LPG KABLO

Ankara Yumurta Kasa Otomatik Şanzıman Ustası?

'Yumurta Kasa Accent Forum - Club X3' forumunda yigithas tarafından 2 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

1. yigithas

yigithas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    yigit
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Arkadaşlar merhaba aracımda aktif bir sorun yok şükür şanzımanlı ilgili anca ben alalı yakşalık 2 yıl oldu 38bin km kadar yaptım.

Alırken şanzımanı kontrol ettirdim tabi kara düzen şanzımana ustalarda yokuş kalkışta bakıyor iyi abi al bunu diyorlar...

Aldık sorunda çıkmadı 2 yıldır şükür ama ben artık bi yağını değiştirmek istiyorum. Benden öncede değiştiğini sanmadığım ve araba sevdiğim için yağında teknik olarak bir ömrü olduğu için.
    Ama bunu yaparken ANKARA'da özellikle abi şanzıman yağı değişmez. Abi açarsak toplanmaz.(Ki açılmıyor...)
    Abi sorun yoksa dokanma gibi laflar söylemeyen bu işi bilen bir usta arıyorum. Sadece şanzıman işi yapanlar faiş fiyatlar istiyor kara düzen şanzımanı sıfırdan toplarsın...

Bu konuda yarcımcı olacak varmı ufak tefek kapı kilitleri antifriz değişimi balatalarda falanda ustanısını bulmuşken değiştireceğim... Yumurta Kasa ustası lazım işin özün.

Araç 2000 1.5 Gls Otomatik Yumurta kasa...

İlginize şimdeden teşekkürler.Allah kaza bela vermesin.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,923
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Normal bir motor ustası da işinizi görür. Şanzıman filtresini de değiştirmeniz gerekiyor.
    Şanzıman yağ ve filtresinin değişim periyodu 30.000 km ya da 3 yıldır. 4 litre yağ gerekir. yaklaşık 3,5 litre yağ değişir.

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,923
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Kullanmanız gereken yağ ismini direk yazdığım gibi "Castrol Atf Multivehicle" ya da "Motul Multi Atf" dir.

suleymanozer bunu beğendi.
  4. yigithas

yigithas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    yigit
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Üstadım verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Normal ustadan ziyade elini atınca söktüğü parçanın ne olduğu bilen usta arıyorum. 10 yıldır 3 kere yumurta kasa geçti elimden hep manuel di şimdi otomatiğe geçtim bakımları lift işi olmadıkça ben yapıyorum artık bıktığımdan ama bu şanzıman işi malum anlamak gerekiyor diye endişe ediyorum. Birde şuan sorun yok dediğim gibi amacım mevcutu korumak ama arızalı kafası ile direk şanzımana dalan adamlara dokundurmak istemiyorum.

5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,923
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yağ değişminde şanzımanın herhangi bir yerine müdahale edilmiyor.
    Yağ tapadan boşaltılır. Yağ karteri açılır. Karter temizlenir . (İçindeki mıknatısları kaybetmeyin)
    Karteri sökünce zaten direk karşınızda filtre görünür. Sökülür ve değiştirilir. Mantar contasını kaybetmeyin ve mutlaka takın.
    Sonra karter takılır ve yağ konulur.
    Şanzıman filtresini orjinal alın. Aldığınız yere filtrenin yanında karter contası var mı diye sorun. Eğer yoksa servisten alın. Serviste filtre yanında conta da oluyor.

suleymanozer bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş