LPG KABLO

Era Geç Çalişma Sorunu (çözüldü Nihayet)

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda murat_karakaya tarafından 27 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. murat_karakaya

murat_karakaya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Murat KARAKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Abilerim, kardeşlerim merhaba !

Burada sonucu paylaşmak istedim çünkü olur da aynı sorun olan bir Vatandaş olursa belki bi faydası dokunur.

Era dizel aracımın soğukken geç çalışma sorunu vardı. Bu forumda ve dışarıda kaç kişiden bilgi aldım.
    Herkes mantıklıca şeyler söyledi.

- Kızdırma Bujilerinden diyenler oldu
    - Mazotun geri kaçması elendi
    - Mazot Filtresi değişti elendi
    - Aküden diyenler oldu akü o kadar zayıf olsa idi her seferinde 10 sn marş basmama olanak sağlamazdı
    - Marş dinamosundan diyenler oldu
    - Mazottan diyenler oldu
    - Çek valf / Basınç düşüyor diyenler oldu aracı rampa aşağı bırakıp denedim onu da Halil Bey eledi
    - Pompa-Enjektör diyenler oldu bunu da dizel ustası aracın sesini dinledi hiçbir sorun olmadığını hatta gayet iyi çalıştığını, motorunda gayet iyi durumda olduğunu söyledi.

Fakat ufacık bir detayı atlamışım.

Sanayideki Elektrikçi Usta kendisine defalarca da sormama rağmen bana kızdırma bujilerinin çalıştığını, Abi acaba kontağı açınca Kızdırma Bujilerine Elektrik gidiyor mu? diye kendisine özellikle sorduğumda da elektriğin kesinlikle gittiğini söylemişti. Bu durumda bana Kızdırma Bujilerin çalışıyor mu ? diye soran herkese bende çalıştığını söylemiştim. Evet kızdırma bujileri çalışıyordu Usta bunu akünün + ucundan çektiği kablo ile denedi sanırım ama bu kızdırma bujilerine elektrik gidip gitmediğini kanıtlamazdı !!

Sorun: Fuse Box Kutusundaki Kızdırma Bujisinin (Glow Plug) Sigortasıymış. Yani sadece bir sigorta patlakmış. Hepsi bu. Bunu da kendim araştırarak buldum. En son götürdüğüm Dizel ustası aracı akşamdan bırakmamı söylemişti. Bugünlerde götürüp bırakmayı düşünüyordum. Götürseydim kim bilir belki onun da aklına gelmeyecekti belki Depo sökülecekti, pompa sökülecekti bir ton uğraş çıkacaktı. Masraf, masraf, masraf ! Ufacık (7,5 TL) lik bir sigorta az daha sorunu bulamasam kim bilir bana ne maliyetler çıkartacaktı.

Şimdi bana ustanı değiştir diyenler olacak. Sonuna kadar haklılar !

Başta Halil Bey ve Ogün Bey olmak üzere hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunar, keyifli paylaşımlar, samimi dostluklar dilerim. Saygılarımla.

tekosis, eko26, Silgi ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  2. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Geçmiş olsun.
    Sorunun çözülmesi çok güzel.
    Kızdırmaların yeri çok ters olduğundan ustalar pek iplemiyor kızdırma deyince.
    Vw motorlara bakan ustamın kalfası beni de gönderdi.
    Sökemedi kızdırmaları. Artık iş başa düştü.

erhancakmakk ve murat_karakaya bunu beğendi.
  3. murat_karakaya

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Murat KARAKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim.
    Sökebilecek misiniz ? Bu işi yapan tornacılar var. Tornacı ile kolay yoldan çözüme ulaşabilirsiniz. Benim de başıma geldi

4. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Valla yarım saat elinde ayna ugraştı motorda beceremedi. Sonra kabloları değdirip kızdırmalara ufacık kıvılcımla karar verdi çalıştığına. Ölçüm falan hak getire. Sökmesi meşakkatli bir iş kırma ihtimali de var. Bir gün öncesinden pas sökücü sıkıp diplerine öyle kullanacam. Ertesi güm yine sıkıp bekleyip zorlamadan deneyecem. Kırıcak kadar zorlamayacam. En azından öyle planlıyorum.

murat_karakaya bunu beğendi.
  5. murat_karakaya

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Murat KARAKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İnşallah sorunsuz bir şekilde düzeltirsiniz.

