LPG KABLO

Çözüldü!. Ilk Marşta Çalışmama, Tekleyerek Durma.[videolu Örnek]

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda tekosis tarafından 12 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

1. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Aşağıdaki yazı yaşadığım problemin çözüme kavuşma aşamalarıdır.

Yaklaşık beş yıldır kullandığım marş alma anlamında hiç bir sorunu olmayan atiker sıralı sistem lpgli 1.3 mpi admire arabam birden marş almamaya, ikinci, üçüncü denemede marş almaya başladı. marş aldıktan sonra da gaza bastığım anda yığılıyor, devir 200 lere düşüyor ve stop ediyordu. Bu durumla ilgili daha önce açılmış diğer başlıkları okudum, denilenleri yaptım çok şükür düzeldi. Şimdi problemsiz çalışıyor. Yaptıklarımı aktarmak istiyorum belki birinin işine yarar.

* Motorumda oluşan yağ kaçaklarından dolayı buji yuvalarında nemlenmeler vardı, bunları iyice temizledim.

* Benzin deposunu yarım depo üzerine çıkardım ki bu araçlar için çeyrek deponun altına düşmesin diye bir çok yerde yazıyor.

* Aküyü söktüm, beyni resetlemek için yaklaşık bir saat bekledim.

* Aküyü taktıktan sonra arabayı çalıştırmadan önce lpg sistemini kendi güç butonuna basarak devre dışı bıraktım, sadece benzinle kullanmaya başladım. Herhangi bir sigorta sökmedim.

* Yaklaşık 50 kilometre kullanımdan sonraki denememde araç düzeldi ama ben garanti olsun diye 300km benzinle gezdim.

Şu anda çok şükür aracım eski kondisyonuna döndü Ankara sabahında ilk marşta alıyor, devir olması gerektiği yere geliyor. O anda hareket edebiliyorum herhangi bir tekleme olmuyor.

Daha önce bu konuda başlık açan, sorulan sorulara yanıt veren herkese çok teşekkür ediyorum...

Aracımın çözümden önceki çalışmama videosu:

blue55 ve ai_torcuk bunu beğendi.
  2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,924
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Geçmiş olsun.
    300 km benzinde kullandıktan sonra lpg ayarını kontrol ettirdiniz mi?

tekosis bunu beğendi.
  3. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim. İş nedeniyle henüz fırsatım olmadı ama fazla yakıyor gibi geldi.

4. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar yaklaşık sekiz ay sonra aynı sorun tekrarladı, ilk marşta çalışmama, titreme problemleri oldu. Bu başlığın ilk mesajında belirttiğim, kasım ayında yaptığım şeyleri tekrarladım ve sorun yine düzeldi. Halen benzinle biniyorum, lpg'yi aktifleştirmedim. Sorun çözüldü çözülmesine de bu durum neden tekrarlıyor? 2014 ten bu yana araç bende, daha önceden yoktu, problem bu sene çıktı. Bir şeyler yanlış ama çözemedim.

5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Enjektörlü araçlarda ne kadar yakıt ne kadar oksijen gönderileceğini sensörlerden gelen verilere göre aracın ecu yani beyni yönetir. (ecu=Electronic Control unit) Beyin içinde bir yakıt haritası vardır. Beyin gelen veriler ile bu haritayı düzenleyerek aracın doğru yakıt ve oksijen karışımı ile gitmesini sağlar. Mesela hava sıcakken veya yükseğe çıkıldığı zaman oksijeni artırmak için daha çok hava alır. Sıcaklık ve oksijen sensörlerinden gelen verileri kullanır. Lpgli kullanımda lpg düzgün montaj yapılmamış ise veya bir sensör arızalı ise (nedenini bilmiyorum) bu yakıt haritası yanlış değişir ve sıkıntı çıkarır. Normalde az yaksın çok gitsin diye bu haritanın değişmesi normaldir. Haritada sıkıntı çıkınca çalışmasında zorluk çıkıyor. Aküyü çekip beyin sıfırlanır ise haritada varsayılan duruma geliyor. Böylece sorun kalkmış gibi oluyor.

Buraya kadar biliyorsunuzdur.

Şu elm327 denen cihazlardan alıp araç çalışırken lftf ve Stft değerlerine bakarak aracın zengin karışım mı fakir karışım mı yaktığını bulabilirsiniz. Mesela benim tahminim araç ilk başta yakıt fazlalığından boğulduğu için geç marş alıyor. (sadece tahmin)

Stft= short term fuel trim(kısa süreli yakıt kesme)

Ltft= long term fuel trim(uzun süreli yakıt kesme)

Bu değerler negatif ise araç zengin karışım yakıyor demektir. Pozitif ise fakir karışım yakıyor demektir. - 5 +5 arası normal kabul ediliyor. - 25 ve +25 üzeri ise araç fakir zengin karışım uyarısı vererek arıza lambası yakıyor. Benim lpgyi yapan ustanın eline sağlık ne ayar istedi nede arıza verdi.

Yeni lpg kitleri obdli yani şu elm327 gibi beyine gelen verilere göre gaz ayarı yaparak daha iyi bir LPG ayarı sağlıyorlar.

Afr ayarı diye internette aradığınız zaman lpg için bu haritayı ayarlayan insanlar olduğunu göreceksiniz. Mantıkları şu şekilde yolda giderken aracı çeşitli devir ve hızda kullanırken haritada değişiklik yaparak lpg ayarı yapmaya çalışıyorlar. Ama ilk başta dediğim gibi aracın beyni sıcaklık, basınç ve rakıma göre motora giren oksijen değiştiği ve farklı orana ihtiyaç duyduğu için bence afr ayarı çözüm değil. Kışın yaptığın zaman yazın tekrar yaptırman lazım.

Aslında sizin soru şu şekilde

LPG neden yakıt haritasını bozar.

Ben tam nedeni bilmiyorum. Sensör olabilir yanlış montaj olabilir. Sadece aslında ne olduğunu anlatmaya çalıştım. (Bildiğim kadarıyla)

Başka bir forumda başka bir soruya gelen cevap hoşuma gitti basitçe durumu anlatıyor.

Alıntı https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/239080-lpg-yüzünden-arabanın-beyni-karışmış/

1- Benim anlamadığım neden önce benzin haritası düzelmeli zaten öğrenebiliyorsa lpg haritasını da öğrenmiyormu??

Sıralı sistem lpg'nin mantığında benzinli çalışma durumunu taklit etmek vardır. Yani benzin haritası düzgün olduğunda lpgde de sorun yoksa sistem düzgün çalışır. Ancak lpg kalibrasyonunda hata varsa aracın kendi ecu'su bu hatayı düzeltmek için benzin haritasına müdahele eder. Harita bozulur, bozuk haritayı taklit etmeye çalışan lpg de doğru çalışmaz. Zaten kalibrasyon da bozuktur. Kısaca bir kısır döngü olur. Bunu düzeltmek için önce benzin haritasını düzeltmek, sonra aracı hiç lpg'ye almadan lpg ayarı yaptırmak gerekir.

Son düzenleme: 18 Ağustos 2021
    tekosis, bekobey ve mechanical bunu beğendi.
  6. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Bir an eren yazdı sandım :)

tekosis ve ozgutozkan bunu beğendi.
  7. serkanede

serkanede Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Serkan Güner
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    krank sensörüne de bir baktırın. benim sabahları çalışmama problemim vardı, vurdurarak ancak çalışıyordu. epey bir usta gezdikten sonra buradan aldığım bir tavsiye ile krank sensörünü değiştirdim ve sorunum düzelmişti.

tekosis bunu beğendi.
  8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/sabah-ilk-calismada-arac-gaz-yemiyor-tekliyor.36679/#post-656523

tabii ki lpg ayarı yada bileşenlerindeki kaçak.

bekobey bunu beğendi.
  9. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    @ozgutozkan detaylı cevabınız için teşekkür ederim.

@serkanede cevabınız için teşekkür ederim. Ancak benim problemimin krank sensörü ile ilgili olmadığı ortaya çıktı. Şu anda araç normaline döndü. Sorun haritanın bozulması.

@MSC ilginiz için teşekkür ederim. Bu yazıları önceki arızamda okumuştum, şimdi daha dikkatlice inceleyip nokta atışı problemi bulmaya çalışacağım.

Bu Sayfayı Paylaş