LPG KABLO

Bazı Sorular Ve Sorunlar

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda FatalRhymer tarafından 24 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

1. FatalRhymer

FatalRhymer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    85
    Ad Soyad:
    Emin Kılınç
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Herkese merhabalar. Tecrübenin lazım olduğu bazı konularla karşınızdayım. Tüm sorunları, farklı ihtimalleri olabildiğince azaltabilmek adına çeşitli koşullarda denedim ve artık sorunların ne zaman meydana geldiğine dair yeterli bilgi edindim, detayıyla bahsedeyim. :D Araç Hyundai Accent 1.5 GLS 1999, KM:177.000

1- Araç bazen 1'e bazen R'ye geçmiyor, debriyajı bırak çek, aracı az ileri hareket ettir gibi yöntemlerle geçiyor. Aynı şekilde 2'ye geçerkende bazen zorlanıyor ve ilk 3 viteste bir sürtme sesi gibi ses geliyor bazen. Eğer araç yokuş aşağı vites boşta gidiyorsa ondan sonra vitesi 1'e, 2'ye takarsam sıkıntısız geçiyor. Eğer araç hareket halindeyken herhangi bir vitesteyse vitesi boşa alıp debriyajı tamamen bırakıp sonra tekrar debriyaja basıp vitese takarsam gene sorunsuz geçiyor. Bu araçta vites halatı kopan çok kişiye denk geldim. Sizce sıkıntı vites halatında mıdır, halatın ayarından mıdır yoksa şanzımanın içinden midir ya da baskı balata?

2- Geçenlerde benzin filtresinin altından, benzin hortumu sürtmeden dolayı aşınarak delinmiş. O kısım kesilerek, kelepçe ile benzin hortumu takılarak yapıldı. Benzin filtresi de tıkalı olduğu için değiştirildi. Bugünden sonra araç ilk marşı 4-5 saniyede almaya başladı, ilk marştan sonra çabucak alıyor. Bu şekilde 1 ay devam etti. En son benzini Aytemiz'den almıştım, ondan şüphelendim 17 litre daha BP'den benzin aldım ve biraz daha iyi hale geldi. Farkettim ki araç sıcak havalarda daha geç marş alıyor, serinken bir sıkıntı yok. LPG tamamen arkadan kapatılıp, regülatörden hortum çıkarıldı, sonuç aynı. Aracın gidişinde hiçbir sıkıntı yok. Acaba yapılan işlemde mi bir sorun var, benzinden mi sıkıntı yoksa benzin basınç regülatörü mü, veya başka bir ihtimal?

3- Araç 6.500 kilometrede 1.8 litre yağ yaktı. Kullandığım yağ Liqui Moly 10w40 Super Leichtlauf. Yaklaşık 2.000 kilometresi uzun yolda geçti. Onun haricinde de 70-100 gibi hızlarda gidiyorum. Araçtan ilk çalışmada egzoz tarafından koku geliyor, biraz gaza basınca da duman geliyor. İlk 3.000 kilometrede araç yağ eksiltmiyor, bundan önceki iki bakımda Castrol Magnatec kullanmıştım ve durum aynıydı. Sonradan yağ eksiltmeye başlıyor. Sizce subap takımı değişimiyle kurtarır mı segman ister mi, maaliyet ne olur?

4- Araç 3.2 litre motor yağı alıyor. F ve L çizgisinin arasının 1.136 ml olduğu kılavuzunda yazıyor. Yağ çizgisi L'ye yaklaştığı zaman 100-200 ml yağ ekliyorum ve çizgi F'ye geliyor. Acaba neden böyle?

Şimdiden herkese teşekkürler.

2. FatalRhymer

FatalRhymer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    85
    Ad Soyad:
    Emin Kılınç
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    1 numaralı sorun vites halatının değişmesiyle çözüldü. Şuanda çok yumuşak, hızlı ve kolay geçiyor. Halat, Maher marka 165₺, işçilik 150₺.

ozgutozkan ve Burak&Buse bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş