10 Kasım LPG KABLO

Direksiyon Toplamama Sorunu

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda ssenai tarafından 18 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. ssenai

ssenai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Emre aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Arkadaşlar merhabalar.
    Yeni aldigim i20 aracımı alır almaz petlas kış lastiği taktırdım. Fakat uzun yolda 80'le ya da daha hızlı giderken direksiyon hafif sağa ya da sola dönükken o şekilde gitmeye devam ediyor, elle düzeltmem gerekiyor. Rot ayarı yaptırdım ancak sorunum düzelmedi, rot yaptiedigim yer icin iyi ustalar dediler oraya yaptırdım. Sorun neden olabilir, sanayide ustaların şundan bundan diyerek gereksiz para harcatmalarını istemiyorum. Yardım edebilir misiniz?

2. robot

robot Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    ismail yavas
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    rot ayarı iyi yapılmamış.yaptırdığınız ustaya yol testi yaptırın.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. ssenai

ssenai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Emre aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Az önce yetkili servisten geldim. Servis müdürü ile teste çıktık derdimi anlattım. Hızlı giderken elektrikli direksiyon olduğu için diteksiyonu kendim düzeltmem gerekiyormuş. Direksiyonda bir sorun olmadığını, olsaydi arıza ışıkları ile gösterirdi dedi. Düz yolda da sağa sola çekmiyor dedi ama beni tatmin etmedi cevap açıkçası. Ben bu şekilde kullanırım ama sen titiz isen Rot ayarini tekrar yaptır dedi. Daha once ford, honda, chevrolet, opel marka araclar kullandım elektrikli direksiyon değillerdi uzun yolda cok rahattı. Elektrikli direksiyon böyle mi oluyor gerçekten?

Sent from my SM-C5018 using Tapatalk

4. isaslan

isaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    339
    Ad Soyad:
    ismail aslan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Rot ayarını yetkili serviste yaptırdınız mı?

5. ssenai

ssenai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Emre aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Kocaeli yetkili serviste rot ayari cihazı yokmuş. Benim daha önce yaptırdığım yeri söyledi, ama benim ve kayınçonun arabaya rot yaptırdık orada ikimizin de sorununu çözemediler. Daha sonra kayınçonun arabayı başka bir yerde rot ayarina soktuk onun sağa çekme sorununu düzelttiler. Öğleden sonra ben de oraya götürcem rot ayarina. Bakalım rottan mı göreceğiz.

6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sağa ve sola bıraktığınızda orada kalıyorsa rotla alakalı olamaz.

elektrikli direksiyonun yazılımı gereği belirli hızlarda belirli miktar sıkıştırma sağlar, sizi rahatsız eden de aslında yazılım.

siz şikayetlerinizi başka servislere de iletin,

7. ssenai

ssenai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Emre aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Uzun yolda giderken direksiyonu sağa sola ufak hareket yapmam gerekiyor, ama sertliğinden kolum yoruluyor bir süre sonra rahatsız ediyor. Dediğiniz gibi rottan değilde yazılımdan kaynaklı gibi. Acaba i20'lerin hepsi mi böyle, benim rahatsız olduğum şey aslında bütün araçlarda standart mı onu da öğrenmem gerek. Eski araçlarımda boyle rahatsız edici değildi direksiyon kullanımı

Geographic35 bunu beğendi.
  8. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    832
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Uzun yolda hızlı giderken direksiyon sertleşiyor, zaten hızlı giderken direksiyonu kendi kendine nasıl toplasın araç onu anlamadım.
    Sokak arasında sağa sola dönerken direksiyon gayet yumuşak ve dönüşün yarısında direksiyonu bıraktığımda dönüş tamamlanana kadar direksiyon toplanmış oluyor.
    Siz düşük hızda sağa sola dönerkende mi direksiyonu toplamıyor?

