LPG KABLO

Elantra: Rolanti valfi temizleme

'Elantra Forum - Club (XD,XD2; 2000–2006)' forumunda Giga tarafından 19 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. Giga

Giga Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Yılmaz H.
    Motor devri bana göre yavaş düştüğünden bu gün rolanti valfini temizlemeye karar verdim. Aslında çok büyük bir problem yapmıyordu ama bugün zamanım vardı yaptım, iyide oldu https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley14.gif

Rolantı valfi kırmızı kare içindeki parça (aslında iki parça). Ok işaretinin gösterdiği vidayı ve onun altında olan vidayı söküyoruz. Kablo soketini çıkarıyoruz.

kurum varsa temizliyoruz.

Ve esas işimiz valf temizliği. Siyah rekli parça valfın motoru, onuda söküyoruz. Böylece valfı evire çevire sıvı temizleyici spraylerle ve bez parçaları veya kulakcöpü ile güzelce içinde birikmiş kurumu temizliyoruz.
    Benim valf temizlik öncesi çok zor dönüyordu, temizlik ve biraz yağladıktan sonra fırıldak gibi dönmeye başladı.

Yeterince oynadıktan sonra valfı tekrar geri takıyoruz. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley9.gif

Ben en son olarak bildiğimiz ECU reseti yaptım, ECU kendini yeni şartlara göre ayarlasın.

2. acelik

acelik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Abdullah ÇELİK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    s.a.

bu ayın basında 2004 atiker marka tüplü elentra aldım.aldığım sahış aküyü değiştirmemi söyledi.her zamanki yapılan hata araba benzindeyken sökülmedi akü bu yüzden arabam sıfır akü ile teklemeye başladı.kalakışlarda stop edecekmiş gibi oluyo.en başta tüp beyninin resetlenmesi gerektiğini düşündük , bi kaç ustaya sorduğumda beyin ile alakalı olmadığını ( çünkü azda olsa benzindede bu durumu yaşıyorum ) rolanti valfinin arızalı olabileceğini ( tam emin değiller ama ) söylediler.parçada baya bi pahalı ( orijin 400 , çıkma 200 ).acaba yazdığınız gibi temizletsem sorun gider mi ??
    şimdiden teşekkürler.

3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, büyük ihtimalle avans haritası akü değişimi sırasında fabrika ayarlarına döndüğünden bu sıkıntıyı yaşadınız, bu da buji-buji kablosunda problem olabileceğini gösterir. Akü değişimi ile rölanti valfinin bir ilgisi yok.

4. acelik

acelik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Abdullah ÇELİK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    dediğiniz gibi bujileri değiştirdi usta azda olsa düzeldi ama hala var o sıkıntı , deneyelim rolanti valfini dedi tam emin değil ama o olabilir dedi.buji kablolarını ne yapmak lazım ? sizin yaptığınız temizliği bizde yapsak ( rolanti valfi ) faydası olurmu acaba sıkıntıya ?

5. Giga

Giga Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Yılmaz H.
    bende lpg yok, sizin sorununuza care olurmu bilemem. toplam 15 dakikalik bir islem kendiniz yapabilirsiniz, ayrica gaz valfinida bol fren temizleyici spray ve kücük bir firca ile temizlemekte fayda var.

6. acelik

acelik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Abdullah ÇELİK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    gelecek yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

rolantideki devir dalgalanmasıylailgili araştırma yapıyorum sitede iki haftadır o kadar çok şey varki yapmam gereken hangisini yapıcam bilmiyorum.sanayideki ustaların farklı tespitleri gibi oldu bu durum.gaz valfinden,rolanti valfinden,oksijen sensöründen,buji-buji kablosundan,hava akış sensöründen,vakumdan,arka koltuğun altındaki benzin deposu girişinden...vs herkez farklı şeyler söylüyo.bunların kontrolü için hem vakit hem nakit lazım.yanlış anlamayın armut piş ağzıma düş mantığıyla hareket etmiyorum ama gerçekten insanın kafası çok karışıyo.[ilk arabam olması hasebiyle canımı çok sıkıyo daha alalı bir ay oldu ve çoksevdiğim 2004 kasa elentradan soğumak üzereyim :((( ] yorumlarınızı 4 gözle bekliyorum.

7. Giga

Giga Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Yılmaz H.
    kullanilmis ve problemsiz bir araba bulmak bence imkandsiz gibi birsey. sifir araclarda bile millet bir ton sorun yasiyor. forumu okudukca bilgi ve fikir sahibi olacaksiniz ve zamani geldiginde bir yerden basliyacaksiniz. para sorun degilse sanayii götürüp usta bunu yap diyaceksiniz veya kendiniz yapacaksiniz. tabiiki bu isler zaman ve para alacak ama neticede araba sürüyorsunuz, belli bir maliyeti olacak. emin olun baska benzer araclara göre hyundai size daha az masraf acar.
    hava ve atesleme sistemini en basta kontrol edin, NGK marka buji kullanin ve kablolarda herhangi bir hata olmasin, kablolar iyice bujilerin kafasina bastirilmasi lazim, bende oldugu gibi bazen tam oturmuyor yakit tüketimi yükseliyor... bence burdan baslayin siz

8. acelik

acelik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Abdullah ÇELİK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    eniştemde de elentra var bu hafta sonu iki arabayı da götürdük bi arkadaşa.sök tak dene taktiği :) rölanti valfi ağırlıkta idi arıza nedeni için yalnız denedik bi değişiklik olmadı.dediğin gibi biraz kurum olmuştu valfin içi elimin ulaşabildiği yere kadar temizlemeye çalıştım ama sprey falan kullanmaya cesaret edemedim.değişen bişey olmadı :( arkadaş biraz moralimi bozdu araban yağ yakıyo bundan dolayı da yapabilir dedi.bi sorunla uğraşırken ikinci büyük bi sorun çıktı.daha nisan başında aldım arabayı gıcık oldum gerçi nasip kısmet herşey ama insan genede sinir oluyo.artık servise sokucaz gibi gözüküyo arabayı,arkadaş hiç uğraşma sat dedi ama bu şekilde satmak istemiyorum sonuçta hak var hukuk var.artı çok hoşuma gidiyo bu kasa elentra yaptırıp binmeyi düşünüyorum.fikriniz...

9. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Rölanti valfi nasıl çalışır

Örneğin rölantide çalışırken 800 devirde sabit tutmak için yeteri kadar hava geçirir... peki gaza basınca rölanti valfi tamamen kapanırmı yoksa yine aynı miktarda hava geçirmeye devam edermi? Eğerki tam kapanması gerekiyorsa benim valfte sorun var ve kelebek harici hava girişinden dolayı hem fazla yakma hemde çekişin düşmesine neden olduğunu düşünüyorum

Şöyle bir deneme yaptım araba tam ısındıktan sonra rölanti valfini yerinden söktüm fişini çekmedim tabi ve hava giriş deliğini sadece rölantide yetecek kadar hava girişi sağladım sonra rölanti sensörünü inceledim gaz telinden gaz verince ben kapanmasını beklerken ufak ufak açılmaya bile başladı işte dedim yakıtı ve çekişi etkileyen sorun bu olsa gerek diye düşündüm çünki gaz kelebeği sonrasında hava girişi manifoldun hava alması gibi olsa gerek şöyleki gaz pedalına basınca giren havayı ölçmesi için map sensörü var ancak tps sensörü bunu algalayamadığı için çekişin etkilendiğini bunun neticesinde fazladan yaktığınıda düşünüyorum...

Cevaplarsanız memnun olurum teşekkürler...

10. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Kısacası boşa aldığım fişi takılı olan rölanti valfi araca gaz verince sonuna kadar açılıyor... Bu normalmidir

11. atekanbarut

atekanbarut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Atekan Barut
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Mantık yürüterek cevap vermeye çalışayım konuya pek hakim olmayan biri olarak. Yanlış varsa zaten üstadlar düzeltir.

Sanırım rolanti valfının gaz verme esnasında bir miktar veya tamemen açılması normal ve kesinlikle gerekli . Çünkü; farzedinki o valf gaz esnasında açılmasın... gaz verdik araç 3000-4000-5000 devir oldu ve aniden gazi kestik. Kelebek kapandı ve motora giren hava akımı aniden kesildi. Bu işlem (yüksek devir) sırasında aniden havanın kesilmesi motor sağlığı açısından uygun olmadığı düşüncesi ile tam açık duruyor olabilir. Biz gazdan çekince motor çat diye devir kesmiyor zaten. Rolanti valfi üzerine alıp aşağı indiriyor...

Şöyle de anlatmaya çalışayım.. elimizdeki bir nesneyi havaya attık (gaz verdik yani) ve bir süre yükselip tekrar düşmeye başladı. Tutabilmek için elimiz(rolanti valfi) açık bekliyoruz. Cisimi ne kadar yükseğe attiysak elimizi daha da yüksekte tutuyoruz ki o aradaki düşüşü daha rahat tolere edebilmek için, doğru değil mi?
    Araçtaki o valf de ani devir düşüşünü tolere etmek üzere biz gaz verdikçe yükseliyor ve orda bekliyor... ta ki pozisyoner kelebeğin kapandığını söyleyince yavaşça motoru da 700-800 devirlere indirerek...
    diye düşünmekteyim :) arz ederim.

12. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)

Söyledikleriniz mantıklı geliyor ancak rölanti valfinden geçen havayı tps sensörü algılayamaz ve rölanti valfinin tam açık konumu boğaz kelebeğinin neredeyse %20 sine denk gelmekte ve buda %20 çekiş düşüklüğü demek %20 çekiş düşüklüğüde rampada bayılmaya yeterde artar diye düşünüyorum....

Gaz kelebeği konum sensörü:
    Gaz kelebeği konum sensörü gaz kelebeği gövdesi üzerine monte edilmiştir. Bu müşir gaz kelebeğinin açılma açısını voltaja çevirir ve gaz kelebeği açılma açısını sinyal olarak ECU’ ya gönderir.

Gaz kelebeği konum müşiri ECU’ ya iki sinyal gönderir. IDL sinyali ve PSW sinyali. IDL esasen yakıt kesme kontrolü için ve PSW sinyali ise esasen yakıt enjeksiyon hacminin arttırılması ve motor gücünü arttırmak için kullanılır.

Son düzenleme: 31 Mart 2016
  13. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Manifoldun hava alması çekişi düşürüyorsa Rölanti valfinden geçen fazla havada çekişi düşürür... Yanılıyormuyum

14. atekanbarut

atekanbarut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Atekan Barut
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Bizim araçlar atmosferik yani ne kadar hava o kadar devir/hız/kuvvet değil mi??? Yani havaya yol verdikçe güç ve devir artması lazimken neden düşsün?

15. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Rölanti ayar valfi motor çalışmıyorken kontak açılınca ses yapıyor 2 tane valf denedim ikiside ses yapıyor şöyle zırıltı şeklinde

16. mahmutosman

mahmutosman Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mahmut Osman
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam resimler gorunmuyor

17. mahmutosman

mahmutosman Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mahmut Osman
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Anaaa konu hortlamis adam banlanmis bende resim soruyorum :D

mt_44 bunu beğendi.
  18. karaköse

karaköse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    113
    Ad Soyad:
    Recep Karaköse
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    s.a. bu rolanti valfi denen şey motor soğukken ilk çalışmada benzinde iken tekleme gaz yememe sorununada yol açarmı aceba..? :D

19. Mehmetakn

Mehmetakn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Mehmet akin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra kullanicilari lutfen yardim edin ustalar delirtecek beni.
    1-)tekleme vardi rolantide dalgalanma goturdum ustaya buji ve buji kablolari degisti duzeldi.Ankara ostime gitmistim ustaya oradan gelirken baskent sanayide tomasetto lpg takili gaz ayari yaptirayim dedim orada gaz ayari icin bilgisayara baglandi enjektorler bozulmak uzere dengesiz calisiyor dediler bende gittim atiker enjektor taktirdim.
    2-)Simdi ki sorunum ise arac sabah calistirirken hemen calisiyor ama tam gaza gecerken stop ediyor.tekrar calistiriyorum gaza basili tutuyorum gaza geciyor stop etmeden isindiktan sonra da bir daha gaza basmasam bile stop etmiyor.
    Tekrar aradim lpg ci ustayi regulator bozuk diyor.Bu regilator bozuk ise lpg ayari yapan kisi nasil anlamadi ve bilgisayara nasil bagladi.
    Fikirlerini ve yorumlarinizi bekliyorum.

20. Süleyman2362

Süleyman2362 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Süleyman Toktekin
    Yaşadığınız Şehir:
    23-ELAZIĞ
    Araç Modeli:
    Elantra (1996-2001) RD
    97 model 1.8 elanntram devir yüksek sürekli 1500-2000 lerde ve hareket halinde ani gaz kesme göğüslemeler mevcut oluyor hem tüpte hem benzinde

Bu Sayfayı Paylaş