Çaloğlu bunu beğendi.
  6. bark_41

bark_41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Salih Bark
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Bende de aynı sorun var. Yalniz merak ettiğim bu 80A lik glow plug sigortası patlak olsa hiç çalısmaması gerekmezmi?

koreci bunu beğendi.
  7. memoli2781

memoli2781 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    mehmet cetinbag
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Kardesim merhaba ayni sorun benim aracta da var.6.7 saniye de calisiyor.bu bahsettigin sigorta aracin neresinde ve hangi sigorta yardimci olursan sevinirim.aracim.accent era 1.5 crdi 2010

8. Suat EREN

Suat EREN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Suat Eren
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    @murat_karakaya
    Öncelikle paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
    2009 dizel Eram da aynı sorun var. Hatta çalışması için hafiften gaz pedalına dokunmam gerekiyor. Ve bu bana sorun mu var sorusunu getirmişti ki yazınızı gördüm. Daha önce 2013 euro5 dizel fiestam vardı gaz pedalına dokunmadan kontağı çevirince soğuk sıcak farketmez 2sn de çalışırdı. Bahsettiğiniz sigortayı nasıl kontrol ederim ? Şimdiden teşekkürler.

9. ilkrtkn01

ilkrtkn01 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    İlker tkn
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Merhaba aynı sorun bende de var 2007 model kızdırma bujilerine değiştirdim sorun çözülmedi hata enjektorde dediler onlarida yaptırdım mazot çok pis dediler ama sorun çözülmedi 3000 TL masraf ettim hala çözülmedi bahsettiğiniz sigorta hangisi acaba

10. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Boşuna denmiyorlar,
    "Önce, en basit noktadan bakılmalı soruna diye."

geçmiş olsun.

11. Sivasslı

Sivasslı Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Yasin ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Bahsedilen sigorta kutusu akünün yanında olan sigorta kutusu motor bölümünde

12. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aynen. Akünün yanında.

13. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    kızdırma bujileri arızalıda olsa motor çalışır ama işte burda olduğu gibi zor çalışır.. bunların özelliği motor ısınana kadar geçen zamanda mazotu ısıtarak buharlaşmasına yardım etmek.. motor ısındıktan sonra zaten pek bir görevleri kalmıyor.. ama tabikide onlar olmadanda olmuyor.. mesela biraz fazla gaz ver 4000-4500 devirlerde uzun süre kullan arabayı kızdırma bujileri olmadığı için ve yakıtıda hızlıca tükkettiği için arkadan gelen soğuk mazot yüzünden araba gaz yemeyebilir hızlanamayabilir hatta stop bile edebilir.. bir nevi mazotun tadı tuzudur kızdırma bujileri.. :)

14. Sertac06

Sertac06 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Sertaç Alan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Merhaba, benim bu konu ile ilgili size nacizhane bir sorum olacak; benimde accent era crdi 2011 model aracım var. Araç son hızda yaklaşık 215 km, 4500 rpm de uzun süre gidince(yaklaşık 40-50 sn) çok kısa bir gaz kesme oluyor sonra yine devam ediyor. Sanırım bu bahsettiğiniz durumdan kaynaklanıyor olabilir mi? Ayrıca sürekli o devirleri çevirmiyorum aracı yeni aldım denemek için o kadar üst devirlere çıkmıştım normalde sakin kullanırım. Birde araba sıcakken soğuk çalıştırmaya göre bazen biraz daha geç çalışıyor yani geçden kastım uzun çalıştığında en fazla 2 sn tutuyorum kontağı sizce bu çalışma normal mi? Bunlar aracı yeni aldığım için dikkatimi çeken durumlar. Yanıtlayabilirseniz çok sevinirim?

15. tom_trb

tom_trb Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mutat baki
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:

16. tom_trb

tom_trb Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mutat baki
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Benimde accent era 2010 model crd aracimda gec calisma yaklasik 10 saniye sureyle marsa basip calistiriyordum neler yaptirmadim neler hic kafanizi karistirmayayim onvelikle araci aldigimda direk bakim yaptirdim sadece mazut filitresini degismedim aldigim kisi 2 bin km once bakim yapmisti ondan dolayi degismedim mazut filitresini basima gelecek varmis kisa keseyim yaklasik 1 ay ugrastiktan sonra en son MAZUT FILITRESINI degistim sorunum cozuldu degistirince aninda degil yaklasik 5km yol yap filitre degistikten sonra sorun kalmiyor orjinalini alip taktirin mazut filitresi ŞİŞİNCE BOYLE BİR HATA VERİYOR BILGINİZ OLSUN.

MAERKEK bunu beğendi.
  17. Muhammet4222

Muhammet4222 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Muhammet ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Merhabalar
    Aynı sorun bu yaz başından beri bendede var 5-10 sn içerisinde çalışan 1.5 dizel Era’m havaların soğumasıyla birlikte artık daha geç çalışmaya başladı. Hatta bazen 2-3 marş basmam gerekiyor o derece kötü durumda. 1 haftadır arızayı çözemedik yapılan işlemleri yazıyorum;
    - Öncelikle akü ye bakıldı ölçüm yapıldı normal. Zaten kötü olsa 20 sn kadar 2 kez bazen 3 kez marşa dayanmaz.
    - Kızdırma bujilerinin sigortasına bakıldı sağlam. Bujileri sökemediler üzerinden kıvılcım yöntemiyle kontrol ettiler iyi gibi dendi
    - Marş dinamosu bakımı yapıldı. Bu işlem yapılınca bir nebze olsun çalışması hızlandı. Ama hala hemen çalışmıyor.
    - Sabahları çok uzun süren çalışma süresi bakalım yarın sabah nasıl olacak. Uzun marş basma sırasında bazen çalışacak gibi olup çalışmıyor aklıma mazot gelmiyor geçmi geliyor sorusunu aklıma getiriyor.
    Lütfen sizde tecrübelerinizi paylaşın nasıl üstesinden gelebilirim bu konunun?

MAERKEK bunu beğendi.
  18. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Ateşleme iyiyse ve varsa yakıt gelmiyor diye düşünülür. Yakıt geri dönüş valfi , kesicisi, pompası filtresi hepsine bakılmalı.

İlk bakacağın yer yukarıda yazıldığı gibi mazot filtresi olsun diğerlerinden daha ucuz tutar. Orjinal mazot filtresi takmalısın.

Mazot aldığın istasyonu kesinlikle değiştir pahalı satanlardan al.

19. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    marş basmadan önce filtrenin tepesindeki pompa sertleşinceye kadar pompalayın. bir de filtrenin altındaki su müşirinden mazot kaçağı var mı elinizle kontrol edin.

MAERKEK bunu beğendi.
  20. bahtiyarmesut

bahtiyarmesut Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    BAHTİYAR MESUT
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Kona
    80 Amper sigorta değişince benim de akım aküden kızdırma bujilerine geçti seyyar kontrol lambası kontak açık iken 20 sn civarı kızıp sönüyor.İyiki bujileri ve pompa filtre ,valf vs değiştirtmemişim.Yalnız buji başlarının iyi kızarması oluyormusöküp kontrol ettirmiştim onun işçiliği 100 tl...Sigorta kutusu G...P... isimli 80 amp lik sigorta ilk bakılması gereken yerimiş ...Neyseki sigorta kutusu açılınca mot.böl.de akü üstündeki plastik kapak içinde soldan ikinci sigorta değişince üzerinde 80 yazıyor zaten siyah dikdörtgen şeklinde.üzerinde 80 yazıyor.

MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş