LPG KABLO

Elentra Fren Şismesi Sonucu Kaza

'Elantra Forum - Club' forumunda erdem4161 tarafından 5 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

1. erdem4161

erdem4161 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    erdem koç
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    arkadaslar herkese hayirli gunler.3 ay once severek aldigim elentra 2017 1.6 d ccvt benzinli aracimla sabah babamla ise giderken isiklardan yesil yaninca kalktik onumde iveco servis araci vardi 6 yesilin yandigini ve iveconun hareket ettigini gec farkettim frenlerim o ana kadar tutuyordu neyseki kalkisi yaptim servis aracina yaklastim o esnada servis araci yavasladı ondeki aractan dolayi bende tabi olarak frene bastim hizim ortalama 40 45 civar isiklarin 40 yada 50 metre ilersi ve frene bastigimda frenin taş gibi oldugunu ve araca yakin olmamdan dolayi panikleyip el freninide cekemedim ve araca vurdum on farlar kaput radyator izgara ve dagildi .iveco yuksek oldugu icin alt tampon demirine temas etmedi ..airbag acmadi ..
    hundayi assani aradim beni izmit fertan otoya yonlendirdi cekiciyle gittim.. basta aracimi orda yaptiracagimi sanarak hosgeldiniz bes gittiniz muamele iyi sonra aracin frenleri tutmadigi icin kaza yaptigimi suandada frenlerin hala tutmadigimi soylediysemde .sisteme bilgisayar baglayip frenlerinde sorun yok hata vermemis gibi basindan sagdi...yetkilisi frene basiyor frenin tutmuyor dogru ama hata vermemis diyerek basindan sagdi .bende hundayi assani tekrar aradim basindan sagdilar dedim konuyu biz inceleyecegiz dediler.simdi ben napayim aracta 20 30 bin arasi masraf cikar eger olumsuz yanit alirsam araca hic elletmeden ne yapmaliyim .simdiden tesekkurler ..bu arada sizde dikkatli olun fren arizasi yanmadigi halde aracin frenleri tutmuyor.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Geçmiş olsun.
    Yasal haklarınızı kullanın. Bu durum araç servis bakımlıysa "Ayıplı maldan doğan zarar" durumu oluyor.

3. cenker_baba

cenker_baba Guest

geçmiş olsun bu gibi durumlarda bilir kişi vs mi isteniyor bilmiyorum ama konu orya gitmeden kurcalamanızda fayda var.

4. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Öncelikle geçmiş olsun

5. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Çok geçmiş olsun, fren şişmesi dediğimiz olay çok performanslı kullanımlarda, bayır aşağı inerken sert frenlerde oluşan olaydır. Bir kere başıma geldi sizi çok iyi anlıyorum ama anladığım kadarı ile siz normal şartlarda sürüş yaptınız ve birden frenler tutmadı. Kesinlikle maldan kaynaklı bir sorun . Yasal süreci başlatın hakkınızı arayın ...

MAERKEK bunu beğendi.
  6. erdem4161

erdem4161 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    erdem koç
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    tesekkurler cevaplar icin . yetkili ana bayiyi tekrar aradim ..inceleyecekler eger olumsuz yanit alirsam mahkemeye vericem ozaman.suanda aracta fren namina bisey yok .tipki istop etmis araba freni gibi taş gibi

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    geçmiş olsun, bu durumda zaten olay mahkemeye gider, yani hyundai türkiye sizin beyanınızla karar veremez. yetkili servis de karar veremez.

her arızada lamba yanmaz.

aracınızda kasko var mı? varsa kasko firması bu konuda sizin yerinize dava açabilir.

blue55 bunu beğendi.
  8. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    geçmiş olsun , umarım en kısa zamanda en zararsız yoldan masrafınız karşılanır.

9. erdem4161

erdem4161 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    erdem koç
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    malesef kasko yaptirmama 3 ay varken basimiza geldi Allah beterinden korusun.yeni sigortada kaskosuyla olcakti ama is isten gecti.ilgilenecek olan hyundai assan turkiye ana bayisi

10. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Yüksek hızlarda da olabilirdi. Allah korumuş.

Aracınız düzenli servis bakımlı ve garanti kapsamında ise zarar hyundai tarafından karşılana kadar ne gerekirse yapın bence.

11. erdem4161

erdem4161 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    erdem koç
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD

12. cenker_baba

cenker_baba Guest

aracınız da kasko yok muydu ben yazınızı anlayamadım.

13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Fren vakumu gitmiş büyük ihtimal westhinghouse yada fren vakum pompası hortumu çıkmıştır ve pedal sertleşmiş bu kadar genç bir otomobilde asla ama asla olmaması gereken bir durum. Fren sistemlerinin üretimini yapabilmek için fren parçaları üreten firmanın çok ciddi şekilde kalifikasyon, sertifikasyon gibi bir sürü idari prosedürleri elinde bulundurması belli periyotlarla vizeletmesi gereklidir ilave olarak fren sistemlerini üreten firmalarda özel belgelendirmeler vardır ve yasal mevzuatı ile çalışan eğitimleri malzeme testleri ve ürün emniyeti konusunda tam yeterlilik şartı gibi birçok gerekliliği karşılaması gerekir

herkese fren sistemi ürettirmezler, alelade bir firma fren parçası üretse de satamaz çünki.

O yüzden frenlerin üretim hatası sebebiyle arıza yapması demek büyük bir olay. Bu problemi yaşamadan önce motoru yıkatmış olmak veya yetkili servis haricinde bakım yaptırmış olmak gibi sebepler kazaya neden olan fren sistemindeki kusurdan üreticinin sıyrılmasına neden olabilir. Umarım böyle şeyler yoktur.

Şimdi hasarınızı karşılasalar bile bu hasara sebep olan olay üretim hatası olduğu için bu olay mahkemeye kadar gider ancak mahkemeye gitmeden öncesinde tüketici hakem heyetine başvurmakta fayda var çünki tüketici hakem heyetine başvurulduğu zaman mahkemeye göre çok daha çabuk sonuç alınabiliyormuş mahkemeler 2 sene bile sürebiliyor.

Gıcır gıcır sıfır araba alıp daha önceden hiçbir kazası yok iken ve bakımları yetkili serviste zamanında yaptırılıyor iken üretici hatasından dolayı kaza yapıp 30-40000 liralık tramer kaydı ve değişen boyalı parçaları olan değer kaybetmiş bir arabayı kimse ne kullanmayı ne de ikinci el olarak satın almayı kabul etmez.

Çok Geçmiş olsun.

Emre bunu beğendi.
  14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kasko yokmuş abi sigortanın bitmesine 3 ay kalmış ve sigorta poliçesi süresi dolunca sigorta ile beraber kasko da yaptıracakmış. Kasko olsa ikame araç istenebilir ve üretici biraz sıkıştırılabilirdi belki.

cenker_baba bunu beğendi.
  15. Samet_ak

Samet_ak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    339
    Ad Soyad:
    Samet akyel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    VW
    Geçmiş olsun, Allah beterinden korusun. Belli bir miktarın üzerindeki davalara tüketici hakem heyeti bakmıyor maalesef. Önce ilgili firmaya başvuru yapmanız gerekiyor. Olumsuz yanıt gelirse tüketici mahkemesine başvuru yaparsınız.

onurforces bunu beğendi.
  16. erdem4161

erdem4161 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    erdem koç
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    bilgiler icin tesekkurler arkadaslar.bakalim yarin arayabilirler araca ana bayi taragindan bakilacak izmit hundayi fertan bisey yapamiyor zaten.aracin frenleri tutmuyor bilgisayrda hata vermiyor adam ben bilgisayara bakarim ama freninde tutmuyor hata vermemis vermiyor diyor.olay bilirkisiden sonra olumsuz cikarsa mahkemeye gidecek once tuketici heyetine daha sonra avukata vericem .araca hic bir islme yaptirmadan bilirkisi raporu tutulacak sekilde kimse araca ellemeden direk mahkemenin yollayacagi bilir kisi aracin arizasini test edecek arac calisir yurur durumdadir frenler tutmuyor sadece.ki emsalleri internette arastirdigima gore mevcut i 20 lerde bu sıkınti cok var. sikayetvar sitesinde bu araclar daha yeni ve piyasada az oldugu icin pek sıkıntı sikayetleri yok suanlik ama 3 4 sene sonra sitelerde heryerde gorecez sikayetlerini.neyse saglik olsun belki dik rampada ailece inerken olsaydi ne hale gelirdik.taki mahkemede hepsini tek tek dokecem ise gidip gelme taksiyle yapiyordum simdi arac yok cekici parasini bile aldilar neymis siz kaza yapmissiniz o yuzden .hakli cikarsam alcakmisim cekici parasini takan yokta muamele çok kötü....ben hani araci goturdum yetkili bakip evet freniniz tutmuyor biz ana merkeze bildircez bilirkisi gelene kadar araciniz kilitli bi sekilde surda kenarda dursun gelince sizi haber edip beraber kontrolleri yapilip mekanik ariza ayipli urun cikarsa tarafiniza muadili olan arac yada para seklinde magduriyetiniz giderilir demelerini bekliyordumki.sanki ben bozmusum durduk yere kaza yapip onlardan arabami yapmalarini istesim gibi muamele gordum.yakalarini asla birakmicam.ana merkezden yardmci oldular bakalim onlarin bilir kisileri ne diyecek ona gore mahkemeyi 2 gun icinde baslaticam...arac suanda fertan otonun dis bolgesinde kenarda yatiyor ..

17. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Geçmiş olsun.

SM-A920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erdem4161 bunu beğendi.
  18. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Peki siz almadan önce, bozulmuş ve yan sanayi veya çıkma bir parça takılmış olabilirmi?

19. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Geçmiş olsun . Allah korumuş.

Hacıstanbul bunu beğendi.