9. ssenai

ssenai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Emre aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    düz yolda giderken hafif bir viraji dönmek istediğimde direksiyonu hafif sağa çeviriyorum, daha sonra ellerimi çektiğimde o hafif viraji kendi dönmeye devam ediyor, 2015 civic vardı virajda elimi çekince düz konuma gelirdi direksiyon, benim viraj bitene kadar direksiyonu tutmam gerekirdi. Şehir içinde topluyor ama ben bıraktığımda tam olarak düz konuma gelmiyor, az biraz dönük şekilde kalıyor.

10. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    832
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bugün işe araç ile geldim. Akşam eve giderken dikkat edeceğim dediklerinize, sonra buraya yazacağım.

ssenai bunu beğendi.
  11. ssenai

ssenai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Emre aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Tamam hocam haber bekliyorum sizden. Özellikle 70 80 le hafif viraj dönerken direksiyon neredeyse bıraktığınız gibi dönüyor mu test ederseniz sevinirim. Bugün yetkili servise mail attım deneme sürüşü yapmak istiyorum diye bakalim randevu verecekler mi?
    Servis müdürü de tutmuş direksiyonu birakmamaniz lazim diyor. Ulan herhalde birakmayacaz onu biz de biliyoz da taş gibi de tutmamak gerek kolu yormamali, Ankara'ya gittim kolum yoruldu. Direksiyonu bırakınca o düz haline gelmelinl normalde..

12. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Aslında siz bu başlığı açtığınızda ilk cevabı ben yazacaktım ama sizi yanlış yönlendirme korkusuyla yazmadım. Bence aracınızda hiçbir problem yok. Sadece i20lerde değil eps olan bütün hyundailerde bu böyle. Zannediyorum eps olan ilk hyundainiz ve yeni aldınız. Ben de blueyu aldığımda direksiyonda sıkıntı var zannediyodum. Servise gittim sizin gibi sorun olmadığını söylediler. Biraz kullandıktan sonra eminim bu bahsettiğiniz meseleye alışıp hissetmeyeceksiniz bile. Size şu konuda katılıyorum. Hidrolik direksiyonlu hyundailerin direksiyon tepkileri epsden daha güven verici ve net. Sorunsuz kazasız belasız sürüşler diliyorum. Güle güle kullanın.

ssenai ve erhancakmakk bunu beğendi.
  13. ssenai

ssenai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Emre aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Evet dediğiniz gibi bundan önceki araçlarımda hiç böyle bir şey yaşamadım. Ki az önce internetten baktım acaba 2015 civic'im de eps yok muydu ki bu kadar tuhaf geldi diye düşündüm ama civic'te de eps varmış ve direksiyon o kadar rahat ve yumusakti ki bence hem konforlu hem de çok güvenliydi. O yüzden dediğiniz gibi Hyundai araçlarda sanırım böyle çünkü ilk defa Hyundai araç kullandım. Bir arkadaş kendi arabasında deneyecek akşam o da benim gibi yaşarsa, sizin dediğiniz gibi bir sorun yok, alışmak gerek malesef

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kötü kalite lastiklerdende direksiyonu ortaya toparlamama yapar. normalde ön düzende ön tekerleklerdeki kaster açısı direksiyonun ortaya toplamasını belirleyen açıdır, hyundai lerde ve birçok B segmenti başka markada kaster açısı ve kamber açısı ayarı olmaz sadece toe açısı ayarı ayarlanabilir durumdadır, yani direksiyon toplamıyorsa ön düzen ayarı yaptırmak için rotçuya gitmenin sonucunda kaster açısı ayarlanamaz ve kaster açısını bozan şey genellikle bozulan ve ekseni kayan amortisör takozu yada eğrilmiş amortisördür, sizde bunların bozulduğunu zannetmiyorum,

eğer ki lastiğin taban ve yanak arasında kalan köşe kısmı en ufak bir yükte balon gibi esneyip içeri göçüyor ve tekerlekleri tam tur direksiyon yapınca jant çemberi ile yanak birbirine çok yaklaşıyor ise o lastikler ile direksiyon toplaması imkansızlaşır, çünki kaster açısı direksiyonu çevirdiğinizde ön tekerleklerin dıştaki tekerleğin içe içteki tekerleğin dışarı doğru yatırarak bir miktar kamber açısı almasına sebep olur direksiyon düz iken kamber açısı kaybolur bunu yapan şey kaster açısıdır, hızla yol alırken direksiyonu çevirip bıraktığınızda tekerlek sırtı yere düz biçimde basmaya çalışacağı için direksiyon kendi kendine toplanır kaster az ise toplamaz kaster yüksek açıda ise çok ani toparlar.

lastiğin diri olması taban ve yanak sıkılığının otomobilin ön düzen yükünü karşılaması gerekir ki direksiyon doğru tepkiler versin

direksiyon toplamama sorununuz lastiklerden olma ihtimali vardır diyorum ben:)

bende de civic var ve şunu yazarken direksiyon kutusu, alt düzen veya direksiyon rotlarını kastetmiyorum ama evet civic te bulunan elektrikli direksiyon sistemi kullanışlılık olarak çok çok muazzam.

ön lastik basınçlarınızı 2psi arttırıp deneyin 34psi yapn olmazsa 2 psi azaltıp 30psi yapıp öyle denemenizi öneririm.

15. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    832
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    30, 50, 70, 80 de denedim. Viraj alıp direksiyonu bıraktığımda toparliyor. Tam ortalamiyor, sağ veya sola doğru kalıyor ama 1 cm bile değil ve bence normal. 2012 symbol den 2018 i20 ye geçtim. Direksiyon konusunda bir anormallik hissetmedim. Hatta hızlı giderken ağırlaşması bana güven veriyor, ama alışmak gerekiyor tabi.

16. ssenai

ssenai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Emre aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:

Lastiklerin markası Petlas. Lastik kalitesinden dolayı olacağını zannetmiyorum çünkü daha önce 2 araçta kullandım bu markayı lastik konusunda bu şekilde hiçbir sorun yaşamadım.
    Lastiklerin basınçlarını da her yakıt aldığımda kontrol ederim, malesef çok pimpirikli biriyim ki o yüzden bu direksiyon olayına takıldım, dediğiniz gibi lastik basıncından da olacağını tahmin etmiyorum. Benim tahminim ya Hyundai marka EPS araçların direksiyonlarında bu şekilde ve ben civic ve fiesta'ya alıştığım için bana böyle geliyor ya da rot ayarında veya dediğiniz gibi kaster açısı gibi bir şeyde sorun var. Farklı bir şeyi (direksiyon kutusu gibi) düşünmek bile istemiyorum :((

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  17. ssenai

ssenai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Emre aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Siz virajdan çıktıktan sonra mı denediniz? Hafif virajda iken bıraktığınızda virajı sağa veya sola hafif yatık şekilde almaya devam ediyor muydu? Gerçi ben virajdan çıktıktan sonra elle düz konuma getirmezsem sağa doğru gitmeye devam ediyor.

18. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    832
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    hayır virajda bırakırsam topluyor diğer seriye doğru burnu vermeye basliyor, normal olanı bu değil mi? Bırakınca toplama başlıyor yani.

ssenai bunu beğendi.
  19. ssenai

ssenai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Emre aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Heh, işte benim araba hafif virajlarda toplamıyor. Bıraktığım şekilde neredeyse virajı almaya devam ediyor. Senin araba doğru olanı, ben de bu şekilde olması lazım diyorum. Benim dediğim şekilde olmasının nedeni elektrik direksiyon olduğu içinmiş güya avanak servis müdürünün dediğine göre. Abi 15 yıldır araba sürüyorum ilk defa böyle bir şey duydum ya. Seninki gibi diğer şeride doğru düz gitmesi gerekir arabanin. Işte benim araba neden bu şekilde kalıyor onu çözmek istiyorum buradaki bilgilerinizle. Sanayiye gitsem şuydu buydu derken boşa para harcicam diye servise gittim, adam bu duruka normal dedi ya.

Sarıaslan bunu beğendi.
  20. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    832
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İstanbul Bayrampaşa Erk servisi tavsiye ederim.

Bu Sayfayı Paylaş