LPG KABLO

Gaz yemiyor

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda cubane tarafından 8 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. cubane

cubane Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Selamlar arkadaşlar,
    Ustalara gidip sorunu çözülemeyen problem soracağım size.
    Gaza basmama rağmen ara ara arabam gaz yemiyor. Vitesi boşa alınca veya deviri düşük tutunca stop ediyor. Bu problem depo full dolu olunca daha çok oluyor. Depo boşaldıkça azalıyor sıklığı. Bilmem alakası var mı. Ustalar hava alım miktarını ayarlayan bi parça üzerinde yoğunlaştı, adını unuttum. Sanırım pahalıymış.
    Aynı sorunu yaşayan veya fikiri olan arkadaşlardan yardım istiyorum...
    Arabam accent mpı 2001 model.

carenfly bunu beğendi.
  2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Benzin pompası arızası, benide illet ettirmişti. Değiştirin kurtulun.

onrgly88 bunu beğendi.
  3. emreaccent

emreaccent Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    2001 model aracımızda olmustu gaz yememe problemı hıcbır usta bulamadı sonunda sorunun depoyla ılgılı oldugunu ogrendık ıcınde hava vardı deponun hava surkılesını saglayan bır fıltre var arka tamponun altında kalıor onu temızlettım sorun kalmadı sende bu konu uzerınde bır dur oncelıkle deponda hava varmı kapagı acınca ona bak...

4. cubane

cubane Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Aynı sorun sende de mi oldu kardeşim?
    Aynısı?

TolgaB. bunu beğendi.
  5. cubane

cubane Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Evet abi. Dediklerinin aynısı oluyor. Depo kapağını açınca tıslama oluyor...
    O halde dediğin gibi önce filtreye bakalım. Sonra pompaya bakarız...

6. emreaccent

emreaccent Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    gaz yememe olayı vardı depo azalınca daha rahatlıyordu sonra sabahları ılk calısmada zorlanıordu...bır zaman kımse bulamadı sonunda deponun o dedıgım yerını temızlettım hıcbırsey kalmadı aynı sorun olabılır..

7. emreaccent

emreaccent Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    bende ılk pompayı degıstırdım degısen bır sey olmadı ne paralar harcamıstık babamla o arızayı bulana kadar her usta bır sey dedı onu yaptırdk:Dsonunda cok basıt bırsey cıktı kımsede demedı bır depona baktır depo pıss pıss gezıordumm:D

8. cubane

cubane Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Abi Allah senden razı olsun. İlk işim dediğini yapmak olacak. Olmazsa diğer kardeşimin dediğine geçerim.
    Çok teşekkür ediyorum sizlere...

9. emreaccent

emreaccent Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    rıca ederım keske sorunun cozulurr en kısa zamanda en basıt yoluyla....sonucunu bızede bıldırırsen sevınırızz...

10. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Siz direkt benim dediğime geçerseniz vakit kaybetmezsiniz, bunun nedenide arkadaşımızın izah ettiği şekilde bir parça sizin deponuzda yok. Depo havayı kapak üzerinden alır, vakum valfi kapağınızda bulunmaktadır ve bu parçanın mekanik olarak arızalandığı tek nokta yakıt buharını kaçırmaktır. Yani sorununuzun tam tersi, benzin kokusu gelir bu durumda. İstersenizkapak açık deneme yapınve yine aracınızda aynı sorunun devam ettiğini görünsünüz.

Ben size kısaca sorunu özetiliyim. Aracınızdaki benzin pompası sistemi diğer araçlardan çok farklıdır, tabiri caizse emme-basma tulumba sistemiyle çalışan bir yakıt pompanız vardır ve 49-50 psi gibi çok yüksek basınçla yakıtı sisteme tedarik eder. Bu yüksek basınçlı pompanın tek sorunu ISI'dır. Yani aracınızı sürekli ceyrek depo altında tutarsanız bu pompa üst kısmındaki aksamı yeteri kadar soğutamayacağı için (soğutma işini benzinle yapıyor) zamanla yeteri kadar basınçlı yakıt gönderemeyecek hale gelir. Peki neden depo full seviyedeyken yada çok çalkalandığında basamıyor? Bunun tek nedeni ters basınçtır, baştada söylediğim gibi emme basma tulumba sisteminde pompa içindeki diyafram yukarı daha zor çıkmaktadır, ve performansı kaybolan bu sistem yakıt seviyesi çok olduğunda sağlıklı çalışamamakta. Bunun tek çözüm yolu ise pompanın değişmesi. Teknik servis kitapçığına baktığımızda zaten böyle bir durumda 2 seçenek sunuyor, 3. bir seçenek (depo hava girişi v.s.) malesef yok.

1- Benzin filtresi tıkalıdır. Çözüm : Filtreyi değiştirin.
    2- Yakıp pompası arızalıdır. Çözüm : Yakıt pompasını değiştirin.

If the result of the measurements made in steps (7) and (8) are not within the standard value, use the table below to determine the probable cause, and make the necessary repairs.

<TABLE style="BORDER-RIGHT: gray 1pt solid; BORDER-TOP: gray 1pt solid; MARGIN-TOP: 5px; BORDER-LEFT: gray 1pt solid; WIDTH: 100%; BORDER-BOTTOM: gray 1pt solid; BORDER-COLLAPSE: collapse; : #ccffff" cellSpacing=0 cellPadding=3 border=1>

<TR style="FONT-WEIGHT: bold; : #dddddd; TEXT-ALIGN: center">
    <TD style="BORDER-RIGHT: gray 1pt solid; BORDER-TOP: gray 1pt solid; BORDER-LEFT: gray 1pt solid; BORDER-BOTTOM: gray 1pt solid" vAlign=center align=middle width="30%" colSpan=0 rowSpan=0>Condition

<TD style="BORDER-RIGHT: gray 1pt solid; BORDER-TOP: gray 1pt solid; BORDER-LEFT: gray 1pt solid; BORDER-BOTTOM: gray 1pt solid" vAlign=center align=middle width="40%" colSpan=0 rowSpan=0>Probable cause

<TD style="BORDER-RIGHT: gray 1pt solid; BORDER-TOP: gray 1pt solid; BORDER-LEFT: gray 1pt solid; BORDER-BOTTOM: gray 1pt solid" vAlign=center align=middle width="30%" colSpan=0 rowSpan=0>Remedy

<TD style="BORDER-RIGHT: gray 1pt solid; BORDER-TOP: gray 1pt solid; BORDER-LEFT: gray 1pt solid; BORDER-BOTTOM: gray 1pt solid" vAlign=top align=left width="30%" colSpan=0 rowSpan=0>Fuel pressure too low

<TD style="BORDER-RIGHT: gray 1pt solid; BORDER-TOP: gray 1pt solid; BORDER-LEFT: gray 1pt solid; BORDER-BOTTOM: gray 1pt solid" vAlign=top align=left width="40%" colSpan=0 rowSpan=0>
    <TABLE cellSpacing=1 cellPadding=0 width="100%">

<TD style="WIDTH: 15px" vAlign=top align=right>1)
    <TD style="PADDING-LEFT: 3px" vAlign=top>
    Clogged fuel filter.
    <TABLE cellSpacing=1 cellPadding=0 width="100%">

<TD style="WIDTH: 15px" vAlign=top align=right>2)
    <TD style="PADDING-LEFT: 3px" vAlign=top>
    Fuel leak on the return side, caused by poor seating of the fuel-pressure regulator.
    <TD style="BORDER-RIGHT: gray 1pt solid; BORDER-TOP: gray 1pt solid; BORDER-LEFT: gray 1pt solid; BORDER-BOTTOM: gray 1pt solid" vAlign=top align=left width="30%

11. emreaccent

emreaccent Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    ben basıma gelen olayı arkadas ıle paylastım benım basıma boyle bır olay geldı depo kapagı acık bende denedım oyle cozulmedı sadece sıkısmayı onledı cunku kapak kapalıyken bır zaman sonra depodan dın dın dın dıe ses gelıordu depo kasılıordu..depocuya gıttım sorunu cozdu..

12. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Koltuğu söktüğünüzde yakıt dolum hortumunun en tepe noktadan bağlandığını görebilirsiniz, bundan daha yüksek bir seviye ve yakıtın üzerinde kalabilecek bir hava boşluğu olduğunu sanmıyorum. Yarın kendi aracım üzerinden tekrar bakarım ama dediğim gibi 1.3 lx ve 1.5 gls iki araçtada ben pompayı değiştirmeden bu sorun çözülmedi. Yanlış hatırlamıyorsam yakıt deposu bitiminde stepne havuzu başlıyor olması lazım, dediğiniz filtre tam olarak nerde, tamponun alt kısmında böyle bir parça daha önce hiç dikkatimi çekmedi.
    Düzenleyen : MSC

13. 35mustafa35

35mustafa35 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Mustafa Çubukçu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    tampon altımdaki parça benzin buhar dönüşüm parçasıdır adı kanisterdir

14. 35mustafa35

35mustafa35 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Mustafa Çubukçu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    serdar bahsedilen parça arka tamponun sol tarafında içte

15. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kanisterde her beklemede benzin buharı birikir, yani bunun depoyla ve tam doluyken stop etmesiyle, sadece sabah çalışmada sıkıntı yaratmasıylabir alakasını ben ilişkilendiremedim. Bu arada tamponun altında değil, depo kapağının alt kısmında depo seviyesinde.

16. aynı sorun basımıza geldi arac gaz yemiyordu biz benzinde su var sanmıştık meğersem bujinin teki yanmış ondan yememiş gaz şimdi çok güzel oldu ....

17. cubane

cubane Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Arkadaşlar,
    Toparlayacak olursak; kanister, benzin pompası ve bujiler olası arıza parçaları, sanırım.
    Bunları da bujiler, kanister ve benzin pompası sırası ile kontrol ettirmek daha mantıklı sanırım.
    Yarın bunlarla ilgileneceğim. Sonucu sizlerle paylaşacağım.
    Egzoz da patladı. Susturucusunu yeni yaptırmıştım oysa... :(
    Selamlar...

18. 35mustafa35

35mustafa35 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Mustafa Çubukçu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    kolay gelsin gelişmeleri bizimle paylaşırsan sevinirim

19. cubane

cubane Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Bugün ustaya gittim. Bilgisayarla arabanın beynine baktılar. Bujilerde ve gaz emme manifoldunda arıza tespit edildi. Bujiye baktı problem yokmuş dedi. Ben benzin pompasından bahsedince yenisini takıp denemek gerek dedi.
    Böyle giderse sırayla parça değiştirip duracağız. Bizim burada hyundai servisini yapan bi usta var. çarşamba günü açıkmış. O gün ona gideceğim. Sanırım bana daha sağlıklı bilgi verir, ben de size aktarırım. Çünkü sorduğum ustalar emin değilller...
    Sevgiler...

20. cubane

cubane Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Arkadaşlar,
    Bugün iyi bir ustaya gittim. Gaz yemiyorsa benzin pompasındandır dedi. İstersen değiştirelim deyip parçacısına sordu. 50TLmiş. Ben netten baktım ve bi parçacıya sordum 75TL civarındaymış. Aklımda tilkiler dolaşmaya başladı. Netten daha ucuz bi fiyat olması aklımı karıştırdı. Acaba usta değişim yapmayıp bi numara mı çekecek?
    2001 model accent allegronun benzin pompası kaç barlık ve fiyatı ne kadardır sizce?
    Ne düşünüyorsunuz anlattıklarım hakkında...?
    Selamlar...

Bu Sayfayı Paylaş