10 Kasım LPG KABLO

buji kablosu bağlantı sırası

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda akaraoz tarafından 3 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. akaraoz

akaraoz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar merhaba,

Aracım stop ediyor ve patlatma yapıyor diye araçın buji, buji kablosu ve hava filitresini değiştirdim.S top etme durdu, patlatma devam.Ama şimdide hızlanmada sorunve gaza bastıkça tekeleme yapıyor. Acaba buji kablolarının sırasının yanlış olmasından olabilir mi? Ayrıca LPG nin ateşleme beslemesi için alınan kablo herhangi buji kablo numarasından alınsa olur mu?
    teşekkürler

2. Misafir

Misafir Guest

Buji kabloları sırasına göre olmazsa motor sağlıklı çalışmaz, hatta patlatma yapar. "LPG nin ateşleme beslemesi" bu kısmı anlayamadım....https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley6.gif

3. akaraoz

akaraoz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hocam Merhaba,

O zaman bujide yada bağlantılarda mı bir sorun varkigaza batıkça tekleme yapıyor..LPG beslemesi içinde bana ögle dediler buji kablosunun üzerinden başka bir kablo sıkca sarıp üzerini bantla kablamışlar..kabloyu sadece sarmışlar bir kesilme yada yarma falan yok..bana söylenen lpg nin ateşlemesi için buradan besleniyor dediler..

Saygılar..

4. Misafir

Misafir Guest

Üstad ateşlemenin benzini yada LPG'si diye bir şey olmaz, hangi yakıtı kullanırsan kullan ateşleme tek noktadan olur, eğer araç hem benzinde hemde LPG'de tekliyorsa sıralamada bi yanlışlık var demektir.

5. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    sana bişey deyim aynı sorun benim arkadaşın milenyum kasa accentindede var sorun buji kablosu falan değil lpg ile alakalı , götürmediği tamirci kalmadı sorun hala var.

6. akaraoz

akaraoz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba Çoşkun Hocam ve mgk19
    sanırım benim bujilerden çünkü ben bujileri ve kablosunu değiştirdikten sonra bu durum hasıl oldu.Öncesinden maşallah kaçışta ve hızlanmada bir sorun yoktu. Ama küçük bir ayrıntı daha var..buji değişiminden sonra gaz ayarıda yaptırdım..Belki ayar mı diyede düşümeye başladım..Ama Çoşkun hocamın dediği hem benzin hem Lpg de yapıp yapmadığını test etmedim.Hocamı dinleyip birde benzinde deneyeceiğim daha sonra zaten sorun kendini ortaya koyacak gibi..İyiki varsınız Hyundai dostları..TEŞEKKÜRLER..

7. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    acaba bujilerin araca uygun olmamasıihtimali olabilir mi?

8. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Arkadaşım aracının sorununun ne olduğunu sana anlattım mesaj da yazdım acaba bana inanmak istemiyormusun yazdıklarımı uygula sorun çözülecek .
    Patlatma olayını
    1.Buji ve buji kablosundan yapar =yenile
    2.Lpg Regülatörün(Beyin)eski ise içindeki filitreleri kirlenmiştir motora gerektiği zaman gereken yakıtı vermez patlatma yada kesiklik yapar =regülatör yenile
    3.Mikserin yanlış yere takılmışsa motor rölanti de çalışırken ani duruşlarda vitesi boşa almalarda yakıt vakumlanamaz yani rölanti pompası yakıtı motora çekemez ,ya stop eder yada edecek gibi rölantin çok düşer
    4.Aracının hava girişine fazla hava girerse yine aynı şekilde motor yakıtı doğru düzgün vakumlayamaz kesiklik yada patlatma yapabilir.
    Bu yazdıklarım 2 senedir kullandığım kendi aracımla yaşadığım sorunlar sonucu edindiğim tecrübelerdir uygulamak senin tercihin.

Aslında düzgün montajla bu sorunların hiçbiri olmayabilir ama bizim memleketimizde bu işi dürüstve eğitimsiz yapan o kadar çok usta diye geçinen insanlar varki vatandaş ne yapsın eline tornavidayı alan dükkan açıyor.

9. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Ayrıca aracın benzindenormal çalışıyorsa buji kablosunda sorun yoktur.

10. Misafir

Misafir Guest

Hocam bu kadar emin olma..........https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

11. akaraoz

akaraoz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    sayın ressam ,

Ben sizin dediklerinizi yaptım ve buji, buji kablosu hatta hava filitresini bile değiştiridim.Yanlış anlamayın sizin dediklerinizi uygaladım. Fakat benim sorunun hızlanmada tekleme olayı 2 ve 3 viteste yapıyor ve yeni yapmaya başladı daha önce yoktu.Buji ve kablo değişiminden sonra oldu.Kaçış vehızlanmada hiç sorunun yoktu..Çok büyük ihtimalle 2 veya 3 nolu bujiler yada kabloda yada bağlantıda birşey var diye tahmin ediyorum.Ama beyin konusunda bir işlem yapamadım..Ona param kalmadı ayrıca beyin değişirse tarfik muaynesinde sorun yaparlar dediler (başka marka takılırsa) İlginize ve bilgilerinize teşekkürler..

12. Misafir

Misafir Guest

Üstad bir yerlerden motorun ateşleme sırasını öğren 1-2-4-3 yada 1-4-3-2 gibi daha sonra buji kablolarını bu sıraya göre takip et, bakalım bir şeyler bulabilecekmisin...

13. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşım bende regülatörü geçen sene değiştirdim farklı bir markatakmıştım üzerinde landininki vardı ben lovato taktırmıştım yazında muayenesi gelmişti onu yaptırmak için gittim hem lpg muayenesi yaptırdım hem de fenni muayene, lpg muayenesinde beyne birşey diyen olmadı ama lpg tankına baktılar 10 sene dolacağı için 1 senelik vize verdiler,fenni muayenede de adamlar arabanın kaputunu bile açmadılar şöyle dışından bi baktılar o kadar
    Ayrıca accentlerin ateşleme sırası 1-3-2-4 olması lazım istersen benim aracın motorunun fotoğrafını göndereyim ordan bak birde dediğn sorun benzinde de yapıyormu?

14. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
  15. memet

memet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    1-3-4-2 DİYE BİLİYORUM SIRALAMAYI

16. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    doğrusu resime göre

17. akaraoz

akaraoz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    resmi açamıyorum.. https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley6.gif ve sıralama çok farklı gelmiş yoldan bi 1999 accent çevirip bakacağım galiba..https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif

18. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    resim görünüyor.
    Düzenleyen : mgk19