LPG KABLO

Garanti Kabul Etmedi

'Hyundai'den Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda Salgam tarafından 11 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. Salgam

Salgam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Göktan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Değerli Hyundai Kullanıcıları,

1 ay önce 2016 Model Tucson aracı 16.800km de 2. el satın aldım.Arcım garanti sürdürülebilirliği için KM’si dolmasa bile her yıl düzenli servise girmiş. Şu ana kadar kazası, değişeni veya herhangi bir onarımı olmamış. Aracımı aldıktan sonra gösterge panelinde ve sağ ön farın içerisinde su lekeleri olduğunu fark ettim. Geçen hafta yine KM’si dolmamasına rağmen 1 yıllık bakımı için servise gittiğimde aracın sorunlarını paylaştım,

1* Göstergede bulunan su lekelerinin sadece fotoğrafı çekildi ve merkezle paylaşılacağı bildirildi. Bu arada lekeler hiç bir şekilde dış yüzeyde değil, panel ekranının içinde. Bugün merkezden garanti kapsamına alınmadığı bilgisi geldi. Bölgenin açılıp-açılmadığı, sıvının içerisine nasıl girmiş olabileceği veya herhangi bir detaylı inceleme yapılmadan buna nasıl karar verilebiliyor? Binlerce lira masrafı olan bir parçanın tek bir fotoğraf ile kullanıcıya yüklenmesi garanti süresi devam eden bir araç için ne kadar doğru bir yöntemdir?

2* Yine aynı şekilde far kısmının fotoğrafı çekildi ve merkezle paylaşılacağı söylendi. Bugün aracı tekrar getirmem gerektiği ve farın detaylı incelenmesi gerektiği bildirildi. Yaşadığım yerden servise gidiş geliş mesafem 400 km ve sadece Pazar günleri izin kullanmaktayım. Bu durumda aracıma bu kontrolün yapılabilmesi için tarafıma çekici gönderilmesini ve aracın kontrolü yapıldıktan sonra yine çekici üzerinde adresime bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda servise bir geri bildirimde bulunmadım ancak mutlaka bulunucam. Sizlerle bu detayları paylaşmak istedim. Destek ve çözüm önerilerinize açık olduğumu belirtirim.

2. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Göstergeye su nereden girebilir. Çok enterasan. Göğüsün söküldüğüne dair bir iz emare var mı. Sizden önceki sahibiyle görüştünüz mü onun da dikkatini çekmiş mi. Anlattığınızdan normal bişey olmadığı izlenimi oluşturdu ben de.

3. Salgam

Salgam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Göktan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhaba blue055, önceki kullanıcı Amerikan vatandaşı yaşlı birydi. Serviste gözle kontrol eden usta hiç bir şekilde oynanan bir kısım tespit etmedi. benim aklıma yağışlarda ve /veya araç yıkamada dış ızgaralardan girebilecek bir suyun, göstergede yalıtım eksikliğinden kaynaklı içeriye sızma yapmış olabileceği. Ama beklediğim bu araştırmanın servis tarafından yapılmış olması tabi ki.

4. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bence genel merkez ile kendiniz de irtibat kurun. Öyle servisler gördük ki ben artık genel merkeze fotoğrafları yolladıklarına bile inanmıyorum. Yine sorununuz halledilmezse aracın oynanmamış orjinal olduğundan emin olduktan sonra tüketici mahkemesi aracılığıyla da hakkınızı arayabilirsiniz. Buradaki en kilit nokta aracın ilk sahibi olmamanız. İlk sahibinin yaptığı ve sizin bilmediğiniz saçma bir olayın eseri olabilir bu sorun.

5. Salgam

Salgam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Göktan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhaba,

kesiinlikle katılıyorum. genel merkez ve hatta kore ile de irtibata geçtim. bakalım ne diyecekler ancak araca müdehale olmadığına kesin emin diyebilirim. Tabi mahkeme noktasında araç daha detaylı incelemeye alınacak. diğer can sıkıcı konu ise, farla ilgili tekrar bakılması. 400km yolu sırf hatalı işlem yapıldığı için gitmek çok anlamsız. çekici ile alınması konusunda da ısrarcı olucam

<<bülent>> bunu beğendi.
  6. cenker_baba

cenker_baba Guest

400 km çekici ile alınıp bırakılmasını Türkiye de hiçbir firma kabul etmez ki.
    aracınız garanti kapsamında yapılması için servise birkaç sefer gidip gelinmesi sizi yormamalı. he uzak diyeceksiniz. o zamanda servis kendini korumaya çekebilir yaşadığınız şehirde yetkili servisimiz yok aracı getirirseniz inceleyelim derlerse nasıl ilerleyeceksiniz? servisin yerine kendinizi koyun. aracı getirsinler inceleyelim diyeceksinizdir illaki.

<<bülent>> bunu beğendi.
  7. Salgam

Salgam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Göktan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    merhaba cenker_baba, dediklerinde haklısın ancak araç tabiki servise gitti. oradaki incelemerini daha detaylı ve dikkatli yapmak onların elindeydi. garanti kapsamında ne gibi sorularla karşılaşabileceklerini? merkezin nasıl bilgiler isteyebileceğini biliyorlar. Ellerinde bir kontrol listesi vardır mutlaka, bu listeye uygun gidilse bu şekilde 2. kez çağrılmaz. benim bakış açımdan işi tek seferde doğru yapmak herkesi bu dertten kurtarır.

8. cenker_baba

cenker_baba Guest

haklısınız fakat türkiye de hangi kurumda hangi iş bir seferde yapılmış çözülmüş hallolmuş. yaşınız 41 bu gibi durumlar ile pek çok karşılaşmışsınızdır. ben servisi vs korumuyorum yanlış anlamayın lütfen. ama türkiyede bir seferde hiçbir iş çözülmüyor malesef illaki birkaç sefer gidilir gelinir sonra iş biter.

9. Salgam

Salgam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Göktan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    evet başımıza çok kez geliyor ama denize atılan bir yıldız neyi değiştirir demek yerine kendi adıma her seferinde mücedale etmeye çalışıyorum. tabi ki herkesin kararına saygı duyuyorum ama düşünüyorum da bunca yılda 100 kişi bunu yapmış olsa şimdi ben ve benden sonrakiler bu sorunla belki karşılaşmayacaktı. En azından ben o 100 kişiden biri olsam bana yetecek.

bir çok noktaya şimdiden duyuru yaptım, sizin çözüm öneriniz var mı paylaşabileceğiniz.

10. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    @Salgam merhaba. öncelikle servis rapor düzenleyecek. bu raporda kullanım hatası olup olmadığını tespit edecek. eğer kullanıcı hatası yoksa ücretsiz onarım yapılacak. kullanıcı hatası derse siz elinizdeki servis raporuyla birlikte tüketici mahkemesine dava açacaksınız. Mahkeme bir bilirkişi atayacak. Bu bilirkişinin görüşüne göre karar verilecek. Tabi bu süreç biraz uzun olacak.

servise 2.kez çağrılmanız sizin için maddi ve manevi kayıp oluşturmuş. ilgili mevzuatta şöyle der:

garanti belgesi yönetmeliği
    Ücretsiz onarım isteme hakkı

MADDE 8 – (1) Tüketicinin, Kanunun 11 inci maddesinde yer alan seçimlik haklarından ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.

(2) Tüketici, ücretsiz onarım hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanabilir. Satıcı, üretici ve ithalatçı, tüketicinin bu hakkını kullanmasından müteselsilen sorumludur.

burda önemli olan nokta kullanıcı hatası olup olmadığı. eğer servis veya mahkeme fabrikasyon hatası olduğuna karar verirse bu durumda tazminat talep edebileceğinizi düşünüyorum 400 km lik yol için.

11. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Esasında kanunen şöyle bir durum var(degistiyse eğer yanılıyor olabilirim) otomobil sektörunde 7 bölgede en az 20 servisin kurulması gerekiyormuş ve tüketicinin bulunduğu yerde servis bulunmaması halinde, aracin servise ulaşım masrafları firma tarafindan karşılanması gerekiyormuş (bu kısımdan tam emin değilim, güncellenmiş olabilir) ama boyle bir uygulamanin daha yapıldığına şahit olmadım.

12. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    aslında bir önceki mesajımda onu da yazacaktım ama çok ayrıntıya girmeyim dedim. Madem yeri geldi :) Bahsettiğin mevzuat "Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği". İlgili maddelerde şöyle der:
    Servis istasyonlarının sorumlulukları

MADDE 10 – (1) Tüketicinin bulunduğu yerde yetkili servis istasyonunun olmaması halinde satış sonrası hizmetlerin verilmesinden, tüketiciye en yakın yerdeki yetkili servis istasyonu sorumludur.

(2) Tüketiciye en yakın yerdeki yetkili servis istasyonunda satış sonrası hizmet verilmesinin mümkün olmaması durumunda; malın firma merkezine ya da diğer bir yetkili servis istasyonuna ulaştırılması ve geri gönderilmesi ile ilgili olarak tüketiciden nakliye, posta, kargo veya benzeri herhangi bir ulaşım gideri talep edilemez.

Ben buradan şunu anlıyorum. Tüketiciye en yakın yerdeki servis istasyonundan hizmet alamaması halinde dediği için ve @Salgam a en yakın servis istasyonu 200 km mesafedeki olduğu için, bu istasyonda hizmet verilemezse; diğer istasyona yönlendirildiği zaman geçerli sizin dediğiniz.

sipartacus bunu beğendi.
  13. Salgam

Salgam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Göktan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL

evet burada bende sizinle aynı düşüncedeyim. Servis bana verilen hizmeti sağlayabiliyor ancak 2. kez aynı hizmet için çağrılmam konusunda sanırım mahkeme kararı sonrası tazminat talebinde bulunmam gerekli. Burada amaç maddi beklenti değil tabi ki asıl sorun yapılan işin tek seferde yapılması için gereken özeni hatırlatmak.

14. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Günün sonunda böyle bişey olsa bile bunu servisin tespit edip bu yüzden garanti dışı demesi lazım. En azından etik olan bu ve servise güven telkin etmek adına yapmaları gerekir. Garanti dışı demek gerekçe değil. Bu aymaz tavır markaya olan güveni zedeler. düşünmedikleri bir konu değildir ama açıklama yapanın eksikliği olduğunu düşünüyorum. Ama benim aklıma gelen gösterge önüne su şişesi gibi bişey ya da göğüse herhangi bir sebeple dökülen su buharla gösterge içerisine sirayet edip farın içinde olduğu gibi soğuk havada su buharı damla yapmış olabilir.

15. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Ben de garanti ile ilgili yaşadığım bir meseleyi aktarayım. Garantiyi ilgilendiren bir konu ile alakalı servise gittim. Yaşadığım ilde servis yoktu başka bir ile gitmek zorundaydım. Bu bahsettiğim aracın multimedya sistemi içindi. Servis garantiye gönderdi sonra cihazın yenisi geldi durumumu anlattım bana şöyle yardımcı olmuşlardı. Gezici servis, servis olmayan illere kurum araçları vs için periodik olarak geliyolar. Dediler biz geldiğimizde montajını yaparız ya da siz buralardan geçerseniz 5 dk uğrayın halledelim. Servis isterse mutlaka bir çözüm geliştirir. Neticede bu araç servis bakımlı olsa ve arızalansa en yakın servise yol yardımı var. İsterlerse çözüm bulabilirler.

16. Salgam

Salgam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Göktan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    "Ama benim aklıma gelen gösterge önüne su şişesi gibi bir şey ya da göğüse herhangi bir sebeple dökülen su buharla gösterge içerisine sirayet edip farın içinde olduğu gibi soğuk havada su buharı damla yapmış olabilir."

Sayın Blue-055, dediğiniz gibi gerçekleşmiş olsa bile toz, yabancı cisim, sıvı ve hatta araç için su buharının bile gösterge içerisine girmesinin engellenmiş olması gerekmez mi? bu durumda deniz kıyısı veya nemli bölgelerde kullanılan araçlarda bu durum her an yaşanabilir.

17. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Resim çekip paylaşabilirmisiniz. Merak ettim doğrusu.

18. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Cam sil tarzı fısfıs ile su yada başka bir kimyasal fışkırtılıp silindiyse olabilir mi acaba

19. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Eğer bol su dökülmesi sonucu olmuşsa kullanıcı hatası denilebilir haklılar da mesela aracın anahtarının suya düşmesi gibi düşünün. Ama öyle sıcak soğuk hava değişikliğinden olmuşsa tabi ki bu üretim hatasıdır ve giderilmesi gerekir. Aklıma şu da geldi. Klima soğuk üfler hava sıcak klima kanallarından gösterge içerine soğuk hava bi şekilde giriyosa havadaki buhar su damlacığı oluşturabilir diyecem ama anladığım kadarıyla 1 kere olmuş bir durum gibi. Enterasan bir hadise takipteyim.

<<bülent>> bunu beğendi.
  20. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Bir foto iyi olur arkadaşların dediği gibi...

Bu Sayfayı Paylaş