LPG KABLO

Benzinli Neden Dizelden Daha Pahalı ?..

'Getz Forum - Club' forumunda BarbarosP tarafından 14 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. BarbarosP

BarbarosP Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Barbaros PINARBAŞI
    Yaşadığınız Şehir:
    29-GÜMÜŞHANE
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Herkese selam umarım sağlığınız ve keyfiniz yerindedir...

2. El araç alım-satım sitelerinde(bknz: sahibinden vb.) Benzinli Getzlerin, dizel Getzlere oranla daha pahalı olduğu görülüyor.

Ülkemizde her model ve marka araç baz alındığında anormal bir durum söz konusu değilse, benzinli motor seçeneklerinin, dizel motorlara kıyasla daha ucuz olması gerekirken; neden Getzlerde benzinliler, dizellerden daha pahalı ? Bilgilendirirseniz sevinirim.

2. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu durum sadece getzlerde böyle değil ki? Bildiğim kadarıyla sıfır araba alırken her zaman benzinli daha ucuz oluyor.Doğal olarak 2. elde de bu durum devam ediyor.

3. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Fırat Hocam, forum üyesi tam tersi durumdan bahsediyor. Benzinli daha pahalı diyor. Dizelde sanırım motor dezavantajı mı var?

Sonata NF 2.4

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aynen abi. Tam tersi okumuşum o_O

Burak&Buse bunu beğendi.
  5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    23-25000 lira gibi ucuza satılan dizel Getz ler? evet eğer turbosu ıslık çalıyorsa veya emme ye yağ veriyorsa bir 2000-3000 lira turboya gider, sonra kızdırma bujileri ölmüştür onlar değişecektir bir 500 de oraya verilir, karbon temizliği lazım eksoz falan kapkaradır çekmez yürümez, kötü kullanılan yaşlı turbo yüzünden intercooler a dolan yağların temizlenmesi var, enjektör ve pompa revizyonu gerekebilir hepsiyle beraber bir 10-12000 liraya tertemiz dizel Getz e binersiniz

ama gidersiniz bu neden pahalı ki dediklerinizden bir 60000 liralık Getz i götürüp ekspertize sokarsınız bu yukarda dediğim sıkıntıların o fiyattaki Getz te olma ihtimali pek yok ama yinede baktırmak lazım sonra tertemiz binersiniz. Uğraşmazsınız ama siz ne kadar bineceksiniz buna? bu yukarda bahsedilen sıkıntılar kullanıma bağlı olarak illa birgün olabilir ondan sonra o haliyle aldığınız fiyata veremezsiniz

Benzinli Getz öyle değildir:) yağını filtrelerini ateşleme bujilerini sudan ucuza orjinal parçalar ile değiştir gazla gitsin hayatta birşey olmaz:) Motorunda zamanla aşınıp değiştirilecek en kral parça triger seti. İsterseniz gaz pedalına kiremit koyup öyle kullanın bakımları orjinal filtrelerle düzgün yapıldığı sürece yine birşey olmaz, benzinli Getz e 45 derece çöl sıcağında da birşey olmaz, yedi kişi binip rampa da çıkabilirsiniz o motora birşey olmaz

Dizel öyle değil işte. Daha narindir o yüzden ikinci elde alacak kişiyi korkutur bu korkular gerçeğe dönüşebileceği için dizel Getz in değeri düşer

Zamanında PSA grubunun HDI motorları da böyle karaborsa idi çok pahalıydılar bir kaşık mazotla 100km gidiyordu o saxo lar 206 lar, şimdi herkes eski ve sıkıntı çıkarır gözüyle bakıyor ve onlarında piyasası öldü bitti bedava verirler yakında 2002-2003 HDI ları.

Gün gelecek şu anda deli paralara satılan Renault un 1.5 dCi motorlarının da ikinci elde sonu gelecektir.

Ben Hyundai nin dizelini bu diğer avrupa modellerindeki ufak arabalarda olan 1200cc lik 1300cc lik yada 1400cc lik dizellere tercih ederim çünki 1.5 crdi nin Getz kadar ufak bir arabada çok atak, çok hızlı ve daha yüksek maksimum hıza ulaşmaya olanak tanıyan yapısı var.

Ama dikkat etmeyip crdi nin bakımlarını aksattığınızda veya soğuk motorla gazlayıp işiniz bitince çat diye beklemeden stop ettiğinizde bütün hayaller çöpe gider.:)

hayalleri çöpe gidenlerde elindeki güzelim dizel Getz i sahibinden com larda 25-30000 liraya okutmaya çalışır.

Getz in dizeli yine iyidir Era dizel daha fena:)

6. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Lpg ile cok uyumlu oluyorda az yakiyor diye tercih sebebi olabilir

Asel Kaan Efe ve erhancakmakk bunu beğendi.
  7. kostantin

kostantin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Smile
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Benzinliler sorunsuz makineler. Ahh bir de benzinde binebilsek var ya. Ömürlük...

8. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Benzinli sessiz çalışıyor extrem bir masrafı yok bakımını yap tmmdır. dizeli baya sesli bu yüzden olabilir.

9. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    4 silindirler o kadar sesli değil :D

muhendus ve Unicorn bunu beğendi.
  10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    benzinlilerin bir kısmı otomatik. B sınıfı otomatik araçlar çok çok kıymetli. bu nedenle ortalama fiyatlara baktığınızda benzinli daha pahalı görünüyor.

bir de benzinlilerin kilometreleri dizel olanlara göre daha düşük.

ysuatsenyurt, muhendus, sainz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. Tamer5150

Tamer5150 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Tamer ALTUNER
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Dizeli bayide satarken 25 30 bin fazla ücret isterler yılda 20 bin yapıyorsanız dizel alın derler. Dizel ekonomik değildir arkadaşlar o hikayeye aldanmayın. Peşin verilmiş 25 bini bankaya koy faizi ile araba 200 bine gelene kadar ayda 300 km yol yaptırır. 200 bine gelince dizelden daha pahalı satarsınız. Dizelin tek avantajı bayırlarda verdiği kullanım rahatlığı.

suleymanozer ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)

Cevabı net değil mi aslında ...

Benzinli araç
    1- Az yakar
    2- Çok kaçar
    3- Problem oluşturmaz
    4- Bakım masrafları ucuzdur
    5- Uzun ömürlüdür.

Küçük hacimli dizel motorlar ilk çıktıklaırnda yapılan yatırım masraflarnı çıkartmak ve müşteri kitlesine daha ekonomik imajı vermek adına bazı reklam promosyonları yapıldı.
    Yıllar geçtikçe şu anlaşıldı.
    Küçük hacimli dizel araçlar katalog değerlerinden çok daha fazlasını yakıt olarak yakıyor... Örneğin değer 4.5/100 km ise reel değer %50 en az daha fazla.
    Küçük hacimli dizel motorların sıkıştırma vb. sistemleri ülkemizin yakıt kalitesi kullanıcı profili ve araç an kaynaklı sıklıkla arıza oluşturuyor
    Küçük hacimli motorların enjektör vs. problemleri ile bakım masrafları reel anlamda ciddi pahalı...
    Hele ki çevreye verdiği emisyon durumları ciddi problem oluşturuyor.
    Peki sonuç,
    Dizel in ömrünün tamamlanması gerektirdiği sonucu ortaya çıkıyor...

Heleki aldığınız araç TURBO BESLEMELİ BENZİNLİ ise Dizel den çok daha seri çok daha atik bir araç kullanmış oluyorsunuz...

Hatta bu konuda yayımlanmış belgesel bile vardı...

Kısaca Dizel OUT Benzinli ve Elektrikli araçlar IN oldu...

Kısaca durum bu...

erenuzel41 bunu beğendi.
  13. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    2 sene önce ikinci araba olarak getz almaya karar verdim, piyasada 2005 model dizel full+full getz kaynıyordu, kime gitsem ya turbo ötüyor ya avans vuruyor yada kara duman basıyordu, sesi de cabası, bende orijinal kazasız ilk sahibinden ter temiz dolu bir 1.3 benzinli getz aldım 32 bin tl ye. 1850 tl ye de atiker grand montajı yaptırdım. Aldığımda 68 bin km idi orijinal. şimdi diyorum iyiki benzinli aldım iyiki 5-6 bin fazla verdim.

60 tl ye 10w40 yağ alıyorum, 70 tl ye filtre setini alıyorum suyunu kontrol edip deli gibi geziyorum. Çok şükür hiç masraf açmadı bakım hariç. turbo derdim yok triger zinciri derdim yok, enjektör derdim yok. yani Derdim yok:D

suleymanozer ve koreci bunu beğendi.
  14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

dizeli 68binde bulsaydın :)

15. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Çok aradım bulamadım abi bulsam affetmezdim :D babamda 2008 model Cerato var 1.6 CRDi sıfır aldı hala fabrika çıkışı motor sesi var maşallah saat gibi, bakımlı CRDi milyon km bozulmaz bence

muhendus, Unicorn ve Halil bunu beğendi.
  16. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Soru benzinli Getz'ler neden dizel olanlardan pahalı cevap az yakar çok kaçar. Hangi benzinli Getz dizelden daha az yakıyor ve daha çok kaçıyor ki? LPG yoksa benzinli Getz dizelden az yakmaz, yolda da dizelin dumanında boğulur ancak.

Unicorn ve muhendus bunu beğendi.
  17. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Dün akşam zarrr telefon çalıyor işyerinden bizim Erol usta nın kardeşi 2004 Cerato crdi bulmuş, alalım mı diye akşamın 19.00 unda arıyor,

kaç paraya veriyor dedim? 230000km de 34500 e veriyormuş sahibi,

telefonda Erol usta ya aynen anlattım, dizel araba neticede 230000 devirmiş, turboya dikkat ıslık çalar homurdar, bu fiyata satılıyorsa kızdırma bujileri illa ki değişecektir, pompası enjektörü ne alemde ? biraz risk ve uğraşacak iş alacaksanız o zaman satın alabilirsiniz ve bu parçaların sıkıntılı olanları hallettirir sonra keyifle binersiniz dedim, hele birde ekspertiz sadece yürür aksamı ve motoru görsün, kaporta boya hiç mühim değil zaten dedim.

hemen cevap verdi: zaten kızdırma bujiler bozukmuş dedi, hafif yağ eksiltme varmış dedi:) uğraşmayalım en iyisi boşverelim dedi....

alayım biraz bineyim üzerine üç beş koyar satarım mantığı ile yaşlı eski dizel araba alınmaz dedim, alırsın ama turbosu kızdırma bujisi, karbon clean, ıvır zıvır bir 5-6000 lira harcarsın sonra binersin güzel olur, aldığın rakamı ettiğin masrafla ilave edip üzerine koyup satmazsan bir 6-7 sene o şekilde binersen al dedim.

Dizel araba isterse 500000km devirmiş olsun eğer ağır bakımları doğru düzgün yapıldıysa üzerine düşüldü ise motoru saat gibi sıfır sıkıntı ise zaten 20 yaşında olsa bile 60-70000 liraya alamazsınız:) bizim insanımız bende dahil ikinci el ilanlarında arabalara en ucuzdan pahalıya doğru bakıyor, pahalı ilanları hemen elinin tersiyle itiyor, esasında o pahalı ilanlardaki dizellere bakıp onları irdelemek bakmaya görmeye gitmek lazım aslında, o zaman görün bakın dizel araba benzinliden pahalı mıymış ucuz muymuş? aradan birkaç tane pahalı hurda çıkar:) ama aralarda kalmış bakımlı ve ihtiyar delikanlı yapıda ne arabalar vardır

ysuatsenyurt ve sipartacus bunu beğendi.
  18. ubykh

ubykh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Hüseyin BAŞDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhabalar arkadaşlar geçen yıl tam da bu zamanlarda 43 bin TL ya 2006 model 46 bin km de 1.4 otomatik getz aldım. 48 binde @umutd07 arkadaşın tavsiyesi üzerine atiker grand obd2 lpg sistemi taktırdım. Aracın yakıtı yüzde 45 oranında düştü. Çok çok memnunuz arabadan. Bağaj sıkıntısı dışında hiç bir olumsuz yönü de yok. Lpg sistemine de çok uyumlu benzinli performansında kullanıyoruz. Bakımları ve yedek parça hem bol hem ucuz. Dizel den pahalı olmasının nedenleri bence bunlardır diye düşünüyorum.

umutd07 bunu beğendi.
  19. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    B segmenti Hyundailerde dizel otomatik yok. Uygun, güvenilir ve fazla masraf açmayacak otomatik araç bakanın karşısına çıkan Getz ve i20 ler sadece benzinli.

Halil hocamında belirttiği gibi B segmentinde talep ağırlıklı olarak otomatik viteslere.
    Hem dizelinde hem de benzinlisinde otomatik şanzuman olan B segmenti araçlara bakarak bu kıyaslamayı yapmak lazım. Mesela benzinli otomatik VW Polo ile dizel otomatik VW Polo arasında yine benzinli Polo mu daha pahalı?

Halil bunu beğendi.
  20. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Geçen sene satılan otomobillerin %70i otomatik vitesmiş, artık eğilim otomatik viteslere.

muhendus bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş