10 Kasım LPG KABLO

Accent Era Double Din Teyp Bluetooth Modül Uygulaması

'Accent Forum - Club' forumunda bnym97 tarafından 14 Aralık 2022 tarihinde açılan konu

1. bnym97

bnym97 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    bünyamin çetinkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Arkadaşlar facebook gruplarında sürekli görüyorumdum bu uygulamayı. Aux kablom arızalanınca yeni kablo almaktansa bluetooth modül uygulamaya karar verdim. Öncelikle internette çok uygulama videoları var fakat hepsi fakat teybin içini açıp uygulamayı yapıyor ve test kısmını çekiyor hangi kablo nereye bağlanacak açıklamalı bir video bulamadım. Tek başıma işlem yaptığım için video çekemedim ama fotoğraflarla elimden geldiğince anlatacağım.

Gerekli malzemeler:

VHM-314 Bluetooth modül (Bağlantı kurulduğunca çince konuşma yok sadece bip sesi var)
    Lehim malzemeleri (Lehim aletinin ucu ince uç olursa daha rahat çalışırsınız)
    Kalın ve ince uç olacak şekilde 2 tane yıldız tornavida.
    Gerekli uzunlukta kablo mümkünse 0.25 mm2 gibi ince bir kesit.
    Silikon
    Klips

İlk işlem teybimizi yerinden çıkarmak. Teyp çerçevesini çizmeden etrafından kanırtarak çıkartıyoruz bende turuncu teyp sökme plastik malzemeleri vardı bu sayede sorunsuz çıkardım tornavida ile çıkaracaksanız tornavidanın ucuna ince bir bez sararak çizilmeyi önleyebilirsiniz.

Çerçevede 3 soket var dörtlü/arka cam rezistans/saat bunların soketini çıkartın.Karşımıza teyp gelecek burada teybi tutan 4 tane yıldız vida var onları çıkartınca teyp geliyor arkadan teyp soketini ve anten soketini çıkartıyoruz.

Teybi yerinden aldıktan sonra 4 tane vidayı tutan montaj aparatını çıkartıyoruz. Teypin arkasına geçip üst kapağı tutan 2 tane ufak yıldız vidayı çıkartarak cd okuyucuya ulaşıyoruz.

Cd okuyucuyu tutan 3 adet yıldız vida onları çıkartıyoruz. Anakarta giden flex kablo ve cd okuyucuya giren kablo soketini dikkatli şekilde çıkartıyoruz.

Aux ve usb giriş kartını tutan 2 tane vida var onu yerinden çıkartıp kartı dışarı alarak modülden gelen besleme ve ses kablolarını burada yazan uygun yerlere lehimliyoruz.

VDD: 5V+
    GND: 5V-

R: Sağ ses çıkışı
    G: Ses çıkışı şase
    L: Sol ses çıkışı

Kablo olarak 0.50 mm2 kablo kullandım o bile kalın geldi. İmkanınız varsa elektronikçilerden daha ince kablo temin ederek yaparsanız montajı daha kolay olacaktır. Tavsiyem kart üzerinden modül beslemesini alın. Aux kablosu soket olarak bu karttan anakarta giden uzun bir kablo var. O kabloyu soyarak R/G/L kablosunu buraya güzel bir ek yaparsanız çok daha iyi olacaktır. Ben lehimlemeleri yaptıktan sonra fark ettim kartı yerine takarken biraz zorladı kabloları büktüm. Kabloya ek yaparak yapsaydım çok daha kolay olacaktı.

İşlemler bitince modül kısa devre olmaması için makaron içine koyup içten silikonladım. Makaronuda yüzeye silikonlayarak montajı bitirdim. Kabloları lehimlediğim yere silikon sıkarak sallantıda kopmasını önledim kablolarıda ön tarafta ki deliklere klips atarak sağlamlaştırdım.İşlem bittikten sonra sökme adımlarını terse doğru uygulayarak teybi toplayıp montajı gerçekleştirebilirsiniz.

Elimden geldiğince açıklayıcı şekilde yazmaya çalıştım umarım kendisi yapacak olan olursa yardımı dokunur.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Aralık 2022
    Silgi, Samuera, Coolwhisper ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Oknbzk

Oknbzk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    151
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Hocam merhaba,
    Seste bir farklılık oluyor mu, ses seviyesi yeterli mi, basslar yada tizlerde azalma varmı. Güzel anlatım olmus elinize sağlık. Bende heveslendim :)) daha önce kronik lehim çatlağı olmustu teybi söküp yapmıştım.

Coolwhisper bunu beğendi.
  3. bnym97

bnym97 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    bünyamin çetinkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Ugreen aux kablosu kullanıyordum önceden kablo bozulunca modüle geçtim. Kabloya kıyasla daha iyi ses kalitesi aldım. Araçta bagajda kabin bassta var bass kalitesi daha iyi oldu diyebilirim.

Coolwhisper bunu beğendi.
  4. bnym97

bnym97 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    bünyamin çetinkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Merak edenler için son hali araçtayken deneme videosu. Konuda ilk mesaja ekleyemedim düzenle seçeneği çıkmıyor moderatör arkadaşlardan ricam en alta ekleyebilirlerse sevinirim.

Bu Sayfayı Paylaş