10 Kasım LPG KABLO

Aracım 6. Viteste Gitmek Istemiyor

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda acipinarli tarafından 28 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Herkese iyi günler dilerim. Benim aracım i20 2013 model Jump paket dizel. Aracımı Mayıs ayında 2. el olarak aldım ve hiçbir şikayetim olamadan ve gayet memnun bir şekilde 31 Ekim tarihine kadar kullandım. 31 Ekim tarihinde akşam motor arıza ışığı yandı ve ertesi gün servise götürdüm. Bilgisayardan çıkan sonuçta dizel partikül filtresinde kül birikmesi var dediler ve temizleyeceklerini söylediler. Temizleme işlemini (rejenerasyon) tamamlayıp aracımı teslim ederken yazılım güncellemesi de vardı güncellemeyi yaptık dediler. Aracımı teslim aldım. 1 hafta kadar sonra uzun yola çıkmam gerekti ve uzun yolsa gayet normal sürüş şeklinde aracım 110'a gelince 6. vitese aldım aracı. Aracın vites uyarı lambası 5. vitese düşmem gerektiğini gösterdi. Biraz ilerledim olmayacak dedim ve 5'e düştüm. 120 ye çıktım yine 6. vitese aldım yine aynı uyarı çıktı ve vitresi 5'e düşmem gerektiği uyarısını verdi. Neyse 5'e düştüm ama daha önce böyle bir sorun yoktu ne oldu ki dedim. Aklıma geldi bakalım 6. vitesi ne zaman isteyecek dedim ve bastım. 130'u geçince 6. vites için uyarı verdi. 6. vitese geçtim. Sonrasında hızımı 110'a çektim ama 5. vitese düşmem gerektiği işareti yanmadı. O şekilde devam ettim. Durmam gereken durumlarda yavaşlayınca aynı şekilde başa döndük. 130'a çıkmadan 6. vitese geçmek istemiyor araç. Güncellemeden evvel böyle bir şey yoktu. Neyse aracı geri dönüşte servise götürdüm ve anlattım durumu denediler dediklerimin aynısını yaptı araç. Servis elemanı merkezle görüşelim sizi arayalım dedi. Eve gelmeden aradılar sağolsunlar. Yazılımda sorun olduğu ve yeni yazılımın bir sonraki hafta içinde geleceğini söylediler. Ertesi hafta çağırdılar gittim ama yazılımı atamadılar bir türlü. Tablette sorun var atmıyor dediler. Tableti merkeze yollayalım dediler. Aradan birkaç hafta yine geçti 28 Aralıkta aradılar gelin tekrar bakacağız diye. Gittim servise merkezden de destek alarak yaptılar işlemleri ama bu kezde hoca olarak hitap ettikleri kişi bunu normal olduğunu aracın kendini rejenerasyon yapmak için vitesi düşürüp devir yükseltmek istediğini söyledi. Ancak filtre temizken nasıl araç kendini rejenerasyon etmek ister. Daha evvel böyle bir sorun ile karşılaşan oldu mu? Yardımınıza ihtiyacım var. Hyundai bu işi çözemeyecek gibi. Hakkımı sonuna kadar da arayacağım boş bırakmam ama basitçe bir çözümüde varsa çözmek istiyorum.
    Ayrıca aracım uzun yolda bile anlık yakıt tüketimini 6.5 litrenin altında göstermiyor. Bunu da söyledim test etmeden anlayamayız diyorlar. Güncellemeden evvel uzun yolda anlık yakıt tüketimim 4-4,5 litre arasında idi. Valla bu iş çözülsün mecbur kalmadıkça servise bir daha gitmem.

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracın vites değişim göstergesi sadece bir tavsiyedir, aracın istediği viteste gitmek zorunda değilsiniz.

başka bir şehirdeki servise gitme imkanınız varsa bu şekilde denemeniz belki daha iyi olur.

ayrıca dpf'nin tıkanmasıyla ilgili problem yaşanabiliyor, bu konuda ayrıntılı bilgi edinmeniz iyi olur.

umutd07 bunu beğendi.
  3. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    doğrudur vites kısmı sadece tavsiyedir ama daha evvel devri normalken bunu yapmayan yazılım güncellenmiş hali 130 ile gidersen 6.vitese geçebilirsin demesi çok mantıksız.

dpf kısmını da detaylarını öğrendim. kış ayların özellikle benim gibi şehir içinde kısa mesafe araç kullananların başına çok gelen bir hadiseymiş. O konuda sıkıntı yok alıştık duruma da vites konusu çok saçma. Geri dönüş yapın yazılımda diyorum eskiye dönülmez diyorlar, mevcut yazılım tabletiniz arızalıyı o dönem kendiniz dediniz o sebeple hatalı yüklenmiş olabilir yeniden atın diyorum bu mümkün değil maalesef. yenisi çıkarsa ancak o zaman kabul eder ecu dediler ve gösterdiler mevcut yazılımı tekrar almıyor. Valla bakalım durumlar ne olacak .Aracın çalışmasında vs sıkıntı yok ama bu vites konusu bana neden böyle dedirtiyor. Rejenerasyon yapmak istiyor araç o sebeple vitesi düşürüp partikülleri yakmak istiyor egzos ısınsın diye dediler ama ben 100 km yol gittim bu araçla tekrar denedim yine aynı. rejenerasyon işlemi 30 km de tamamlanır yaklaşık 20-30 dakika sürer diyor kitapçıktada.

Halil bunu beğendi.
  4. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    6. viteste 110 la giderseniz dpf tekrar tıkanır dio :)

5.vites 130da devir kaç oluyor...
    6.vites 110da devir kaç oluyor...
    bence hızdan çok motor hızına yani devire dikkat etmeniz daha mantıklı olur.

umutd07 bunu beğendi.
  5. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    6. Viteste 2000 devir de. 5. Viteste 2500 gibi bir devirde gidiyor 110 km hızla. Tekrar dener bakarım. Yani bu şu mu demek oluyor egzos ısınıp partikülleri yakmaya başlayınca mı 6. Vitese geçmek lazım? Yanlış anlamadıysam. Yeni yazılım bunu istiyor değil mi?

6. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Acaba araç şuan temizleme modunda olabilir mi. Yoksa 90da falan bile 6yı istemesi lazım ne anlamı kaldı 130da isteyecekse. Yazılımsal birşey gibi ama teknik bilgim yok.

7. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    orda vites at veya atma ibareleri yazıyor.ama illa bu viteste gidicen diyebişey yok.sen uymak zorunda değilsin.

aynı model rio crdi 6.vites 2300de 120 yapıyor.kabaca bir hesapla sizn araçta 2000 d/dk 105 civarı olmalı ibre hatası falan 110gibi diyelim.

dpf yeni temizlendiği için alt devirler biraz hissizleşir,üstler dolar belki onunda etkisi olabilir.bence çok sorun edilecek bişey değil.dizeli çok devirsizde kullanmak pek mantıklı değil.

8. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    o da aklıma gelmedi değil. Bakalım tekrar uzun yola çıktığımda istediği gibi 5 viteste 30 dakika kadar 110-115 ile gideceğim. belki işlem tamamlanınca normale döner. birkaç yerdede okudum rejenerasyon işlemi bitmeden aracı stop ederseniz işlemi tekrar başlatabilir her seferinde araç diye.

zaten uymak zorunda değilimde hani güncellemeden önce herşey gayet normalken güncelleme yapılınca direk olrak bununla karşılaşmak insanın aklını kurcalıyor. Birde servis tabletimiz arızalıymış genel merkezde de güncel yazılımı atamadılar tableti sildiler komple tekrar deneyecekler olmazsa yeni tablet alacağız deyince aca yazılımı eksik mi attı tablet diye düşündüm. O zamanda herhalde sadece bu olmazdı sıkıntım. Yorumlarınız için teşekkürler yüreğime su serptiniz.

Birde gündüz servisi tekrar aradım merkezle görüştük, bize teknik eğitimi veren hocalara danıştık egzos yeteri kadar sıcak olmayınca düşük vites ve yüksek devirde gidip rejenerasyon işlemini başlatmak istiyor araç olan herşey normal sıkıntı edecek birşey yok demişler. Belki de araç kış ayının soğuk olması sebebi ile sürekli rejenerasyon yapmak istiyor sorun çıkmasın diye. bakalım yazında devam eder mi? herkese teşekkürler. ilk kez dizel araç kullanınca bazı şeyleri öğreniyoruz inşallah. İlk bu filtre tıkanmasını dert etmiştim neymiş bu araç böyle diye de meğer euro6 motor dizel araçların marka fark etmez motoru yeterince ısınmadan stop edilirse bu olurmuş. Her güzel şeyin bir kusuru oluyor demek. Hayırlısı.

peki bu depoya koyulan filtre temizleme katkıları işe yarıyor mu gerçekten? bilgisi olan var mı? işe yararsa hangisini tavsiye edersiniz?

9. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Katkı önermem sorun oldukça gerek yok araç hangi vitesi istiyorsa onda kullanın bir süre sonra düzelir belki rejenerasyon tamamlanmıştır.

10. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    depona katkı matkı koyma

depon metalse daha büyük sorunlar çıkar

11. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    kesinlikle şuana kadar kullanmadım, düşünmedim hatta. Yinede sorup emin olmak istedim. Katkılar işe yarasa o kadar ucuz birşeyi illaki petrol şirketleri koyar diye düşünenlerdenim. Yeteri kadar ar-ge yapıyor adamlar neticede.

12. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    bundan önceki aracımda depo plastikti.whürt enjektör temizlici kullanmıştım.farketmişti gerçekten.
    ama şuanki aracım metal depo,valla cesaret edemiyorum diyebilirim.veya illa kullanıcam diyorsanız.uzun yolda kullanın katkı maddesi depoda beklemesin derim.

13. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    yok kesinlikle kullanma gibi bir düşündem yoktu zaten iyice emin oldum. teşekkürler.

14. Snap

Snap Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Fuat Yokarıbaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Şuan benim aracımda da aynı sorun var. araç 6. vites istemiyor. bende aracı yeni aldım. 134 binde 2014 model sorunun çözümü var mı?

15. Snap

Snap Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Fuat Yokarıbaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

sorunu çözebildiniz mi?

16. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    egr ye baktırın.

17. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Valla araca yazılım güncellemesi yapılınca oldu. Sizden önceki kullanıcı da servise girmiştir ve yazılım güncellenmiştir. Ben o şekilde 2.5 sene bindim. Servise anlattım bir anormallik var dediler ama arıza vermediği için birşey yapmadılar. Hyundai assana mail attım servise gidin dediler. Servise numaramı vermişler servis aradı ama sonuç çıkmadı. 2 Temmuzda aracımı otomatik i20 ile değiştim. Çözümü için de servis dışında bir yere gitmedim iyice mahvolursa diye. Eski yazılımı istedim olmaz dediler. Yeni araca da servis kayıtlarını almaya gittim ecu güncellemesi var dediler. Şimdi işim var gelirim dedim kaçtım vallahi.

MAERKEK bunu beğendi.
  18. Snap

Snap Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Fuat Yokarıbaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    anladım hocam, anlaşılan çözüm yok, zararıda yok. kurcalatmamak en iyisi... bir arkadaşta egr e baktır diye yazmış... sanırım sonuç alamıcaz.
    dönüş için teşekkür ederim.

19. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Konuyu okuyunca durumu şöyle anladım. DPF denen şey arada bir tıkanmasın diye yüksek devirde sürüş istiyor. Yani DPF rejenerasyonu dedikleri de yüksek devirde 10 dakika filan sürmek bu sayede DPF içindeki kurumu yakabiliyor. Bu araçlara güncelleme yapılmadan önce bu deviri normal kullanımda bir kişinin yapabilmesi için atıyorum gitmesi gereken hız 150 üzeri olsun. Bu hızda çok kişi gitmeyeceği için araçların muhtemelen DPFleri tıkandı. Fabrika mühendisleri de buna çare olarak madem insanlar yüksek devirli kullanmıyor onları mecbur bırakalım vesaire diye 5 ve 6. vites aralığını yüksek tutarak insanlar fark etmeden rejenerasyonu yapsınlar diye değiştirmişler.

Sizin yapmanız gereken DPF rejenerasyonu nasıl yapılır yapılmazsa ne olur diye önce güzelce öğrenmek. Çünkü belki şehir içi kullanırsınız uzun süre ve DPF tıkanır. Sonra da kendinize uygun olarak vites değiştirmek.

Fabrika mühendislerine çok fazla kızmayın çünkü onlar çoğunluğa göre hareket etmek zorunda.

MAERKEK bunu beğendi.
  20. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    benimkide 4. vitesten yukarı çıkmak için can atıyor çıkamıyor :( :D ah bir çıkabilse neler yapacak neler

MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş