LPG KABLO

Doblo Hakkında

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda predators tarafından 4 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Arkadaşlar merhabalar
    Uzun bir askerlikten sonra foruma çok şükür tekrar döndüm. İşsiz olmam nedeniyle bir ticari araba alıp pazarlama yapmayı düşünüyorum biraz transporter baktım 2008 model 280.000km de arabaya yemin billah ederek 44binden aşagı vermem dediklerini duyunca hem daha düşük kilometreli hem daha modelli doblo alıp arka koltukları yatırarak iş yapmayı düşünüyorum. Sizden ricam
    2011 2012 model doblolar nasıldır ?
    1.3 mü iyi olur yoksa 1.6 mı iyi olur ?
    Bildiğiniz kronik problemleri varmı ?
    Bana tavsiyeleriniz neler olur forumun engin bilgisinden yararlanmak istiyorum herkese saygılarımı sunuyorum.

2. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Kat-iiii suretle 1.3 Doblo sakın alma. O hatayı ben yaptım sen yapma. Hele ki 75hp olanını sakın sakın alma. Gaza dokuna dokuna yedirerek basıyordum ve trafiğe mümkün olduğunca girmemeye çalışıyordum. 7.5-8 Litrenin altına düşmüyordu ortalamam. Bir abimin 9 Litre yazıyor.

Fiat dan soğumama yetti Doblo benim için.
    Alacaksan da 1.6 al en azından yaktığının hakkını verir ve özellikle ticari kamyonet diye geçenlerden al. Eğer koltuklar yatık ve bir şey taşıyorken görürlerse HUSUSİ araçta direk cezayı acimadan yapıştırıyorlar. TİCARİ KAMYONET diye geçenlerde de ceza yazamadıkları için içleri gidiyor.

Asel Kaan Efe ve muhendus bunu beğendi.
  3. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    1.6 premio 105hp modelini eniştemde olduğundan dolayı bir süre kullandım uzun yola da 8 kişi gittik araba tıka basa dolu rampalarda hiç bayılmadan çoğu yeri de 6. Viteste çıktım performans konusunda hiçbir sorun yok sadece kalkışı biraz ağır kalıyor ama kalkınca da çok iyi gidiyor uzun yolda tırların rüzgarından biraz fazla etkileniyor. Eğer dediğim modeli alırsanız donanım açısından da gayet tatmin edici. Yakıt olarak dizel bir motora göre çok tasarruflu olduğu söylenemez şehir içinde 8lt civarında yakıyor ama uzun yolda 5ltleri görüyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Ticaretinizde bol hayırlı kazançlar dilerim.

5. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Tavsiye için teşekkürler :)

6. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Fazla yaktığını duydum ama ekmek teknemiz olacak dükkana kira cermek yerine mazot koyacagız :)

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ilk kasa doblolarda birkaç kronik problem vardı ama sonrakilerde bunları ortadan kaldırdılar. ben 1,3 motorunun da çok kötü olmadığı düşünüyorum. uzun yolda 140-150 binek arabalarla yarışmayacaksanız(ki araç zaten ticari) yeterli geliyor.

8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam siz direkt Doblodan açmışsınız konuyu ama , biraz km yüksekte olsa VW Caddey hiç düündünüz mü , çok az yakar adeta koklar diyenler var.

9. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    2011 model 1,3 doblo combı safelıne ofıste kullanıyoruz 160bıne geldık araba canavar gıbı hıc anlatanlara ınanma ...
    sola da cıkıyorum, rampada full dolu parke yüklü gram kasılmıyorum klımada acıkta gezıyorum.
    Gecen 3-4 ay önce antalya (belek) istanbul 7 saatte girdik 5kez mola vermişiz üstelik.
    180-190 vurcam dıye beklemesın kımse tıcarıyle.Zaten hız lımıtı var onlar ıcın.
    Bakımları tam olunca 1depoyla 750 kusur km yol yapıyoruz sehır ıcı ve motor konusunda bakımlı oldukca cok ıyı seyler duyuyorum tamırcılerden.Ekmek arabası adeta.hem parca ucuz hem kendısı.1,3 motor ufak olunca tabı beklentı dusuyor ama ekmek yıceksenız bence yeterlı gelıcektır.

Temız bakımlı araba bulursanız bence yetecektır.

10. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Forklift tamiri yapan sevdiğim bir abim işyerine sıfır kangoo alır 400.000 km olmadan satmaz, yürütme maliyeti vs gibi hesapları da çok iyi bilir. Kangooyu da listeye koyun derim. Yük olacağı için hangi model olursa olsun büyük motorlu/güçlüsü olmalı.

11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

ben kullanıyorum, ailede var, şehir dışı 8 litre yakıyor, yani çok fazla.

12. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Onuda düşündüm hatta biraz araştırdım. Caddy piyasası neredeyse passat piyasası gibi olmuş duvar gibi macun çekilmiş çok yüksek kilometreli arabaları akıl almaz paralar istiyorlar.

13. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    1.3 olanı kullandım araç kalkışlarda kasılıyor. Daha önce astra 1.3 aracım vardı. Klima açıkken hanımla ikimizi çekmiyordu araba ondan midem bulandı 1.6 altı motpra düşmek istemiyorum açıkcası

14. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Sayın Köksal çok yakın arkadaşımda var kangoo fakat bagaj çok küçük

15. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Dediğim gibi 1.3 Motora sakın buluşma. Gitmiyor diye sürekli yüksek devir çevirirsin bu da yakıtı bir hayli arttıracak. Hele ki yolcu binerse bir de işte o zaman vay haline oluyor. Koca kasayı çekemiyor 1.3. Sakin de kullansan 7.5-8 Lt nin altına düşmüyor. Çok kastım kendi aracımda da başka araçlarda da. Başkalarının da ortalamalarına baktım ve hep o şekilde.

16. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Kardeşim hiç kusura bakma da yazdıklarının hiç birine katılmıyorum.
    Tabiki düşüncelerini özgürce paylaşabilirsin ve sonuna kadar da saygı duyarım.

1. Ruhsatta Hususi Otomobil yazarsa hiç bir kimse size karışamaz ve ceza yazamaz.
    2. 1.6 Motoru ben bile bile almadım.Nedenmi ? Hem yakıtı fazla hemde Bakım maliyeti.
    3. Doblolar ruhsatta Ya otomobil diye geçer yada hususi ticari KAMYONET BB VAN Şeklinde yazdığı için isterse Polis size her türlü cezayı yazar.
    Tabi SRC belgeleriniz varsa ve yıldızlı K2 Belgeniz birde varsa yazamaz.
    İsterse sizi Kantara bile sokabilir.
    Yıldızlı K2 belgesi HUSUSİ kullanımda gerek yoktur Tabi aracınızda Faturalı mal veya ticaretini yaptığınız bir mal , ürün yoksa.
    Üzerinize vergi kaydı yoksa ve sadece hususi amaçla kullanıyorsanız sadece SRC yeterlidir ama dediğim gibi isterse bir takım anahtar seti olsun K2 Belgeniz olmadığından cezayı yersiniz.
    Ben esnafım üzerime vergi kaydı var Aracım Ticari Kamyonet diye geçiyor bana hem src belgeleri ki onlar var hemde Yıldızlı K2 Belgesi olmak zorunda o bende maalesef yok.

Gelelim 1.3 veya 1.6 Doblo lara ben tam iki yıl bu ticari araçları araştırdım ve şu an piyasada içlerinden alınabilinecek artıları çok daha fazla olan araç olduğundan Doblolar diğerlerinden çok daha önde.
    Benim Doblom 1.3 Ekojet diye geçiyor ve ben bu araçta tek eksikliğini hissettiğim keşke olsaydı dediğim tek canımı sıkan Aracım 5 ileri vites Uzun yolda 6. Vitesi arıyorum.Yakıt yönünden hiç hesablama yapmadım ama abarttığınız kadar da yakmıyor.1.6. ların biraz daha fazla yaktığı doğru.
    Sonuçta bu araçları kullanım maksadı belli.Kalkışlarda biraz ağır denmiş e o kadar da olacakmsonuçta Kamyonet.
    Caddy lerden bence uzak durun hem 1.6 ların hemde 1.9 ların ortalama 60 Binde Turbo patlatma vakası da sır değil.
    Partner veya Berlingo ların parça fiyatları oldukça pahalı.
    Kango lardan konfor bekleme motor olarak diğerleri doblolardan daha atak belkide bazıları daha az yakabilir ama parça maliyeti , ikinci eli , Servis uygunluğu ,Konforu ve daha az sorunlu olması Dobloları diğerlerinden biraz daha öne çıkartıyor.
    Ben Dobloyu alırken bunları inceleyerek ve eleyerek karar verdim.Umarım size yardımcı olmuşumdur.

Halil, sipartacus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  17. Buraktokatli

Buraktokatli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    590
    Ad Soyad:
    Burak Tokatlı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aman caddy den uzak durun. Passat dan daha cok yakar. Ha gitmesine gidiyo ama ekmek teknesi olmak icin biraz fazla gidiyo. Sehir içi 10 litrelerde gezeler durursunuz.

18. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arkadas ben anlamiyorum doblo gitmiyor diyenler var kamyonet bu kac basmayı bekliyorsunuz?140i rahat goruyorum. Yada cok yakiyor diyenler var 1.8 caddy olan tanidigimda var adam 3.5 aydir satamiyor kapida çürütüyor keske seni dinleseydim alirken diyor simdi. sirket fiorino verdi mazot koydugumuzu unutuyoruz diyor.

Birde k belgesi src falan diyenler olmus bizim sirkete kayitli degil sahsi kayitli 50kez polis cevirdi birkez src yada k belge sormadi.
    Soramazmi sorar ben ceset torbasi yok diye ceza yiyen taniyorum biraz sans meselesi bu.polis yazicaksa yazar bukadar kasmayin.

LG-H860 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Hocam ,Bu büyük bir şans İstanbul da denk gelmemeniz.Tam emin değilim ama Sanırım teamdoblo da yazılmıştı.
    İstanbul da haftanın belli bir gününde Köprü çıkışında veya otoyol gişe çıkışlarında SRC ve K belgesi uygulaması yapıldığı hatta bazılarının Kantara bile sokulduğunu yazmışlardı.
    Dediğiniz gibi biraz da şans meselesi.
    K2 belgesi 2016 da 1550 tl idi ,2017 de 1.350 tl iken 2018 de 3.000 tl olmuş.Devletimiz sağ olsun Esnafının yanında :cool::cool:

20. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bız k belgesı sırket aracımıza almıstık ek belge yada arac 150tl bıseydı ondan kacmıyoruz ama bu sahıs ustune.yanı once sırket ustune almak lazım.Src olayıda ben ehlıyet yılından sınavsız kurtaramıyorum sınavsızlar 200 lıra bıseye alırken sınava gırecekler 1000 kusur lıra oduyor.

Altımda vıano var suan vıp. onda asıl lazım bu evraklar.onla da defalarca durmama rağmen hatta ubere ragmen bır kısı sormadı.Ben hep polıs cevırmesınde ozellıkle tum evraklarımı vereyımmı derım hayır ehlıyet yeterlı dıyorlar.
    Ruhsat falan da kalktı artık soran olmuyor.Sadece kımse varmı dıye soruyor yada bakıyorlar yoksa devam.
    bu arada ıs yerımız kavacıkta yanı fsm köpru dıbındeyız bazı zaman gunde on kez gecıyorum dıyebılırım.

Bu konularda bıraz şans bırazda polısı gorunce bazı kısıler cok heycanlanır sanırım onlar adamın heycanını anlayınca daha cok ustune gıdıyor.Kusursuz ve tam evrak gezen araç sayısı cok az memlekette.

Bu Sayfayı Paylaş