LPG KABLO

Era dizel yağ değişiminde en çok kullanılan marka

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda ressamyuva tarafından 10 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Arkadaşlar aracımın yağ değişim zamanı yaklaşıyor en son serviste değişmişti 15000 lik yağdan shell 5-30 konulmuştu 11000 km oldu artık değiştirsem iyi olur herhalde diye düşünüyorum fakat servis tuzlu oluyor yağ değişimine 200'ün üzerinde istyorlar dışarıda 100-150 arası halledebilirim herhalde.Ankaradayım yağ değişimi ve yağ alabileceğimyerlerden adlarını ,adreslerini yazarmısınız,piyasada iyi markaların sahte ürünleride bulunuyormuş bunu nasıl anlayacağız? Birde hangi yağdan 5-30 mu 10-40 mı ve hangi markayı tercih etmeliyimdizel era kullananlar kullandığınız yağlar konusundayardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

2. Giga

Giga Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Yılmaz H.
  3. ersin1875

ersin1875 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    ostim ve ivedikorganize den temin edebilirsin...tabi oturduğun yer de önemli...parçacılardan yağ alma çok pahalı satarlar...filtreni kaliteli veya orjinal al...ve 100-150 bile çok 60 yağ 10 filtre 20 işçilik 90 tl olması gerekir...

4. ersin1875

ersin1875 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    ben ince yağı bilirim arkadaşım...kış değeri düşük olan yağı tercih et...yani 5-30 diyorsan onu al...5-20 varsa al gibi...çünkü motorun en çok aşınması yağın en çok koyulaştığı kış aylarında olur...koyulaşan yağı pompa heryere basamaz ve cızzzz çizilmeler başlar...tersi durumda da mesela mobil1 in 0 karakterli yağlarını alıp tofaşın motoruna koyarsan da süzgeç gibi heryerinden ar...

5. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Yağda mobil'i tercih edin

6. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Evet diğer arkadaşlarne diyor bu konuda en son babamın dizel getz'ine iskitlerdeki japonculardan birinden mobil 5-30 65 liraya aldık ama bana pek orjinalmış gibi gelmedi bilmiyorum sahteside varmıdır ?

Düzenleyen : ressamyuva

7. 2007Era

2007Era Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Shell 10/40 Turbo ..<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

8. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar malesef aradığım cevabı bulamadım aracın kitapçığında shell helix öneriliyor ve şöyle yazıyor API CH-4 VEYA
    ÜZERi
    ACEA B4 veya ÜZERi
    SAE 15W-40 (-15°C ÜZER&Yacute; kalite ) Boşaltma ve yeniden doldurma
    (filtre ile)
    : 5,3
    SAE 10W-30 (-20°C - 40°C)
    SAE 5W-30 (-25°C - 40°C)
    SAE OW-30 (10°C ALTINDA) *1, *2 ve buna göre en uygun yağlar bunlar ama fiyatları fazla http://www.ozenticaret.com.tr/asp/pr...il-1-ESP-5W-305litre olunca fiyatı 155 liraya geliyor http://www.ozenticaret.com.tr/asp/pr...ec-5w30-A1-7Ltbirde bu yağ var ama buda galiba benzinliler için aslında 7 litre fiyatıda iyi http://www.ozenticaret.com.tr/asp/pr...-Edge-5W30-4Ltbuda var ama dizel içinmi yazmamışlar http://www.ozenticaret.com.tr/asp/pr...HX7-10W-40-4Ltbuda shell ama 10/40 yağların üzerinde yazan viskozite bilgilerine göre mi almamız gerekiyor yoksa bütün 5-30 yağları kullanabilirmiyiz bilgi sahibi olanlar yorumlarınızı bekliyorum Aracımın yağ değişimi geliyor serviste yağ değişimi 250 lirayı buluyor dışarıda 100 -150 arası ama dışarıdan aldığımız yağ aslında motor için önerilen yağ olmuyor galiba ayrıca kitapçıkta yağ değişimi için filitreyle 5.3 litre yazıyor bir önceki yağ değişimi serviste yaptırmıştım ama 5 litre konulmuştu servislerde hep 5 litre konuluyormuş ama bu durumdada yağ aslında eksik koyulmuş oluyor 0.3 litre yağ önemlimidir ben bu yağ değişiminde yağı fazla alıp tam 5.3 litre koymak istiyorum .Neyse çok yazdım bu kadar incelemeyegerek yok diyenlerde olabilirama aslında yağ önemli bir konu olduğunu düşünüyorıum ilgilenen arkadaşlara teşekkürler

9. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Anlaşılan kimse ilgilenmiyor

10. Giga

Giga Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Yılmaz H.
    castrol iyidir, valvoline iyidir mobil1 cok iyidir baska ne var türkiyede bilmiyorum. imkanin varsa bulabilirsen tam sentetik 5W-40 / 0W-40 yag al. eger tuzlu gelirse yeni nesil 5W-40 HC (hydro crack) yagda alabilirsin. Bu yaglar senin saydiklarindan daha kaliteli yaglar, istedigin sogukta ve sicakta problemsiz kullanabilirsin, fiyat olarakdigerlerinden pek fark olmamasi lazim. sirf mineral bazli yaglari alma.
    daha öncede yazmisitm opet/fuchs yaglar cok kaliteli, alamanyada fuchs mercedesin 1. el yag tadarikcisi yani fabrika cikisi sifir araclarda ve servisde bu yaglari tercih ediyor adamlar.

11. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    piyasada en çok mobil ve castrol tutulur ve bulunur ikiside çok kaliteli yağ güvendiğiniz yerden alın sahtesi de varmış..ben mobil super 3000 5W30 Kullandım en son bakımda 4lt 70tl ama dizele de uygun bu yağ birde mobil 1esp 5w30 vardı 110tl o 25bin km gdiYO aynı durum castrol magnetecle edge için de geçerli.. 5w30-5w40 seçimi size kalmış dizelde hangisi daha iyi bilgim yok..başka markalarda var ama piyasada en çok tutulan bunlar..

12. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    peki viskozite bilgilerinde apı:sl-cf diye bilgiler yazıyor s harfiyle başlayan benzinli motorlar için c ile başlayandan dizel motorlar için kullanılabildiğini belirtiyor ama sizin dediğiniz mobil super 3000 5-30 da sadece sl yazıyor 7 litrelik 5-30 castrolda da sl yazıyor cf yazmıyor bunu yazmadaığı için dizel motorda kullanılamaz mı acaba birde tam 5.3 litre yağ koyduran varmı

13. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    eve gidince bidonu duruyo bakayım benzinli dizel motorlar için yazıyodu ama standartların dizel olanına dikkat etmedim..ben 3,3 lt diyo ama 3,6 lt falan koydum çubuğa bakarak ekledik bütçe müsaitse mobil 1 esp koyun o standartları karşılıyodur yada castrol edge

14. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    mobil super 3000 in bidonuna baktım api SL ve acea A1/B1 yazıyor.. B1 dizel için geçerli standart ama aracın kullanım kılavuzunda dizel motorlarda acea B4 veya üzeri diyor sanırım sizin araca uygun değil...bide ilk önerilen yağ 15w-40 dizel motorlarda çok kalın değil mi kullanan var mı bilmem tecrübeli üyeler yorum yapar...

15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    15w 40 ortalama sıcaklığın 30 derece ve üstü olduğu iklimler için çok uygun olur, kışın koymak pek mantıklı değil.

16. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Evet işte benim öğrenmek istediğim bu aslında apı sl yazdığı zaman s benzin l de performans seviyesini belirtiyormuş apı sl/cf yazdığında hem benzin hemde dizel motorlarda uyumlu,c dizel f ise performans seviyesini bildiriyor.Bu yazanlara göremi almamız lazım şimdi.Birde acaba serviste koydukları yağ bu yağlardanmıdır? Eminim çoğumuz yağ değişimlerinde bu yazanlara hiç bakmamışızdır bende dahil.

17. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar motor yağlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler edindim 8 - Yağ performans sınıfı nedir? Nasıl anlaşılır?

Performans sınıfını, ambalajların arka yüzünde yer alan etiket üzerindeki SAE, API ve ACEA değerlerinden anlayabilirsiniz.

9 - SAE (Society of Automotive Engineers) Sınıflandırması Nedir?

SAE sınıflandırması diğerlerinden farklı olarak yağı düşük ve yüksek ısılardaki viskozitesine göre sınıflandırır, dolayısıyla bir miktar daha ayrıntılı olduğu söylenilebilir.
    SAE sınıflandırmasında derece W harfi ile ayrılan iki rakamdan oluşur. W, winter yani kış anlamındadır ve yağın düşük sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. Örneğin 15W-40taki 15W gibi. Bu, aynı zamanda yağın baz viskozitesidir, yani polimer eklenmeden önceki asıl viskozitesi. Bu rakam ne kadar düşük olursa yağ o kadar ince olacağından, bu bize aynı zamanda yağın düşük ısılarda ne kadar akıcı olacağını ve motorun ne kadar kolaylıkla çalışacağını da gösterir.
    İkinci rakam yağın yüksek ısı viskozitesini verir. 15W-40taki 40 gibi. Bu rakam ne kadar yüksekse, yağ sıcakken o kadar viskoziteli, yani kalın demektir.

10 - API (American Petroleum Institute) Sınıflandırması Nedir?

Sınıflandırma iki harf ile yapılır. İlk harf yağın benzinli (S) veya dizel (C) motorlardan hangisine uygun olduğunu, ikinci harf ise yağın aynı gruptaki performans değerini gösterir. Performans sınıflaması her iki grupta da A en düşük olmak üzere benzinli motorlar için A-J arası, dizel motorlar için ise C-F arası yapılır.
    Benzinli motorlarda: (min.performans) SA..SB..SC..SD..SE..SF..SG..SH..SJ (max.performans)
    Dizel motorlarda: (min. performans) CA..CB..CC..CD..CE..CF (max.performans)

11 - ACEA (Association of European Car Manufacturers) Sınıflandırması Nedir?

Sınıflandırma bir harfi takip eden bir rakam ile yapılır (A3 gibi). ACEA standardı iki kategoriye ayrılır. Birinci kategori yağın hangi motorda kullanılabileceğini açıklar:
    Benzinli motorlar için A
    Dizel otomobil motorları için B
    Dizel kamyon motorları için C
    Yağın performans seviyesini ise takip eden rakam belirler:
    Yakıt ekonomisi için 1
    Genel amaç için (ortalama seviye) 2
    Yüksek performans için 3
    Örneğin A3 benzinli motorlar için yüksek performanslı bir yağı, A1 benzinli motorlar için ekonomi amaçlı bir yağı tanımlar.

12 - Aynı viskozite derecesindeki yağlar arasında neden fiyat farkı olur?

Baz yağın kalitesi, SAE, API veya ACEA performans sınıfına göre kullanılan katık paketleri ve miktarlarına göre fiyat farklılıkları gösterebilir.

pasaoglu ve Hayrettin82 bunu beğendi.
  18. Giga

Giga Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Yılmaz H.
  19. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yağ konusunda karar verdim sayılır castrol edge 5-30 yada 5-40 kitapçığında yazmasada 5w-40 kullanabilirmiyiz acaba kullananlardan yorum bekliyorum

20. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu arada videoları izledim güzel videolar

Bu Sayfayı Paylaş