LPG KABLO

Alt takım borularındaki yağ turbonun bozulduğunu mu gösterir

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda jarrah87 tarafından 23 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. jarrah87

jarrah87 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Yiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    iyi akşamlar arkadaşlar,
    aracın 120 bin bakımını yaptırdım. Usta aracı lif'e kaldırdığında altındaki 2 boruda siyah bir yağ vardı.. Sorunca bana turbonun bozulmaya başladığını.. Era'larda 160 binde fln turboları dağıttığını söyledi... Acaba doğru mudur? yoksa bir hortum fln mı kesmiştir?

2. NEFRET35

NEFRET35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    46
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Turbo borusundaki yağ turbo milinin sıkıntı yarattığına işarettir. Mil aşındıkça yada turbo da salyangoz bozuldumu aşındımı (kanatları bitiyor )veya ömrünü doldurdumu yağ sızdırmaya başlar motora dostum. Revizyondan geçmesi gerek yada değişmesi gerekmektedir artık turbonun.

3. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ses ya da başka bir belirti yok mu?

4. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kelepçelerde bazen sorun çıkıyor, özelliğini kaybediyor. Turbo boruları ve intercooler içinde azda olsa herzaman yağlı tabaka olabilir bu yağda eğer kelepçelerde sorun varsa oralardan sızıyor. Tabi bu bahsettiğim boruları sağlam olarak belirtiyorum. Bende turbomu revizyon yaptırırken tüm kelepçeler, keçeler ve contaları yenisi ile değiştirdim.

5. jarrah87

jarrah87 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Yiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    SEs veya hızlanmada yığılma fln yok... Bende ona hayret ediyorum.. Birde arabanın 2. sahibiyim. yaklaşık 60 bin km'dir bende araç.. Bakımlarını aksatmadım ve çok yüklenmedim. Bu kadar erken yıpranması mı normal midir?

6. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam öncelikle VGT sistemi bizim ülkemize çok uygun değil çünkü yakıt kalitesi düşük. İkinci neden ise turbo çok dandik 1.5 VGT' modellerinde kullanılan, değiştiğim mil pervane elimin altında. 5 mm kalınlığında turbo mili :) İşi bilenler diyecekki 1.3 CDTI modtorlardaki turbo milide 5 mm ama birşey olmuyor, ondada VGT sistemi yok işte oradan kazanıyor ;) FD i30 115 hp dizellerdeki turbo bizim arabalarımızda olsaydı, garantiden değişen turbolar olsun piyasada sorun çıkaran turbolar olsun hepsi yarıya kadar düşerdi belki dahada az seviyelere gerilerdi.

7. jarrah87

jarrah87 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Yiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Birçok taksici era kullanıyor.. Böyle bir sıkıntısı varsa adamlar niye alır ki? Hep erayı soranlara derdim ki "kaput olarak çok sağlam gelmiyor ama on numara motoru çekişi var".. Şimdi bu dediğimi de geri alacam herhalde.. Hayırlısı bakalım bir ustaya baktıracağım...

8. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Trabzonu bilmem ama İstanbulda sarı taksilerde Era'lar benzinli ve alayı 1.6 motorlu lpg'lidir. Albea, Linea modellerinde ise çoğu dizel kullanıyor.

Dediğim gibi intercooler içine baktırın aşırı yağlanma varmı diye, sonrasında yağlanma olan kısımlardaki tüm kelepçeleri yeniletin. Zaten sıkmalı kelepçeler pahalı değildir. Servis dahi sorun olduğunda bahsettiğim kelepçelerden kullanıyormuş, En azından Erk'te.

9. jarrah87

jarrah87 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Yiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    sağolasın hocam... baktırıp duruma göre hareket edeceğim... burada sizinle paylaşırım sorun için farklı birşey derler mi bilmiyorum...

10. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Erkan kardeşim benim aklima takıldı bu turbo meselesi.
    Şimdi bizim getzlerde dizel 2 çeşit
    Her iki çeşittede motor 1.5 crdi
    Biri crdi+vgt digeri sadece crdi
    Tek fark turbonun çalışma sistemi olan vgt sistemi mi.
    Turboları aynı değilmi.
    Sadece crdi olanın turbosu vgt olmadığı için daha mı uzun dayanır km yada süre olarak.
    Iyi aksamlar. Teşekkürler

11. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Normal crdi olanlar 3 silindirli eski kasa makyajsiz olanlar

12. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam şöyle açıklama yapayım ; 3 silindirli dizellerdeki turbolar, Bizlerin aracındaki 1.5 4 silindirli turbodan tamamıyle ayrı farklılar. Diğer husus ise bizim turboların içinde VGT sistemi var aslında VGt sistemi esktra daha kısa sürede daha fazla güç sağlıyor ama Türkiyedeki dizel yakıtın kalitesinden dolayı sıkıntı çıkarması fazla oluyor. Yakıttaki kükürt oranı ülkemizdeki bazı istisnai özel yakıtlar dışında Avrupa ülkelerine oranlara çok daha yüksektir.

VGT Getzi örnek alayım aynı aracımız olduğu için. Belli bir devirde Waste gate devreye giriyor öyle değilmi bunu aracımızdada hissediyoruz. İşte bu waste gate aynı anda VGT sistemindeki kanatçıklarıda devreye sokar. Ama bazen düşük devirlerde aracı kullandığımız için yakıtında kükürt oranı yüksek olduğu için bu VGT olarak görev yapan kanatçıklar kurum bağlayıp çalışamaz hale gelir haliyle zamanında açılıp kapanamayan VGT kanatçıkları turbo pall'lerine değdiği anda 5 mm kalınlığındaki turbo mili yüksek devirde döndüğünde yamulur yada balans yapar, ucundaki Pall yada turbo pervanesi her iki isimlede anılıyor çünkü kanatçıklara çarparak ufak parçalar halinde kopar ve akıbetide ses, çekiş düşüklüğü vb şeyler olarak karşımıza çıkar. Daha ileriki seviye durumlarında ise turbo patlar hala araç gitmeye devam ederse turboya giden motor yağı buradan akar gider.

Esktra olarak VGT turboda 3 silindirlilere oranla farklı olarak valf'ler vb şeylerde vardır ;)

VGT sistemli turbolara örnek videolar

Ülkemizde satılan bahsettiğim istisnai olarak kükürt oranı düşük yakıtlara bir örnek
    http://www.total.com.tr/akaryakit/excellium-eurodiesel.html

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2015
  13. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    1.5 crdi 4 silindirli 16 walf getz yeni kasa 2006 modelden başlıyor, 2011 de bitiyor.
    Bu modellerin bazıları sadece crdi diye anılırken bazıları vgt diye anılıyor.
    Misal benimki ruhsatta 1.5 vgt yazarken aracin arkasında crdi yazıyor.
    Bir tanıdıkta da getz var 2010 ruhsatta sadece 1.5 crdi yaziyor.
    O zaman benim aracın onunkinden tek farkı turbo farkimi onun turbosu vgt sistemi ile çalışmıyormu.

Kısacası her iki aracın Turboları aynımı.
    Eğer aynı ise assan vgt sistemini sadece 2006 modelde mi kullanmış.
    2007 ve sonrasında farklı bir turbo kullandığı için mi vgt ibaresini kaldırmış.
    Vgt olanların çoğu benim gördüğüm 2006 model çünkü.
    Bu konuda ki düşüncelerinizi bekliyorum.

Ustteki cevabınız için teşekkürler. O cevapta sanki 3 silindirli olanlar crdi 4 silindirli olanlar vgt gibi algıladım ben ama galiba yanlış algiladim. Yoksa öylemi demek istediniz.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2015
  14. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Hocam CRDİ ile VGT sistemi farklı şeyler. Açılımlarını hepimiz az çok biliyoruz sanırım. Ruhsata çok takılmayın, orada yanlışlıklar vs çok olabiliyor. Ama 2006-2011 modelleri arasında üretilen makyajlı Getzlerin hepsinde aynı sistem vardır CRDİ & VGT. Mesala aynı durum Era modellerindede oldu tasarruf yapmak için aracın üzerinde yer alan logoları sonradan koymadı CVVT, VGT gibi logoları. Ama bu demek değilki bu logo olmayanlar VGT sistemli turboya sahip değildir, aksin tüm Era'larda VGT sistemli turbo mevcuttur.

3 silindirliler CRDİ ve normal turboludur, 4 silindirli olanlar ise VGT sistemli turboya sahiptir.

CRDİ
    Açılımı "common rail direkt injection" dır. Çalışma prensibi ortak bir boru üzerinden yüksek basınç ile yakıt püskürtme üzerine kurulu bir sistemdir. Bu sistemde yüksek basınç ve püskürtme miktarı ayarı ayrılmıştır. Böylelikle daha az motor gücüne ihtiyaç duyularak daha yüksek bir performans sağlanmak amaçlanmıştır. Umarım bu cevap yeterli olur. Eğer daha teknik bir bilgi isterseniz "common rail çalışma prensibi" olarak araştırma yapabilirsiniz.

VGT sistemli turbolar ise ; Değişken Geometrili turbodur.

15. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Teşekkürler.
    Erkan