LPG KABLO

Accent Era Kışlık Lastik Tavsiyesi 2020

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda cnraacr tarafından 3 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

1. cnraacr

cnraacr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    cafer caner acar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Selamlar herkese aracıma kışlık lastik bakmaktayım ancak her konuda kararsız kaldım siz değerli accent era kullanıcılarının fikirlerini önerilerini almak isterim şimdi aracımı aldığım gün 195.55.15 jant ve lastik aldım lastiğin markası dayton (yaz lastiği ) tam anlamı ile rezalet kepaze bir lastik yola tutunma sıfır verdiğim parayı dayton yetkililerine helal etmiyorum şimdi soracaksınız neden aldın diye bridgestone üretiyormuş işte ona kandım ayrıca yağmurlu havada acayip kayıyor araç anlamsız abs açıyor tık tık tık diye bir ses geliyor ve bunu 15-30 km hızda yapıyor aracım 2006 accent era 1.6 style otomatik önce lastikleri değişip iyi bir lastik takacağım ardından sorun kesilmez ise abs beyin ve sensörlere baktıracağım abs ışığı felanda yanmıyor ilginç şimdi accent eraya 195.55.15 kışlık mı takmak mantıntıklı yoksa yine 15 ınc farklı ebatmı konfora önem veriyorum ve güvenliğe ıslak zeminde etkili bir lastik önerilerinizi bekliyorum michelin dahil tüm markalardan önerilere açığım saygılarımla sevgilerimle.

2. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Nokian wrd4 kışlık al rahat et.
    Bende wrd3 var, Kayseri'de hakkını veriyor.

3. cnraacr

cnraacr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    cafer caner acar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    inceleyeceğim ıslak zeminde nasıl tutunması iyimidir

4. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Eskisi gibi yağmur yağmıyor maalesef, ama hem ıslak kar buzda güven verici, sırf deneme için Erciyes Dağına gitmiştim, hatta geçen sene kar 10 cm olunca evin yakınında bir meydan vardı, lastikleri zorlayıp boşken drift attım, heyecandan unutmuşum dibinde karakol açıldığını, neyse ceza yemedik.:D

cnraacr bunu beğendi.
  5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kendim şahsen Bridgestone lastiklerini seven birisiyim ancak Bridgestone un kış lastiklerini önermem, özellikle ufak ebatlarda hiç önermem, Nokian WR4 sanırım iskandinav ülkelerinden birisinin üretimi yanlış bilmiyorsam Finlandiya, orada zaten yılın altı ayı kar ve buz üzerinde geçiyor, Bridgestone ise Japon menşeilidir Japonya da kışın kar pek nadir yerlere yağar genelde sıcak geçer:) bilmem anlatabildim mi?

Kışlık lastiği soğuk insanlardan yazlığı ise Japonlardan alabilirsiniz. Bridgestone ve Lassa kuruda ve yaz yağmurunda iyidir.

Alternatif marka lastiklere güvenim hiçbir zaman yok, lastik seçimi yaparken temel felsefemdir, dayton, milestone, silverstone bilmemne michelin üretimi ama marka başka bridgestone üretimi ama markası başka böyle iş olmaz bir yerde bir eksik var ki lastiğin üzerindeki marka lastiğe farklı işleniyor, lastiklerde frenler gibi canınızı emanet ettiğiniz şeyler haliyle paradan tasarruf edilmemesi gereken şeyler, yeri geliyor kadranı 200km ye 160km ye dayadığımız oluyor o durumlarda içimiz nasıl rahat edebilecek? riskli durumlarla karşılaşmıyorsanız alternatif markalı ekonomik lastikler belki tercih olabilirler.

ya orjinal markayı tercih edin yada gerçek marka olup daha ucuz olan lastikleri tercih edin Falken, Dunlop, Hankook, Yokohama vs. gibi esas marka olsun, ama alternatif markalara ben güvenmiyorum.

bekobey ve cnraacr bunu beğendi.
  6. cnraacr

cnraacr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    cafer caner acar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    istanbul'da yağmur yağamasa bile çiseler yerler sabun olur o da olmaz ise sevgili esnaflarımız asfalta sabunlu vileda suyu döker :D nokianı sordum şuanda istanbulda yok gibi yarın başka yerlerede sorucam sizin aracınızdaki ölçüler nedir dar tabanlılar için yol tutuş daha iyi diyorlar

bekobey bunu beğendi.
  7. cnraacr

cnraacr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    cafer caner acar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    markayı belirlemiş oldum böylece sizlerin yorumları ile peki ebatı nasıl yapmalıyım çok iyi yoltutuşu için şuan yazlıklarda 195.55.15 kullanmaktayım.

8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    aslında dükkan önlerine dökülen sabunlu sudan ziyade yollarda otomobil ve ticari araçların eksozlarından çıkan mazot ve benzin artıkları asfalta yapıştığı zaman bu artıklarla kirlenen zemin yağmur yağdığında olması gerekenden daha kaygan hale gelmesine sebep olur, böyle bir zeminde hiçbir lastik performans vermez:) öte yandan uzun süre yağmur yağmadığında asfalt ve kuru zemin üzerinde toz birikimi olur bu da yolun yağmurda normalden daha kaygan hale gelmesine sebep olur. Kış lastiği en ideal performansı çamurda ve yumuşak temiz karda gösterir buzlu zeminde ise kayar.

Dar tabanlı kışlık lastikler kar zemini üzerinde mekanik tutunma olarak fizik kuralları doğrultusunda mantıken daha iyi olduğu teoride bilinse de lastik üreticileri genellikle kış lastiklerinde tabanı daha geniş olan lastik modellerinde daha fazla sırt oluğu ve tahliye kanalı eklerler, yani 245-255 taban bir lastikte 175-185 tabana göre çok daha fazla lastik dişi ve tutunma deseni bulunur, ancak 185-195 gibi çok ufak farklılıklarda böyle bir sırt deseni farkı yok hemen hemen aynıdırlar.

bekobey bunu beğendi.
  9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    bence ebat değiştirmenize gerek yok, kapı içi etikette yazan aracınıza uyumlu olan ebatlardan birisini yada yazlıklar ile aynı ebatı tercih edebiliriniz, daha dar taban tercih ederseniz karlı zeminde daha iyi çekiş ve frenleme elde edebilirsiniz ancak kuru asfaltta daha dar tabanlı lastiklerle tutunma kaybınız olacaktır.

bekobey bunu beğendi.
  10. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Benim araçta orijinal ebat olan 175-65-R14 lastik var, orijinal ebat dışı kullanım sıkıntı olur demişti lastikleri aldığım bayii.

11. cnraacr

cnraacr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    cafer caner acar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    teşekkür edyorum yorumunuz için bu gün aynı ebat sipariş vericem nokian marka

12. cnraacr

cnraacr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    cafer caner acar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    1 tık yükseltme sorun olmuyor pek abi belki yakıta artı gelebilir yol tutuş vs bende daha da iyileşti

Bu Sayfayı Paylaş