10 Kasım LPG KABLO

Eşime 2013 1.4 Otomatik Corsa Active Aldım.

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda memin tarafından 23 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Merhaba, 1 aya yaklaşan yoğun ikinci el arama temposu sonunda aracımızı aldık şükür. Her ne kadar uzakdoğu araçlarına odaklanmış başlasam da, bu aracı alma sebeplerimi kısaca açıklayım.

1- İ20: Önceki kasaya sahip i20'nin Troy olanları (Tr üretim) daha çok tavsiyte ediliyordu Hindistan üretimlere göre. Ancak o kasanın iç malzeme ve genel kalitesi bana biraz düşük gibi geliyordu. En azından Corsa ondan iyi. Detayları devam eden kısımlarda yazacağım.

2- Yaris: Satış sayısı daha düşük, çok hızlı makyajlanması, 2012-2013 modellerine baktığımda bu yaşta bile çoğunun farlarının dıştan sararması, tam otomatik yerine CVT şanzıman olması ile elendi. Ayrıca fiyat olarak da 3 bin lira civarı daha yüksek. Hiç bu model bir aracı gidip yakından da incelemedim, ilk etapta soğuduğumdan.

3- Jazz: Güncellenmiş CVT ile Yaris'te tam başarılamadığı söylenen CVT'ye ve eski tork konvetörlülere göre ilgimi çekti. İç hacmi esasen i20'den çok da farklı olmasa da, yüksek tavan ve dik inen bagaj onu hatchback sınıfından çıkarıp MPV yapmış. Honda'nın göçük rezaletine rağmen umursamaz tavrı, iç malzemesinin de başta güzel gibi görünüp çok çabuk deforme olması, kaplamaların soyulması, bunların yanında 5-6 bin lira gereksiz yüksek fiyatıyla elendi.

Gelelim kısa süredeki Corsa izlenimlerime. Aşağıdaki kısımda karşılaştırmalarımı 2015 1.2 Style manuel İ20 Pan. aracıma göre yaptığımı belirtmek istiyorum.

Dış tasarım: Zevk meselesi diyerek olası tepkileri karşılamayı düşünüyorum :) Ancak güncel i20 sınıfında ve bütçesindeki araçlardan en güzel tasarımlısı, ki bunu Leonu olan arkadaşım da diyor. Hatta kardeşi i20'nin Leondan daha yakışıklığı olduğunu bile demiş ;) Önceki kasa i20 ile kıyaslarsam birbirine çok benzetiyorum, Corsa biraz daha iyi gibi. Fazla yuvarlak hatlı duruyor araç. Bendeki pakette sahip olduğu kolları birbirine yakın alaşımlı jantlar ise iyice uysallaştırıyor aracı. Bir önceki yılda sunulan kolları daha boşluklu jantlar ile araç çok daha sportif duruyor bence.

Kapı tokluğu :) ve fitiller, motor, yol, rüzgar sesi: Kapılarda fitil yok. Gövdede ise arka kapılar yarım fitilli. Kaçınılmaz sonucu yol sesi epey alıyor. Motor sesi de iyi izole değil, hele ki 4 kademe ile boğulan motor yüksek devir çevirirse yan koltuğa bakma ihtiyacı hissedebilirsiniz arkadaş yanımda mı çalışıyor diye. 90 civarına gelinde fitilsizlik rüzgar sesini de içeri buyur ediyor. Kapılar ağır, güncel i20'nin kapıları bana sac olarak zayıf geliyor. Corsa'nın kapıları ise sağlam bir kapı kapattığınızı hissettiriyor. Ancak güvenlik anlamında birşey diyemem, o çok faktörlü ve beni aşan bir mesele. Ancak ince sacları sevmiyorum. Güncel i20 yıkarken bile çok narin, biraz iyi bastırsam göçüp kalacak gibi. Yine çok ince sac uzun yolda taş vs göçüklerine oldukça müsait. Opel ise gayet sert.

Yan aynalar: i20'nin aynaları üstten aşağı kesilmiyor, görüş açışı gayet geniş, başarılı. Ancak Corsa'nın aynaları dışa doğru üçgen formuna yaklaşıyor, ayna alanı küçülüyor, görüş alanı da. Pek beğenmedim ayna tasarımını bu sebeple.

İç tasarım ve malzeme kalitesi:
    Bu kasanın 2007 temeline dayandığı unutmamak gerek. Konsol artık demode duruyor. En dolu pakette bile arka camların manuel olması manidar. Kapı içlerinde kol koyulacak yerlerde biraz kumaş var. Konsol plastiği sert olmasına rağmen gözenekli tasarımı ile hoş duruyor. Ön cam i20'ye göre oldukça yatay. Tavan da daha yüksek. Araç zeminden de daha yüksek i20'ye nazaran. Bu genişlik ve ferahlık bakımından iyi. Ancak yazın böylesine eğimli ve büyük ön cam güneşte fena yanacağınız (klima fayda etmiyor) anlamına geliyor. Yüksekliğin viraj dengesi bakımından süspansiyonlar ve şase tokluğu ile birlikte değerlendirilmesi gerekli diye düşünüyorum, o yüzden tek başına yükseklik devrilme eğilimini artırır diyemem.

Koltuk kumaşı yumuşak, güzel bir de deseni var. Bazı incelemelerde Corsa koltuğunu övenleri izlemiştim. Onlara bir de İ20'ye oturmalarını tavsiye ederim, uzun yolda ağrı vs yapmıyor. Halbuki dün Ankara-Kazan arası kaç kez koltuk pozisyonu değiştirdim Corsa'da, belimi ağrıttı.

Direksiyon simidi deri, bu derinin yanında i20'deki malzeme ise ya deri değil, ya da dericik. Corsa'daki bile düşük kalite deri olmasına rağmen iyi dokunuş hissettiriyorsa, Hyundai'nin en kısa zamanda ya deri kandırmacasından vazgeçip komple plastik kaplama ile dürüst davranması, ya da kaliteyi mutlaka artırmasın gerek. Tırnak çarpınca bile yırtılabilen bir direksiyon malzemesi var i20'de. Vites topuzu plastik, fena değil.

Corsa'da kol dayama yok, alıştığımdan onsuz olmuyor, eşim için de mutlaka rahat olacak, kendim taktırmayı düşünüyorum. Eşya gözleri bakımından da vitesin önünde 2 bardaklık var, otomatik olması kurtarıyor yoksa manuel viteste oraya nasıl vitese çarpmadan bardak koyup alacaktık? Şaft tüneli haylü yüksek, arkadaki yolcular için de ön koltukların arasından uzanan ufak bir eşya gözü var, fena değil. Ön tarafta direksiyonun sol altında kredi kartından biraz büyükçe ufak ve kapaksız bir göz daha var. Ön kapıların içinde de 2 kademe eşya gözleri mevcut. İş görüyor.

El freninde boşluk yok, bana daha kaliteli araç hissi veriyor bu. i20'de kaldırırken bir boşluk var, ben sevmiyorum, varsa özel sebebi bilmiyorum.

Şimdilik bu kadar, fotoğrafları da fırsat olunca yükleyeceğim.

YasinD., MSC, Halil ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Güzel tercih. Kazasız belasız inşallah

memin bunu beğendi.
  3. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kazasız , belasız ,cezasız kullanmanız dileğiyle...

memin bunu beğendi.
  4. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Güzel araç güle güle kullanın. Ne kadara aldınız?

memin bunu beğendi.
  5. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Hayırlı olsun.

memin bunu beğendi.
  6. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hayırlı olsun diyelim. Kazasız belasız kullanmak nasip olsun.

Herkesin bi önceliği oluyor araç beğenirken.
    Birkaç sene önce plazada incelemiştim , full pakette bile arka camlar manueldi :) kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz deyip alacak arkadaşımı almaktan vazgeçirmiştim:)

Satış temsilcisi arkaları manuel de yapsak otomatik te yapsak satılıyor bu araba demişti.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

memin ve umutd07 bunu beğendi.
  7. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    aracınız hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim

memin bunu beğendi.
  8. Arif M.

Arif M. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    81
    Ad Soyad:
    Arif Milak
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hayırlı olsun, kazasız günlerde.

memin bunu beğendi.
  9. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,888
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hayırlı olsun

memin bunu beğendi.
  10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    corsa benzinli otomatik b sınıfı olarak herhalde en çok satan araç. tüketicinin bu aracı tercih etmesi için önemli sebepler var.
    hayırlı olsun.

fiyat nedir?aracın durumu nedir?

memin bunu beğendi.
  11. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    @sararmen , @tilkikral , @sipartacus, @ysuatsenyurt , @deza, @santafe2004 , @Arif M. , @Roadrunners , @Halil ;

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

@sipartacus hocam ben 48.750'ye aldım. Biraz sabır ve uğraş ile 45 bin civarına da alınabilir, Corsa'ya odaklanmamışken bir tane o şekilde satılmıştı ama 100 bindeydi ve bej renkti. Aldığım kişi söylemedi ama biliyorum, al-satçı. O kadar sakınalım dedik nasip buymuş. Ancak malum siteden alma işi çok yordu beni. Favori yapıyorsunuz, bildirim ayarlıyorsunuz. Ama bildirimi ilan düşer düşmez yollamıyor, ve hakikaten temiz araç normal fiyat yazılırsa size bildirim geldiğinde çoktan satılmış oluyor. Ben işimden beni alıkoymaması adına artık yeter dercesine aldım bunu.

@deza hocam son cümle sizin dediğiniz konuya da cevap. İç tasarımı eskimiş, arka camlar hala manuel bir araca bu para, bu kıymet, bu satış meblağına anlam veremiyorum. Ancak ikinci el öyle ki ben ince eledikçe olmadı. Şu renk olsun, şu donanım olsun, ilk sahibi olsun, servis bakımlı olsun (veya düzenli bakılmış), kaza belasız olsun, ayrıca fiyatı da normal olsun.. Konu başında beni uyarmıştı forumdan arkadaşlar. Böyle bir yere varamadığımı anlayınca, kriterlerden birkaçını feda ettim.

@Halil hocam kendi çapımdaki incelememde araba bana tam tarif edemediğim şekilde hoş geldi. Bunda i20'ye kıyasla sürekli dokunduğum yer yani direksiyon derisinin daha kaliteli olması, bir de amortisörlerin, çukurdan vs geçişlerin gayet yumuşak olması en önemli etken. Arka koltuk için aynı şeyleri diyemeyeceğim kasisten yavaş geçseniz de Corsa arkada sert davranıyor. İç malzemenin kalan kısmında da kalite algısı daha yüksek, hatta malzemenin sert olduğu yerlerde bile desen ile vb bu açığı kapatmışlar. Dış sacına dokunuyorsun gayet sert. Yani donanımsız, i20'ye göre tasarımda başarısız da olsa araba dedirtiyor. Hyundai dış tasarımın yanında iç tasarımın kalitesini oyuncakmış algısından kurtarırsa, daha 10 binde başlayan çıtırtıları keserse, adamakıllı süspansiyon kullanıp bir de son olarak güneşte genleşince eğilip bükülen plastik C sütununu değiştirirse makyajda, Corsa'nın rakip olabileceği pek birşey kalmıyor.

sipartacus ve Tilki bunu beğendi.
  12. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    D kasa Corsa hakikaten güzel ve piyasada da tutulan bir araç, tekrar güle güle kullanın Allah kaza bela vermesin.

memin bunu beğendi.
  13. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
  14. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Fotoğrafları da yükledim. Aracın kaza kaydı yok, rötuş boyaları var ufak tefek, sağ ön kapıda hafif bir göçük var bir de düzeltme çalışması ama olmayınca bırakılmış onun da hafif izi var ama boya kalkması vs yok. Rötuş harici araç boyasız, değişensiz. İkinci el alınan araca güvenmemek gerek, dolayısıyla 5-6 bin km olsa da ben yine yağını, yağ ve hava filtresini değiştirttim. Cuma günü de taban ve tavan döşemeleri kuaför yapılacak, koltuklar yine yıkanıp kuaför yapılacak, farların içinde yandan bakınca sararma izleri var içten olanlar kalacak dıştan far mika camları parlatılacak. Tüm bu işlemler bitince ben ustamın elinde olmadığından değiştiremediğim polen filtresini değiştireceğim, bir de würth araç içi havalandırma sistemi temizleyici sprey uygulayacağım. Dikkatlice dinlediğimde hafif gıy-gıy ses geliyor V kayışı mıdır acaba ona da baktıracağım. 185 lira yağ vs bakımı (Mobil 10-40 kullanıldı, katalog yağı ne bilmiyorum ama benzinli 10-40 yeter denildi çok da üzerinde durmadım.), 70 lira eşim ve çocuğum ilk binmeden evvel üstünkörü yıkamacıda koltuk sildirilmesi, 195 lira kuaför (Diyanet Cami altında vakıf işletmesi yapıyor, bu fiyata beklentim yüksek değil ama kira vb olmadığından ucuz tutulabiliyor demek ki.). Şimdilik alım sonrası 450 lira daha harcamışım.

15. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    O motorun yağı 5w30, 10w40değil.

Sevra ve memin bunu beğendi.
  16. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hayırlı olsun.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

memin bunu beğendi.
  17. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Usta da öyle dedi, 5w30. Ama benzinli olduğundan 10w40 da olur daha uygun fiyatı dedi. Aslında parasında değilim, akrabam olduğundan bu seferlik tamam dedim bir dahakine direteceğim 5w30'da. Bilgi için teşekkürler aracın kullanım kılavuzunu internette bulursam kendim okumak istiyorum bilgi sahibi olmak için.

18. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    @sipartacus bey'e katılıyorum. 10w40 yarı sentetik, 5w30 tam sentetik kullanmanızı öneririm. 5w30, Daha sessiz çalıştırır, biraz daha atik davranır, sürtünme daha düşük ve yağın ömrü uzun olur.
    Ustalar 10w40'ta başka yağ bilmez.

Motul 8100 X-Cess 5w30'u şiddetle öneririm.

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

memin ve sipartacus bunu beğendi.
  19. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Hayırlı olsun bu arada. Kazasız belasız, güle güle kullanın.

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

memin bunu beğendi.
  20. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    https://tr.opel.mobi/content/dam/Op...D/el_kitabi_kta_2656_3_baski_agustos_2008.pdf

memin bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş