10 Kasım LPG KABLO

Arac Içi Kamera

'İ30 Forum - Club (GD; 2012–2017)' forumunda Fatih Agar tarafından 27 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. Fatih Agar

Fatih Agar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Fatih agar
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 GDİ (2012-201X) GD
    Gece arac kapaliyken falan kayit yapan saglam iyi goruslu kamera almak istiyorum. Tavsiye edebilecek varsa memnun ve minnettar olurum :)) 2013 gdi..

2. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Xiaomi kameralarına bak 70mai ve 70 mai pro

3. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    kamera özellikleriyle ilgili kriterleri belirlerseniz seçenekler belirgin hale gelir...mesela ön arka çift kamera mı, bataryalı mı kapasitörlü mü, gps modüllü mü, video kalitesi, ayıracağınız bütçe ne olacak gibi.... şunu da söyliyim 7/24 park modunda da çekim yapsın derseniz bunun için extra kablo kit almanız da gerekir ve akü durumuyla da ilgili, misal kesiciyi 12 volta ayarladığınız da akü voltajı 12 ye düştügünde park modu devre dışı olur...akü zayıf olursa en fazla 2-3 st par modunda kayıt ala8bilirsiniz. ben geçen yıl epey araştırdıktan sonra viofo a129duo satın aldım kullanıyorum. ama şu an aküm zayıf okdugundan park modunu devre dışı kullanıyorum. kapasitörlü, ön arka 1080p çift kameralı, darbe sensörlü, park modu var vs

4. Fatih Agar

Fatih Agar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Fatih agar
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 GDİ (2012-201X) GD
    Valla cogu ozelligi yazmissin iz tesekkur ederim ama benim hiç bilgim yok. Sizin dediginize bakayim 24 saat kayit yapsin olur yani.

5. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    24 saat kayıt hafıza kartına zor. ben 32gb kart kullanıyorum 2,5 saat kayıt süresi. markası yok. çinden arkadaş aldı 2 tane göndermişler. mesaj attı dönmediler. bende talip oldum 30 dolara almıştım. dolar o zaman 3.5 tl civarı idi. 100tl verdim. benim kamerada 512gb falan hafıza kartına ihtiyaç var ama kameralar o kadar kartı destekler mi bilemiyorum. benim kamera 32gb destekliyor. 64gb taktım görmedi kartı. ona da dikkat etmek gerekli. ha ayarlarından kaydı düşük yaparsanız belki artar ama çamur gibi görüntü de ne kadar işe yarar tartışılır.

Xiaomi 70Mai Pro 16-64 GB Class 10 Micro SD destekliyor.
    Viofo A129 Duo Harici Micro SD 128GB'a Kadar yazmış sonrada Maksimum 256 GB destekliyor yazmış.
    amacım kameraları kötülemek değil sadece teknik özelliklerine göre fikir olsun diye yazdım.

1080p video kaydında bu kameralar maksimum kart desteğinde bile sanmam 12 saat kayıt alsın.

Son düzenleme: 27 Eylül 2020
  6. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    akü voltajı düşmediği sürece park modunda sürekli kayıt yapar. kayıtları default olarak 3 dk lık şekilde parçalar halinde yapılıyor ve kart dolduğunda en eski kayıttan silerek yeni kayıt ekleniyor.. park modunda time lapse veya düşük bittrate kayıt seçenekleri var. normal kayıtta 1080p full hd 30 veya 60fps kayıt var iken time lapse ayarı ile mesela saniyede 1 kare kayıt ile daha uzun süreli kaydı kartta muhafaza. ben 64gb hafıza kartı kullanıyorum, ön arka 1080p 30fps de yaklaşık 5saate kadar kayıt oluşuyor . Video kalitesine göre değişiyor. 128 ve256 gb kartları destekliyor diye biliyorum. Ancak şu an baya pahalanmış geçen yıl 900 tl ye almıştım ayrıca 100 küsur tl ye de parking hardware kablo kiti ile 2 adet 64 gb kart satın almıştım. şu an sadece kamera 1800 civarında satıldğını gördüm.

7. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    daha düşük bütçeli cihaz düşünürseniz xiaomi modellerine bakın ya da kullanmadığım ama viofo almadan önce 2.seçenek olarak belirlediğim bi cihaz vardı onu araştrın...blacksys cf-100... alacağınız kameranın kapasitörlü olmasına ve görüntü sensörü ile lensinin kaliteli ve katmanlı cam olup olmadığını iyi aaştırın

8. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Sürekli kayıt yapıyor biliyorum onda sıkıntı yok. Ben normal ayarlarında 32gb karta 2.5 saat kayıt yapıyorum. Sizde 64gb karta 5 saat dediniz. Benimde arka ve ön kamera beraber kaydediyor. Tam 24 saatlik kayıt için büyük kart gerekli onu diyorum. Eğer öyle olsun istenirse 512gb destekli kameralara bakmak gerekli. Onlarda kaça mal olur bilemem. Benim bir kez iftiraya uğramamda kurtarıcım oldu. Çok şükür iyiki aldım dedim. Aracı satarken de söktüm yeni araca yine taktırdım kameramı.

9. denizzined

denizzined Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Deniz K.
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Merhaba;

Viofo A129 Duo 7/24 kayıt yapan cihaz kullandım, bir önceki aracımı satmadan 10809 görüntü ve 7/24 kayıt yapabiliyor, 64 gb hafıza kartı(markası Samsung olmalı bu cihaz için) kullandım ve 10 gün süreli döngüsel kayıt yapıyordu, yeni aracımada en yakın zamanda yine aynısını alacağım, kesinlikle tavsiye ederim, ben aşağıda linkde ki videoyu izledim ve bu kişinin tavsiyesi ile aldım, yeni bir modeli çıktı arka kamerası gece görüşlü, aşağıdaki linki izlemenizi ve almanızı da tavsiye ederim.

10. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    24 saat kayıttan kasıt sürekli çalışsın ise hepsi yapar aküye bağlayınca ama karta döngüsel 24saat kaydetsin ben 24 saat önceki kayda ulaşabileyim ise kasıt onun için büyük kart gerekli demek istedim ben. Yoksa gerekli önlemi alınca akü beslemesi sürekli kayıt aldırır.

11. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    2019 yazında aracıma bir kamera satın aldım. Kamera satın alma aşamasında yaptığım araştırmalar neticesinde araç içi kamera için kendi kriterlerimi belirledim ve kriterlerle göre Viofo a129 duo+GPS modeli benim için F/P olarak en iyi cihaz oldu.

Benim kritelerim şöyle idi:

İyi bir çözünürlük: Sonuçta sürekli kayıt alan bir cihaz olacak. Her türlü yol koşulunda ortalama üstü görüntü kalitesi olması lazım. Kırk yılda bir lazım olduğunda pikseller ile uğraşmak olmaz. Benim kamerada bu konu ayara tabi. 1080 p ye kadar çekim kalitesi var.

Çift Kamera: Olayın nerede olacağı belli olmaz. Böyle şeyler her zaman alınmaz onun için az bir fark ile arka kamera da aldım.

Batarya: Sürekli araç içinde her türlü ısı ortamında duracak ve düzensiz olarak şarj olacak bir cihaz için standart bataryalar uzun bir ömür sunmaz. Ayrıca şişme-patlama gibi riskler de var. Kapasitörlü batarya olmazsa olmazımdı.

Yüksek bir SD kart desteği: Orta/uzun vadede ihtiyaç olması halinde büyük kapasiteli SD kart desteği işe yarabilir. Benim cihaz 256 GB ye kadar kart desteği sunuyor. Ben şu anda 64 GB lik bir kart kullanıyorum, yeterli. Ama ihtiyaç olursa 256 GB ye kadar kart desteğim var.

Wi-fi: Bu konu biraz işin kreması. Hani olsa iyi olur, konforlu bir özellik. Olmasa da olur ama. Batarya ya da kamera çözünürlük kalitesi kadar elzem değil. Ben wifi ile ne yapıyorum? Viofo’nun uygulamasını cep telefonuma kurdum, cihazın lokal wifi’ni açıyorum (ki her zaman açık modda tutmuyorum-bilinçli olarak) cihaz ayarları ve gerekirse dosya transferini buradan yapıyorum. Ancak dediğim gibi cihazın lokal wifi si sürekil aktif değil. İstenirse sürekli olabilir ama ben bilerek kapatıyorum. Sebebi wifi nin açık olduğu durumlarda çekim kalitesi az da olsa düşüyor.

GPS: Bence çok önemli bir özellik. Olay anının konumunu nokta atışı olarak göstermek ispat noktasında kritik bir unsur.

Döngüsel Kayıt: Neredeyse tüm araç içi kameralarında olan bu özellik, kayıt için kullandığınız SD kartı en efektif şekilde kullanmanıza vesile oluyor. Döngüsel kayıt özetle, kart dolduğunda ilk kayda dönüp en eski kayıdı silerek üzerine tekrar yeni kayıt olması olarak tanımlanabilir. Ben 3 dk lik videolar kayıt alıyorum. 64 GB lik bir kartta 7-10 günlük sürelerde ilk kayıda dönüp silme işlemi yapılıyor. Şimdilik bana yeterli.

Park Modu: Benim cihazda bu mod için ekstra kablo almam gerekiyordu ve elektrikçi tarafından aracın sigorta kutusuna bağlantı gerekiyordu. Bu kabloyu da aldım ve gerekli tesisatı yaptım. Bu kablo ile –eğer isterseniz- araç park halinde iken de kayıt yapabiliyor. Bu kayıtın türünü siz seçebiliyorsunuz. Yani normal olarak 30 fps kayıt yapabildiğiniz gibi SD kartta fazla yer kaplamasın diye farklı fps lik kayıtlar da yapabilirsiniz. Ya da dilerseniz otomatik modu var (hareket sensörünün araçta bir darbe algılaması ile devreye girecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz diye tahmin ediyorum. Hiç test etmedim.Ben 3fps ile kullanıyorum). Ya da isterseniz komple kapatabiliyorsunuz. Park halinde hiç kayıt almıyor. Açıkçası bende sürekli kapalı halde, sadece aracıımı park yeri dışında sokağa felan bıraktığımda devreye alıyorum. Bu durum çoğu kişinin aklına akü sorunu getirebilir, işte bu noktada park kablosu devreye giriyor. Park kablosunda güç ayarları var, bu kablodaki ayar butonu ile “akü belli bir watt değerinin altına inerse cihaza güç vermeyi kes” şeklinde bir emir veriyorsunuz. Böylece akünüz belli bir gücün altına geldiğinde cihaz otomatik olarak kapanıyor. Birkaç farklı seçenek var. Ben 12.4W seçtim. (Daha yüksek bir değer de belirleyebiliyorsunuz)

Benim kriterlerimi karşılayan VİOFO A129 Duo+GPS modelinin Temmuz 2019 da bana maliyeti ise şöyle idi:

VİOFO A129 Duo+GPS: 975 TL (Gittigidiyor.com)

Park Kablosu: 70 TL (Gittigidiyor.com)

Montaj: 200 TL

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

denizzined, csH ve kadobay bunu beğendi.
  12. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    viofoyla ilgili gayet güzel bilgi vermişsiniz..ben de aynen sizin gibi uzun araştırma sonucu viofoda karar kıldım geçen yıl viofo a129duo+park kablosu+2 adet 64gb kart satın aldım...kullanım esnasında torpidodan güneş yansımalarını farkedince baktım kendi sitesinde polarize filtreler tanesi 100 kusur tl olunca bu konuyu araştırdım ve tv lerdeki 3d gözlüklerin polarize özelligini keşfettim internette 10 küsurtl ye lg 3d gözlük aldım, tabelacıların kullandığı pleksiglasstan kendim polarize filtre yaptım ve taktım... 3d gözlügün mika benzeri cam kısmını çerçeveden çıkardım ve ışık yansıması olan bir yüzeye tutup döndürerek polarize yönünü tespit ettikten sonra aynı şekilde yuvaya yapıştırdım ve gayet güzel oldu 20-25 tl ye çifini malettim

denizzined bunu beğendi.
  13. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    şimdi yapsanız 2.000 TL

denizzined ve Burak&Buse bunu beğendi.
  14. denizzined

denizzined Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Deniz K.
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Çok güzel anlatmışsınız, ürünü bende kullandım gerçekten çok memnun kaldım,
    Bende 2019 Nisan ayında Astra H aracıma aldım 650 TL 100 TL park kiti , 99,90 64 GB Samsung Hafıza kartı, kablosunu kendim çektim, sigorta kutusuna sadece elektrikçi arkadaş bağladı, satarken aracın üzerinde verdim, verdiğime pişman oldum, şuan almak istesem yazıldığı 2000 TL maliyeti olur.

O kadar çok işime yaradı ki bir keresinde iş için gittiğim bir şehirde birisyle yaşadığım bir durumdan dolayı bu şahıs aracımın üzerine etrafına hakaret içeren yazılar yapıştırmıştı, kamera kaydından tespit edip karakola şikayetçi oldum ve inkar etti ve görüntüler önüne koyulunca itiraz edemedi ve cezadan kurtulamadı.

Bu Sayfayı Paylaş