LPG KABLO

Fx Coupe Günlüğü

'Coupe FX Forum - Club' forumunda llBurakll tarafından 30 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Arkadaşlar,

Herkese selamlar, 25 08 2019 Tarihi itibarı ile Hyundai FX Coupe 1.6 ile aranıza katılmış bulunmaktayım. Almadan önce bende herkes gibi forumlardan araştırma yaptım.
    Burada ki amacım kendi deneyimlerimi sizlerle paylaşarak almayı düşünenlere veya araç sahiplerine yardımcı olmaktır.

Aracı aldıktan sonra ilk işim sıvı bakımları için Hyundai Akbak Keçiörene gitmek oldu;
    -Servis danışmanı Can bey ile iletişimim oldu. Kendisi gayet yardımcı olmaya çalıştı.
    -Sıvı bakımları için 450 TL ödedim.
    -Rot kolunun ve ön arka balataların değişmesi gerektiğini söylediler. Rot kolu ellerinde yokmuş sanayiden temin ettiler. 850 Tl de bu işlemler için ödeme yaptım.

Sonuç: Arabaya bakan usta alt takımın elden geçmesi gerektiğini söyledi, Rot kolu değişirken neden diğer problemlerin adını koymadı merak ediyorum. Daha sonra ki yapılan işlemlerde tekrar rot ayar parası ödemek zorunda kalmayacaktım.
    Şahsi kanaatim Hyundai yetkili servisi bu aracın parçalarını bulundurmadığı için rutin işlemler harici çok dokunmak istemiyorlar. Aracın direksiyonunda titreme şikayetimi de belirtmiştim. Tecrübeye çıkan usta titreme yok dedi, aracı teslim ederken.
    Artısı ne oldu, fabrika bu araçlar için fren switch değişimi vermiş garantiten onu yaptırmış oldum.

Ertesi gün, direksiyonda devam eden titreme için esnaflığına ve tecrübesine güvendiğim Şaşmazlar Aydoğanlar rot balansda soluğu aldım. Ustam araç ile tecrübeye çıktı ve daha sonra lifte aldı. Balansın bozuk ama titreme nedeninin sadece sebebi bu değil dedi.
    *Akis, tabla fişikleri ve … lastiğinin değişmesi lazım, yaptır gel öyle bakalım balansa dedi.

Başladım sanayide Hyundai ustası gezmeye, her gören bunun parçası yok, yok tornacıda yaptırmak lazım, yurtdışından gelmesi lazım diyerek ipe un sermece, başından savmaca vs vs ile karşılaştım.

Sonra malum Google a sorduğumda karşıma Oto Japon Eyüp usta diye bir tamirhane çıktı karşıma. Doğruca ivedik sanayide soluğu aldım.

Eyüp ve Arif isimli iki usta beraber çalışıyorlarmış, ben Arif usta ile muhattap oldum. Öncelikle başıma gelenleri anlattım. Rot balans a bakan kişinin eksikleri yazdığı kağıdı uzattım. Açıkçası gene aynı tepkiyi bekliyordum. Listeye baktı, aracı lifte aldı. Doğru söylüyor dedi. Ve iki dudağının arasından HALLEDERİZ kelimesini duydum.

Parçası yokmuş nasıl olacakmış diye sorduğumda, parçaların benzer, hyundai araçlarla uyumlu olduğunu bu bildiğini söyledi. Hatta ses takıntılı bir müşterisi ile yaşadıklarını anlattı.

Sonuç olarak Rot balanscımın dediği parçalardan tabla komple değiştirdi, akisleri ise bir yere yolladı ve onlarında kafaları değişti ve bakımları yapıldı, .... latikleri değişti.

Araç bitince tecrübeye çıktı araç olmuş dedi. Rot balansa şimdi girebilirsin dedi. Bildiğin yer varsa ustam ona beraber gidelim dediğimde, arızayı tespit edenin hakkındır sen ona git dedi. Bu lafı ile tekrar gönlümü kazandı. Uğrarsanız Burak diyin, koltuk değneği ile gelen kırmızı fx coupe lu :)

Totalde 1200 Tl ödedim.

Şimdilik bu kadar. Bugün rot balans a gideceğim.

Daha önce başına gelen varsa tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Aracımda bir kaç yaptırmak istediğim husus daha var.
    1-Arka iki stopda çatlak var onları nasıl tamir ettiririm araştıracağım (Far2002 diye bir yerden bahsettiler bugün uğrarım)
    2-Ön konsolu kaplatma istiyorum kabarma var.
    3-Direksiyon airbag in olduğu kapakta çizik var değiştirmek istiyorum
    4-Aracın koltuk döşemelerini tay tüyü-deri kombinasyonu ile kaplatmak istiyorum.

Herkese selamlar, saygılar

vudd1905 ve koreci bunu beğendi.
  2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hoşgeldiniz, ankara sanayisinde çok iyi yerler var, ama arayıp bulmak gerekiyor.

dediğiniz kaplamaları en çok mercedesçiler yaptırıyor. 10 yaşından büyük mercedeslerin iç döşemesini ve konsolu kaplatan çok kullanıcı var. isterseniz bu yönde araştırma yapın.

3. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Tekrar selam,

Cuma günü rot balanscıma geri gittim, gerekli ayarları yaptı. Tecrübeye çıktı daha önce ki sıkıntıdan dolayı frene basıldığında yaptığı titremeyi atlamışız. Yönlendirmesi ile şaşmaz da Gökcan balataya gidip diskleri tornaya sokturdum. 30 Dakika içinde yapıp teslim ettiler, 70 Tl ödedim. Aracım ok gibi gidiyor.

Şimdiki öncelik, arka stoplar. (2002 Stop a sordum şaşmazda ikisi için tamire 600 TL dedi, bu esnafın gözü doymuş anlaşılan. Başka bir yer arayışındayım.)

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Hyundai coupe niz hayırlı olsun gerçekten çok güzel bir otomobildir.

Hyundai fx coupe ile 1.6 2004 hyundai elantranın birçok parçası aynı olabilir, 1.6 motor zaten aynı ama gerisini bilemiyorum.

5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Hayırlı olsun. Çok güzel bir araç.

6. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Arkadaşlar,

2 gün boyunca gene sanayide geçti günlerim :)

Anten işini çözdüm, Şaşmaz da CS Garaj Oto Aksesuar. Sahibi gayet ilgili alakalı biri.
    Otomatik çıkan anten taktı, teybi açınca direk kenardan çıkıyor. (170 TL işçilik dahil). Teyp ten arkaya çok düzgünce kablo çekti.
    Kawai DH 1588 UV marka 10 inc teyp taktırdım. Gayet başarılı (900 TL Montaj dahil)
    Ön Uzun Farları Xenon LED yaptı (150 TL işçilik yok :) )

Daha sonra kırık arka stoplar için yer arıyordum, DS Garaj ın sahibi iki sokak altında bulunan arkadaşını çağırdı, teyp takılırken o da sağ olsun iki stop u söktü ve resmen birebir aynısını yaptı. Gözüme inanamadım, inanılmaz güzel işçiliği. Adı Emrah ( anahtar teslim 500 TL)

Egzoz sesi istiyordum. Gene şaşmazda Süper Egzoz u buldum. Ahmet bey sahibi. Vanalı, uzaktan kumandalı aracın orta kısmına yaptı. Ses tatmin edici, hatta baş ağrıtıyor. Canım istediğinde kumanda ile açıyorum. Güzel işçiliği (Anahtar teslim 600TL)

Dediğim gibi direksiyon airbag kapağım çatlak, ön göğüste bir noktada kabarma var ve son olarak tüm koltukları siyah tay tüyü ve deri karışımı kaplatmak kaldı. Önerilerinizi bekliyorum.

Macera devam :)

Samuera, Samet_ak ve ai_torcuk bunu beğendi.
  7. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Konu sevdiğimiz tarzdaki konulardan ufak bir tavsiyem/ricam olacak yapılanları gayet güzel anlatmışsınız islemlerin öncesini ve sonrasını fotograflarla da gorursek tadindan yenmez. Elinize emeğinize sağlık

8. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Konuya Devam,

Bir süredir yazamadım, kaldığımız yerden devam edelim.

Sunroof ve İç aydınlatma kontrol paneli sorunsalı ve çözümü;

Aracımın tavan lambaları, kapı açılınca otomatik yanması gereken tavan aydınlatması çalışmıyordu, sunroof düğmeleri tutukluk yapıyordu. Ankara Eren Hyundai da çıkmasını buldum fakat arkadaş 500 TL dedi almadım. Malum ikinci el sitesinde İstanbul da aynı parçaya 380 TL fiyatla ilana koymuş oda fazla gelince soluğu oto elektrikçisinde aldım. Arkadaş baktı eğer düğmeleri bulursan ben yaparım dedi.

Bismillah deyip tavan aydınlatma modülünü söktüm. Sökecek arkadaşlar için toplam 4 adet vida tutuyor. İkisi güneş gözlüğü koyma yerinin altında, açınca zaten hemen gözüküyor, diğer ikisini de aydınlatma kısmının da ki pleksilerin altın koymuşlar. Dikkatlice söküp komple paneli çıkardım. Doğruca soluğu Ulus Konya sokakta aldım. Hemen hemen her dükkana girdiğim halde maalesef o çıt çıt düğmelerden bulamadım.

Elim havya vs tutar kim tutar seni uzay mekiği değil ya diyerek panelde ki düğmeleri söktüm, içlerini açtım. Çok basit bir hatayla karşılaştım. Bence bu araçlarda kronik bir sorun. Düğme içinde devreyi açıp kapma işini çok ince bakır bacaklar yapıyor, bunlar zamanla açıp kapatmaktan kırılıyor, bir tanesinde bükülmüş. Kırılan kısımları direnç bacakları kullanarak onardım. Sunroof düğmelerinin bakır kısmı ise korozyona uğramış, onları güzelce temizledim ve kurşun kalemle bakırların üzerlerini doldurdum. İçindeki lambaları beyaz led ile değiştirdim. Sonuç olarak 2 saatlik bir emekle çalışır hale getirdim. İsteyenlere detaylı yardımcı olabilirim.

<<bülent>> ve koreci bunu beğendi.
  9. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba öncelikle konunuz çok akıcı ve bilgilendirici olmuş,paylaşım için teşekkürler. Aracınız hayırlı olsun. Kazasız-belasız ve sorunsuz sürüşler dilerim. Umarım aracını istediğin kondisyona getirirsin.

Yurtdışında olduğum için paylaştığın fotoğrafları ben mi göremiyorum yoksa link mi hatalı bilemiyorum ama daha çok resim isteriz :)... Keyifli forumlar.

10. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Arka Stoplar

Önce ki resmini çekmedim fakat iki stopta kırıktı bir tanesinin içi gözüküyordu. Yapılmış şekli budur. Ankara Şaşmaz Carizma Oto Emrah (0507 629 32 64) kardeşimin eline sağlık.
    Giderseniz selamımı iletin. Kırmızı Coupe Burak diyin.
    [​IMG][​IMG]

Tilki bunu beğendi.
  11. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Sizde sorun yok, linkeri düzelttim

erhancakmakk bunu beğendi.
  12. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Ön Konsol Kabarma Sorunsalı

En çok uğraştıran bu oldu, Ankara da gitmediğim yer kalmadı. Göğüsü daha önceki araç sahibi sanırım kabardığı için kaplatmış fakat kullanılan yapıştırıcı, malzeme ve işçilik kepaze. Gittiğim her yer (Hilal airbag, SRS airbag vs) daha önce kaplandığı için bunun tekrar tutmayacağını, yapılsa bile zemini kötü olduğu için dalga dalga olacağını söyledi. Daha sonra Anakra da iki tane genç girişimci Ferhat 0506 395 81 56 ve Hüseyin 0 506 979 02 35 kardeşlerimi buldum. Profesyonel Araba işletmenin ismi ( Yerleri İvedik te) Aracı incelediler. Biz yaparız dediler. Kendilerine teşekkürü bir borç bilirim 8 güne yakın uğraştılar. İşçilikleri inanılmaz. Genel sanayi esnafı vizyonunda değiller, hedefleri markalaşmakmış. Yolları açık olsun :). Beni kırmayıp ekstra aracın tüm plastik aksamlarını da söküp kendim boyamam için bana verdiler. Tekrar teşekkürler kardeşlerim. Göğüs zırh gibi oldu montaj sonrası en ufak bir tıkırtı yok. (Korktuğum bir noktada o idi)

Göğüs takılmış halinde ki fotoğraflarda araç döşemesi farklı :) o bir sonra ki postta.
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

13. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Koltuk döşemeleri sorunsalı :)

Hazır yapmaya başlamışken koltuk döşemelerini de değiştirmek istedim. Önceki sahibi iğrenç bir kılıf geçirmiş orijinal döşemeleri yıprandığı için. Ankara da 3-4 yer dolaştım. Ds Garage Deniz kardeşim bana arkadaşını önerdi. Asil Döşeme Şamil 0538 951 5355 kardeşime de kocaman bir teşekkür. Koltuk döşemeleri, vites körüğü, kol dayama F10 deri ile kaplandı. Direksiyon simidi BMW lerin direksiyon malzemesi ile kaplandı. 3 günde teslim etti. Çok titiz bir işçilik. Araç koltuk tasarımını ben seçtim. Birebir aynısı yaptılar.Siyah düz deriye koyu kırmızı dikiş istemiştim. Daha detaylı resimler gelicek.

Size tavsiyem döşeme konusunda titiz olun. Nereye yaptıracaksanız mutlaka daha önce yaptığı işlere bakın. Tavsiye ile gittiğim bir başka yerde çok havalı olan dükkanda önceki işlerinize bakabilir miyim dediğimde gösterdiği fotoğraflar kepaze idi. Hemen topukladım :)

14. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Abi zevkler ve renkler tartışılmaz bir konu ama bence vites topuzu ve vites körük çerçevesini orjinal haline döndürmelisin. Maaşallah tam benim kafadansın :)...

Benimde sonu hüsranla biten bir projem oldu incelemek istersen link bırakıyorum.

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/tr-hyundai-getz-revolution.44342/

15. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Yapılacaklar

Tavan ve yan direk plastikleri siyah olacak. Aracın konsepti AngryBirds…..Çok Yakında....

koreci ve erhancakmakk bunu beğendi.
  16. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    E39'umun koltuk tamir ve döşeme yenileme işleri var. Numarasını kaydediyorum. Maaşallah çok orjinal bi görünüm+işçilik olmuş. Helal olsun.

17. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Belki resimde düzgün çıkmamıştır. Benim içime çok sindi. Araç içi sadece siyah ve kırmızı olsun istiyorum. Önerin için teşekkürler :)

18. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Senin içine sindiyse bize keyifli sürüşler dilemek düşer abi. Allah gönlünüze göre versin.

19. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Selamlar,

Arka cama frene basıldığında, sağ-sol sinyal verildiğinde animasyonlu kayar led taktırayım dedim. Instagramda Etimesgutta 10oto diye bir yer buldum. Dükkan her türlü led çeşitleri açısından zengin. Fakat işçilik çok kötü. Montajını yaptırdıktan sonra dükkan sahibine de söyledim söküp tekrar yapacağım dedim. Kesinlikle işçilik yönünden uzak durulması gereken bir yer. Tavan döşemesini bile kirli elleriyle dokunarak rezil etti. Daha sonra düzeltirken fark ettim üst plastik aksamı sökerken de tırnaklarını kırmış. Neyse gene iş başa düştü 2 saatlik bir emekle hepsini düzeltebildim. Fotoğraflardan görebilirsiniz.

[​IMG][​IMG][​IMG]

Sonrası.

20. llBurakll

llBurakll Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Burak Enver
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Coupe FX (1996-2008)
    Daha önce yazdığım gibi, arabamın teması AngryBird. İnternetten renkli ışıklı kapı altı led uygulaması yaptım. İki kapı döşemesini söktüm. Sökmüşken hoparlör gri çerçevesini siyaha boyadım. Ledi kapı içi alt köşede bulunan kırmızı aydınlatmalara bağladım. Hatta kırmızı aydınlatma lambasını da led ile değiştirdim.

[​IMG][​IMG]

Bu Sayfayı Paylaş