LPG KABLO

DCT TİTREME SORUNUM

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda zeym06 tarafından 16 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

1. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Öncelikle belirtmek isterim ki aracımdan da servise gittiğim Ata Hyundai den de genel anlamda memnunum markayıda seviyorum .
    Accent blue 1,6 crdi dct 7 ileri mod plus 2015 Nisan ayında aldım şu an 9500km.
    9000km den sonra bu sorun başladı, şöyle ki araç sakin kullanımda 70-80km arasında yaklaşık 1250 devirle 7.vteste gidiyor hızlanmak için gaza dokunduğunuzda sanki aks kafalarında boşluk varmış gibi rahatsız edici bir şekilde titriyor sarsılıyor 7.viteste gitmeye inat ederek hızlanmaya çalışıyor sanırım torkuna güveniyor ne zamanki devrini aldı o zaman sarsıntı kayboluyor. Manuel kullanımda devirli olursa bi sorun olmuyor.
    Bu şikayetle 07/12/2015 tarihinde Ankarada ki Ata Hyundai servisine gittim sağolsunlar ilgilendiler yaklaşımları gayet olumluydu ustayla beraber teste çıktık evet viprasyon var ama ilk defa böyle bi sorunla karşılaşıyoruz o yüzden yapacak bişey yok bu şekilde kullanmaya devam edin bi sorun yok denildi. Bende başka araçlarda durum nasıl test edilmesini istiyorum dedim sağolsunlar servise gelen 1300 km de ki başka bir DCT Accent Blue yu test etmişler ertesi dün telefonla görüştük ustanın dediklerine göre test edilen araçta da viprasyon olduğunu yani bu olayın normal olduğunu bir sorun olmadığını bütün dct lerde olduğunu söylediler bende diğer araçlarda da viprasyon olması bi sorun olmadığı normal olduğu anlamına gelmez dedim hatta titreme yapmaya başladığı zaman manuele al öyle kullan diyen servis danışmanı bile oldu bende manuel kullanacaksam otomatik vitesi niye aldım o zaman dedim. Ama işin garibi sevis şefinin ifadesine göre diğer araçlarda da viprasyon olmasına rağmen bu şikayet ilk kez benim tarafımdan iletilmiş yani diğer kullanıcılar bu titremeyi ya sorun olarak görmemişler yada farkında değiller. Servis şefinin ifadesi bu şekilde. Bu sorun genel merkeze tarafımdan ve servis tarafından bildirildi umarım bi çözüm üretilir. Çünkü bu titreme yeni oluştu aksi halde 9000 km beklemezdim zaten bu şekilde kullanmaya da devam edilirse mutlaka daha büyük hasarlar oluşacaktır. Bu arada ısrarım üzerine serviste motor, şanzuman kulaklarına aks kafalarına bakıldı herhangi bir en ufak boşluk olmadığı söylendi. DCT şanzumanda eğer bu titreme sorunu halledilirse gerçekten tadından yenmez çünkü bu sorun dışında şanzuman gerçekten mükemmel. Diğer modellerde ki DCT lerde aynı sorun varmı bilmiyorum umarım yoktur.
    Kazasız günler.

HEACH666 bunu beğendi.
  2. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Servisin ilk kez görüyorum demesi birşey ifade etmez. Ama ilk kez çıkan bir sorun ise merkez ile görüşülür kore ile görüşülür illaki olumlu geri dönüş yapılır.

Yeni nesil bir şanzıman ve yeni yeni arızalar olması kuvvet ile muhtemel. Ama hyundai ve şanzıman ikilisini bir arada düşündüğümüzde her zaman sorunsuzluk geliyor benim aklıma. Mesela millet 4 ileri tork konvertörlü şanzımana millet laf atar ama TAŞ gibi sağlam ve sorunsuz. DCT şanzıman emsal tüm çift kavramalardan daha sorunsuz olmuştur sanırım, çünkü forumda dct ile ilgili tek tük mesajlar var.

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

salih_karali, Emre ve zeym06 bunu beğendi.
  3. madmax5901

madmax5901 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    semih
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    muhtemelen yazılım ile düzelir anlamadığım kadarı ile araç yakıt tasarrufuna göre ayarlı siz gaz verdiğinizde kickdown yapmak yerine üst viteslerde hızlanmaya çalışıyor buda sarsıntı yapıyor canını sıkma düzelmeyecek sorun gibi durmuyor. sonuçta yeni bir şanzuman, motor uyumunun en iyi hale gelmesi zaman alıcaktır. vosvos bile halen bu konuda şanzımanı tam oturtamadı.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zeym06 bunu beğendi.
  4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,278
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Titreyen DCT değil, aracın motoru. Güç üretmek için uzatılan avans düşük torkla beraber motorda vuruntu yapıyor. Bunun nedeni kullandığınız yakıt, enjektör/turbo sağlığı, egr sisteminin durumu vb. bir çok şeyle ilişkili. Stok harita ile deneme yapmak isterseniz havaakışmetrenin fişini çekerek yola çıkıp deneme yapabilirsiniz.

berkelantra, Emre ve zeym06 bunu beğendi.
  5. madmax5901

madmax5901 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    semih
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    birde economy modunu kapatıp denermisin

zeym06 bunu beğendi.
  6. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Evet DCT hakkında fazla bir geri dönüş yok merkeze sorun bildirildi umarım olumlu bi dönüş yapılır, eminim sağlam olduğuna ve yine basit bişey olduğuna da eminim ama bende yaşayarak göreceğim taş gibi mi pamuk gibi mi hayırlısı .

7. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Evet yakıt tasarrufu için şanzuman üst viteste gitmeye çalışıyor buda devir düşüklüğünden viprasyona sebep oluyor yazılımla çözülür inşallah.

8. madmax5901

madmax5901 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    semih
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    economy modunu kapatıp bi denesene muhtemelen sarsıntı kesilir ama yakıt artar

9. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Haklı olabilirsiniz ama bu söylediğiniz motor konusu servisin ve genel merkezin aklına neden gelmiyor direk DCT şanzuman titremeye sebep oluyor deniyor onu anlayamadım.Aklıma gelmedi , ısrar ederdim motorla alakalı söylediğiniz gayet mantıklı olasılıklar dahilinde servisin bu olasılıkları bir bir test etmesi gerekir ondan sonra şanzumana yönelmesi gerekirdi aynı fikirdeyim.Servisteki arkadaşların iyi niyetinden şüphem yok bunu da belirtmek isterim. İzninizle engin bilgilerinizden yararlanmak isterim teşekkür ederim .Hava akış metresinin fişini çekip deneme işini yapacağım umarım doğru fişi çekerim :)

10. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Titreme sorunu ortaya çıkana kadar ekonomi modu devredeydi ( yaklaşık 9000km o şekilde kullandım ) ne zamanki sorun ortaya çıktı ekonomi modu kapalı olarak kullanıyorum onla alakalı olduğunu sanmıyorum yinede teşekkürler .

Son düzenleme: 17 Aralık 2015
  11. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,278
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    DCT'den yada aks kafalarından olsa her vitesin alt devrinde bunu yaşardınız. CRDI'ların beyinlerinde (EDC15/16/17 ve yeni renesans ecu'larda) aktif tork limmitörü vardır, belirli koşullar altında tork üretimini kısıtlar, bunun nedeni aks/şanzıman v.b. aktarım organlarının zarar görmemesidir. Eğer aracın sensör yada enjeksiyon sistemi ile alakalı bir sıkıntısı varsa limitörler bu gibi durumlarda daha erken devreye girer. Havaakışmetre fişi çekildiğinde limitörün baz değerlerinden biri devre dışı kaldığından stok harita işletilir sistem tarafından.

Emre ve zeym06 bunu beğendi.
  12. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aks kafaları kontrol edildi sorun yok denildi 5. ve 6. viteste de düşük devirde hafif yapıyor dikkat ederseniz anlıyorsunuz ancak ama 7.viteseteki kadar rahatsız edici değil. Aslında 7.vitesin alt limiti 80 km olarak ayarlanabilse sanki sorun ortadan kalkacak gibi. Sakin kullanımda hız limitleri belli aslında gibi 70km altına inince 6.vitese atıyor.Bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

13. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,278
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Daha once bu sorun yoktu ve simdi sorun varsa bir yerde sorun var demektir.

zeym06 bunu beğendi.
  14. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aynen bir yerlerde sorun var ama servis tarafından ''diğer araçlarda da var normal'' denilmesi soru işareti onun yerine evet bi sorun var ve araştırıp nedeni bulucağız denebilirdi. Naçizane, önceden de olsa yine de bir sorun olarak görülmesi gerekir diye düşünüyorum.

15. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sayın Serdar bey
    Söylediğiniz gibi hava akışmetresinin fişini çekerek yaklaşık 20km kullandım araç çekişten düştü motor sesi değişti gaza daha fazla basmam gerekti 6. ve 7. viteslerde titreme olayı devam etti hiç bir fark olmadı yanlış bişey yapmamışımdır umarım. Fişi tekrar taktıktan sonra titreme yine devam ediyor sonuç yine aynı..

16. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,278
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kisa mesafe mi kullaniyorsunuz araci genelde?

17. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Genelde şehiriçi toplam 30km yi geçmez bazen daha kısa kullandığımda oluyor hatta bazen motor hiç ısınmıyor bile..Bu arada hava filtresi çok kirlenmişti öğle arası servise gittim yenisi ile değiştirdim biraz canlanma oldu ama titreşime devam hala.Önerilerinizi bekliyorum

18. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Şunu da belirteyim 9500 kilometrenin 4000km uzun yolda yapıldı.

19. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,278
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Dpf tikanmaya baslamis olabilir. Genelde kisa mesafe kullanimlarda rejenerasyon yapamaz sistem. Akis metreyi cekince performansin ciddi dusmesi bunun bir gostergesi. Serviste bilgisayar ile rejenarasyon yaptirilabilir.

zeym06 bunu beğendi.
  20. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Peki teşekkür ederim servisle görüşüp yapılan işlemi ve sonucu paylaşırım.

Bu Sayfayı Paylaş