LPG KABLO

Accent Era Rot Ayarı Tutturamama

'Süspansiyon & Direksiyon & Mekanik Sistemler Sorun' forumunda Buraktokatli tarafından 26 Mayıs 2022 tarihinde açılan konu

1. Buraktokatli

Buraktokatli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    590
    Ad Soyad:
    Burak Tokatlı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Selamın aleyküm, forumda çok rot ayarı ile ilgili soru var ama benim sorunum biraz farklı.
    Aracımda Coilover vardı ve baya bir alçaktı. Üzerinde de önler 195 40 17 arkalar 205 40 17 lastikler takılıydı
    Bi hevesle aracımı alçaltıp lastiklerini büyüttüm ama artık bu konforsuzluk ve benim hevesimin bitmesi üzerine aracı orijinale çevirmek istedim.
    orijinal Amortisör ve lastik ebatlarına yani 185 65 14 e dönüş yaptım.

araba basıkken lastiklerim kötüydü. Milestone marka lastik kullanıyordum. Lastiğin birinde atlama vardı ve balans yaptırıyordu 120 den sonra. Ön sol lastikte de tel kırığı var dediler araç sağa çekiyordu. Bunlar tamamen ustanın bana dedikleri belki lastiklerde hiç bişey yoktu bilmiyorum.

aracı normal haline çevirdim ve rot balans ayarına girdi. Araç şimdi 130 civarında titreme yapıyor çok hafif eskisi kadar değil ve araç önceden sağa çekiyordu şimdi sola çekiyor.

-Rot balans yaptırdığım iki yer de farklı.
    -aracın altını vurduğum oldu çok sert değil ama sürttüğü oldu bikaç kez

Bunlardan yola çıkarak benim hangi parçaları kontrol etmem gerekir ?
    Haftasonu bi başka rotçuya daha gideceğim. Araç üzerinde balans deneyeceğim sorunum yine çözülmezse neleri kontrol etmem gerekir en azından fikir sahibi olayım.

araç 2012 model 120 bin km de daha önce ön takımda tamir ve değişim olmadı fabrikadan çıkan parçalar üzerinde duruyor.

Son düzenleme: 26 Mayıs 2022
    MAERKEK bunu beğendi.
  2. Kadirşinas

Kadirşinas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    97
    Ad Soyad:
    Ahmet Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Aleyküm Selam,

Çekme sorunu için birkaç öneride bulunmak istiyorum,

Lastikler havaları kontrol edin, bütün lastikleri aynı basınçta olduğundan emin olun, eğer sorun devam ediyorsa sağ ve sol lastiğini yerini değiştirin araç hangi yöne çekiyorsa o tarafın lastiğinde hata vardır.

Titreme konusu ise ucu açık bir konu tecrübe istiyor,

Lastikci çakmalı tip balansları onlarca kez kullanabiliyor ve balans kurşunu sabitleme noktasından kayıyor balans bozuluyor, yapıştırma balanslar ise kirli yüzeye yapıştırıldığında bir zaman sonra atıyor, teker balansında sorun olabilir.

Jant eğriliği olabilir,

Bazı lastikler yoldaki taşları topluyor, lastik dişlerinin arasında bu taşlar birikiyor ve titreme sebep olabiliyor,

Motor ya da şanzıman takozu da kimi zaman titremeye sebep olabiliyor kontrol etmekte fayda var şimdilik aklıma gelen bunlar.

onurforces ve Buraktokatli bunu beğendi.
  3. Buraktokatli

Buraktokatli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    590
    Ad Soyad:
    Burak Tokatlı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:

Lastikler havalarını kontrol ettim olması gerektiği gibi. Lastikte sorun olabilir mi bilmiyorum sıfır alındı ama deneyip görmekte fayda var eğer lastikte sorun varsa garantiden değiştiririm.
    Teşekkür ediyorum. Ozaman ben ilk önce lastik havalarını kontrol edip sonrasında Lastiklerin yerini değiştirerek bir deneyim. Olmazsa başka bi rotçu bulup ayarları tekrar kontrol ettireyim

4. Kadirşinas

Kadirşinas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    97
    Ad Soyad:
    Ahmet Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Rica ederim,

Sıfır lastiklerde üretim hatası olabiliyor, lastikleri aldığınız kişi insaflı birisiyse garantiden değiştirecektir.

Diğer husus ise şuanda kullandığım aracı satın almadan evvel ekspertize götürmüştüm bilgisayar raporunda sapma tespit edildi, rot ayarı yapılması gerektiği söylediler bir süre ayar yaptırmadan bindim çekme sorunu yaşamadım, işin erbabı ustalardan duyduğum kadarıyla çekme probleminin rot ayarıyla doğrudan ilgisi olamadığını söylüyorlar.

5. Buraktokatli

Buraktokatli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    590
    Ad Soyad:
    Burak Tokatlı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İnşallah rot ve balans ayarlarında sıkıntı vardır da 200 liraya kurtarırız yoksa alt takıma falan girersek üzecek gibi biraz :)

6. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Tüm yol şartlarında aracın tepkisi aynı mı ? Era yanal rüzgarda savrulmayı çok seviyor. İş yerine giderken yolun bir bölümünde gidişte araba sağa gitmek isterken dönüşte sola gitmek istiyordu. Şehrinizin farklı farklı yollarında veya aynı yolda bir gidiş istikametinde bir de dönüş istikametinde test etmenizi öneririm.

7. Buraktokatli

Buraktokatli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    590
    Ad Soyad:
    Burak Tokatlı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:

Uzun zamandır arabayı alçak kullandığımdan bunu unutmuştum evet Yanal rüzgarlardan çok etkileniyor, sebepler basitleştikçe bende mutlu oluyorum :)

Samuera bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş