10 Kasım LPG KABLO

Antifriz Suyu.

'Getz Forum - Club' forumunda sağtek tarafından 19 Kasım 2021 tarihinde açılan konu

1. sağtek

sağtek Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    .
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    merhaba arkadaşlar hyundaı getz 1.4 araç için hangi antifriz suyunu önerirsiniz. ayrıca benim araç çok erken ve fazla ısınıyor.bu sorunu yaşayan varmı ne yapmalıyım? sürücülükte yeniyim haliyle teknik olarakda çok bilgim yok yardımcı olurmusunuz.

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,498
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Aracınızın hikayesini biliyorsanız , hep soğutma suyu olarak antifriz konulmuşsa siz de bire bir mavi antifriz ve suyu karıştırarak koyun. Soğuk bir bölgedeyseniz ve aracınızın geçmişi de antifrize uygunsa antifriz oranını daha fazla koyabilirsiniz. Çünkü saf antifriz başta kırmızısı olmak üzere önceden antifriz kullanılmamış arabada bazı yerleri delebilir içinde önceden kullanılmış antifriz kalıntısıyla tepkimeye girerek zarar verebilir. Öncelikle aracınızın radyatöründeki devir daim eden suyu bir boşalt rengi ne durumda , temiz suyla bir temizle sistemi sonra antifrizi düşün.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

koreci bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracın erken ısınması iyidir. aracın harareti ibrenin ortasına yakın bir yere gelip orada sabit durmalıdır. ibrenin neresine kadar ısınıyor sizde?

bilinen markaların birisini antifriz olarak kullanabilirsiniz, castrol, total vb.

genel olarak yeşil ya da mavi renkli olanlardan tercih etmelisiniz.

araca acemiyseniz, bu işi bir tamirhanede yaptırın.

suyu alt vanadan boşalttıktan sonra önceden karıştırılmış(%50 su) karışımı radyatör kapağından doldurmak gerekir. sonrasında yedek su kabına max çigisine kadar doldurup aracı rölantide bir süre çalıştırmak gerekir.

4. sağtek

sağtek Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    .
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. sağtek

sağtek Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    .
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Öncelikle verdiğiniz önemli bilgilerden dolayı teşekkürler.
    Açıkcası Isınma ibresine dikkat etmedim fazla.
    Sadece 20 dakikalık bir kullanımda bile kaput kısmının ısındığını hissediyorum okadar.
    Kırmızı aldım ama kullanmadım henüz. Kullandığım takdirde nasıl bir zarar verbilirki araca?
    Araca acemiyim. İlk kullanım ve antifriz geçmişini de bilmiyorum oda bana geldikten sonraki ilki olacak. Oyüzden radyatörde ne durumda açıkcası onuda bilmiyorum henüz.
    Peki sıcak bölgelerde antifriz hiç kullanmasak araca fazla zarar vermiş olurmuyuz?

6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,498
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Kullanılan bölge ile ilgili antifrizin kullanımının bir alakası yok , antifriz yaz kış araç için iyidir donma kadar çabucak suyun kaynamasını da önler. Kırmızı antifrize bulaşma yapısı itibariyle zayıf yerleri delerek sorun çıkarır , pasları sökerek tıkanmalara yol açar imkan varsa geri ver mavi veya yeşil al. Diğer yandan kaput arabanın ısınması için bir ölçü değildir , kadranda hararet ibresi 80-90 a ne kadar zamanda varıyor , aracın ısınınca fanı açıyor mu ?

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracın kaputuna değil motor sıcaklığına bakmanız gerekir. sizin aracınızda hararet göstergesi var mı bilmiyorum, bazı araçlarda yok.
    varsa orada sıcaklık ibresi kısa sürede ortaya yakın bir yere yaklaşmalı ve orada sabit kalmalı. hararet göstergesi yoksa küçük OBD cihazlarından alarak cep telefonundan motor sıcaklığını takip edebilirsiniz.

hyundailer genel olarak hararete çok dirençlidir. ancak yine de sürekli olarak antifrizli su kullanılmalıdır. antifrizli su motor suyunun pas yapmayan biçime dönüştürür. ayrıca ahmet beyin dediği gibi kaynama noktasını da yukarı çeker. motorun sağlıklı çalışması için antifrizli su şart. sadece su ile uzun yıllar kullanılan araçların motor su kanalları tıkanır ve bazı yerlerde yoğun pas görülür.

hyundailerde fabrika dolumu genelde mavi antifiriz bulunur. kırmızı ile karışması halinde çökelti oluşturduğu ve bazı kanalları tıkadığını biliyoruz. ayrıca daha aktif bir çözücü olduğundan kırmızı antifriz bazı yerleri patlatabilir. bu nedenle aracınızda şu anda hangi renk varsa o renk antifriz koyun. eğer sadece su varsa mavi antifiriz karışımı ile değiştirin.

motor suyunu tamamen boşaltıp kırmızı antifriz koyarsanız da olur ama tamamını boşaltmak çok zordur.

8. Silgi

Silgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    153
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Shell konsantre mavi 1litre (35₺)ve 3 litre saf su (15₺) alarak koyarım her sene. Şehir Sakarya çok soğuk olmaz. İklime göre ve aracın daha önceki durumuna göre oran değişebilir.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş