10 Kasım LPG KABLO

elantra xd2 orjinal alarm açma kapama uyarı sesi

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 24 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    DIY sahibi: mursel_balci
    Konu Linki: Elantra xd2 orjnal alarm açma kapama uyarı sesi yapıldı

Merhaba arkadaşlar bizim araçlardaki orjinal uzaktan kumanda normalde açıp kapatırken herhangi bir uyarı sinyali vermiyor. genellikle zaten orjinal alarmlarda bu tarz bir özellik yok. eski aracımda sonradan uzaktan kumanda olduğu için açıp kapatırken ses çıkarıyordu ve ses gelince aracın kapandığını anlıyordum. şimdi ise alışkanlık oldu her aracı kilitlediğimde acaba kilitlendi mi diye kapıyı kontrol ediyorum ve dikiz aynasındaki sinyale bakıyorum.

benim yaptığım sistem sonradan merkezi kilit takılan araçların sistemi gibi olmadı ama en azından bir uyarı sesi veriyor.

bunu yapabilmek için etacs modülünden sirene giden kabloyu bulup bir hat çektim. bu kabloya şase verirseniz alarm çalıyor.
    bir de hırsızlık rölesinden aracı kilitleyip açtığımızda sinyal veren ucu bulup bundan da bir hat çektim.
    hırsızlık rölesinden artı geliyor ama bizim sireni çalıştırabilmemiz için eksi uç lazımdı önce hemen bir röle koyup artıyı eksiye çevirdim ve sistemi çalıştırdım. herhangi bir sorun olmadan çalıştı yalnız biraz uzun çalıyordu.
    bu da çok hoşuma gitmedi. daha sonra far yıkama rölesi kullanarak süreyi kısalttım. far yıkama rölesi ne kadar elektrik verirseniz verin yarım saniye kadar elektrik verip bırakıyor. bu röle sayesinde şu an gayet iyi bir şekilde çalışıyor.

normalde merkezi kilit motorundan sinyal alıp da yapabilirdim ama o zaman kapıları manuel kapatınca da uyarı verirdi. bu şekilde sadece tüm kapılar kapalı olduğunda ve dörtlüler yandığında uyarı veriyor.

burada röleler görünüyor bir tane far yıkama rölesi far yıkama sistemi için almıştım ama boşa çıktı. diğeri ise normal röle artı ucu eksi uca çevirmek için kullanacağız.
    DSC_0060.jpg

burada ise hırsızlık rölesi görünüyor. debriyaj pedalının sol üst kısmında yer alıyor. tahmini sigorta panelinin arka kısmına filan geliyor.

DSC_0071.jpg
    DSC_0073.jpg
    DSC_0074.jpg

resimde görünen yerden sinyal alıyoruz.
    DSC_0075.jpg

bu da rölelerin arabaya takılmış hali.
    DSC_0079.jpg

bu video da bağlantı yaptığımda sonradan farkettim sinyalleri çalıştırıncada ötüyor. daha sonra bunu hallettim. ikinci videodaki son halidir.
    [video=youtube_share;tfDB86GXxIE]

bu da son hali
    [video=youtube_share;FxtXhHsLfJk]

Ekli dosyalar:

Son düzenleme: 22 Haziran 2015
    robot bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş