LPG KABLO

Atatürk rozetiyle camiye gidince...

'Türkiyeden / Dünyadan Güncel Haberler' forumunda TurkSpace tarafından 17 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. TurkSpace

TurkSpace Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Serdar Kevzer
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ordu'nun merkeze bağlı Akkise Köyü'nde oturan emekli öğretmen 57 yaşındaki Yalçın Kılıçkaya, cami imamı Fazlı Şahin'in karşı çıkmasına karşın camiye yakasında Atatürk rozetiyle gidiyor.

Ordu'nun merkeze bağlı Akkise Köyü'nde yaşayan ve 28 yıllık öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Yalçın Kılıçkaya, gittiği Akkise Köyü Merkez Camii''ne gidince karşılaştığı imam Fazlı Şahin'in kendisini durdurduğunu söyledi. Kılıçkaya, şunları anlattı: "İmam, 'Atatürk rozetini çıkart, namazın kabul olmaz. Çıkarmazsan, cemaatin namazı da lekelenir, onlarınki de kabul olmaz' dedi. Kendisine 'Ben sonra çıkartırım' dedim. Kendisi çıkartmak için hareket etti. Bunun üzerine rozeti çıkarttım cebime koydum, namazımı kıldım."

Bu olayın ardından köydeki gençlerin imam Fazlı Şahin'e tepki gösterdiğini söyleyen Yalçın Kılıçkaya, "İmam bir hafta sonra özür diledi, tekrar ben de Atatürk rozetiyle girdim camiye. Bugüne kadar geçen 4 ay içerisinde de rozetle camiye gidiyorum" dedi.

SORUŞTURMA AÇILDI

Ordu Valiliği İl Müftülüğü, iddianın duyulması üzerine geçen hafta soruşturma açılması talimatını verdi. Akkise Köyü Merkez Cami İmamı Fazlı Şahin konuyla ilgili soruları cevapsız bıraktı. Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu ise, "Olayı öğrendikten sonra valilikten soruşturma oluru aldık. Şu anda soruşturma yapılıyor. Hem görevli imam arkadaşımızı, hem de köydeki cemaatin bilgisine başvuruluyor. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından detaylı olarak bilgiyi verebilirim" dedi.

DHA

2. yalçın55

yalçın55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    YALÇIN EKREN
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Bu tür olaylarla din itici hale getirilmeye çalısılıyor düsmeyelim oyuna
    din özgürlüktür camiler herkeze acıktır bırak rozetle kılsın ne olacak o onun sorunu
    bu sekilde genel bir yargı olusuyor bu sefer dine karsı olumusuz
    Camileri itici degil cekici hale getirmek lazım
    Alısveris merkezlerindeki kalabalıkları insallah camilerde namaz vakitlerinde yakalarız.

sdiect ve TurkSpace bunu beğendi.
  3. Burak Çevik

Burak Çevik Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    556
    Ad Soyad:
    Burak Çevik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    O kadar büyük bir insan ki hala varlığı bazılarını rahatsız etmeye yetiyor.!

cemceylani, TurkSpace ve Murat1 bunu beğendi.
  4. adnan20

adnan20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    72
    Ad Soyad:
    ADNAN EĞDİR
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    İmam doğru olanı yapmış...Konu saptırma yönüne gidilmeden fıkhi yönden ele alınmalı.
    49) Üzerinde canlı resimleri bulunan bir elbise ile namaz kılınması ve canlıya ait bir resim üzerine secde edilmesi mekruhtur. Fakat böyle bir elbisenin üzerine başka bir elbise giyerlerse, onunla namaz kılınmasında kerahet yoktur.
    Bir de yere serili olup üzerinde böyle resimler bulunan bir serginin, resim bulunmayan kısmında namaz kılınması ve secde edilmesi mekruh değildir.
    Bilindiği gibi, öteden beri birçok kavimler, yalnız bir olan Allah'a iman inancını bırakıp şirke düşmüşler ve tasarladıkları canlı tanrılarının resim ve heykellerini yaparak onlara tapınmışlar, hürmet göstermişler ve ibadethanelerini onlarla doldurmuşlardır.
    Bugün madde yönünden pek yüksek görülen nice milletler de henüz kendilerini böyle putlara tapmaktan kurtaramıyorlar. İslâm dini ise, insanlara tevhid (yalnız bir Allah'a ibadet) inancını tebliğ edip öğretmiştir. Allah'a ortak koşan kavimlerin bu putlara tapma hallerini çok fazla kötülemiştir. Artık ezelî ve ebedî olan, her şeye hakim bulunan bir yaratıcının varlığına inanan ve yalnız O'na ibadetle şeref kazanan İslâm toplumunun bu putlara tapanlara karşı bir ayrılık nişanı göstermesi gerekir. Yalnız bir Allah'a iman (tevhid) inancını daima göstermek için mabedlerini ve namaz kılacakları yerleri, bu gibi puta tapanları taklit ve onlara saygı anlamına gelecek şeylerden uzak bulundurmaları bir görev gereğidir.
    Gerçekten hiç bir müslümanın bu gibi resim ve heykellere tapınmak hatırından geçmez. Fakat şu putperest milletlere karşı bir ayrılık eseri göstermek ve zihni az çok meşgul edecek şeylerden namazgahlarını uzak bulundurmak dinimizin yüksek hikmetleri gereğidir.

KAYNAK:İSLAM İLMİHALİ ÖMER NASUHİ BİLMEN
    Namazın mekruhları konusu..

Emre, TurkSpace, NEJAT ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  5. H.SAHİN

H.SAHİN Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    66
    Ad Soyad:
    Hidayet Ş.
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Oyunlara gelmeyelim

TurkSpace ve adnan20 bunu beğendi.
  6. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    İmam doğruyu yapmış arkadaşlar. bunun Atatürk düşmanlığıyla bir ilgisi yok. canlı resmiyle namaz kılmak bildiğim kadarıyla mekruhtur. eğer namaz kılınan yerde canlı resmi olursa başkaları için de tenzihen mekruh olur. yani o adam hem kendi namazını riske atıyor hemde başkalarının namazını. İslamı doğru düzgün bilmeyen kişilerde (köyün gençlerinden bahsetmişler) tepki gösteriyor. tamamen bilgisizlikten başka bir şey demiyorum.

yalçın55 ve TurkSpace bunu beğendi.
  7. onur_team

onur_team Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Adnan bey gayet güzel ve net açıklamış,Allah razı olsun.

8. mustafaemer

mustafaemer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    mustafa emer
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Adnan Bey konuyu güzel açıklamış.

9. Orhan

Orhan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    135
    Ad Soyad:
    Beyaz_MeLegiM
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Ben Bir Atatürkçü Olarak Adnan Beye ve Mursel Beye Katılıyorum. Namaz Kılarken Resim, rozet ile kılınmaz.
    Sadece Hocanın Tepkisi Yanlış Olmuş. Daha Düzgün Bir Dilden Anlatabilirdi, Kendisini İfade Edemediğini Düşünüyorum.

TurkSpace bunu beğendi.
  10. NEJAT

NEJAT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    NEJAT ATLAM
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    adnan bey çok teşekkürler ilim nekadar güzel bir şey değilmi hemen cevabını verebiliyorsunuz :eek:

11. adnan20

adnan20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    72
    Ad Soyad:
    ADNAN EĞDİR
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Ben bu forumu bunun için çok seviyorum...Doğru fikirler her yerde değer buluyor...
    Teşekkürler arkadaşlar..Önce araştırıp doğruları ortaya çıkarmak hepimizin görevi.:RpS_rolleyes:

12. sfzb67

sfzb67 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Serkan BOZKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Allah akıl fikir versin...
    Böyle imamlar cemaati yoldan çıkarır.

cemceylani bunu beğendi.
  13. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    adnan abi bilgi için teşekkürler. bence de imamın hatası açıklama yapmak yerine direk 'çıkar onu namazın kabul olmaz' demek olmuş. açıklasa zaten vatandaş anlayıp gereğini yapacaktır.

14. TurkSpace

TurkSpace Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Serdar Kevzer
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Bende Atatürk'çüyüm ve doğru diyen tüm arkadaşlarıma katılıyorum doğru olan budur.

Namaz kılanın başı üstünde veya kendisine yakın olarak ön tarafında veya kendisine yakın olmasa da, sağ ve sol tarafından hizasındaki duvar veya tavan üzerine çizilmiş veya asılmış büstümsü canlı yaratık şekillerin bulunması mekruhtur. Arka tarafta bulunması da çoğunlukça mekruh sayılmıştır. Fakat bunun keraheti nispeten azdır.

Namaz kılanın ayakları altında veya oturduğu yerde bulunan veya karşıdan organları seçilemeyecek kadar küçük olan veya başları kesilmiş veya yüzleri büsbütün silinmiş veya örtülüp yok edilmiş bulunan bir resmin bulunması, namaz bakımından keraheti gerektirmez.

Yine, kese ve cüzdan gibi şeyler içinde bulunan paralar üzerinde basılı bulunan resimler veya bir organda dövme suretiyle çizilip elbise ile örtülen şekiller veya yüzük taşına oyulup belirsiz halde kalan resimler namazın kerahetini gerektirmez.

Canlılara ait olmayan resimlerde de kerahet yoktur. Ağaç, bina, ay ve güneş resimleri bu kısımdandır. Çünkü bunların resimlerine ibadet edilmemiştir. Ancak namaz kılınan zihnini meşgul edecek bir durum bulunursa, kerahet olur. Bir de kuştan daha küçük olan bir şekil veya bir yerde bulunduğu halde ayakta iken bakılınca organlarının ayrımı belirsiz olan resim, namaz kılanın yanında bulunsa, keraheti gerektirmez.

Bilindiği gibi, öteden beri birçok kavimler, yalnız bir olan Allah’a iman inancını bırakıp şirke düşmüşler ve tasarladıkları canlı tanrılarının resim ve heykellerini yaparak onlara tapınmışlar, hürmet göstermişler ve ibadethanelerini onlarla doldurmuşlardır.

Bugün madde yönünden pek yüksek görülen nice milletler de henüz kendilerini böyle putlara tapmaktan kurtaramıyorlar. İslâm dini ise, insanlara tevhid (yalnız bir Allah’a ibadet) inancını tebliğ edip öğretmiştir. Allah’a ortak koşan kavimlerin bu putlara tapma hallerini çok fazla kötülemiştir. Artık ezelî ve ebedî olan, her şeye hâkim bulunan bir yaratıcının varlığına inanan ve yalnız O’na ibadetle şeref kazanan İslâm toplumunun bu putlara tapanlara karşı bir ayrılık nişanı göstermesi gerekir. Yalnız bir Allah’a iman (tevhid) inancını daima göstermek için mabedlerini ve namaz kılacakları yerleri, bu gibi puta tapanları taklit ve onlara saygı anlamına gelecek şeylerden uzak bulundurmaları bir görev gereğidir.

Gerçekten hiç bir müslümanın bu gibi resim ve heykellere tapınmak hatırından geçmez. Fakat şu putperest milletlere karşı bir ayrılık eseri göstermek ve zihni az çok meşgul edecek şeylerden namazgâhlarını uzak bulundurmak dinimizin yüksek hikmetleri gereğidir. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, s: 211-212, “Namazın Mekruhları”, 48 ve 49. paragraflar)

15. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,270
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Atatürk rozeti başka, asılan resim başka, imam sapla samanı karıştırılmış. Kaidenin nedeni belli, bu nedenlede rozetin hiç bir alakası yok. Yakaya asılan resimle kılınan cenaze namazlarıda o zaman sakata girdi?

cemceylani bunu beğendi.
  16. adnan20

adnan20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    72
    Ad Soyad:
    ADNAN EĞDİR
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Serdar kardeşim.Cenaze namazı farklı bir namaz...Dua niteliğindedir.Bir kaç kişinin kılmasıyla diğerlerinin üzerinden sorumluluk kalkar.Dolayısıyla namazı yakasına resim asmadan kılanlar, durumu kurtarmış oluyor.Farkındaysan çoğu seyircidir...

17. nadir3391

nadir3391 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    arkadaşlarında açıkladığı gibi namaz kılınan ortamda insan resmi, sureti, heykeli olamaz arkadaşlar konu Mustafa Kemal ile alakalı değil..

18. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,270
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Adnan hocam bu konuda kesin bir yasaklama içerir hadis yok, olan hadislerinde zaten hangi durumlara binayen söylendiği belli (put perestlik v.b.). Tevhid inancına aykırı bir duruma götürmediği sürece rozetteki resimin yada cenaze namazında yakaya asılan resmin bir sakıncası olacağına okuduklarıma istinaden inanmıyorum. Önceki mesajımda dediğim gibi sapla saman karıştırılıyor. Kaldı ki rozete yada yakaya asılan resimler boy fotoğrafları değil. Benim düşüncem bu yönde.

mirkan ve cemceylani bunu beğendi.
  19. TurkSpace

TurkSpace Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Serdar Kevzer
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Değerli arkadaşlar,cenaze namazlarında secde ve rukü olmadığından dolayı diğer namazlardan farklı tutulmuştur cenaze namazı istisnadır.bu durumdan dolayı istisna olarak farklı tutulmuş.yani rozet resim olmuş olmamış önemli değilmiş.

bunu az önce bir imam arkadaşımı bizzat tlf ile arayarak sordum öğrendim.

konudan ilgi ve alakasını esirgemeyen tüm arkadaşlara tşk.eder saygı ve sevgilerimi sunarım.

Saygılar.

20. adnan20

adnan20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    72
    Ad Soyad:
    ADNAN EĞDİR
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Serdar Kardeşim...Ben kendi düşüncelerimi aktarmıyorum ki..Halen Müftülükte çalışıyorum ve cevap verirken herkesin anlayabileceği sade bir şekilde cevap vermeye çalışyorum.Yoksa bizim imamlar gibi bi başlarsam görürdün gününü..İbni abidin tefsirinden girer ibni mace, Davud, sünen, Ömer nasuhi bilmen den çıkarım.Nye uğradığını şaşırırsın:RpS_lol:
    İşin esprisi bir yana..İbadetlerimizi yaparken mümkün mertebe bizleri o ibadetten alakoyacak her türlü şeyden uzak olursak,Rabbimize karşı daha bir ihlaslı ibadet etmiş oluruz..İşin hülasası bu...

Bu Sayfayı Paylaş