10 Kasım LPG KABLO

Arabayı Çalıştırdığımda Stop Ediyor! Yardım Lütfen.

'Elantra Forum - Club (XD,XD2; 2000–2006)' forumunda Xopeli tarafından 25 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. Xopeli

Xopeli Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Soner Ahmet Bayraktar
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Öncelikle selamun aleyküm herkese. Foruma yeni üye oldum. Benim 2004 model 1.6 otomatik sıralı sistem atiker marka tüplü elantra gls arabam var. Özellikle soğuk havalarda arabayı çalıştırdıktan sonra eğer gaza geçene kadar hemen gaz vermezsem araç stop ediyor, stop etmese bile araç boğuluyor gibi oluyor, rölantisi bozuk çalışıyor. Gaza geçtikten sonra rölantide normale dönüyor arabada gaz yememe gibi bir sorunda kalmıyor herşey normale dönüyor. Forumda benim gibi aynı sorunu yaşayanları gördüm sorunlarına çare bulduklarınıda gördüm ama tam şudur yada budur diye görmedim yada var ama ben göremedim bir kaç farklı şeyden bahsediliyor. Birisi lütfen tam olarak bu sorundan nasıl kurtulacağımı söyleyebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    İlk olarak akü kutup başını yarım saat sökün. Aracı bir süre benzinde kullanın. Eğer düzelirse sorun lpg ayarındandır.

MSC ve <<bülent>> bunu beğendi.
  3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
  4. Xopeli

Xopeli Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Soner Ahmet Bayraktar
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim. İlk iş olarak bunu deneyeceğim. Bu sorunu benzinde yaptığı için gaz ile alakalı bir şey olacağı hiç aklıma gelmedi.

5. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    benzin pompası+filtre olabilir.Önce benzin filtresini değiştirin sorun düzelmezse benzin pompasını kontrol ettirin.kolay gelsin

6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    İlk bunu deneyin.

Düzelmezse emme manifoldunun arkasında geri emiş valfi var. Onu sökün. Aküden kablo ile 12 volt verin. Tık Tık ses yapıp açılması lazım. Bir taraftan hava üfleyince havanın geçmesi lazım. Açma kapama yapmıyorsa bozuktur. Birde arka tamponun sol tarafında iç kısımda kanister filtresi var. Onu söktürüp hava ile temizletirsiniz.

7. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Aynı sorun benim getz'de de olmuştu . Lpg'de çalıştıgında benzin pompasını devreden çıkaran bir röle(150tl ) takıldı düzelmedi benzin pompası değişti(150 tl) düzelmedi katkı maddesi eklendi(50tl ) düzelmedi rolanti motoru bozuk dendi değiştirmedim. Bende lpg ci değiştirdim başka bir ustaya gittim adam lpg'nin sigortasını söktü benzinde gez 2 gün sonra gel dedi. 2 gün sonra gittim manuel bir ayar yaptı eski bir bilgisayarla. 30 Tl ye çözdüm işi ama çözene kadar yaptırmadıgım işlem kalmadı.Bilmiyorum sizinde aynı durum olabilir. Lpg sistemini bağlayan usta bile yapamadı benimkini başka bir ustayla çözdüm işi

blue55 bunu beğendi.
  8. Xopeli

Xopeli Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Soner Ahmet Bayraktar
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Selamun aleyküm arkadaşlar. Uzun zamandır fırsat bulup yazamadım hemde sorunu çözmeden yazmıyım diye düşündüm. Çok şükür sorunum çözüldü 4 gündür bir sıkıntı yaşamadım ve yaşamayacağımıda gördüm. İlk önce bu tavsiyeyi yaptım sorun çözüldü gibi oldu ama 1 gün sonra tekrarladı. Bende lpg ciye gittim fakat ordaki "usta!" sorunumun lpg ile alakası olmadığını söyleyince eh ustadır bilir diye düşünüp başka çözümler aradım. Bir kaç motor ustasına gösterdim kimse kesin bir şey diyemedi benzin pompası enjektörler boğaz kelebeği falan herkes aynı şeyleri söyledi. Çok şükür bir arkadaşın tavsiyesi ile bir usta buldum adamın dükkânı na araba ile gittim arabayı gördü yanına gittim selam verdim usta benim bir sorunum var der demez usta bana araban benzin yemiyor özellikle soğuk havalarda yapıyor araba boğulacak gibi oluyor dimi dedi vallaha şaşırdım hemde sevindim hah dedim adamımı buldum arabayı cihaza bağladı bir kaç bir şey yaptı 2 gün sadece benzinde gez gel dedi 2 gün benzinde gezdim arabada hiç sorun yok. 2 gün sonra gittim usta dedim ben geldim sorun yok arabada iyi dedi lpg ye al devam et geçmiş olsun 1 kuruş parada almadı sağolsun ama lpg ye aldıktan sonra ertesi gün aynı sorun ortaya çıktı bende ertesi günü ustanın yanına gittim sorunun tekrarladığını söyledim o zaman senin lpg de sorun var dedi şaşırdım ama lpg "usta!" sı bana lpg ile alakalı bir şey olmadığını söylemişti!!! Neyse yeniden cihaza bağladı arabayı bazı ayarlar yaptı ve kendisi beni bir lpg ciye selamı ile birlikte gönderdi ve yine 1 kuruş para istemedi Allah razı olsun. Dediği lpg ciye gittim o ustanın dediklerini söyledim lpg ci aracı bilgisayara bağladı ayarlarını yaptı ve çok şükür 4 gündür hiç bir sorunum yok. Arkadaşlar araçtaki sorun benzin ile lpg nin enjeksiyon püskürtme vb. ayarlarının birbirini tutmamasıymış. Bu değerlerin aynı olması gerekiyormuş. Allah razı olsun 30 liraya hallettim sorunu yoksa her gittiğim ustayı dinleseydim en az bi 1000 lira çıkacaktı cebimden hemde sorunum devam edecekti. ai_torcuk arkadaşım sana çok teşekkür ederim tavsiyen için ama malesef iş bilmez bir lpg "usta!" sı yüzünden masraf etmesem bile çok uğraştım. Hepinize teşekkür ederim.

blue55, MAERKEK, Halil ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Geçmiş olsun. Keyifli sürüşler

10. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    888
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    40 metre öteden tanı koyan ustanın ismini versene lazım olur . Tutkunlukla işini yapanlar başka oluyor. Keyifli sürüşler.

blue55 ve Unicorn bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş