LPG KABLO

Elantra XD2 Cruise Control Montajı

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 25 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    DIY Sahibi : hbaltaci
    Konu Linki : https://www.hyundaiclubtr.com/36980-turkiye-nin-ilk-cruise-controllu-elantrasi.html

Herkese merhabalar,

2004 model otomatik Elantrama orijinal CC takmaya muvaffak olabildim. Bugün itibariyle test sürüşünü de yaptım ve sorunsuz olarak çalıştığını gördüm. Montajı biraz uğraştırdı ama değdi doğrusu. CC 50km'de devreye sokulabiliyor. Devreye sokulunca gösterge panosunda CRUISE yeşil ışığı yanıyor. Gaz pedalı ile isteğiniz kmye getirip, silecek kolunun hemen üstünde direksiyona monte edilen CC kolu ile SET (tek tık aşağı) etmeniz yeterli. Her yukarı bir tık ile hızı 1-2 km veya sürekli basılı tutunca istediğiniz kmye kadar artırmak mümkün. Aynı kolu aşağı tıklarsanız hız 1-2 km düşüyor. Kolu kendinize doğru yukarı çekince ise devreden çıkıyor. Frene dokunarak da devreden çıkarmak mümkün.

Darısı herkese...

Selamlar.

Halil

İnşallah hepsini detaylandıracağım. Parçaları 3-4 sene önce ABD'den getirmiştim. Ama bu parçaları ülkemizden temin etmek mümkün. Örneğin Hyundai Tuscon veya Kia Sportage'ın bizim model yıllarındaki araçları ülkemizde CCli ve aynı parçalar. Bunlardaki ilgili parçalar çıkmacılardan alınabilir. Veya eBay den, çıkmacılardan daha ucuza almak mümkün. Lazım olan parçalar ise (direk resim ekleyemiyorum herhalde o nedenle değişik yerlerden link veriyorum. Moderatör yardımcı olursa kendi resimlerimi eklerim):

1.CC kolu
    2.4lü fren müşürü (soketi ile beraber bulmaya çalışın)(bizdeki mevcutlar 2li)
    4.CC Motoru (soketi ve montaj tablası ile beraber bulmaya çalışın)
    5.Boğaz kelebeği parçası

Boğaz kelebeğini aşağıdaki gibi de halledebilirsiniz:

Parçalar bunlar. Nasıl montaj yapılacağını bilahare ekleyeceğim.

Tekrar merhabalar,

Aşağıda aracıma taktığım CC setinin tanıtım videosunu bulabilirsiniz. Videoda söylemeyi unutmuşum araç içerisinde 2pinli fren müşürünü 4lü ile değiştirmeniz gerekiyor. Araç içerisinden gelen kabloları (7 adet değişik yerden gelen kablo) ben LPG kabloları ile aynı yerden motor bölümüne geçirdim. Sizde aynı yeri kullanabilirsiniz. 3 tane de motor bölümünden gelen kabloyla beraber toplam 10 kablo 12li CC soketine giriyor. 2 tane giriş ise boş bırakılıyor. Ayrıca CC için PCM (ECU)'de herhangi bir ayarlama veya program değişikliği yapmadım. PCM'ye giren 40lı bir soket var onun 11.pininden CCsoketinin 4.pinine overdrive açık/kapalı için gereken sinyalin kablosunu almanız yeterli oluyor.

1.jpg
    2.jpg
    3.jpg
    4.jpg
    5.jpg
    6.jpg
    7.jpg
    8.jpg
    9.jpg
    10.jpg

Son düzenleme: 4 Aralık 2015
    MSC bunu beğendi.