LPG KABLO

Disk Değişimi Yardımlarınızı Bekliyorum

'Yumurta Kasa Accent Forum - Club X3' forumunda teomn tarafından 4 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    merhaba arkadaşlar Yumurta kasa aracımda sağ ön fren balatası değişimden 2*3 ay sonra bitiyordu sol taraf daha yeni gibi duruyordu ustaya götürdüm usta diskler dalga dalga olmuş torna kurtarmaz bunu yenisi takmak gerekiyor dedi 200 tl işçilik istedi birde tornaya gidecek oranın masrafı var dedi.Şimdi benim aklıma sıfır diskle tornada ne yapıcak bu araç aklıma bu geldi daha önce hiç disk değiştiren oldumu parçanın değişimi zormu benm kendim değiştirebilirmiyim

Taner_G bunu beğendi.
  2. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Başka bir ustaya daha danışın

umutd07 ve teomn bunu beğendi.
  3. uur5560

uur5560 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    107
    Ad Soyad:
    Uğur
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Hocam yeni diskin tornaya gitme olayını ilk defa duydum amcamın sembol vardı onunkide baya incelmişti gittik yenisini aldık balatalarıda yeniledik direk bindi öyle torna falan saçma geldi bana

4. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    hocam kendinizmi yenilediniz benim elimden söküm takım işleri gelir ustanın dediği bana da çok saçma geldi hani acaba eski diski tornaya sokupta yeni diye bizemi okutacak ne yapacak anlamadım ustanın dediği bu araçlar şahin doğan değil bunların tornaya gitmesi gerekiyor dedi tamm ozaman yarın geliyorum dedim kaçtım

5. uur5560

uur5560 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    107
    Ad Soyad:
    Uğur
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Hocam bakıma sokmuştuk normal bi ustaya fren balatasını değiştirecekken baktık incelmiş oda değiştirdi bayada izledim ekstra pek bi fark istemediği için ustaya yaptırdık ama işten anlıosanız kendiniz yapabilirsiniz. Bence hocam başka bi ustaya sorup fiyat alın işçiliğe çok isteyecekse kendiniz yapın derim.

6. uur5560

uur5560 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    107
    Ad Soyad:
    Uğur
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Hocam birde dipnot geçim işlem sonrası bi süre disk plakası ve balatanın yeni olmasından dolayı ilk başta frenleme zayıf oluyor sonrasında tam performansına dönüyor zaten az çok işten anlıom dediniz bilginiz vardır :)

7. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    çok teşekkür ediyorum hocam önce başka ustaya sorayım sonra kendim bi denerim

uur5560 bunu beğendi.
  8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Siz öncelikle neden tek tarafın balatası bitmiş onu sorgulayın. Balata değişirken kaliper pimleri yağlandı mı?

9. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    hocam dediğiniz gibi benimde aklımda kaliper geliyordu acaba freni bırakınca geri çekilmiyormu diyodum ama usta zaten ilk ana merkezi kontrol etti sonra kalipere baktı sıkıp bırakıyordu balataları hyunda servisinde değişti illaki yağlanmıştır yani hatırlayamadım yağlandımı yağlanmadımı son 3 balata değişiminde 3 ay olmadan sağ taraf bitiyor ve sürtme sesi geliyor bende hemen değiştirmiyorum tabi son 1 senedir böyle biniyorum

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    daha önce değiştiren birisi size bizzat tarif etmediyse kendiniz değiştirmeyin.

yeni takılan disk çok dandikse 1 haftada bozulabilir. normal bir disk en az 70-80 bin km gider. ayrıca dengesiz aşınması da işin yanlış yapıldığını gösterir.

ustayı değiştirin, fren bakımına mutlaka çok önem verin, önümüzdeki yağışlı günler var. bir yerlere çarpıp daha fazla masraf çıkartmayın.

teomn bunu beğendi.
  11. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    kime güveneceğimizi bilemedikki hocam peki sizin düşünceniz nedir hocam yeni disk takılırken torna neden gerekir

12. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yeni disk tornaya gitmez.

13. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Diskin yamulması frene basınca sarsıntıya yol açar. Ancak balatanın dengesiz aşınması kaliperin düzgün çalışmadığını gösterir. Kaliperin içindeki pistonu tutan lastik taımın değişmesi gerekir. Benim araçta da bir tekerdeki iki balata bile farklı aşınıyor. Kaliperlerim bozuk yolda şangırtılı çalışıyor. Bu da sorunlu çalıştığının göstergesi bence.

teomn bunu beğendi.
  14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kaliperin bir tarafında piston var öbür tarafında piston yok, aradaki pimler vasıtasıyla her iki tarafın balatası karşılıklı birbirini sıkarlar, sizin sağ kaliperin bir tarafın balatası mı bitiyor? yoksa sağ kaliperde iki taraf birden eşit olarak mı bitiyor?

eğer eşit olarak iki balata birden sağ tarafta bitiyorsa sol taraftaki iki balatada yepyeni kalıyorsa fren hidrolik hattında fren ana merkezinden ön frenlere dağılan hidrolik tesisatında problem vardır,

eğer aynı tekerlekteki iki balatanın sadece birisi bitiyor diğeri daha az aşınmış halde sağlam kalıyorsa o zaman o tarafın fren sisteminin kaliper pimleri sıkışmıştır.

Yeni disk tornalanmaz.

üzerinde dalgalanma yani warp olan diski inceleyin tek taraflı mı? yoksa her iki tarafta warp yani dalgalı çizilme varmı? balatalar disk üzerinde çalışırken zamanla diski yıpratır ama en dış kenar ile en iç kenarda diski yemezler kenarda ince bir fatura yani çıkıntı olur o çıkıntıyı kumpasla ölçeceksiniz birde dip kısımdan diskin balatayı yediği alın kısmını ölçeceksiniz eğer 4mm den fazla fark var ise disk değiştirilmelidir.

Eğer frene basmadığınız halde sağ taraftaki balatanın kendi kendine sürttüğünden şüpheleniyorsanız frene hiç basmadan boş bir yolda kısa bir sürüş yapın kendi kendine sıkma yapan tarafın fren diski anormal ısınacaktır diğer fren diskleri daha serin kalacaktır. Frene basmadığınız halde aşırı ısınan fren diskinin olduğu bölümde problem olduğu kesinleşir

uzun süre boyunca fren hidroliği hiç değiştirilmez ise fren borularında tıkanmalara kaliper pistonunda sıkışmalara sebep olabilir fren pedalına bastıktan sonra pedalı bıraktığınızda hidrolik alt bölümde hapsolduğu için balata serbest hale gelmez sıkmaya devam eder, sıkışma yapan frenin sebebi budur. Ancak gereksiz yere aşırı yakıt tüketimi, dengesiz direksiyon hakimiyeti ve aracı yokuş aşağı saldığınızda rahat ilerlememesi ile kendini daha çok belli eder. Eğer hidrolik borularında bu şekilde bir aksaklık varsa yine sağ sol frenlerde dengesizliğe sebep olabilir.

eko26, suleymanozer, gokhan06 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  15. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Çok teşekkür ederim hocam şangırtılı derken nasıl mesela sürtme sesi gibimi

16. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    çok çok teşekkür ederim hocam ilginize bana kaliper den gibi geliyor çünkü balatayı ilk taktırdım zamanlar sürtünme sesi geliyordu şimdi şuan ise balata iyice bittiki ancak basınca ses geliyor

17. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    bi disk değişimine 200 tl paramı istedi vijdansızlar.. valla bırakıcam yaptığım işi tamirhane açıcam.. ne güzel para var ya.. kardeş getir arabayı bana sana ikisini birden 100 liraya değiştireyim..sorunu nuda gidereyim.. :D
    şaka bi tarafa kardeşim.. elin biraz yatkınsa diskleri kendine değiştirebilirsin.. ama ufakda olsa bir miktar riski olan bir işdir.. sonucda frenlerle oynamak bir miktar tecrübe ister..
    sorununa gelirsekde.. yaşadığın sorun kaliper pimlerinden kaynaklanıyor.. kaliperleri tutan saplama pimler vardır.. altta ve üstte birer tane.. bu pimlerin körükleri olur.. bu körükler yırtıldıysa pim yuvalarına kirtoz camur yolda ne varsa girer ve sen frene bastığında sorun cıkmaz ancak geri gelirken sorun yaşar balatalar rahat gevşemez sıkışır kalır.. bu durumdada balatalar bir miktarda diske sürter.. sen bunu sürüş esnasında hissetmezsin ama bu durum balatayı bitirir.. buna ek olarak diskin aşırı ısınmasına neden olur.. ve bir su birikintisinden falan geçtiginde sıçrayan soğuk su kızgın haldeki diskin yamulmasına sebep olur.. pimleri sök temizle yağla yerine tak olsun bitsin.. takmadan önce kaliperleride temizle balataların bastığı yerleride ufakdan gresle bastığı derken kalipere oturan en üstteki ve en alttaki yuvaları kast ediyorum.. sakın balataya gres süreyim deme.. ama ufakdan eser miktarda gres sürücen fazla sürersen daha beter edersin yoldaki bütün tozu pisliği kendine yapıştırır..
    ayrıca yeni diskler asla ama asla tornaya gitmez.. onu sana diyen adamla muhattaplığı kes.. :D

Son düzenleme: 6 Ocak 2021
  18. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Eyvallah kardeşim sağolasın usta tanıdık felan değil büyük sanayide frenci diye girdik bi gösterelim neyi varmış diye zaten adam tornaya gidecek deyince kafam karıştı sordum bende ustam hani diskin yenisi takınca tornaya neden gidiyor onu anlamadım dedim usta da bunlar doğan şahin değil kardeşim bunlar tornada değişir avrupa araç dedi bende içimden sanki x5 q7 ye biniyoz diye geçirdim neyse usta baktım sağlam gaz veriyor bende ona uzatmayım diye tamam ozaman yarın sabahtan geliyorum ustam varmı borcum dedim 20 lira dedi tekeri söktü çırağa frene bas çek dedi buna 20 tl istedi sabah geldiğimde halleşelim ustam dedim kaçtım oda beni gelecek sanıyor Neyse hocam size şunu sorayım öncelikle benim elim tamir tadilata yatkındır sanırsam bizim araçlarda diski bijonlar tutuyor öyle değilmi birde kaliper pimleri derken 2 uzun vidayımı diyosun yoksa balatanın arkasında kalan geniş ağızlı boruyumu diyosunu pet şişe kapağı kadar olan boru var balata değişiminde geriye zorlanarak itekleniyor onumu diyosun biriside bana onun temizlenmesi gerektiğini sölemişti ondan soruyorum

Taner_G bunu beğendi.
  19. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    o dediğin boru fren merkezinin pistonu onunla işin yok.. tekeri sök.. kaliperin arkasına bak..
    (ama güvenliği kesinlikle ihmal etme.. tekeri söktükden sonra MUTLAKA AMA MUTLAKA SÖKTÜĞÜN TEKERLEĞİ ARACIN ALTINA DOĞRU YERLEŞTİR KRİKOYA PARALEL OLSUN.. OLURDA ARAÇ KRİKODAN DÜŞERSE JANTIN ÜZERİNDE KALMIŞ OLUR BÖYLECE..)

kaliperin arkasında iki adet 13 luk somun göreceksin.. biri altta biri üstte.. bunlar kaliper pimleridir.. bunları sök.. kaliperleri hafifce geri cek balataları çıkar.. temizliği yap ve dikkatlice geri tak..
    diski değiştirceksen yeni diskleri taktığın zaman biraz kalın gelecektir.. fren pistonunun sana engel olmaması için kaputu ac.. fren hidrolik yedek deposunun kapağını aç.. bu işlemden sonra pistonu bir çekicin tahta kısmıyla falan geri doğru biraz zorlayarak it.. bu işlemi yaparken de hidrolik deposunun kapağının açık olduğundan emin ol.. çünkü sen geri ittiğinde sistem içindeki hidrolik depoya geri dönecek kapağın açık olması gerekir.. bir miktar hidrolik taşabilir sorun etme.. ama kesinlikle fren merkezi ve piston kısmını sökmeye çalışma..
    sonrasında yeni diskleri taktıysan balataları dikkatlice yerine oturt.. ve pimleri sıkıca taktığından emin ol..
    bu arada fren pistonları cok nadiren değişir.. yada temizlenme ihtiyacı duyar.. eğer contası patlamamışsa ve hidrolik kaçırmıyorsa bence değişmesi gerekmez.. olurda diskleri değiştircek olursan pistonu geri ittiğinde baskı balata spreyi sıkabilirsin içine girdiği yuvaya.. yada wd40 da olabilir..

bir resim ekliyorum.. düzenlemeler biraz dandik oldu ama idare et.. :D
    resimdeki;
    1 ve 2 numaralı yerler : kaliper pimleri.. hedefimiz bunlar.. bunları temizlemen gerekiyor
    3 numaralı yerler : fren pistonları yeni diski taktıkdan sonra geri itmen gereken yer..
    4 numaralı yerler : kaliper pimlerinin körükleri.. bunların yırtık olmaması gerekir.. yırtıksa pimler gene sıkışacaktır.. yenilerini al gerekirse..
    5 numaralı yerler : işlemden sonra hafifce eser miktarda gres süreceğin yerler..
    6 numaralı yerler : BURASI FREN MERKEZİNİN HAVASINI ALMA REKORUDUR KESİNLİKLE GEVŞETME.. BURAYLA İŞİN YOK..
    kolay gelsin kardeşim..

Son düzenleme: 6 Ocak 2021
    SynysterGates, Selfpower ve gokhan06 bunu beğendi.
  20. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Bir tekerdeki iki balataya bakın. İncelikleri aynı mı

Bu Sayfayı Paylaş