LPG KABLO

Çekiş Sorunu

'Santa Fe Forum - Club' forumunda olur_bazen tarafından 26 Ağustos 2022 tarihinde açılan konu

1. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Merhaba arkadaşlar.

Uzun bir süreden beri yoktum. İş sıkıntıları aracın motor revizyonu vs vs derken ancak düzeni oturtabildim.

Bu kezde 2,0 santa fe min çekiş sorunu gürültülü çalışan motor ile karşı karşıyayım maalesef.

Önceki gün ikitelli de bir ustaya gittim tavsiye üzerine. usta 3 tane turbo selenoid valfinin, ha akışmetrenin, şarj kasnağının, v kayışı ve gergi kütüğünün değişmesi gerektiğini söyleyerek işçilik dahil 11.500 tl fiyat sundu bana.

Bana fiyat çok yüksek geldi. parçalar için internete bakıyorum üstüne koyarak söylüyorum toplam 7000 tl tutuyor. 4500 tl işçilik 1 gün bilemedin 2 günlük işçilik.

ÇEkiş sorunu yaşayan var mı aramızda neden kaynaklanır nasıl çözülür?

Ses sorununun şarj dinamo kasnağından ve v kayışı gergi kütüğünden olduğunu söyledi.

2. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    fiyat banada fazla geldi ergin geçmiş olsun..iyice bir araştır farklı bir yere daha göster...çekiş sorunu konvertörden de olabilir tıkandıysa mutlak çekişi etkiliyor .benımde ay başında çekiş düştüydü yığılma oluyordu otobanda 150 160 a vurdum 15 dakika kadar iki gün sora toparladı düzeldi

ilk çalıştırmada aracın altından tıkırtı v.s sesler geliyormu bir dinle
    koyu renk duman atma varmı

Coolwhisper ve olur_bazen bunu beğendi.
  3. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Motor sesi için usta şarj kasnağı gergi kütüğü v kayışı v bilyası değişti. Ses gitti şimdilik. Fakat çekiş sorunu ile ilgili usta kesinlikle hava akışmetre ve valflerin değişmesi gerektiğini söylüyor. Çekişle ilgili hocam egr ve dpf temizliği ayrıca yaptıracağım zaten. Öte yandan bende ilk kalkışta gaz yemiyor araç. Normalde benim araba uzun yol yapan bir araba ve 140 150 yapıyordum daha öncesinde sık sık. Özellikle yokuş çıkarken dip gazda bile 2000 2500 deviri geçmiyor ama sonrasında ne oluyorsa birden fırlıyor araç 3500 devirlere çıkıyor. Bir de hızını alsa bile düz yokuş farketmiyor 4000 deviri de hiç geçmiyor. Yarın başka bir ustaya göstereceğim bakalım ne diyecek. Olmadı parçaları toplayıp ustaya götüreceğim bakalım.

Coolwhisper ve santafe2004 bunu beğendi.
  4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    gaza yüklendiğinizde duman varsa ve gitmiyorsa turbo, duman yoksa genelde map yada havaakışmetre sorunu.
    bu genelde hava akışmetre sorununda olur. temizlemeyi deneyin, olmazsa kendiniz alıp değiştirin.

Coolwhisper ve olur_bazen bunu beğendi.
  5. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    motor sesini çözmüşsün iyi bari .hava akışmetreyi orjinal değişim dışında temizletme v.s tarz işlemlere bu araçlarda yanaşmayın diyorlar genellikle bende bir ara temizliğini düşündüydüm webde videolara bakındım kimisi spreyle kendi yapıyor ama çok hassas bir cihaz kaş yapayım derken göz çıkabiliyor o zamanalrda serdar hocamda uyarıda bulunmuştu akışmetreye gerekmedikçe dokunmamanı tavsiye ederim diye.hiç ellemedim elletmedim.en güzeli değişimi.dpf olayı bizde yok bizde katalitik olayı var temizliği pek randımanlı olmadığı söyleniyor zaten ömrünü tamamladıysa yine değişim şart.heleki içi dağıldıysa ilk çalıştırmada ses olayları filan yoğunlaşıyormuş.hızlanmada çok ani şahlanmalar bendede eskisi gibi değil .benımde gaz pedal da bır sıkıntı var onu göstereceğim köklesemde istediğim gibi randıman vermıyor bazen yapıyor bunu.ya pedaldan ya başka bır durum söz konusu

olur_bazen bunu beğendi.
  6. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Teşekkür ederim hocam bilgi için. Sağolun. Bu cumartesi başka bir ustaya daha göstereceğim. O da hava akışmetre derse değiştireceğim direkt hocam. Youtube da var temizlik ile ilgili videolar ama alet edevat yer müsait değil maalesef. Bir de risk almak istemiyorum.

7. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Ya ses olayı çözüldü gibi geldi ilk gün. Sonra yine ses var sanki. Artık paranoyak oldum yemin ediyorum. Sürekli koku ses takip etmekten. Horultu gitti gibi biraz en azından ama bakalım. Bu haftasonu yine sanayi yolları taştan bize :)

santafe2004 bunu beğendi.
  8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    İlk olarak temizlemeyi deneyin. Sökmesi temizlemesi basit. Ustanız 5 dk da söküp temizler. Zaten söküp sprey sıkacak.

olur_bazen bunu beğendi.
  9. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Teşekkür ederim tavsiye için. Usta turbo selenoid valflerinin de değişmesi gerektiğini söyledi. Onlarda temizlik mümkün mü ya da nasıl bir yol izleyelim. 3 tane valf var 1 hava akışmetre hepsini değiştirsem işçilik hariç 4 5 bin lira tutuyor.

10. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Turbo selenoid valflerinin temizliği hakkında pek bilgim yok. @MSC daha iyi bilir.
    Hava akışmetreyi daha önce ustam temizlemişti oradan biliyorum. Çok basit bir işlemdi.

olur_bazen bunu beğendi.
  11. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    benim aracında cam suyu deposu delindi sanırım her sabah araç altında mavi çözelti sıvı akmış kurumuş görüyorum pek önemsemedim ya bağlanti hortumu borusu v.s yada direk kendısınden kaynaklı alta uzandım göremedim üstten bakıncada göremıyorum lıfte cıkması lazım tampon vıdalarından damlama oluyor tam yeri çok yogun deil ama ..seviyesine işaret koydum bakalım sabah unutöazsam ordanmı deılmı anlıcaz.araçlar artık bi salın benı alıp başımı gıdeyım modunda ergin bir ayak tökezliyor :D

olur_bazen ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    turbo selenoidi arızalı ise değişim şart. üst devirlerde bırakmazsa yüksek devirde fazla basınç nedeniyle turbo kırar.

olur_bazen, santafe2004 ve ai_torcuk bunu beğendi.
  13. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    aynen valla. o da yorgun haliyle bizi de yoruyor... değişim zamanı geldi çoktan ama şartlar maalesef el vermiyor. 35 bine almıştım emektarı 2017 şubatta. şimdi 4 lastiği alıyoruz o paraya... sonumuz hayrolsun. el mecbur yağını suyunu eksik etmeyeceğiz öksürür öksürmez götüreceğiz doktoruna...

santafe2004 bunu beğendi.
  14. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    aynen öyle lastik parasına araç aldık şimdi en boş küçücük araç fiyatları malum

olur_bazen bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş