LPG KABLO

Getz 1.4 Dohc Orijinal Müzik Çalara Aux Girişi Yapmak.

'Aracın İç Modifiyesi' forumunda leventyurt tarafından 13 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. leventyurt

leventyurt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    Levent YURT
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Herkese merhaba.
    2006 Model Getz Benzinli 1.4 DOHC otomobilimin müzik çaları (A-455), Aux girişi olmaması, bluetooth olmaması gibi sebeplerden yetersiz geldiği için ne yapabilirim diye araştırırken, youtube'da teybin modlanabileceğini gördüm.
    Teybi otomobilden söktüm ve tüm barsaklarını çıkarıp anakartı incelemeye başladım:

İçindekiler:
    TDA7386 kodlu, en fazla 4x45Watt çıkış verebilen amfi entegresi.

TDA7478D kodlu, ekrana verilen radyo bilgilerini alan RDS entegresi.

CNC TECH'in radyonun beyni diyebileceğimiz çipi.

PT2313L kodlu ses kontrol entegresi.
    1= CD GND, 10= CD sağ kanal ses girişi, 14= CD sol kanal ses girişi.
    > Beni ilgilendiren PT2313L olduğu için direkt ona konsantre olarak internetten datasheet'ini bulup baktığımda, 3 farklı kaynaktan stereo olarak ses girişi alıp bunu amfi entegresine yönlendirdiğini gördüm.

> Datasheette Radyo, CD, Teyp bağlantıları verilmiş olmasına rağmen, işimi garantiye almak için, entegrenin ses giriş ve çıkış bacaklarını, cd sürücünün anakarta takıldığı soketin bacaklarıyla eşleştirerek, cdden gelen sağ kanal, sol kanal ve toprak hattının, entegrenin hangi bacaklarına bağlı olduğunu buldum.
    CD soketi.
    1= CD sol kanal ses çıkışı, 3= CD sağ kanal ses çıkışı, 5= CD GND
    > Datasheette direnç ve kondansatör bağlanması gerektiği yazıyordu ama anakartta cdden gelen ses yalnızca 22µf kondansatör üzerinden geçtiği için, ben de direkt entegre veya cd soketinin bacaklarına lehimlemek yerine ilgili kondansatörlerin uçlarına lehimledim.

> Kabloyu, düzgün durması için anakartın altına bantladım ve kasanın dışına çıkarmak için kasanın orijinalliğini bozmamak adına, bana göre en uygun bulduğum yer olan anten soketinin üzerinden geçirdim. Anten soketi kesmesin diye o kısmı yine bantla güçlendirdim.

> Müzik çaları tekrar monte edip otomobilime taktım, Aux kablosunu da torpidonun arkasından geçirip çıkardım, böylece kullanılmadığı zaman torpidoda görünmeden duracak.
    İnternette CD sürücüyü kandırmak için sesi sıfıra indirilmiş ses dosyası olan CD kullanılmış, elimde boş cd olmadığı için o cdden yazamadım yine de sesler üst üste binse bile en azından yaptığım işlemin doğru olup olmadığından emin olurum düşüncesiyle denemek istedim. Müzik cdsi çalmaya başladığında ben de yaptığım soketi tablete takıp müzik açtım, şaşırtıcı bir şekilde tabletten gelen müzik, cdden gelen müziği tamamen bastırdı, altta hiç ses olmadan hem de. Daha sonra başka bir tableti daha denedim ama bu defa tabletin sesi cdden gelen müziği hiç bastıramadı. Sanırım, sokete bağlanan tablet, telefon vs'nin ses çıkış gücüne bağlı bu.
    Makinemin şarjı bittiği için video çekemedim, ilk fırsatta çekip onu da ekleyeceğim.

> Sonuç: Ben memnun kaldım, hatta tabletin ekolayzır ayarlarına göre ses daha bass bile çıkıyor diyebilirim.
    Umarım bir fikir verir, yardımcı olur. Benim için aydınlatıcı oldu ve aklımın köşesinde "acaba olur mu?" şeklinde bekleyen bluetooth devresi entegre etme fikrim de "tabii ki olur!" şekline döndü.

Son düzenleme: 13 Nisan 2019
    eko26, Olcaz, ai_torcuk ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Gerekli eklemeleri biz yaparız isteğiniz doğrultusunda. Bu arada meslek ne acaba?

Burak&Buse bunu beğendi.
  3. leventyurt

leventyurt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    Levent YURT
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Teşekkürler. Eczane teknisyeniyim.

Bugün, sony'nin mp3 oynatıcısı ile denedim, tabletten daha iyi sonuç verdi.

<<bülent>> ve Fırat Ö. bunu beğendi.
  4. leventyurt

leventyurt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    Levent YURT
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Tekrar merhaba: Yaptığım kabloyu denediğim videoyu paylaşıyorum, umarım aydınlatıcı olur.

Gunesec, eko26, Burak&Buse ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Tebrikler güzel bir paylaşım olmuş. Bende ayni yöntemi kullanarak arkadaşın peugeot partner aracına aux yapmıştim. Boş cd çekmek için laptoptan mikrofonu kapattım 5 dakika ses kaydı yaptım daha sonra bunu çoğaltıp audio cd olarak çektim

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

<<bülent>> bunu beğendi.
  6. leventyurt

leventyurt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    Levent YURT
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Teşekkür ederim, sizin de elinize sağlık.
    Evet dediğiniz gibi boş cd için ses kaydı oluşturmak sorun değil, goldwave'le veya windows'un ses kaydedicisiyle halledilir. Sorun şu ki: bilgisayarlarda artık CD/DVD/BR okuyucu/yazıcı yok, boş CD'de alınmıyor ne zamandır. Neyseki taktığım mp3 oynatıcı CDden çalan müziği bastırıyor da sorun yaşamıyorum.
    :cool:

7. Olcaz

Olcaz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Zeki olca
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Merhaba,
    Öncelikle elinize sağlık çok başarılı bir çalışma olmuş.
    2011 Getz sahibiyim. Üzerindeki teyp A457U model.
    Paylaştığınız şemadan farklı içerisi. Üzerinde PT2313L entegre var onun da. Direkt entegre üzerine bağlasam düzgün çalışır mı? Bazı videolarda entegre üzerine direkt bağlantı gördüm. Konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

pro-ean bunu beğendi.
  8. leventyurt

leventyurt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    Levent YURT
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Kondansatörlerden geçirmeden lehimlemenizin sorun yaratacağını sanmıyorum.

Kabloyu alttan geçirmemin sebebi, teybi tekrar bir araya getirdikten sonra lehimlediğim kablonun zedelenip kısa devreye sebep olmasını engellemekti.
    Kolay gelsin.

9. Nssiiil

Nssiiil Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Gökhan Filiz
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Pt2313L ses entegre baktığımızda aux bağlantısı şöyle yaparsak 3 numaralı uca eksi 7 numaralı uca sağ kanal 14 numaralı ucuna da sol kanal bağlarsak teyibin cd çalar kısmını da çıkarırsak cd takmadan direk telefon bağlamak mümkün olur gibime geliyor

Bu Sayfayı Paylaş