LPG KABLO

Direksiyon Eps Problemi Görüş Ve Önerilerinizi Bekliyorum

'Süspansiyon & Direksiyon & Mekanik Sistemler Sorun' forumunda Paradox11 tarafından 29 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. Paradox11

Paradox11 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Can yelekli
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Merhaba Arkadaşlar , Ankara'dan aranıza katıldım.. Aracım 2015 model Kia Ceed 1.6 CRDI 136 beygirlik kasalardan aracı ikinci el olarak aldım , aldığımdan beri aracımda sağa çekme problemi var , google'da arama yaparken bu forumda daha önce EPS ile ilgili açılmış bir çok konu gördüm , Aracımda Herhangi bir arıza kodu yok ve EPS ışığıda yanmıyor ancak onlarca kez rot ayarına girsemde aracımdaki sağa çekme problemi geçmiyor , lastikler değişti , açı sensörü sıfırlandı , araçta kaza vs yok ama bu problem devam ediyor , özellikle uzun ve düz yollarda devamlı direksiyona müdahele etmem gerekiyor ve bu da bir süre sonra bıkkınlık veriyor , aracın direksiyonunu sağa çevirirken daha rahat dönerken sola doğru hafiften daha sert gibi dönüyor , ama mesela dümdüz bir yolda direksiyonu bırakınca kendiliğinden sağa doğru eğiliyor direksiyon ve kendim düzeltmek zorunda kalıyorum , bu sorun Hyundai araçlarda da varmış araştırdığım kadarıyla ,,, zaten Kia ve hyundai'nin parçaları aynı ... aracın garantisi de bitmiş durumda , bu sorunu nasıl çözebilirim EPS'nin tamiri olur mu ? Elektrikli direksiyon tamiri yapanlar var ama emin olamıyorum , yenisini almam çok zor zira çok pahalı 10 bin TL tavsiye ve görüşlerinizi bekliyorum Teşekkürler .

2. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Bu konuda @erenuzel41 abinin bir fikri olabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
  4. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    EPS nin tork sensörü arızalı. Daha doğrusu bir tarafa dönük. Tekerden bir darbe , kaza vs olmadığına eminmisiniz ? Hyundaide vs böyle bir arıza yok. Tamamen hasarla ve darbeyle ilgili.

MSC ve MAERKEK bunu beğendi.
  5. Paradox11

Paradox11 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Can yelekli
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Ersin Bey araçta tamponda sadece sürtme kaynaklı bir boya var oda bir karış kadar , yani aracın şasesini yamultacak kadar bir durum söz konusu değil , direksiyonun Tork sensörü arızalı ise bunun çözümü nedir o tork sensörünün tamiri yok mudur ?

MAERKEK bunu beğendi.
  6. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Şase ile alakalı bir durum değil , Tekerden alınacak her darbe buna sebeptir. Ama sizin arıza kesin ve net olarak tork sensörü , onarımıda mümkün.

7. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Aynı arıza daha önce ben konu açmıştım bununla ilgili ama sadece yumuşakken sağa cekiyor araç sertleşince sorun yok benim aracım Elantra 2018 1.6

8. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Hyundai servisi ilk dememde beni salladı yaz lastiği takınca bir bakalım dedi baktırcaz bakalım yazlık takınca tork sensörğ arızası garanti kapsamında olmaz ama sanırım darbe şahsın hatası derler

9. Paradox11

Paradox11 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Can yelekli
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Benim de tahminlerim arasındaydı peki bu parçayı Ankara'da tamir ettirebileceğim bir yer var mı ? , daha önce başka bir elektronikçiye gösterdiğimde Tork sensörü bozuk olsa hata verir demişti , ama tabi hata vermeden de darbeyle de bunun olması normaldir

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Komple bozulsa veya belirli bir değerin üstüne çıksa zaten çalışmaz direksiyon. Tork Sensörü Nm Olarak ölçüm yapar. Burulma mantığı ile çalışır. 0.3,04 nm gibi dönüklükler çok hissetirmesede üzerindeki değerler çekme ve bir tarafa yumuşak bir tarafa sertlik yapar. Hatta ön tekerlekleri kaldırın arabayı çalıştırın o yumuşak döndüğü tarafa kendi kendine döner direksiyon

11. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hızlanınca Direksiyon motorundaki güç azalır ve sizin direksiyonu çevirmeniz için daha fazla tork uygulamanız gerektiği için azalır. Aslında yine çeker sizinki çok fazla dönük olmadığı için hissettirmiyor.

Asel Kaan Efe, MAERKEK ve 45R3928 bunu beğendi.
  12. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Anladım aracımın garantisi dolmadı henüz bunu garantiden karşılarlarmı peki yaptırtsam mı acaba size ne düşünüyorsunuz? Yaptırmasam artarmı,yaptırsam yine hemen olabilir mi

13. ggunes

ggunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    807
    Ad Soyad:
    GGUNES
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aslında servis bülteni bu konuda çok net.

1) Mekanik Kontrol
    2) Rot ayarı
    3) SAS (Direksiyon Açı Sensörü) sıfırla
    4) Direksiyon His Torkunu sıfırla

Bu işlemlere rağmen sorun devam ediyorsa artık sensör değişimi ve en sonunda MDPS değişimi yapılır.

suleymanozer ve onurforces bunu beğendi.
  14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ersin bu konuda profesyonel uzmandır, belki ankarada bu sensöre baktırabileceğiniz birisini önerir.

15. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    bence Ersin servis manuelinden daha net. onarım yapılaibliyor yazmış. Türkiye'de elektrikli direksiyon konusundaki en baba adam :)

16. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Merhaba... Daha önce başka konuda da yazılmıştı ama yine de sormak istedim .aracımın elektrikli direksiyonunda düz gidememe sorunu var , çok küçük hareketlerle de olsa, düzeltme ihtiyacı duyuyorum... bunun çözümünün de beyin değişimi olduğu söylendi...
    internette elektrikli direksiyon tamiri yapan yerlerin videoları var ,eps beynine de müdahale edebildiklerini söylüyorlar .acaba benim sorunuma da bir çözüm bulabilirler mi sizce ?

17. Paradox11

Paradox11 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Can yelekli
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Arkadaşlar Ankara'da bu işten iyi anlayan bir direksiyon serivisi önerin lütfen bana

18. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    2012-2013 model yılı elantra i30 ve accent blue larda bu problem vardı, hayır beyin değişmiyor bu onarımın tanımı tam olarak bu değil, değiştirilmesi gereken parça elektrikli direksiyon modülü, siz direksiyonu çevirirken onu çevirmenize destek olan direksiyonu yumuşatan elektrik motoru dişli redüksiyon kutusu ve direksiyon çubuğunun dönüşünü algılayan birkaç sensörden oluşan bir parça. 2014 yılında 4000 lira fiyatı var idi birçok kişi garantiden faydalanarak ücretsiz değiştirdi ancak bu problem kronik değildir bazı araçlarda vardır 2012-2013 arası bazı modellerden belki 100 tane hyundai arasından 10-12 tanesi böyledir.

Yazılımla düzeltilemez, sorunlu olan ve sorunsuz olan direksiyon modüllerinin mekanik yapısının birbirinden farklı olduğu kanısındayım. Çünki babamın kullandığı i30 da geçmişte bu olay başımıza geldi EPS modülü değiştirdik ve bu problemden kurtulduk, eski modülde direksiyonu çevirirken dişli sesi vardı, direksiyonda tam düz pozisyonda iken boşluklu tırnak atlamalı bir hissiyat vardı, yüksek hızlarda slalom yapmaya kalkıştığınızda ani yumuşama sertleşme gibi hissiyatlar vardı ve yüksek hızda düz gitmek için çok çaba sarf etmeniz gerekiyordu

yeni sorunsuz modülde ise dişli sesi çok daha az ve duyulmayacak elle hissedilmeyecek düzeye yakın, direksiyonun tam düz konumunda içeride bir tırnak atlaması hissi yok, yüksek hızda slalom yapmaya kalktığınızda sağ sol yaparken diğer sorunlu modüldeki gibi ani sertleşme yumuşama gibi his farkı da olmuyor.

19. ggunes

ggunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    807
    Ad Soyad:
    GGUNES
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ankara'da iyi bir usta varsa bana da önerin lütfen, kayinpederin aracının komple direksiyon kolonu değişti garantiden (10500 TL fiyatı var), rot ayarı, sözde direksiyon açı kalibrasyonu falan da yapılmış ama sola çekme sorunu devam ediyor, servis biz elimizden geleni yaptık, isterseniz başka servise gidebilirsiniz, hiçbir sorun yok araçta diyormuş.
    Ne yapmak gerek?

20. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Cevap için teşekkür ederim... şu an için serviste 9000 civarında fiyat veriyorlar , acaba 2000 civarında çıkma parça almak mantıklı mı sizce?

Bu Sayfayı Paylaş