LPG KABLO

Elantra XD2 Gösterge çerçevesi yapımı

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 15 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    DIY Sahibi : mursel_balci

Konu Linki : elantra gösterge çerçevesi

Çizim Dosyası : http://www.tekdosya.com/files/LD52532UT/cb6a1c84aff4b9b69cab399a23d3be8f/go__sterge.cdr.html

Merhaba Arkadaşlar elantraların bildiğiniz gibi sade bir göstergesi var. benim de aklıma bu göstergeye çerçeve yapmak geldi. göstergenin ölçülerini çıkarıp bilgisayarda çizim dosyası hazırladım ve tabelacıda lazerle aynalı pleksiden kestirdim. aynalı pleksi krom gibi bir görüntü oluşturduğu için tercih ettim.
    daha sonra kestirdiğim çerçevelerin alt kısmına çift taraflı ince bant yapıştırdım. göstergeyi söküp içini açarak göstergeye yapıştırdım. çıkartmak istenildiğinde herhangi bir sorun teşkil etmiyor en çok biraz bant izi kalır onu da kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

göstergeyi sökmek için öncelikle panelin sökülmesi gerekiyor. ben göstergeyi takarken panelin sökülme resimlerini çekmemiştim onun için daha sonra başka bir iş için paneli sökerken çektiğim fotolarla panelin sökülüşü aşağıda mevcuttur.

burada ön paneli sökmek için küllüğü yerinden çıkarıp içindeki iki adet vidayı söküyoruz.
    göstergelerin üstünde yer alan vidaları da söküyoruz.

paneli alt kısımda başlayarak kendimize doğru çekiyoruz ve tırnaklarından kurtarıyoruz.

elektrik soketlerini yerlerinden çıkarıyoruz. sol tarafta 3 adet orta
    üst kısımda iki adet ve alt kısımda da iki adet soket bulunuyor.

paneli söktükten sonra göstergeyi sökmek için kenarlarında 4 adet vida göreceksiniz. bu vidaları söktükten sonra göstergeyi biraz çekip öne doğru yatırarak. arkasında bulunan soketleri çıkarıyoruz. soketleri çıkarınca göstergenin önündeki plastik camı çıkarmak için arka tarafında bulunan tırnaklarından kurtarıyoruz.

Aynalı pleksiden kestirdiğimiz çerçeveleri çift taraflı bant ile göstergeye yapıştırıyoruz. daha sonra da söktüğümüz gibi tekrar topluyoruz. benim aracın gösterge çerçeveleri resimlerde gözüküyor. forumda uygulayan bir kaç kişiden daha fotoları aşağıya ekliyorum.

bunlar ft19 nickli arkadaşın aracından.

bu da hadriel nickli arkadaşın aracından buradaki gösterge çerçevelerinin kalınlığı 3 mm benim araçtaki 1.5 mm.

Düzenleyen : mursel_balci

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Ağustos 2014
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş