LPG KABLO

Anahtarlamalı Teyp Sorunsalı

'Ses ve Görüntü Sistemleri' forumunda mtopraktan tarafından 17 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. mtopraktan

mtopraktan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Mehmet Topraktan
    Yaşadığınız Şehir:
    12-BİNGÖL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Herkese Merhaba,

Bir konu ile ilgili fikrinizi öğrenmek ve açıkçası bilgi sahibi olmak istiyorum. Araç 2006 1.3 Benzinli Admire.

NaviGold marka bi teyp alıp montajını yaptım. Problem tam olarak şu; biliyorsunuz ki elektronik anten detayı var araçta. Kontağı yarım konuma getirince yani elektrik devreye girer girmez teyp açılıyor. Bu sebepten dolayı anten bağlantısını pasif duruma çektim. Çünkü teyp açık olmasa bile anten kalkacaktı. Bunu da istemiyorum.

Teybi temin ettiğim yerle görüştüm bu model teyplerde anahtarlama malesef yok dedi. Şimdi ben şu bahsettiğim kriterlerde ekranlı kameralı bir teyp almak istiyorum. Bunu nasıl aratmam gerek? Bu detayın ismi ne olarak geçiyor, ya da beğendiğim teyplerde bu anahtarlama fonksiyonunun olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim.

Coolwhisper bunu beğendi.
  2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Orjinal teyp haricinde hiçbir teypte Milenyum kasa ve Admire anteni radyo aç kapa komutu anahtarlanamaz, araştırıp ekstra düzenek koymak gerekir. Nasıl yapılacağını bilmiyorum ama sıkıntınızı öyle anladım, anteni açıp kapatan devreyi bularak oraya anahtar koysanız bile elle açıp kapatacağınız için kullanması çok konforlu olmayacak, radyo açıldığında açılması lazım radyoyu kullanmıyorsak USB yada CD çalar pozisyonunda antenin kapanması lazım değil mi?

Normalde kendi orjinal teybi ile radyoyu açınca anten kendi kendine uzar radyoyu kapatıp kasetçalar yada başka bir teyp kaynağı seçiliğinde ise radyo anteni katlanıp kapanırdı.

O zamanlar milenyum kasa ve admireler de anten böyle idi çok güzel birşeydi.

Arkadaki anteni hepten iptal edip tavan anteni yada köpek balığı yüzgeci anten ile modifikasyon yaparak değiştirmek isterseniz bunlarda alternatif birer seçenek ama hem masraf hemde orjinalliği bozuyor gerçi teyp orjinal olmadıktan sonra zaten çok ta önemli değil belki.

Coolwhisper ve <<bülent>> bunu beğendi.
  3. mtopraktan

mtopraktan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Mehmet Topraktan
    Yaşadığınız Şehir:
    12-BİNGÖL
    Araç Modeli:
    Öncelikle geri dönüş için teşekkürler. Açıklamanız gayet yeterli. Sorumu şöyle basitleştirerek tavsiyelerinizi almak istiyorum; nasıl bir teyp kullanmalıyım ki kontağı açtığımda direkt aktif olmasın. Yani ben, tamamıyla power tuşuyla açıp kapatmak istiyorum teybi.

Şu an kontağı çevirir çevirmez teyp aktif oluyor. Oysa ben kontağı açtığımda bile tuşuna basmadan yani teybi açmadan devreye girsin istemiyorum. Özetle teybimi manuel olarak açıp kapatmak istiyorum.

Bunu nasıl yapabilirim? Şu an kullanmakta olduğum navigold marka teypte böyle bir özellik olmadığı söylendi. Bu özellikte teybi nasıl bulabilirim?

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Bagajın yanındaki otomatik inip kalkan anten orjinal teybin arkasındaki soketlerden birinden ya artı ve eksi elektrik alıyor yada teyp arkasındaki soketlerden haberleşen bir röle var oradan anahtarlama alıyor olmalı, eğer teypten elektrik alıyorsa anten kalkmak için artı eksi, inmek içinde eksi artı alıyordur ve antenin kendisinde limit devresi varsa sonuna kadar açıldığında ve kapandığında elektriği kesiyordur. Yani karmaşık

orjinal teyp soketi kablolarından anten inip kaldıran kabloları bulup modifiye etmeniz lazım, ancak hatalı bir davranışta otomobilinize zarar verebilirsiniz o yüzden bagajdaki anten kablosundan başlayıp teybe doğru giden kabloları takip etmenizi öneririm. Teyp arkasından başlayarak deneme yanılma ile yaparsanız soketlerde kısa devre olup kazayla sigortaları falan attırabilirsiniz kablolar yanabilir tehlikelidir.

5. mtopraktan

mtopraktan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Mehmet Topraktan
    Yaşadığınız Şehir:
    12-BİNGÖL
    Araç Modeli:
    Anten konusu dışında soruyorum hocam. Teybim kontağı açınca direkt devreye giriyor ben bunu istemiyorum aslında. Yani teybimi tuşuna basarak açıp kapatmak istiyorum.

6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/motorlu-anten-anten-montaji.36480/

linkini eklediğim konuda bazı bilgiler var, resimlerdeki sarı kablo +12 siyah kablo -12 volt yeşil ise sinyal kablosu olmalı ama nasıl çalıştığını bilmiyoruz.

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Bazı multimedya teypler kontak açılınca otomatik açılırlar, bunun içinde anahtar ekleyenler var ancak bu sefer de anahtardan kapatıldığında hafıza siliniyor saat, kayıtlı radyo kanalları vs. kayboluyor.

sizin istediğinizi anladım, teybi kapalı halde bırakıp kontağı kapattığınızda tekrar kontak aç yaptığınız zaman teybin önce standby konumunda başlaması ve siz teybi düğmesine basıp açana kadar açık konuma gelmemesi gerekir, bu da teybin özelliğiyle ve elektrik montajı ile alakalı. Yani oto elektrikçinin yapması gereken marifetidir.

<<bülent>> bunu beğendi.
  8. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Multimedianın servisine veya üreticinin Müşteri hattını arayıp sorun sizin istediğiniz özellikle ilgili bir ayar var mı, buna göre basit ayar da olabilir elektrikçi gerekmeyen veya masraflı yolu sonra düşünürüz.

9. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Sizin sorunuzun cvbı aslında bir tesisatçı için basit bir şey. Teypler de 3 kablo vardır. artı eksi ve besleme ucu. Artı uç kontaktan alınır ve besleme de sürekli çalışan bir donanımdan mesela saat gibi bir yerden alınırsa teyp kontak açılmadığı sürece açılmaz. Kontağı açtınızda da nasıl kontak kapatmışsanız öyle açılır. Kapalıysa kapalı usbdeyse usbden başlar ve kayıtlı radyo kanalları silinmez. Besleme ucu boşta olursa Kontağı açtığınızda teyp her defasında resetlenmiş ve fabrika ayarlarında açılmış olur. Tesisatçılar için kolay bir mesele.

10. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @mtopraktan sizin bhsettiğiniz olay aslında çok basit ben bile yaparım :) Siz başka bir elektrikçi ile görüşün o sorunu çözer. Yukarda bahsedildiği gibi elektrik için üç kablo yer alır teypte. Kırmızı (+), Siyah (-) ve Sarı veya Turuncu (Kontak). Eğer siz kontaktan bağımsız kendiniz açıp kapatmak istiyorsanız teypteki sarı ve kırmızı kobloyu birleştirilip aküden direk gelen kabloya (yani kırmızının bağlandığı kabloya sarıyı da bağlayacak sadece) bağlanacak. Antenin otomatik açıllması içinde tetik kablosu vardır (mavi) siz teyp açılmasada anten çıkacağı için iptal ettim demişsiniz ama antenin tetik kablosu bu mavi kabloya bağlanırsa teyp açılmadan antenaçılmaz. Ama orjinalden farklı olarak sadece radyo açıldığından değil teyp her açıldığında anten açılır. ben yumurta kasada anten çubuğu kırık olduğu için motor boşa çalışmasın diye iptal etmiştim o kabloyu.

11. mtopraktan

mtopraktan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Mehmet Topraktan
    Yaşadığınız Şehir:
    12-BİNGÖL
    Araç Modeli:
    Hocam aslında konaktan bağımsız çalışsın istemiyorum. Kontak yokken açılmasın bile. Benim demek istediğim şey, kontağı çevirince direkt açılmasın. Açılmak için benim düğmeye basmamı beklesin :) . Kontağı takıyorum çeviriyorum tak teyp açılıyor. Power düğmesi var orda resmen boşa konmuş gibi. O düğmeye basınca devreye girsin istiyorum. Olay tam olarak bu.

12. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    O zaman arabayı stop etmeden önce teybi o power düğmesinden kapatmanız lazım. Eğer teyp kapalı şekilde arabayı stop ederseniz, tekrar kantağı açınca teyp açılmaz sizin manuel olarak açmanız gerekir. Bu kadar basit. Ben olsam şimdi gider denerdim :)

13. mtopraktan

mtopraktan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Mehmet Topraktan
    Yaşadığınız Şehir:
    12-BİNGÖL
    Araç Modeli:
    Şu an arabadayım onu da bizzat denedim fakat durum aynı :) Bunun sanırım farklı bir durumu var. Hocam uygunsa eğer bir iletişim numarası verebilirseniz iki dakika rahatsız ediyim sizi :)

14. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Numara vermek sıkıntı değil de bu şekilde de olmadıysa söyleyecek başka şeyim kalmadı :). O zaman dediğiniz gibi farklı bir sıkıntı var. Elektrikçi in bakması lazım sanırım.

Bu Sayfayı Paylaş