10 Kasım LPG KABLO

Aracım Sol'a Çekiyor

'İ20 Forum - Club' forumunda makaradayi tarafından 6 Ekim 2021 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. makaradayi

makaradayi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mehmet Karadayı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Herkese Merhaba,

Tavsiyenize ihtiyacım var. İ20 1.4 Mpi aracım var. Araç aldığımda düzgündü, sonra dedim rot balans baktıralım, bi rot balanscı var dediler gittik, adam baktı falan, dedi araçta sağ tekerde açıklık var dedi, yaptı balans, rot ayarını, çıktık araç sağa çekmeye başladı, sonra yine gittim aynı adama, dedim sağa çekiyor, tekerlerin yerini değiştirdi falan, bu sefer sola çekmeye başladı, sonrasında dedim servise gideyim, nev hyundai servise gittim. onlarda baktı ama hala hafif sağa çekme devam ediyor, dediler lastikleri değiştirin, onu da yaptık ama araç hala sağa çekiyor. Istanbul Başakşehirdeyim. Bana işinin ehli aracımın düz gitmesini sağlayacak servis yada usta öneriniz var mı? Teşekkürler,

2. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    bende atakentteyim ama maalesef oralarda düzgün usta bulmak zor. bağcılar güngören sanayide köyllüoğlu rot balans servisi var, birde onlara gösterin diyecem ama çare bulabilirler mi bilmiyorum. aslında mahalle aralrında eski ustalardan bulabilseniz onlar, makinesiz, aletsiz anlıyorlar aracın her derdini ama yoklar yada çok çok azaldılar.

3. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Ben aracı geçen temmuz ayında ikinci el aldım. Dediğiniz gibi ilk aldığımda sağa çekiyordu. Rot ve balansa baktırdım tüm ayarları yaptılar ve lastiklerin desenleri ve dişleri farklı yine çekebilir dediler. Aracı aldım denedim evet o şekilde idi ve sağa hafif çekmeye devam etti araç. Lastikler zaten eski olduğu için birkaç ay bekledim ve kışlıklarım vardı eski aracımdan. Onu takınca araç yola geldi çekme derdi kalmadı.

Lastiklerinizin dişleri ve deseninde farklılık olup ondan çekmeye devam edebilir mi acaba? Lastikleri değiştirince diğer tarafa çekiyor diyorsunuz çünkü ilk olarak aklıma o geldi.

makaradayi ve Halil bunu beğendi.
  4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    forumda daha önce direksiyon geometrisi ile alakalı çok fazla yazı yazmıştım, tekrardan birşeyler yazayım,

İlk gittiğiniz rot balansçıya tekrar gidin ve ön rotlardan hangisini ne tarafa doğru çevirdiğini öğrenin sonra bu ayarı eski haline döndürmesini isteyiniz şikayetçi olarak değil rica olarak bahsedin, ayrıca rot balansçının aracınıza önyargılı yaklaşmasına mani olun, "bu araçlar böyle bunlar düzelmez jant eğiktir lastik bozuktur ben düzeltemem vs"... gibi sözler sarfederse hiçbirini kabul etmeyin eski ayarı geri ayarlasın ardından hemen test sürüşüne çıkın ve düzelmez ise az sonra tekrar geri gelip geri bildirimlerinize göre tekrar ayarlamasını isteyeceğinizi söyleyin ve yaptığı rot ayarını cihaza bilgisayara makinaya göre olan ölçümlerle değil direksiyon somunlarını yarım tur bir tur çeyrek tur sağ yada sol hangi tarafa ihtiyaç varsa o tarafa ezbere çevirmesini ve bunu düzelene kadar test sürüşünüz öncesinde not almasını isteyin tekrar tekrar yol testi yaparak düz gidene kadar çekme düzelene kadar ayarlatınız, direksiyon düzeldikten sonra hemen ardından ön toe açısını tam doğru biçimde iyi bir yerde ölçtürmeniz gerekiyor toe out yani önden bakınca açıklık var ise her iki rot yarım tur çevirterek kapatılır eğer kapalı yani toe in var ise yarım tur diğer tarafa sıkılarak düzleştirilebilir. Direksiyon çekmesi düzelse de ezbere ayarda lastik aşınması yada direksiyon atikliği olumsuz etkilenebilir. Lakin ben piyasadaki birçok rotçunun cihazlarının düzgün kalibrasyona sahip olmadığını yada kendilerini geliştirmeleri gereken yönlerde geliştirmediklerini düşünüyorum.

Önden çekişli ve küçük ebatlı A veya B segmenti otomobillerde rot ayarı tutturmak göründüğü kadar basit değildir şanzıman ve motorun konumundan ötürü önden çekerlilerin hepsinde sağ aks ve sol aks uzunlukları aynı değildir sağ daha uzun sol aks daha kısadır ağırlık merkezi sağ sol olarak tam ortada değildir ve direksiyon hissiyatı normal sürüşte rüzgar yol eğimi gibi şartlardan çok fazla etkilenir. Bu durumda cihaza bağlatıp dümdüz ayarlatsanız dahi düz gitmeyebilir özellikle belli bir km yi devirmiş ve şaside artık milimetrik oynamalar yaş itibari ile başlamışsa teorideki ayar tatbiki şartlarda doğru netice vermez.

Herhangi bir durumda eğer sağa sola çekme, direksiyonda yamukluk, 60-70km gibi yüksek hızlarda deprem olur tarzı titremeler, lastiklerde düzensiz aşınma, yada sürüş esnasında direksiyon hissiyatında çevirdiğinizde dönüş atikliğinde bir anormallik yok ise asla rot ayarı ve balans ayarı yaptırmayınız. Düzgün ayarı bozmaları riski hep vardır zaten gerçekleşmiş te.

Rot ve balans ayarı sadece yukarıda belirttiğim problemler yaşanır ise bunun gibi ihtiyaç hallerinde yapılır veya yaptırılır, onun dışında periyodik aralıklar ile hiçbir sorununuz yok iken rot ayarı yaptırmak ülkemiz şartlarında doğru bir bakım anlayışı değildir.

gokhan06 ve makaradayi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş