LPG KABLO

Direksiyondan Tekere Kadar Olan Kısımdan Gelen Boşluk Hissi Sesi

'İ30 Forum - Club (GD; 2012–2017)' forumunda Doğukan80 tarafından 7 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. Doğukan80

Doğukan80 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Doğukan DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Slm. Aracım 2014 model i30 crdi dizel otomatik elite paket olup kmsi 55500 dür. Formun altını üstüne getirdim diyebilirim. Kaplın olayı genelde 2007-2011 model yani ilk kasada direksiyondan gelen ürkünç sese yönelik ve çevirme sebepli. Fakat benim anlatmak istediğim orta kasaların makyajsız olanlarında ve direksiyonu çevirmeye gerek yok. Daha ziyade düşük hızlarda ufak bir kasis, çukur ya da benzeri şeylerde boşluk hissi sesi. Hissi diyorum çünkü direksiyonda boşluk yok alt taraflarda lak lak diye bir ses. Hani teker mı desem, rot başları mı desem aks mı desem bilemedim. Rast gele bir ustaya gösterdim direksiyon kutusu arızalı dedi minumum 600 tl dedi. Miline vs bakarız olabilcekse oluruna bakarız diye de ekledi. Var mı benzer bir durumla karşılaşan arkadaşlar? Ya a fikri olan? Teşekkürler, iyi forumlar.

2. Pomachi

Pomachi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Cemal Karkut
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Merhaba, bende 2008 FD kasa var aynı sorun vardı ilk önce yıldız kapline bakıldı bir sorun yoktu. Sonra usta kovan civataları gevşek dedi bi kaç tur sıktı bunun sonucunda tıkırtı sesi ve boşluk hissi kesildi ancak ilk sağ veya sola çevirirken hafif bi tık sesi yapıyor. Usta direksiyon pompası vs sağlam aşağıda direksiyon kutusunu sökmek lazım dedi ama bu şekilde de gider sorun yaşamazsın dedi ben de kutuyu söktürmedim 1000 lira civarı maliyeti olur diye. Eğer aynı sistem ise bence siz de kovan civatalarına baktırabilirsiniz.
    Saygılar.

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    2012 model olanında 40000km civarında ön viraj demir lastiklerini ve ön z rotları değiştirdik, direksiyonda sadece bozuk yolda boşluk langırtısı vardı düzelmişti, elektrikli direksiyon modülü ise 10000km civarında garantiden değiştirilmişti, yolda düz gitmiyordu düzelmişti

Bence sizin problem ön viraj demiri bağlantı parçalarından kaynaklanıyor bunlarda iki çeşittir birisi Z rotları diğeri viraj demiri lastikleri.

4. Doğukan80

Doğukan80 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Doğukan DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    saygı bizden. Tşkler. O hafif tık sesi hâlâ devam ediyor mu peki?

ilginize teşekkür ederim. Z rotları değiştirdiğinizde kesildiyse direksiyon modülünü neden değiştirdiniz?

5. Pomachi

Pomachi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Cemal Karkut
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD

Doğukan80 bunu beğendi.
  6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    bazı serilerde direksiyon modülündeki eski revizyon tasarımsal yapı sebebiyle direksiyon tam orta noktaya getirilemiyor ya bir milimetre sağda yada bir milimetre solda kalıyor uzun yolda rahatsız ediyor şehir içinde problemi anlamak imkansız ve direksiyon hissiz oyuncak gibi oluyor, özellikle 2011-2014 arası üretilenlerde EPS motoru modüllerinin tek tük bazılarında bu ufak sıkıntı vardı, Elantra, Accent blue ve i30 ların bazılarında EPS modülünü iyileştirilmiş parça ile değiştirmek gerekiyor, yalnız eğer garanti bittiyse geçmiş ola.

Sizin şikayetinizdekine benzer belirtiler verdiği için bundan bahsetme gereği duydum, 2013 yılında i30 un EPS modülü 4000 lira idi.

Bu problem 2011 ila 2014 modellerin tek tük bazılarında var ama hepsinde yok. Son yıllarda üretilen Hyundai EPS lerde bu problem çok seyrek yada hiç yok direksiyon da çok daha güzel hissiyatlı.

babam kullanıyordu bu arabayı 2012 i30 crdi style otomatik vites, ön viraj takozları ve Z rotlarını yediği için çukurlarda direksiyon elimde kalacak gibi lak luk yukarı aşağı elime vuruyordu bu parçaları değiştirince düzelmişti,

Ancak yinede alt takım bu tür problemlerde her zaman dikkatli bir inceleme ister.

İ30 un ön alt takımı oldukça sağlamdır kolay kolay bozulmaz zaten, 2012-2014 arası makyajlı kasanın en hassas yerleri Ç harfi şeklindeki direksiyon rotları ile viraj demirini tutan Z rotlar ve viraj demiri lastikleridir. Amortisör, yay, amortisör takozu, alt salıncak, direksiyon kutusu tıkırtı burçları ve alt takım rotili asla kolay kolay bozulmuyor.

Z rotları ve viraj lastiklerini bozan şey ise sürekli üzerinden atladığınız kasislerden dengesiz ve tek ön tekerleği önce diğerini sonra geçirecek şekilde çapraz geçmek. İki tekerlek aynı anda olacak biçimde kasisten dümdüz geçerseniz Z rot ve viraj lastikleri uzun süre yıpranmaz.

Doğukan80 bunu beğendi.
  7. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Hortlatayım bari geçen gün arkadaşın 2012 yılına göre yeni kasa olan i30 unu kullandım da park ederken direksiyondan tık sesi geldi sonra durdum sağ sol çevirdim tık tık yapıyor kaplin diye okumuştum ama bir önceki kasada olduğunu biliyordum bunda da var mı böyle bir sorun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    EPS ünitesi değildir de kaplin yada tıkırtı burcu olabilir. Sorunlu EPS ler 2012-2013 arası i30 larda Accent lerde ve Elantra larda bazılarında vardı.

Asel Kaan Efe ve D@rk34 bunu beğendi.
  9. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    İnternette biraz baktım da bazıları yazmış değişimden sonra da 8 9 ayda tekrar ses tekrar gelmeye başlıyor filan diye bana mantıklı gelmiyor sonuçta 8 9 ayda ses yapmaya başlayan bir parça olsaydı hepsi zamanında sürekli garantiden değişirdi birde böyle kullanmanın bir zararı sıkıntısı var mı araştırdım biraz ama bazısı var diyor gerekçe göstermiyor bazısı yok diyor senin görüşlerin neler bu konularda

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

10. ibrahim11

ibrahim11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Ibrahim öz
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:

11. ibrahim11

ibrahim11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Ibrahim öz
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Iyi aksamlar bende de 2013 model dizel elite 128 likden vardi gecen sene yani 2020 de soyledigin gibi dusuk hizda ufak cukurlara girdigimde lakirtilar gelmeye basladi on alttan hangi ustaya goturduysem bisey yok dedi daha once boyle bir ses olmadigini belirtmeme ragmen daha sonra iyi bir usta buldum bindik gezdik alt takimlarda artik rotmuydu rotbasimi salincakmi bilemicem ordaki bi parcayi degistirdi ve sesler kesildi.seninkide buna benzer bi sorunsa iyi bir ustaya baktir derim.daha sonrasinda dirwksiyonu saga sola cevirirken kit kut diye sesler geliyodu direksiyon icinden bunun da nedeninin direksiyon yildiz kaplininden kaynakli oldugunu ogrendim ve ufacik plastik bir parca ortalama 5 yilda eskiyip dagilan bir parcaymis oda degisti.sonrada direksiyon uzerindeki tuslar sese basiyorum radyoyu aciyo hiz sabitlemeti aciyorum baska bisey yapiyodu oda direksiyon zembereginden kaynakliymis onuda degistirdim.en son gecen hafta turbo tislamaya basladi servis 15 bin fiyat istedi ist.ithalatci arkadasim japon arabalarinin parcalarini getiriyodu ona sordum buldu sagolsun servisin 15 bin dedigi ayni turboyu 4750 tl ye. P.tesi teslim alicam devamindada biraz bakim boya koruma cila ic temzlik icin biyere vericem.velhasil i30 dan memnunun.

Burak&Buse bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş