10 Kasım LPG KABLO

Elantra xd2 Far sensörü+follow me home takıldı

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 24 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    DIY Sahibi:mursel_balci

Konu Linki:Elantra xd2 Far sensörü+follow me home takıldı

Merhaba arkadaşlar, sitede satılan https://www.hyundaiclubtr.com/showthread.php?23760-Otomatik-Far-Sensörü-Follow-me-Home linkteki ürünü aldım ve montajını yaptım. ürün otomatik far sensörü ve follow me home özellikli. yani farlar otomatik olarak karanlıkta yanıyor ve aydınlığa çıkınca ayarladığınız süreye göre otomatik olarak kapanıyor. bunun yanında aracı kilitleyince ve açınca da eğer hava karanlıksa sis ve parklar ayarladığınız süreye göre otomatik olarak yanık kalıyor. montajı biraz uğraştırdı ama sonunda güzel bir sistem oldu. 2-3 gün sensör ayarlarıyla uğraştım. dün gece de tam olarak bitirdim. normalde far sensörü marş konumundayken çalışmıyor sadece araç çalışırken devreye giriyor bu da güzel bir özellik. dün bir kaç tane tünelden geçip ince ayarlarını da yaptım. şu anda tünele girer girmez yanıyor ve çıktıktan belli bir süre sonra otomatik olarak sönüyor.

Bağlantı yapmak için kablolarını tesbit etmek biraz uzun sürdü bağlantıların çoğu far koluna gelen kablolardan yapılıyor. kablo kesme olayı yok. sadece kabloların dışlarını sıyırıp diğer kabloyu bağlantı yapıyoruz. follow me özelliği içinse merkezi kilide gelen tetik kablolarını kullanmak gerekiyor bunun için kapı içine de kablo çektim. hatta kablo çekmişken kapı içinden sabit 12 volt ve kontak 12 volt kablolarını da buradan bağlantı yaptım.

genel olarak bağlantı şeklini yazmak gerekirse.

far koluna gelen kablolardan
    parklar, kısa farlar ve sislerin kablolarını bulmak gerekiyor.

bizim araçtaki soket numaralarına göre
    14 - 17 park
    12 - 17 sis
    15 - 17 kısa

yani toplamda 4 adet kabloyu sıyırıp park kısa ve sis kablolarını takıyoruz.

diğer kısım ise merkezi kilit açma ve kapama için iki adet kablo merkezi kilit motoruna çekiliyor.
    sabit 12 volt için bir kablo
    kontak 12 volt için bir kablo
    bir de eğer uzaktan kumandayla aracı açınca tavan lambanız yanmıyorsa bunun içinde bir kablo mevcut. benim araçta zaten tavan lambası yandığı için ben bunu bağlamadım.

bizim araçlarda normalde yurtdışı modellerinde far sensörü mevcut olanlar var. bunlarda far kolunda auto bölümü bulunuyor. eğer uygun fiyata auto özellikli far kolu bulabilirsem ileride alıp onu da takabilirim. şu an için modülün açma kapama düğmesi mevcut. bu düğmeyi de bizim araçlarda sol alt kısım sigorta panelinin önünde bulunan kapaklı gözün üst kısmına monte ettim.

far sensörünün gözünüde ön camın sol alt köşesine yapıştırdım.

Sonuç olarak şu an gayet memnunum. bana maliyeti 80 tl modül + 10tl kargo parası toplamda 90 tl oldu.
    Ürünün satışını yapan talip bey de telefonda bayağı yardımcı oluyor. merak ettiğim herşeyin cevabını aldım.
    DSC_0081.jpg
    bu gelen ürün gayet iyi paketlenmiş.
    DSC_0083.jpg
    DSC_0084.jpg

burada ayar yapılacak yerler görünüyor.

DSC_0085.jpg
    ürünle birlikte bağlantı şeması da geliyor. bağlantı şemasına göre kabloları ayırıp üstlerini etiketledim.

DSC_0086.jpg
    DSC_0087.jpg
    sağ taraf far koluna bağlantı yapılacak kablolar. bu kablolar kalın. diğer sol tarafta bulunan ince kablolar ise modüle giden kablolar. merkezi kilit tetik vs.

DSC_0088.jpg
    DSC_0089.jpg

bağlantı yapabilmek için direksiyon üst alt kapağını sökmemiz gerekiyor.
    resimde görünen 3 adet vidayı söktükten sonra tırnaklarından kurtarak bu kısım sökülebiliyor.

DSC_0090.jpg
    far koluna gelen soket üzerinden bağlantıları yapacağız.

DSC_0091.jpg
    bu da far kolundaki soket

Son düzenleme: 22 Haziran 2015
    huseyin102 ve -OmeR- bunu beğendi.
  2. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    DSC_0092.jpg
    DSC_0094.jpg
    DSC_0099.jpg
    DSC_0102.jpg

bunu da arkadaş çekti. kabloların üzerini sıyırıp bağlantıları yapıyoruz.

DSC_0104.jpg
    far koluna gelen kablolara yapacağımız bağlantılar tamam.

bu resimde görünen yeşil kablo merkezi kilit açma tetiği. kapama tetiğini daha önceden otomatik cam kapama modülünde kullanmıştım. gri renkli kablo da kapama tetiği. bunlar +12 volt.
    DSC_0106.jpg
    DSC_0107.jpg
    DSC_0108.jpg
    DSC_0109.jpg

bunlarda bağlantı yapılacak kablolar far kolunu söküp ölçü aletiyle kontrol edip buldum.

DSC_0111.jpg
    bu modülü açma kapama düğmesi.

3. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    DSC_0149.jpg
    modül ile tüm ayarlamaları yaptıktan sonra modülü direksiyon altında gözükmeyecek şekilde yerleştirdim. bunun için direksiyon altındaki pedalların üstünde yer alan kapağı da çıkarttım.

DSC_0151.jpg
    düğmenin takılacağı yeri önce işaretleyip daha sonra maket bıçağı ile düzgünce kestim.

DSC_0152.jpg

DSC_0155.jpg

DSC_0158.jpg
    DSC_0159.jpg
    en son kabloları düzenleyip kapağı geri yerine taktım.

DSC_0160.jpg
    DSC_0162.jpg
    bu da düğme dışarıdan bakınca görülmüyor. gayet güzel oldu.

DSC_0165.jpg
    DSC_0166.jpg
    bu da sensörümüz üzerinde çift taraflı bantı çıkarıp yapıştırdım.

bu videoda sensöre ışık tutarak denemeler yapıyorum.

bu videoda ise tüm ayarlamalar yapıldıktan sonraki hali. şu an gayet iyi bir şekilde çalışıyor.

Son düzenleme: 22 Haziran 2015
    Hyundai Candır ve Çaloğlu bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş