LPG KABLO

Akü Ve Fren Balatası

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda krstks tarafından 11 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. krstks

krstks Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Kürşat Kes
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    1. Herkese iyi akşamlar. Yeni üyeyim, doğru yere yazmıyorsam kusura bakmayın.
      İ20 2012 1.4 troy araç sahibiyim yaklaşık 6 7 aydır ve ilk aracım o yüzden bazı konularda acemiyim halen. Bazı tavsiyelere ihtiyacım var.
      Arabanın geç marş alma sorunu mevcut. Önce bu sorun kızdırma bujilerinde dendi değiştirilmesine rağmen sorun aynen devam etmekte. Akü olduğunu düşünüyorum artık. Araca en uygun ve en ideal akü olarak hangisini tavsiye edersiniz? Varta akü 72ahlık düşündüm ancak araca uygunluğu konusunda şüphelerim var.
      Bir diğer husus da frene basarken ıslık sesi gelmesi. Değiştirmeyi düşünüyorum ancak balata alırken neye dikkat etmeliyiz, ön arka paket mi alınmalı yoksa genel bir değişim mi gerekir onu sormak istiyorum. Uzun tuttum biraz kusura bakmayın. Teşekkürler şimdiden.

2. Oknbzk

Oknbzk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    151
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Hocam merhaba, akü tavsiyesi olarak aracın üzerinde kaç ah lik varsa onun aynısından almanız gerekli akü alırken dikkat etmeniz gereken şey marş gücü kapasitesi dir. Bu 60-72 ahlik rakam maksimum kapasiteyi belirler. Ama asıl önemli olan değer marş gücü kapasitesi dir. Biraz araştırarak ne demek istediğimi çözersin. Balata konusunda ön balata lar arka balatalara göre daha çabuk yıpranırlar. Bi frencide kontrolünü yaptırıp sadece ön balataları değiştirmen yeterli olur. Eğer arka fren de kampana sistemin varsa içeride balata tozu birikmiş olablir oda ıslık gıcırtı sesi yapabilir. Kampananın içine hava tutulması gereklidir. Seçim konusunda bilindik marka alman mantıklı olur, bosh vb.

krstks bunu beğendi.
  3. krstks

krstks Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Kürşat Kes
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ettim hocam. Yani aküde marş gücü olan sayıyı en yükseğinden tercih etmek gerekiyor bi sıkıntı olmaz yanlış anlamamış değil mi?
    Bir de ön balata takımını sipariş edip direkt taktırmaya götürsem olur mu kontrol ettirmeden yoksa kontrol ettirmeli miyim önce?

4. Oknbzk

Oknbzk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    151
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Akü konusunda doğrudur kapasite şuan takılı olanla aynı olacak ama marş gücü fazla olanı tercih edersen ilk çalıştırmada araba daha kolay çalışacaktır. Balata konusunda ilk önce arıza tespiti yaptırman mantıklı olur belki başka bir sıkıntı vardır nokta atışı yapmış oluruz. Sorun balatadan çıkarsa ona göre aksiyon alırız.

5. krstks

krstks Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Kürşat Kes
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Tamamdır. Çok teşekkürler tekrardan.

Oknbzk bunu beğendi.