LPG KABLO

El Freni Balatası Kampanada Takılımı Kalmış Acaba?

'Sohbet' forumunda Filozof.56. tarafından 14 Mayıs 2022 tarihinde açılan konu

1. Filozof.56.

Filozof.56. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Filozof ...
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Merhaba arkadaşlar,
    2006 accent era 1,4 benzin/lpgli araç var bende. 1-2 aydır eskisi gibi kullanmıyorum aracı. Bazen haftada 1, bazen de 2 haftada 1 ş.içi kullanıyorum. Bayram öncesi 100 km lik bir yere gittim. Araçta 4 kişiydik. Araçtan özellikle virajlarda (yokuş, iniş, düz farketmez) ıslık sesi, ani fren sesi gibi ses gelmektedir. 500 metrelik düz yokuşta da aynı ses yine geldi durdum kaputu açtım araçtan şiddetli lastik yanığı kokusu geliyordu. Yanık kokusu baskı balatadan geliyor herhalde zorlandığı için. Virajlarda da frene bastığımda araba daha da hızlanıyor. Araç belli bir süre kullanıldıktan sonra fren pedalinde de boşalma açık hissediliyor. Araç yeni kullanıldığında frende sıkıntı yok, boşluk da yok. Aracın biraz kullanıldıktan sonra kalkışında ses geliyor, hızlandıktan sonra ses kesiliyor. Acaba arada bir kullandığım için arka fren balatası kampanaya yapışmış olabilir mi? Yapıştığı için de baskı balata zorlandığından koku yapmıştır diye düşünüyorum. Bugün el frenindeki boşluğu da fark ettim. El frenini ilk çektiğimde yarıya kadar diş sesi gelmiyor.

2. sefakirmit

sefakirmit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Ad Soyad:
    sefa kırmıt
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    hocam el frenini yarıya kadar çektiğinizde ses gelmemesi onunla ilgili değil, tel takılı olmasa bile sağlamsa ses gelir o mekanizmanın sesi,
    probleme gelince eğer siz aracı salınımından anlamıyorsanız takılı kalmamıştır, yani aracı kendi ivmesiyle saldığınızda hissedersiniz, ses gelmesi duran aracın disklerinde pas oluşuyor o bir süre ses yapabilir ancak frenin boşalmasına sebep olacak bir kaç etken olabilir, fren balataları bitmiş ve merkezleri sonuna kadar açtığında frende boşalma hissi olabilir, veya merkez kaçırıyordur bir çok nedeni olabilir.

Filozof.56. bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    frenle hiçbir arıza olmasa bile bir frenciye gidip kontrol ettirin. en azından yılda bir gitmek gerekiyor bence.

Filozof.56. bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş