LPG KABLO

Elantra xd2 Boğaz Kelebeği Temizliği

'Nasıl Yapılır' forumunda mursel_balci tarafından 19 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Dıy Sahibi: mursel_balci

Konu Linki : Elantra xd2 Boğaz Kelebeği Temizliği

Elantra xd2 Boğaz Kelebeği Temizliği
    Merhaba Arkadaşlar dün akşam boğaz kelebeğini söküp temizledim. iki senedir yani ben aldığımdan beri hiç temizlenmemişti. bayağı kirlenmiş 1 kutu balata spreyi yetmedi diyebilirim.

Öncelikle motor koruma kapağını söküyoruz.

Daha sonra boğaz kelebeğinden hava filtresine giden ara hortumu çıkarıyoruz tabi bu hortumun üzerinde bir de küçük hortum var önce bunu çıkarıyoruz.

bu boğaz kelebeğimizin hava filtresi tarafından görünüşü burada 4 adet vida var öncelikle onları sökmemiz gerekiyor. bunlardan ikisi vida ikisi somun şeklinde. ondan sonrada boğaz kelebeğinin altında bulunan 3 adet hortum bağlantısı sökülecek.

bu arada boğaz kelebeği üzerinde rolanti motoru ve pozisyon sensörü var bunların soketlerini de söküyoruz.
    bu resimde altta bulunan hortum bağlantıları görülebilir.

bu ise kullanacağımız balata spreyi 5 tl'ye parçacıdan aldım.

bu da parçamızın kirli hali.

bunlarda temizlendikten sonraki hali. 1 kutu ile ancak bu kadar çıkarabildim. hayatımda ellerimin bu kadar kirlendiğini hatırlamıyorum diyebilirim. resmen her yeri simsiyah oldu ve çok zor çıkıyor. bu işi yapacaklara tavsiyem eldiven kullansınlar.

2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Dıy Sahibi: Köksal
    Konu Linki : Elantra xd2 Boğaz Kelebeği Temizliği
    1-2 haftadır soğuk motoru ilk çalıştırmada stop ediyordu, 3 marşta anca kendine gelip 30 sn kadar titreyerek çalışıyordu. kelebeği sökme işini bu akşam yemeğinden sonra yaptım. sökmesi çok uğraştırdı hortumları ısıtıp kelepçelemişler heralde iyice kelepçe şeklini almıştı. hava tabancası ile ısıtıp sökebildim. yeğen de yardım etti ışık tut, foto çek gibi temiz işleri verdim ona. würth balata temizleme spreyi+fırça kullandım, kutunun 3/4 ü gitti ama güzel temizledi. buyrun fotolara,

sonrası

hava borusunu takmadan hemen önce

deneme yaptığımda ilk marşta aldı, 1-2 tekleme yaptı kısa kısa ama hiç stop etmedi. mürsel e buradan bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da cesaretlendirip paylaşımını esirgemediği için teşekkür ediyorum.

Ertesi gün aracı çalıştırdığımda tek marşta hiç tekleme ve dalgalanma yapmadan çalıştı.​

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş