LPG KABLO

Boğaz Kelebeği Delindi.

'Hyundai'den Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda Bill tarafından 14 Ekim 2020 tarihinde açılan konu

1. Bill

Bill Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Bill
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Merhaba.
    2015 model Hyundai Accent Blue benzinli otomatik vites arabam var. 83.000 km geldi. Sıfır almıştım. Ondan öncede 2005 model Accent Admire kullanmıştım.

Bugün sabah kısa bir mesafe kullandıktan sonra arabayı park ederken, kaputun kenarından buhar çıktığını gördüm. Hararet göstergesi normaldi ve hiçbir uyarı ışığı yanmıyordu.

Kaputu açtığımda sonradan boğaz kelebeği olduğunu öğrendiğim yerden radyatör sıvısı fışkırdığını gördüm. Motor sıcak olduğu için bekledim. Motor soğuyup sıvı bitince kontrol ettiğimde boğaz kelebeğine bitişik ve bir hortumun girip diğerinin çıktığı birleşim yerinde metalin mercimek tanesi kadar delindiğini gördüm.

Yetkili servisi aradım. Plakayı söyledim. 2017 den beri serviste bakım yaptırmadığım için garanti kapsamı dışında olduğunu söyledi. Hani yasa değişmişti, özel serviste de bakım yaptırsan garanti bozulmuyordu?

Aracım lpg li olduğu için zaten garanti beklemiyordum. Ama en azından lpg ile alakası olmayan ve sonradan sanayide gösterdiğim her ustanın hayret ettiği metal deliğinin lpg ile ne alakası vardı?

Deliğe ufak bir parça ağaç yontup geçici olarak tıkadım. Antifriz ekleyip çok yavaş ve kontrollü biçimde 2 km ötedeki sanayiye gittim. Sağolsunlar boğaz kelebeğini söktüler, deliği kaynakladılar, boğaz kelebeğini temizlediler, antifrizi temizleyip tekrar doldurdular. 200 TL sıkışmış motora onu da çıkarıp aldılar.

Banada garanti uzmanının, sen son iki bakımı bizde yaptırmadın garanti dışısın, lafı hatıra olarak kaldı. Zaten pek beklentim yoktu ya... Yaşasın dürüst ve kanaatkar ustalar, her ne kadar bulması zor olsa da...

https://ibb.co/jTNPXcg buda resmi

https://ibb.co/gFvPWQ3 yakın çekim

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Ekim 2020
  2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, aracınızın yasal garanti süresi 2 yıl ya da 60.000 kilometredir. yetkili serviste bakım yaptırırsanız hyundai bunu 5 yıl 100.000 km olarak değerlendirir.

siz önceki bakımlarınızda özel serviste aracınıza uygun antifriz konulduğunu garanti edebiliyor musunuz? hyundai neden özel servisin kullandığı piyasanın en ucuz antifrizi nedeniyle size garanti versin?

3. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    İlk defa böyle bisey gördüm normalde radyatör falan delerdi ama orası çok zor, kötü antifirz varsa motorun içi conta vs parçalar risk altında demek...

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Kötü antfirizin radyatör kapağını 1 hafta içinde bozduğuna şahit oldum. Hemde peş peşe 3 kez orjinal kapak.

umutd07 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Bill

Bill Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Bill
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Motorda kötü antifriz olsaydı delinecek ilk parça orası mı olurdu? İncecik radyatör, bir sürü hortum, conta var iken. O parça döküm, belli ki dökülürken bir kusuru varmış zamanla yıpranıp delik çıkmış. O deliğin olduğu yere iki metal boru geliyor sadece orası döküm. Arabaların bu kadar pahalı olduğu ve bulaşıcı hastalığın kol gezdiği bir yerde hiçbir ustaya güvenmedim. Her bakımda başından sonuna kadar başında bekledim. Bilmediğim hiçbir markayı kullanmadım. Ben 2005 model accent kullandım. 60.000 bakımı için Hyundai Çanakkale yetkili servisini aradığımda otomatık şanzıman yağının ömürlük olduğunu değişmeyeceğini söylediler. Halbuki kitapçıkta 60.000 km de değişir yazıyordu. Bunu söyleyince biz sizi sonra ararız dediler. Yetkili servisler kusursuz değil, onlarda insan. Accent Blue'yi yeni aldığımda arka tamponda içine birşey sıkışmış gibi çıkıntı oldu. Van'da idim o zaman. Aldığım yetkili servise gittim. Tamponla arabanın arasına mıcır sıkışmış. Arka tamponun altı içe doğru eğimli yapıldığı ve arada da boşluk olduğu için devamlı yoldan fırlayan mıcır sıkışıyordu. Böyle oluyor dedi yetkili servis. Fabrikaya fotoğraflı mail attım. Bir beklentim yoktu. Sonraki üretimlerine düzelmesi için yardımım olsun diye. Kimse cevap bile vermedi.
    Ben 2005 modelini 60.000 km kullandım. Batıda-doğuda, karda-mıcırda. Beni yolda bırakmadı, korkutmadı. 10 senelik arabası böyle ise yenisi daha iyidir deyip sıfırını aldım. O kaputu açtığımdaki hayal kırıklığımı görmeliydiniz. Hortum delinseydi anlardım. Kalorifer peteği radyatör delinseydi anlardı. Boğaz kelebeği delinmesi ne demek? O zaman bu motorun her yeri delinebilir. Ben nasıl güvenip uzun yola çıkacağım? Hyundai'den bir beklentim yok. Yaşadığımı paylaşmak ve insanları uyarmak için yazdım. Sanayide o deliği gören ustaların yorumlarını duymalısınız. Herkese Hyundai bildiğiniz gibi değil diyee anlatırdım. Passat sahipleri ile dalga geçerdim o kadar para veriyorsunuz dsg yolda bırakıyor diye.

Şunu beklerdim. Getirin biz bir inceleyelim. Bu neden olmuş? Üretim hatası ise önlem alalım. Yoksa ben 200 liraya yaptırdım zaten.

6. Bill

Bill Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Bill
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    2015 yılında Accent i Van'da sıfır aldım. 2016 yılına bağlanan o kışı hatırlansınız. O karda kıyamette 15 tatilde Van'dan Kocaeli ne gittim yine karda geri döndüm. Bir kere patinaja düşmedi araba bir kere sorun çıkarmadı. Hanım karşı çıktı kışın yolda kalırım gitmeyelim diye. Arabaya güvendiğim için dinlemedim çıktım. Bu olaydan sonra o yola bir daha çıkmam zor.

7. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Aracın garanti kapsamından çıkmaması için özel serviste yaptırmış olduğunuz bakımda Hyundainin onaylamış olduğu sarf malzemelerin kullanılmış olması ve bunu belgeleyebilir olmanız gerekmekte aynı zamanda bakım yaptırmış olduğunuz servisin TSE belgesine sahip olması gerektiği gibi kesmiş olduğu faturalarda parça numarasından kullanılmış olan sarf malzemelerin markasına km bilginiz şase motor numaranızın da yazılmasını istiyorlar. Bunları sağlayan faturaları sakladı iseniz yetkili servisi zorlaya bilirdiniz. Fakat LPG sıkıntı olurdu her halukarda

<<bülent>> ve MSC bunu beğendi.
  8. Bill

Bill Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Bill
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Cevabınız için teşekkürler. Öncelikle niyet önemli. Ben biraz duygusal yaklaştım galiba. Bugün dünyanın en zengin insanını zengin yapan Amazon'un müşteri öncelikli yaklaşımı...

Zaten lpg takmakla garanti kalkmıştı. Ancak garanti kapsamında değil deyip kestirip atmakla bir bakalım belki üretim hatasıdır, önlem alalım demek arasında bir fark var.

Neyse belki bu olay başına gelecekler için bir tecrübe olur umarım.

Selfpower bunu beğendi.
  9. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Garanti hizmeti süresinden bağımsız olarak düşündüğümüzde döküm bir parçanın bu denli yıpranıp delineceğine hiç bir antifreeze'in yol acacağını düşünüyorum en azından bu parça için bence bu döküm hatası yani hava kabarcığı alaşım sorunu vs. bir problemden dolayı orası belki de basınç aldığı için delindi, hyundai ekomonik araçlar üretiyor kimi zaman bir led'i bile koymuyor açma cam açma düğmesine, kimi zaman sis farı tesisatını koyup bir lambasını takmıyor, yani işe birde böyle bakarsak olabitesi yüksek durumlar, belki parçayı tedarikçisinden aldı gerekli kalitede üretemediler vs. her firmada olan şeyler bunlar önemli olan şanslı olmak böyle araçlara denk gelmemek...

10. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Parçanın imalat sürecinde muhtemelen enjeksiyon işleminde kalıbın tam ısınmadan üretilen ilk parçalardan olması sebebi ile malzemenin homojen olarak kalıp içerisin de yerlesmemesinden kaynaklı imalat sorunu.Sans işte size denk gelmiş.Eksik bakım da garanti kosullari can sıkar.Ancak araç dayanıklılığı konusunda 5. Hyundaim.Hatta mevcut tucsonumla beraber 2005 admiremi de halen aktif kullanırım.Sorun çıksa da hızla çözüm aldım.Ancak garanti süresince servis dışı bakım ASLA yaptirmadim.2005 aracımın dahi parçaları (Filtre ve kayış grubu,antifiriz ,disk,kampana,balata ,silecekler dahil vs.) halen yetkili servis yedek parça bölümünden almaktayım.Hic yan sanayii parça kullanmadım,kullanmam da.İnanin rolanti motorunun 7.5 tl lik kucucuk contasini koreden getirtti adamlar daha ne yapsınlar.İsin özü Bakimi yetkili servislerde yaptırdığınız sürece sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.Yeni araçlar daha kompleks yapıya sahip olduğu için eskilerin dayanıklılığını,sorunsuzlugunu bulmak zor artık.Tucsonun kavrama iki kez garantiden değişti.(beraberinde kızdırma bujisi ve Oksijen sensörü)Şimdi de klima da sorun var.P.tesi servisler açılınca götürecem.2013 i30 da kötü yol koşullarından kaynaklı on takım sorunu yaşadım.2009 i30 da tek sorun çıkmadı.2006 Era da kronik eps sorunu vardı.Garanti bitmesine rağmen bakimlar serviste yapıldığı için ücretsiz değişti.Bizzat kullanıcısı olduğum araçlarda durum bu.Hic biri beni yolda bırakmadı sagolsunlar.Siz de biliyorsunuzdur ki çoğu marka araçlara göre hyundai hayli fazlasıyla sorunsuz araçlar üretmektedir.Cok uyguna yaptirmissiniz aracınızı.Keyifle binip tadını çıkarın derim....

Son düzenleme: 11 Mayıs 2021
    MAERKEK, suleymanozer ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş