayni Anda Yanan Abs Ve El Freni Lambasi Sorunu Rica Ediyorum Yardım

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda memocan43 tarafından 3 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. memocan43

memocan43 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet can
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Abilerim kardeşlerim ustalarım, öncelikler herkese merhaba yardım ve çözüm önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
    Rica ediyorum yardımcı olun.sorunu cozenden ve yardimci olandan allah bin kere razi olsun.
    Biraz konu dağınık oldu telefondan yazdığım için düzenleme yapacağım

NOT : KONU ICINDE AYNI ZAMANDA
    A ) DIREKSIYONU DURURKEN VE ILERLERKEN SAGA CEVIRDIGINIZDE GELEN GICIRTI SESI SORUNU VE COZUMU
    B ) MOTORUN SARSINTILI CALISMASI SORUNU VE COZUMU
    C ) MOTOR YAĞ FILTRE SINDEN YAG KACIRMA SORUNU VE COZUMU
    V.B SORUNLAR VE COZUMLERINDEN DE BAHSEDECEGIM
    NOT : ABS ILE ILGILI COZUM YABANCI VE TÜRK FORUM SITELERINDE YOKTUR EL BIRLIGIYLE COZELIM VE HERKESE YARDIMCI OLALIM.
    ABS SORUNUM ( COZULEMEDI )
    Öncelikle Aracımi çalıştırıp ilerliyorum.
    80 km hıza çıktığım anda abs lambası ve el freni ışığı aynı anda yanıyor ve sönmüyor.
    Aracı durdurup calistiriyorum ve isiklar sonuyor.
    80 km ye çıkmadık müddetçe bu sorun kesinlikle olmuyor.

Öncelikle ariza için çeşitli yerlere gittim
    SOL ON ABS SENSOR KABLOSU HATA verdi
    3 farklı çeşit marka abs sensor kablosu denedim bunlardan 1 tanesi blueprint markası
    Bu 3 farklı kabloda sorun çözülmedi ama en ucuz 70 tl lik kabloyu taktığımda 30 40 km hizdada yakmaya başladı ışıkları
    Arabanın üstündeki kablo da hyundai kabartması yok. Orjinal kablolarda varmış sanırım görmediğim için net bilgi veremiyorum
    Aracın bu ariza devam ederken akabinde komple sağ aks i degistirdim. ( sadece aks kafa kısmi değil koluyla birlik te )
    SOL aks mili ni degistirdim
    Aks dan dolayı sensor hatası verebilir dediler sağ dan çıkan aks kafası sağlam ve orjinal di onu sol kısma taktım ( sadece aks kafası) denemek amaclı
    Zaten 2 aks da orjinal di
    Genede sorun da bir değişme olmadi

Ayrıca sol on salıncak da sıkıntı var dediler bakıma sokmuşken o parçada değişti

A ) motor sarsıntı sorunu ve çözümü

Akabinde motor sarsıntısı ve çok silkeliyor diyen arkadaşlar varsa motor takozunu değiştirsin ler sorunu uzakta aramasınlar yanlız motor takozları çeşit cesit 3 ayaklı olanı alacaklar 3 adet somunlu motor takozu paradan kaçmayıp kalitelisini alsınlar neyse o parcayida degistirdim motor sarsıntı değiştirdi

B ) direksiyonu cevirdikce gelen GICIRTI sesi ve çözümü
    Not aks ve mil degistirme sebebim dir3ksiyonu dururken ve giderken hareket ettirdiğim de gelen sesdi bu sorunu yaşayan arkadaşlar
    Rot mili ve aks a baktirsin benim sorunum o şekilde çözüldü
    Neyse ustalarım arada diğer sorunlarıda ve çözümlerini de buraya yazdım ki sorunu olan arkadaşlara da bu konuda yardımcı olayım dedim

C ) motor yag filtresi yag kacagi problemi ve cozumu
    Ayrıca arkadaşlar yağ filtre kısmının tam altından yağ damladigini fark ettim.sanayide bunun için motoru sökmemiz lazim uzun is vs dedi bir usta yağ filtre degisti4sek yeter diyenler oldu motorun kendisinden kaçırıyor diyenler oldu
    Ben kendim sanayi esnafının çoğunu tanıyan biriyim kendi ustalarımdan birine gittim
    Motor yağ filtre takozu var ( resimlerini yükleyeceğim 350 tl filtre ile birlikte) oradan damlıyor sebebi su arkadaşlar o takoz filtre nin motora bağlandığı parçadır. yağ filtresini degistirken onu kırmışlar ve çaktırmayıp kenarına silikon sıkıp takmışlar.bu parca cok onemli yuksek basincin oldugu bir parca bu parca degisti sorun duzeldi.

Şimdi geleyim çözülmeyen soruna malum abs ışığı ve el freni ışığı onu cozemedim
    Ustam dedi ki orjinal kablo alacağız tek çözüm bu ( 450 - 500 tl ) çok masraf bu araba için
    Sizlere sorum orjinal olmayan abs kablosu kullanan ve sorun yaşamayan varmı illa orjinal mi olması lazım bu çok önemli bir soru çünkü internetin hiç yerinde bu bilgi yok herkese yardımcı olunacak bir soru bu
    Bu sorunun cevabına göre eğer kullanıp sorun yaşamayan varsa sorunu başka yerde arayacağım. Gidip orjinal kablo alıp elimde patlasin istemiyorum malum vakumlu poşette oluyor ve açıldığında geri alınmıyor.

EVET ABILERIM KARDESLERIM USTALARIM KONU ILE ILGILI OZELLIKLE ORJINAL OLMAYAN KABLO KULLANIP SORUN YAŞAMAYAN ARKADASLAR VE ÇÖZÜM ONERISI VE TECRUBESI OLANLAR LUTFEN YARDIMCI OLUN
    SAYGILAR SEVGILER

2. memocan43

memocan43 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet can
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    konuyu neden düzenleyemiyorum acaba

3. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Önceki konu belli bir süreden sonra değişmiyor. Forum böyle
    Bende de el freni lambası (aslında fren lambası) ve abs lambası yanabiliyor. Tekrar çalıştırınca sönüyor. Elm327 olduğu için hız sensörü hatası olduğunu biliyorum.
    Hız sensörü hata verince hızı bilmediği için abs çalışamıyor. ABS hatası verince de fren lambası yanıyor.
    Tekrar çalıştırınca hız sensörü hızı tekrar okuyunca lambalar da sönüyor.
    Sizdeki durum da muhtemelen bu. Arıza kodu olursa garanti olur.
    Yani hız sensörü abs lambası yaktırabilir.

adgny ve MAERKEK bunu beğendi.
  4. memocan43

memocan43 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet can
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Aynen bendeki de bu şekilde ama sadece 80 km hızı geçince hata veriyor arabayı durdurup tekrar çalıştırmadan geçmiyor..ve o isiklar yandiktan sonra abs ve fren ışığı abs devre dışı kalıyor denedim çalışmıyor.
    Pc ye baglattigimda sol on abs sensor hatası verdi yukarıda anlattığım işlemleri uyguladik.
    Ama usta illa orjinal kablo alacağız diyor uçuk para o da.kabloyu alıpta gene aynı hata devam etme ihtimali yüksek sizinde bildiğiniz gibi
    Sanayide çoğu yerde deneme yanılma sistemi uygulandığı için. Gereksiz parca değişimi çok oluyor malesef

5. cenker_baba

cenker_baba Guest

Bende de ABS ve el freni ışığı sorunu var ne hikmetse kornaya basınca sönüyor sizdede öylemi bende arızayı bulamadım bir türlü

Venus V6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. cenker_baba

cenker_baba Guest

Benimki hıza da bağlı değil kafasına göre yaniyor tumsekten geçerken yanıyor yolda yirmi km dede yaniyor 140 km dede yaniyor kafasına göre takılıyor

7. memocan43

memocan43 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet can
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:

Hayır benimki o şekilde değil sizin sorununuz tahmin olarak söylüyorum korna sisteminiz de olabilir .bir elektrik kacagi kısa devre v.b bir sorun abs sisteminize yada elektrik düzensiz geliyor olabilir.
    Bu sorunuda duymuştum araştırdım çözümüne rastlayamadım yabancı siteler v.b yerlerdede mevcut değil
    Sanayi mızın en büyük sıkıntısı elektrik üstüne malesef kalifiyeli prof ustalarimiz çok az.
    Öğrenirsem size de iletirim

8. memocan43

memocan43 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet can
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Ayrıca hidrolik yağınızı öncelikle kontrol ettirin düşük olduğunda bu şekil hata veriyor.
    Kasis lere girip ciktiginizda yağ seviyeniz muhtemelen araç sallandikca farklılık gösteriyor.
    Ve kablolarınızda abs sensoru vs çatlak kırık varmı kontrol ettirin hareket ettikçe temassizlik yapıyor yada sensor unuzu sökmesi çok basittir söküp güzelce temizleyin pislikten de bu şekilde yapma ihtimali var
    Bunlar tabi masrafsiz varsayım lar bu konu hakkındada bazı yerlerde bilgilere ulaşmıştım iletmek istedim
    Bir arkadaşımda sizin gibi bir problem vardı sensoru temizledi ve sorun duzeldi
    Umarım sorununuz budur
    Sonuçta bende usta değilim sadece ulaştığım şahit olduğum bilgileri aktarıyorum.

Son düzenleme: 4 Ocak 2020
  9. cenker_baba

cenker_baba Guest

Herşeye baktırdım yağda tamam hatta geçen sene değişti komple araba kafasına göre takılıyor

10. memocan43

memocan43 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet can
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Ama aracın kasislere girdikce o problemı yapması muhtemel bir temassızlık
    Bunu anlayabılecek yerını bulacak ustanın elini öpün zaten
    Ben kendi sorunumu çözdüremedim bir türlü, servise gitsem biliyorum başıma geleceği hadi bir şekilde çözdüler abs sisteminde değiştirmedikleri parça kalmayacak sağlam olanıda değitirecekler ( Yüksek ihtimal sorunun nerde oldugunu bılmedıgımız ıcın eyw diyecegız mecburen )onu bunu denerken pavyon hesabı misali yüksek mevlalar çıkacak tabi sorun çözülürse..
    Not : işini iyi yapan dürüst insanlar , ustalar üstüne alınmasın lütfen onlara helali hoş olsun emekleri verdiğimiz paralar .
    benim demek istediğimi anladı herkes
    Kimsenin umrunda değilki sen parayı nasıl zor kazanıyorsun.
    Sizin sorunuda araştıracağım buldugumda iletirim

Bu forum sitesinde onlarca kişi var bu başlık altına tecrube sahıpleride yazıp yardımcı olurlarsa bizde memnun oluruz.

cenker_baba bunu beğendi.
  11. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Abs pompasına baktırdınız mı ? Belki ön sol lastiğe gereken hidrolik yağ basıncı gitmiyor.

12. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Abs pompası valfleri açıp kapatamıyor olabilir.

13. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Edd usta abs sorunu şöyle çözmüştü

14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    orjinal olmayan parça bu hatayı yapabilir, ama orjinal kabloyu aldığınızda sorun %100 çözülür garantisi olmaz. aracı kullanacaksanız mutlaka orjinal kabloyu temin edin. kendinizi ve arabaya binenleri can güvenliği için bu tip bir parçada hata ihitmallerini azaltın.

15. memocan43

memocan43 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet can
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Abs elektronik ve pompa sisteminde sıkıntı çıkmadı.
    Az önce tekerleri degistirdim abs kablolarını kontrol ettim sağ on dekinde orjinal hyundai kabartması var
    Sol on yani sorun çıkartanda ustanın dediği gibi yok illa orjinal alacaksın sorunun yüzde yüz çözülecek diyor.
    Almasına alacağımda 500 tl ye yakın para istiyor lar düzelmezse masraf boşuna olacak gene ustalarım

16. recoreco

recoreco Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Recep Kaldı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba, el freni hariç aynı sorun bende de var. Şimdi kontrol ettirdim sol ön kablo orjinal. Siz çözebildinizmi sıkıntıyı

17. boraa34

boraa34 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Bora Tunç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba iyi günler sorununuz çözüldümü ?
    Aracım 2006 model 1.5 getz uzun süredir aynı sorunu yaşıyorum 90/100 km hıza ulaşınca Abs ve el freni ışığı yanmaya başlıyor, fren hidroliği azalmıştır ondan yapıyordur dediler geçen yaz aracı bakıma soktum fren hidroliğinede baktılar eksiklik yok bu halde memleke gidip geldim kesin sensörden mi kaynaklı sorun eğer öleyde yan sanayisini alsam bende de mi düzelme olmaz?

18. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Fren müşürü arızalanmış olabilir.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. boraa34

boraa34 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Bora Tunç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu arızaya hangi usta bakar cihaza takıp anlarlar mı

20. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Orjinali 60 tl gibi, alıp değiştirebilirsiniz. Ustanız yapsın ki ayrıca pedal ayarını yapması gerekiyor

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş