LPG KABLO

Accent (Milenyum) kalorifer radyatörü ve motor radyatörü temizliği

'Nasıl Yapılır' forumunda mursel_balci tarafından 9 Mart 2014 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Konu Linki: https://www.hyundaiclubtr.com/34442-motor-radyatoru-ve-kalorifer-radyatoru-temizligi.html#post615800
    Konu Sahibi: blackman_mib

konuyu yanlıs yere acmıs olabılırım mod arkadaslardan ozur diliyorum, Evet arkadaşlar bu hafta içinde yumurtamı sattım ve hep sahip olmak istediğim milenyumlardan bir tane aldım ilk olarakda motor suyunu komple değiştirdim.Arabam bu gerçekten büyük bir hevesle aldığım bir araba;[​IMG]
    Neyse lafı uzatmadan konuya gireyim fazla ayrıntılı yazamaıyorum uygulama yapacak arkadaşlara elimden geldiği kadar daha ayrıntılı yardımcı olabılırım; soğutmaya suyu sisteminde sureklı olarak cesme suyu kullanılmıs ve antıfırız hıc kullanılmamıs dolayısıyla dokum boruların uzerınde asırı bır kırelenme ve su kacakları vardı hava sisteminin bir bölümünü ve radyatörü söktükten sonra [​IMG] motor radyatörünün içerisine çok az bir miktar porçöz atıp ortalama 1 dk ıcınde bekleterek radyatör içini temizledim(aman dikkat fazla bekletmeyın radyatöru delebilir, zaten ikinci yugulamada porçözun fokurdamasını içinde duyabilirsınız)[​IMG] benim size tavsiyem termostat yuvası ve termostata dokunmayın sadece ust kapagındakı radyaotden gelen boruyu sokun yeterlı termostat bolumunu sokmeyın yoksa termostat yuvaları aarsındakı contadan bulmak gercketen zor [​IMG] bu termostat orjınal 88 derecelik[​IMG][​IMG] bu atermosatt al yuva kı burda cok dıkkatlı olun tekrar soyluyorum mumkunse bu termostat sıstemıne hıc dkunmayın ben alt yuvanın bır kenarını kırdım su kacagından dolayı asırı bır kıreclenme olmustu hem alt hem üst yuvada alt yuvaya cok dıkkat edın dokum oldugu ıcın ve kıreclenemden dolayı sokme işleminden sonra tekrar takaken kırıld ve gıdıp komple termosotat sıstemı almak zorunda kaldım fotografını cekeemdım ama en kısa zamanda cekıp yukleyecegım sıteye [​IMG] termostat alt yuva sol kenırundakı vıda yerı kırıldı [​IMG]termostat ıst yuva elımdekı butun ımkanalrın dahılınde bir temizlik yapmıs olsamda kıreclenmeyı en fazla bu kadar cıkrabılımıstım. gel gelelım arabam ısıtmıyor duyen arkadaslar ıcın asıl konuya bu gordugunuz ucu acık ıkı boru motor blogundakı borulardır, borunun soldakınden motor ıcındekı sıcak su kaalorıfer radyatorune giren sıcık suyun borusu sağdaki de cıkıs suyunun borusu [​IMG] burda gormus oldugunuz borular ıse kalorfer radyatorune gıren borulardır ve bu borular motor kapudu içinde torpidonun ortasında hemen arkasında yer alır sol tafartakı (yani yukarıdakı) sıcak su borusu sag tarafyakı(yani aşağıdaki) soguk su yanı motordan gelen sıcak su soldan gırer kalorfer radyatorunden dolastıktan sonra sağdan cıkar.[​IMG][​IMG] Şimdi gelelim kalorifer radyatorunun temızlıgıne ben bu kaloffer radyatorune gıden boruların bırının ucuna yarım metrelık bir cesme hortumu takarak içine yıne az bıraz porcoz dokup yaklasık 1 dk bekleterek 3 sefer duruladım ıcınden cıkan camuru gormenız lazımdı fotografını cekemdım tek basma calıstıgım ıcın o anın yakalama fırsatım olamadı ama porcoz kullanırken cok dıkkaltlı olun radyatorlerı delmeyın.cok fazla ıcınde bekletmeyın.Tum bu ıslemleden sonra sıstemı toparladım antıfızız ve ıcme suyu dıkkatınızı cekmek ıstıyorum ıcme suyu daha az kıreclenme yapar.Antifiriz kutusu uzerınde saten antıfırız su oranı yazıyor bulundugunuz sehrın sıcaklıgına daha dogrusu sogukluguna ve donma ıhtımalıne karsı antifiriz üzerimdekı uygulama sıstemerıne gore uygulama yapabılırsınız.Bu ıslemlerden sonra kalorıfer caıstırmadıgım halde arac ıcı gercekten sıcak oldu beee dıyecek kadar sıcak oluyor.

Mytime ve UurKale bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş