LPG KABLO

Fren Balata Hk.

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda Brake tarafından 10 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. Brake

Brake Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mehmet Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Arkadaşlar 2013 Mode Plus Dizel Otomatik alarak aranıza katılmış bulunmaktayım. Fren balata ithalatı ile uğraşıyorum, fren balatalar hakkında bilmek istediklerinizi bana iletebilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

2. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aramıza hoşgeldiniz.

3. Brake

Brake Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mehmet Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    teşekür ederim..

4. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hoş geldiniz.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Brake

Brake Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mehmet Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:

teşekkürler..

6. coolbaris11

coolbaris11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Kamil
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Hosgeldiniz.ilk ben baslayayim o halde :)2013 i20 1.2 benzinli aracima balata alicam.trw den genelde herkes memnun kalmis.fakat dogru balatayi aldigima emin olmak istiyorum.bazi sitelerde 1.2 1.4 ve dizel icin ayni balatayi uygun demisler.bazi siterdede hepsi icin farkli balata modeli yazmislar.bu araca hangi model balata alinmali? (Trw GDB3510 demisler bircok yerde) oem balata koduna nereden bakabiliriz?tesekkurler

7. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Aramıza hoşgeldiniz. Aracınızı güzel günlerde kullanın İnşallah.

8. birolkeser

birolkeser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    Birol Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    hoş geldiniz. Araç yeni ise hayırlı olsun diyelim.

9. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Hoşgeldiniz balata ile bilinen doğruları ve yanlışları bizimle paylaşırsanız makbule geçer:)

10. Brake

Brake Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mehmet Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:

Hoşbulduk, teşekkür ederim. Araç üreticileri fren sistemlerini set olarak belli başlı fren sistemi üreticilerinden satın alır ve araçlara monte eder. Bu nedenle, fren balataları çok değişkendir. Çünkü araç üreticileri aynı fren sistemini farklı nedenlerden dolayı bazı modellerde ortak kullanabilir yada her araç versiyonunda farklı fren sistemi kullanabilir. Hatta örneğin tamamiyle aynı motor ve güce sahip bir aracın örneğin 2015 8. ayına kadar monte edilmiş olan fren sistemi başka, 2015 8.ayından sonra başka bir fren sistemi kullanmış olabilir. böyle durumlarla da karşılaşıyoruz. En doğrusu aracın şase numarasına göre fren balatasını tespit etmektir. Bahsettiğiniz TRW 3510 aracınıza uygun olabilir ama farklı bir balata olma ihtimali de var. Mesela bahsetmiş olduğunuz TRW GDB3510 sizin aracınızdan çıkabilieceği gibi, GDB3474 de sizin aracınıza uygun olabilie. Bunun en doğru tespiti, şase numarasını bildirirseniz, sizin aracınıza uygun balatayı tespit edip size bilgi verebilirim .

masum bunu beğendi.
  11. Brake

Brake Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mehmet Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar öncelikle hoşgeldin mesajı gönderen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Fren balatalar hakkında naçizane tavsiye ve önerilerim aşağıdaki gibidir;

* Fren balatalarında en çok karşılaşılan sorunlar ötme şikayeti ve erken bitme şikayetleridir.
    * Fren balatalarının ötmesi balatadan kaynaklanabileceği gibi büyük çoğunlukla fren sisteminin diğer parçalarından kaynaklanabilir.
    * Fren balataları, içerisinde birçok farklı maddenin bulunduğu bir karışımdır ve bu karışımların bir formülü vardır. Her üreticinin kendine has farklı formülü vardır. Bu formüller gizlidir ve her tedarikçi kendi formülünü gizli tutar.
    * Balatanın formülü frenleme ektisi, balatanın ömrü, ses çıkarıp çıkarmaması gibi etkenlerde rol oynar. Kaliteli balata ötme şikayeti yapmaz, frenleme performansı çok iyidir fakat nispeten erken biter. Kaliteli olmayan balata geç biter ama frenlemede tutması daha geçtir, ve özellikle sıcak havada ötebilir.
    * Balatada illa orjinal alayım diye takılmayın, yansanayi de çok kaliteli balatalar vardır. Örneğin hiçbir araç yada fren sitemi üreticisinin kendi balata fabrikası yoktur, genelde yan sanayi ürün tedarikçilerine kendi standartlarına uygun balata üretimi yaptırirlar. Aynı yansanayi üreticileri kendi markalarıyla da piyasaya daha ucuz mal üretmektedirler.
    * Fren balatalarında kalitenin bir göstergesi balatanın E Belgeli olup olmadığıdır, E belgeli bir fren balatası belli kalite standartlarından geçmiş avrupa normlarına uygun üretim standartlarında üretilmiş demektir.
    * Fren balatanızı değiştirirken fren diskinizi de çok ince tornalatmanız balatanın performansını %100 etkiler.

İlk etapta aklıma gelen bunlar, herhangi bir sorun yada öğrenmek istediğiniz birşey olursa cevap yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

masum, sipartacus ve umutd07 bunu beğendi.
  12. Brake

Brake Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mehmet Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    arabamı ikinci el olarak geçen hafta aldım. İlk defa Hyundai kullanıyorum. Uzunca bir araştırma ve inceleme aşamasından sonra accent blue nin bütçeme en uygun araç olduğuna karar verdim ve birazda acelem olmasından dolayı tereddüt etmeden aldım. iyiki de almışım, arabaya bindikten sonra doğru karar verdiğimi anladım. henüz 1 haftadır beraberiz şimdilik mutlu mesuduz bakalım ileriki zaman ne gösterecek. :)

13. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Hoş geldiniz. Yeni balata değişimi yaptırdım arkalara. Her değişim de diskleri tornalamanın etkileyeceğini bilseydim kesin yaptırırdım :) . Detay bilmeyen için güzel bilgi. Aracınızı güle güle kullanın ..

14. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hoşgeldiniz, blue arka disk fren balatasını değiştirdikten sonra, el freni çekili iken aracı yıkayıp, sabah ilk harekette balatanın yapıştığını ve ilk harekette ses ile kendini bıraktığını gözlemledim, bu bir sorun mudur?

15. resulasci

resulasci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Resul aşci
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Evet bende bu durumu farkettim ve hatta elfirenini indirip hareket etmeye yeltenince balatalar serbes kalıyor. İlk frenlemede diksteki pislikten olması gerek sürtünme sesi geliyor. Sonra düzeliyor

16. Brake

Brake Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mehmet Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    çok teşekkürler iyi temennileriniz için. Evet biliyorsunuz ki fren balatalarınızı kullandıkça disklerde ince çizgiler kanallar oluşur. Yeni balatayı tornalanmamış diske taktığınızda, diskin yüzeyi dalgalı, balatanınki ise düz olacak ve bu fren performansınızı etkileyeceği gibi, ötme şikayeti de yaratabilir. Ayrıca balatanın ömrünü de etkiler. Bu yüzden her balata değişiminde diskin yüzeyini düzeltmek için çok ince bir tornalama tavsiye ediyoruz. Kullandığınız balatalar da diskinizi aşındırır, sert balata kullandıysanız ikinci balata değişiminde yada orjinal veya yumuşak formüllü kaliteli bir balata kullandıysanız ve diskinizin kalınlığı da uygun ise üçüncü balata değişiminde diskleri de mutlaka değiştirmeniz güvenlik açısından çok önemlidir.

masum bunu beğendi.
  17. Brake

Brake Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mehmet Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bu 1 kez mi oldu yoksa her seferindemi bu şekilde oluyor.? Sürekli oluyorsa evet bu bir sorundur. Bir kez oldu ise muhtemelen el fren balatası anlık olarak sıkışmış ve araç hareket eder etmez kurtularak doğru pozisyonuna gelmiştir. Bu aracın yıkanması ile ilgili bir durum değildir. Balata sudan etkilenmez. Bir kez oldu ise problem değil ancak takip edin sıklıkla oluyor ise el fren balatası ve yaylarının vs. kontrol edilmesi gerekir. Birde kışın çok soğuk havalarda balata diske yapışabilir, el frenini indirince balata diskten ayrılmaz, az hareket edince tak diye bir ses gelir ve araç hareket eder bu normaldir ama yinede çok soğuk sıfırın altında derecelerde aracınızın durduğu yer de müsait ise el frenini çekmeyin derim.

masum ve sipartacus bunu beğendi.
  18. Brake

Brake Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mehmet Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Birde arkadaşlar size naçizane tavsiyem; bazen yolda benzinliğe vs giriyoruz ve yakıt almışken arabayı da yıkatalım diyoruz, sakın ola sıcakken tekerlerin içine balata ve disklere su tutmayın, sıcak çelik soğuk su ile temas ettiğinde gözle görülmeyen milimetrenin onda biri kadar küçük bir oranda fren diskleriniz eğilir ve bu durum yüksek hızda frenleme yaptığınızda fren pedalınızın titremesine yol açar. Bu durum balatanızın ömrünü de kısaltır ve fren performansını etkiler. Aramızda fren pedalında titreme sorunu olan arkadaşımız varsa muhtemelen bu hatayı yapmıştır, fren disklerini ince bir ayar ile tornalatıp balataları da hafif zımparalayarak taktığında şikayeti muhtemelen geçecektir.

masum ve sipartacus bunu beğendi.
  19. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet birden fazla oldu, ben hava sıcaklığına bağlamıştım.

20. Brake

Brake Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mehmet Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    o zaman mutlaka bir fren ustasına gösterin aracınızı, belki hemen halledilebilecek ufak bir sorun var, balatalarınıza zarar vermeyin boşu boşuna..

sipartacus bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş