LPG KABLO

frenim boşaldı

'Matrix Forum - Club' forumunda oaoh tarafından 20 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. oaoh

oaoh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    selamlar taliyoldan ana yola çıkarken yani hızım 20-30 iken fren pedalı ayağımın altında kayboldu.geçen hafta, izine ayrılacağım için malum para lazım sanayide yağ değiştirmiştim.dolayısı ile araç garanti dışı kalmış.serviste aynı işe 320 istemişlerdi, 100 tl.ye halletmiştim hepsini.özel servise çektirdim.fren merkezinin arızalı olduğunu söylediler.araştırdılar yenisi piyasada ve hyundailerde yokmuş, olsa bile 540 tl.imiş.4 adet contayı değiştirdiler.çekici vs.toplam 230 tl.verdim.bu araca zerre kadar güvenim kalmadı.hayatımda ilk defa fren markezi contalarının ters dönüp dirolik kaçırdığını gördüm.bir daha hyundai denen markanın yanına yanaşmayacağıma namusum ve şerefim üzerine and içerim.

2. tahrikk

tahrikk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sorun Hyundai'de mi ucuz işçilikte mi acaba? Kullanılması gerekilen yağdan farklı bir yağ kullanılmış olmalı. Yoksa normalde contalara bir şey olmaz.

Geçmiş olsun bu arada. Allah korumuş yine, yüksek hızlarda seyrederken bu durum başınıza gelmiş olsaydı sonuç felaket olabilirdi.

Düzenleyen : tahrikk

3. 35mustafa35

35mustafa35 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Mustafa Çubukçu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Geçmiş olsun. Fren sisteminize servis dışı herrhangi bir müdahale oldumu ? Dışarıdan yağ takviyesi vs..?

4. azman

azman Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    135
    Ad Soyad:
    Ersin Deniz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    kesinlikle farklı yağ dan kaynaklanıyor.. bende bi ara yağ eklemiştim üzerine ilave 3-4 gün sonra fren merkezi bozuldu

5. era 1.5 crdi

era 1.5 crdi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Öncelikle geçmiş olsun.Bence sorun hyundai de değil ferrari olsa gidip farklı yağ koydursanız yine boşalırdı freniniz....

emrah_388 bunu beğendi.
  6. Coşkun Özcan

Coşkun Özcan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    COŞKUN ÖZCAN
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    bu değiştirdim dediğiniz yağ motor yağımı, fren sisteminin yağı mı?

7. Q lodost34 Q

Q lodost34 Q Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    boş boş konuşup laf atıp çekilenler yokmu birde çamur atmalar tam bizlere özgü olsa gerek

8. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Aracınızın fren sisteminde kullanılan yağ dot3-dot4 tür.
    Eğer dot3 kullanıyrosanız aynı yağı ilave etmeniz gerekir keza dot4 ise aynı.

lastik atmasıfarklı yağ kullnımına bağlı olması yüksek.yağ özelliğinin değişmesi kaçak ve alstik yapısının bozulmasına sebep olacaktır.

Diğer taraftan fren yağını belli periyodlarda değişemsi gerekir özelliğini kaybetmesinden dolayı.

İşini bilen bir Frenci ile aracınızı kesinlikle tekrar kontrol ettirip gerekirse frenyağı ve lastiklerin tekrar değişmesi gerekebilir.

Bence aracınızın ve Fren merkezinizin hiçbirşeyi yok.Usta yada servis sorununuz var.

9. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    100 liraya hepsini iyi halledememişsiniz demekki. Forumda çoğu kere yazdık triger, debriyaj balatası, fren sistemi ve elektronik aksam (abs, airbag v.b.) bakımları için yetkili servisi tercih edilmeli. Her montajın / demontajın bir metodolojisi var. En basiti piyasa ustası kafasına göre vida sıkarken, servis mekanikeri klavuzdaki torka uygun vida sıkar. Ne az sıkar, ne fazla sıkar.

10. oaoh

oaoh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar; ben aracı geçen yıl 2. el aldım ve alır almaz da servise götürdüm.yağ balata derken 400 ü çaktılar.yani anlayacağınız ben dışarıdan hidrolik yağı falan eklemedim.aldığım adamda zaten 1 ay önce almış arazi ile takas etmiş.ilk sahibi de 13000 km. de antalya cangarlar da yağ değiştirmiş.ben sadece motor yağını, yağ filtresini, mazot filtresini, hava ve polen filtrelerini dışarıda değiştirdim. fren sistemine bişey ilave etmedim, zaten aldığımdan beri haftada bir bakarım hiç eksiltme de olmamıştı.şimdi asıl korkum sanayide fren ustası ana merkez tamir takımı denen takımı taktı.yani 4 adet conta değişti.şimdi yolda giderken ödüm kopuyor aynı şey olacak diye . o yüzden aracı satmaya karar verdim.

11. olcaybastug

olcaybastug Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Olcay BAŞTUĞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Arkadaşlar DOT4 fren hidroliğinin üzerine yetkili servisi 100 gr kadar DOT3 ekledi bi sıkıntı olurmu acaba?

Düzenleyen : olcaybastug

12. kurtuluş

kurtuluş Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    selam,
    servis dışında yapılan çoğu işlem sizin için ileride sıkıntı yaratabilir,aynı hataya bende düşecektimki servis şefi ile görüşünce aklım başıma geldi.fren balataları inceldikçe kaput altındaki hidrolik kutusundaki seiye düşüyor doğal olarak ama bir sıkıntı olmuyor, dışarıdaki ustalarda eksilmiş abi sisteme bi bakalım deyip üzerine ilave yapıp yok şu sıkıntı vardı diye yolma vaziyeti alıyorlar.doğal olarak ellerine ilk geçen hidrolik yağını kaktırıp sağlam olan sistemide iş görmez hale getiriyorlar.tekrar büyük geçmiş olsun ama yukarıdaki arkadaşın belirttiği gibi servis civataları bile gerektiği kadar sıkıyor gerisini siz hesap edin.kazasız sürüşler.

13. canberan

canberan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Aynı şey benim başıma geldi...Aracı sıfır aldım ve ne yağ değişimi ne ilave...3ay kadar kullanmıştim ki bir gün yaklaşık 100 km hızla giderken frene basmam gerekti..Ne göreyim fren yok..Allahtan yol boştu ve uzun mesafede de olsa vites küçülterek durmayı başardım..En yakın benzinlikte Dot4 koydum ve servise kadar da gittim.Durumu izah ettim..İncelediler vs. bir şey bulamadılar.Sonrasında ise 15000 bakımına kadar benim koyduğum yağ değişmedi ve bir daha da benzer bir durum başıma gelmedi ancak hala hidrolik merkezindeki yağın nereye gittiğini ne ben ne de servis bulamadı..İlginç değil mi?

14. zekicengiz

zekicengiz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Selamlar.
    Aynı olayı ben de 1990 Toros aracım ile yaşadım. El freni ile durabildim. İki sefer fren merkezi değiştirdim. Bir sohbet sırasında kamyoncu arkadaş ile konuşurken sebebini öğrendim. Bir anlık merkeze yağ gitmemesi ile oluyormuş ve bu sorunu sıkça yaşadıklarını anlattı. Senin sorunun da böyle bir şey olabilir.
    Böyle bir durumda el frenini kullanın. Hyundai Matrix'in el freni tamamen sistemden bağımsız. Hiç yağ olmasa bile el freni çalışır. Aracı durdurur.
    Herkese kazasız belasız iyi yolculuklar.

15. brave

brave Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    El freni ile araba nasıl durdurulur bunu anlayamadım? Şöyle bir deneme yapın 30 km hızla giderken el frenini çekin bakalım kaç metrede durabileceksiniz? Keza hızınızın 90 km üstünde olduğunu düşünürseniz el freni ile durmak nerdeyse imkansızdır. Buna mehal vermemek i,çin araçların fren kontrollerini hiç ihmal etmemeli ve fren hidroliğini belirli aralıklarla değiştirmeliyiz. Gerçi Ülkemizdeki tamirciler hala Fren hidroliği, şanzuman, diferansiyel yağlarının değişmesinin gereksiz olduğunu söylemekte ısrar ediyorlar, onları dinlememekte de fayda var. :)))

16. mmt.88

mmt.88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    sen arabayı bakımsız bırak,sorumsuz davran,kontrollerini yaptırma,sonrada arabaya suçu at....Bilinen en çocukça davranışlardan biridir....

yola çıkarken canınmı paranmı önemli senin?marka farklı olsaydı değişen ne olacaktı?

17. panzer

panzer Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    konuyu açan arkadaşıma söylüyorum aracım yeni bakımdan çıkdı 900tl resmi servisde para verdim ben enayimiyim bende giderdim aynı işleri 300-400 tl ye sanayide halletirebilirdim.. 50-100 tl ye iş yapıpda sonra araba şöyle böyle diyorsunuz madem aracın masraflarını karşılıyamıycaksınız servise götüremiyceksiniz sokak arası ustalarında yarım yamalak iş yaptırıcaksınız üstüne aracı garanti dışı bırakıtırıcaksınız sonrada markaya laf ediceksiniz.

işde hep dediğim şeye geliyor bu konuda aslında bunun çok güzel bir örneği oldu.. bu devirde araba almak sorun değil çok kolay her kez istediği arabayı alabilir gider çeker bankadan krediyi60-70 ay normaml bir memur sıfır mercedes bmw bile alır ama iş almakda değil araca bakmakda masraflarının altından kalka bilmekde.

18. canberan

canberan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Panzer kardeşim , sanırım benim yazdıklarımı dikkatli okumadınız..ben aracı sıfır aldım ve yukarıdaki anlattığım olay ancak 2-3 bin km.de iken başıma geldi.Senin yaklaşımına göre ben 2-3 bin km deki aracın hangi bakımını yaptırmalıyım ki frenlerim boşalmasın...Sıfır araçta fren merkezi boşalıyor ve bunu ne ben ne serviz çözemiyor ise, kusura bakmayın bu markanın ne araçları ne de servisleri bir işe yaramıyor...kazasız belasız sürüşler dilerim..

19. yasar34

yasar34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    matrixlerin fren merkezlerinde problem var. aracı garantide olan varsa gitsin garantiden direk değişiyorlar.geçen arkadaşımın arabasını değiştirdiler frene basınca aşırı şekildetıslama şeklinde ses geliyordu bilginiz olsun.kronik bir arıza bu servisler garantisi olanlara değiştiriyor.

20. moshonis

moshonis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bende de frene basınca gaarcc gibi bir ses geliyor, ilk yıllık bakımda 10.000 km.de iken hyundai servis frene bir parça ekledi ilk bir iki ay fren sesi yok oldu gibiydi sonra yine arttı. Bende corolla vardı 16 sene kullandıydım ne yağlar eklediler hiç bir zaman tamamen değişmedi ama böyle sorunlar yaşamadıydım. Ama yine de yüzde yetmiş matrix den memnunum. Yüzde yüz kimse memnun değildir arabasından ne marka olursa olsun.

Bu Sayfayı Paylaş