LPG KABLO

Disk Tornalatmak

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda eyp tarafından 8 Kasım 2022 tarihinde açılan konu

1. eyp

eyp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Aracım era.Arkalar kampana.Heçen arka amortisörleri değiştirdikten sonra sabahları soğukken frene bastığımda ses yapmaya başladı.Sonra kesiliyordu.Geçen hafta aynı yere götürdüğümde tozu alınıp sprey sıkıldı.Ses azaldı ama gene ara ara yapıyordu.Bugün götürdüm.Deneme sürüşü yaptık.El freni çekili bir süre kullanıldı araba sonra geçeceğine her frende sürtme sesi gelmeye başladı.Aynı yere gittiğimde yaşlı bir usta bindi bu defa ben sürdüm.Gaza bas deyip el frenini çekiyordu.En son normal kullanımda frene sert bastığımda bayağı bir ses geldi.Disklerin tornalanması gerek dedi.Şimdi yetişmez aracı yarın sabah bırak dedi.Aracın ön balataları 2 yıl önce serviste değişti.Arkalar daha orijinal.Araç 146500’de.Hafta sonu uzun yola çıkacağım.Kafam karıştı.Tornalatmak sakıncası olur mu?Önler disk ama bana ses arkadan geliyor gibi emin değilim.Ne yapmalıyım?Yoksa servise mi göstereyim?

Coolwhisper bunu beğendi.
  2. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,994
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bir defa tornayla kurtarıyor diskler ama sokturup baktirsaydiniz araba giderken el freni çektirmek yerine

3. eyp

eyp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Valla arabayı test ettiğimizde yaptılar.Yarın sabah bırak arabayı diyor.Böyle işlerine mi geliyor bilmiyorum

Coolwhisper ve MAERKEK bunu beğendi.
  4. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Disklerde fatura var mı ? Çatlama var mı ?

Frene basınca çok aşırı ses geliyorsa ispatlasınlar size. Komperatörü koyar yamukluk belli olur.

Başka yere gidin sökmeden iş mi yapılır ?

5. eyp

eyp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Anlamadığım ne zaman arka amortisörleri değiştirdim ses gelmeye başladı.Diskler ön tarafta değil mi arkalar kampana.Geçen hafta arka kısmın tozunu alıp sprey sıktılar ses biraz daha gitti sadece sabahları biraz geliyordu Hatta bugün farketmedim bile.Götürdüğüme pişman oldum.

6. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bende corolla varken fren kontrolğ yapılınca torna kurtarır hocam dedi. Torna yapıldı ve sorun yaşamadım. Ama usta diskleri söküp bakmıştı. sürerken değil.

7. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Hocam ustalara degil de kasaplara denk gelmissiniz gibi geldi. El freninin amaci araci giderken ani durdurmak degildir, park halinde tutunmasini saglamaktir.

8. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sabahları ilk seferde benim araçta da da geliyor.

Meseleyi anladım . Arka kampanın dış tamburu soğuk iken büzüşüyor. Balatalar ise hidrolik basınçtan dolayı ise sürekli dışarı itmeye devam ediyor. İlk hareket esnasında bu sesin gelme sebebi büzüşme olayıdır.

Hareket edip kullandıkça kampanalar ısınıp tambur genişleyeceği için bu ses kesiliyor.

Benim araçta da da var aynı ses. Hatta ısınıp genleşene kadar frene basarken bile çok az miktarda gelebiliyor.

Daha geçen sene değiştirdim frenci bunlar daha gider deyip ayarını yaptı devam.

9. eyp

eyp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Şimdi arabayı başka bir ustaya mı göstereyim frenciye mi gideyim?

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    başka bir frenciye gidin.
    önden geliyorsa öne takılan balatalar dandiktir.
    arkadan gelebilir. arka tamburları da tornalamak mümkün.

11. eyp

eyp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Önden sanmam 2 yıl önce serviste ön balatalar değişti.Ama arkalar hiç değişmedi.Zaten seste arka amortisörleri değiştirdikten sonra gelmeye başladı.Dün sürerken yanımdaki usta birkaç defa elfrenini çekti.En son çektiğinden sonra fren yaptığımda bayağı bir ses geldi.O zaman torna yapılmalı dedi.Daha sonra eve giderken frene bastığımda hafif sürtme sesi geliyordu.Bugün ise ses bayağı azalmış hemen hemen hiç gelmiyor gibiydi.

MAERKEK bunu beğendi.
  12. eyp

eyp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Dün aracımı sanayiye götürdüm.Aslında önce servisten randevu almıştım ama sadece kontrol için 300 lira söylenince gitmekten vazgeçtim. Bu defa farklı yere götürdüm.Aracın ön tekerler söküldü bişey çıkmadı fren ve balatalarda sorun yok.Arka sağ lastik söküldü bakıldı sorun görülmedi hava ile temizlendi.Arka sola gerek yok denirken oraya da baktırdım temizlendi hava ile.Zaten cuma akşam fren yaptığımda sürtme sesi artmıştı dün sabah götürürken denedim araç soğukken frene bastığımda bayağı bir sürtmem sesi geldi.Taş falan varsa o yapıyordur falan dendi.Frenlerde problem görünmedi.Şu an sürtme sesi azaldı ama tamamen geçmedi.Triger değişimi sonrası şıkırtı sesi geliyordu onu sordum siboplardan geliyo 70-80 bin km’den sonra başlar zararı olmaz dendi.Ama ne hikmetse benim aracımda tigerden sonra ses gelmeye başladı.Daha önce böyle bir şey yoktu.Araç 148 bin küsürde.Hadi istemesemde şıkırtı sesini kabullendim ama frene basınca gelen sürtme sesi için (O da her zaman gelmiyor ama geçmiyorda) servis yolu görünecek gibi.

13. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Yan sanayi Balata da yapar ben o sesten nefret ettiğim için hep orijinal Balata alıyorum ömür olarak ta yan sanayilerden daha uzun gidiyor

14. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    @eyp hocam , siz disk ve balatalara bakıtınız , balata ile diskin istenildiği gibi basmaması ve uyumsuzluk bu sesi yapar , zamanında Stepeay da başımıza gelmişti , frenci tozlama ( yüksek hız frenleme ) denilen teknikle ısıttı balataları da geçmişti.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

15. eyp

eyp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yani dün baktı bişey yok dedi.Aracın üzerindeki disk fabrika çıkışı orijinal aracı sıfır aldım ve aldığımdan beri diske herhangi bir işlem yapılmadı.Ön balataları 2 sene önce Isparta serviste değiştirtmiştim.Serviste 8000 daha gider falan dediler.Ama değiştirtmiştim araç o zaman 120000’de idi.Yani balatalar orijinal serviste 2.kalite takmaz herhalde.Ama ne zaman arka amortisörleri değiştirttim bu ses o zaman başladı.Ya da o zaman başlaması tesadüfmü bilmiyorum.Hiç frenciye göstermedim.Geçmezse belki oraya da giderim.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  16. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    tesadüf olamaz. burnuma kötü kokular geliyor.

17. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Servis biz fabrika neyi gönderirse onu takarız diyor. Fabrikadan aynı kalite mal geleceği belli olmaz. Montajında ufak bir sıkıntı olur yine sıkıntı

18. eyp

eyp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Cumartasi’den bu yana ses azaldı tamamen geçti diyemem.Bazen hiç gelmiyor bazen az geliyor.Mesela bugün akşam biraz şu birkaç güme göre biraz fazla geldi sonra geçti.Geçen bir arkadaş acaba yanlış parça takmasınlar dedi.Amortisörleri ben aldım ama kontrol etmedim.Parçacıya söyledim o verdi(Maysan Mando)satmak için uyumlu olmayan amortisör frene ses yapar mı? Ya da baştan uyumsuzluğunu belli eder mi? Bir de takılmadan önce amortisörleri havasını almak mı gerekiyor.Bu yapılmadıysa bundan da olabilir mi?

19. eyp

eyp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aracımı gelen sesten dolayı geçenlerde frenciye götürdüm o günde sesin az geleceği tuttu frenciyle arabayı sürdük bu ses normal olur diyo ama içime sinmiyo çünkü daha önce gelmiyodu.Ses kesilmeyince dün tekrardan sanayiye başka ustaya gittim aracı sürdük ses biraz geliyor frene basınca.Arkadan geldiğini söyledi.Neyse aracı kaldırıp 4 tekerde söküldü balatalar iyi dedi.Zaten önler değişmişti ama arkalar orijinal.Taşlama yapalım keserse o keser dedi.Yaptık,sonuçta ses kesildi.Bana 500 liraya mal oldu.Arkadaşla gitmiştik sanki biraz fazla aldı dedi ama artık ses kesildi ya üçü beşi aramıyorum.Şimdi ise el freni gevşek .Daha önce sertti en dipten azıcık kaldırınca tutardı.Şimdi ise yumuşak, eğimli yerde biraz kaldırınca el freni ışığı yanıyor ama araba kayıyor.Tutması için iyice yukarı kaldırmak gerekiyor.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş